Gemengd Nieuws. andere speling van 't lot, ook de onze had kannen zijn, dat ook wij door het bruut geweld van den oorlog, redding van het veege lijf hadden moeten zoeken op vreemden bodem. Zeker, het zou kunnen zijn, dat ons, als bannelingen buiten ons vaderland, niet zoo'n gastvrije ontvangst was te beurt gevallen, als hen hier is bereid, maar, zooals gez9gd, wij hadden, wanneer Duitschland het niet met nauwgezetheid vermeden had, dit dient gezegd, de lotgenooten van de Belgen kunnen zijn, en dat besef dwingt ons tot meer dan gewone hartelijkheid. Daarom ook, hoe zwaar het onze natie moge wegen, er mag van ons geen drang uitgaan, om hen te bewegen weer spoedig naar hun vaderland terug te gaan, want voor de mogelijke gevolgen zouden wij ous aansprakelijk moeten gevoelen. Hunne overheidspersonen zijn gerech tigd hen tot terugkeer te overreden, zij deelen het lot met hen, wij daarentegen kunnen ons voorloopig althans rustig gevoelen in ouze ongeschonden neutrali teit. Maar we dwalen af, keeren wij tot de match terug. Aanvankelijk scheen het weer den wedstrijd niet gunstig, ter bestemder ure, van de wedstrijd wel te verstaan, werden de sluizen geopend en een flinke stort bui maakte het veld voor de spelers zo.o ongeveer ongenietbaar, doch dit heeft, moeten wij er direct aan toevoegen, den goeden luim van de spelers geen oogen- blik verstoord. De wedstrijd was em vriendschappe lijke strijd en ze was bepaald vermake lijk ook, de regen had het veld glibberig gemaakt en het aantal buitelingen was legio, tot groot vermaak van het jongere publiek, dat in grooten getale aanwezig was. Half-time ging in met 2—0, voor Texel, maar toen de scheidsrechter het eind signaal deed hooien trad Texel met 5 1 naar voren. De vredige kamp eindigde alzoo weer in een zegepraal voor Texel, toch kunnen wij niet nalaten van het militaire elftal de heeren Boon en kan in het bizonder te noemen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen kon een netto-afdracht van f 18,02 aan het comité plaats hebben. Oosterend27 Oct. Volgens courantenberichten maakte men zich in N. O. Indië ongerust over het stoomschip „Tjimahi". Die ongerustheid openbaarde zich ook hier, omdat de kapitein, de heer S. Outhuijs, hier vroeger woonachtig was en in onze gemeente ook familieleden en vele kennissen heeft. Gelukkig kon men gisteren lezen, dat genoemd schip, hetwelk 400 passagiers aan boord heeft, o.w. de Nederlandsche militaire attaché in Japan, terecht is. Oudesclüld, 26 Oct. In de voorgaande week zijn de heeren M. Vlas, B. Beumkes en D. Fz. Krijnen herkozen tot leden van het Kiescollege der Ned. Horv. Gemeente alhier. Door dat de Heer D. Krijnen de benoeming niet heeit aangenomen, zal er op 27 October weder voor 1 lid gestemd moeten worden. Door het Bestuur van de N.V. Schippersvereeniging „Oudeschild" te Oudeschild is in den loop dezer week een onderzoek ingesteld naar den toe stand van de door die vereeniging in 1912 op den bodem der zee neergelaten onder- maatsche oesters. Over den uitslag kon men tevreden zijn. Wel 5/« gedeelte der opgehaalde oesters waren voor af levering èn wat gehalte en wat grootte betreft geschikt. Was er nu maar een flink afzetge bied. Vlieland. In het Geheelonthoudersgebouw Con cordia werd Vrijdagavond een gezellige bijeenkomst gehouden. Het zaaltje was overvol, een publiek hoofdzakelijk uit militairen bestaand, voor hen was dan ook deze avond georganiseerd. Een dubbel quartet, uit de landweer gevormd, gaf eenige liederen ten beste, die onder leiding van den heer Donia vlot en opge wekt werden gezoDgen. De heer Postma uit Leeuwarden gaf'n reeks Friesche en Hollandsche voordrachten te genieteD, die een schitterend getuigenis gaven van zijn talent op dit gebied, het Vlie- landsch publiek roept hem gaarne een „tot weerziens" toe. De stemming was uiterst genoeglijk in Concordia, do heer Donia opende en sloot de bijeenkomst en de heer van Renesse zorgde welwillend voor de begeleiding der liederen. Evenals van andere plaatsen reeds is geschreven, zullen in den Burg eenige avopden georganiseerd worden voor de militairen. De eerste zal plaats hebben op Zater dag 7 November in Hotel „Texel". Eenige dames van Texel en mevrouw Boldingh uit Helder hebben hunne krach ten op het gebied van zang, muziek en voordracht beschikbaar gesteld voor dat doel, zoodat het ongetwijfeld een avond vol kunstgenot zal worden. De mili tairen zullen natuurlijk de gasten zijn terwijl voor de burgerij toegang tegen betaling van entree zal gegeven worden om in de onkosten te voorzien. Nadere aankondiging zal geschieden per adver tentie. Ingez. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie in dit nummer betreffende de volksvoorlezing van het Nut op heden (Woensdag) avond, waar Dr. Klinken berg van Alkmaar een lezing met licht beelden zal geven. De toegang is n.l. voor n i e t -1 e d e n opengesteld voor 15 cents per persoon. Uit goede bron vernemen wij, dat met ingang van 1 December a.s. hot postkantoor den geheelen dag zal geopend zijn, d.w z. van 's morgens 8 tot 's avonds 9 ure. We zijn overtuigd dat deze regeling door het geheele publiek met onverdeelde gevoelens wordt begroet. Ontelbare malen en vooral in den laatste tijd bij de herhaalde wijzigingen in de kantooruren zag men de menschen met teleurgestelde gezichten huistoe keeren, omdat ze aaD het gesloten loket kwamen. Den Hoorn27 October. De werkzaamheden voor de kustver dediging aan 't Horntje enz. waarvan we reeds in een der voorgaande num mers iets hebben gemeld, zijn thans reeds in vollen gang. Tegenwoordig is men dag in dag uit aan het vervaar digen van betonnen stukken (plaatjes) welke dieustigzijn voor het vervaardigen van een zinkstuk. Wanneer hot weer eenigszins gunstig blijft, dan hoopt men nog dezen winter zinkstukken neer te laten. Aangereden. Zaterdagavond half negen zijn te Rot terdam twee „witkielen" van de Staats spoor, die met bagage langs de spoorlijn liepen, ter hoogte van den overweg bij Beukelsdijk aangereden door een rangeer machine, waardoor zij verscheidene kwetsuren bekwamen. Een hunner werd tevens over een voet gereden. Eerste hulp bij ongelukken en doctoren waren spoedig aanwezig. De mannen werden naar het ziekenhuis vervoerd. Baldadig. Toen Vrijdagavond te Middelburg de hoofdagent van politie H. met zijn familie en de bij hem vertoevende Bel gische vlucqtelingen rustig in de achter kamer van zijn woning zat, hebben tot nu toe onbekende daders door het een weinig openstaand raam in de voorkamer de gordijnen in brand gestoken, waardoor ook het behang en het plafond ernstig beschadigd werden. Alleen door het vlug optreden van H., zijne gasten en de buren, werd het vuur spoedig ge- bluscht. Een onderzoek wordt ingesteld naar de laffe daders. Onder de Belgische vluchtelingen te Enkhuizen verblijft een ongeveer 5-jarig jongetje, waarvan d9 verblijfplaats der ouders of familie onbekend is. Wolgens opgave is dit kind genaamd George Ver- donck, zoon van Henriette Verdouck, welke vrouw met nog twee kinderen in gezelschap moet zijn van Miel of Michel Kerpersjee, dokwerker, laatst gewoond hebbende Deumestraat 46, te Antwerpen. De burgemeester van Enkhuizen ver zoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van voornoemde personen, die zich zeer waarschijnlijk in Nederland ophouden. Uit Zeeuwscli- Vlaanderen. Het is eigenaardig, maar ook Zaterdag stemden alle berichten ontvangen uit Zeeuwsch-Vlaanderen overeen inzake het steeds beter hoorbaar worden van de ka nonnen. Dit duidt öt op een nadered van de vechtende partijen of op het in 't veld brengen van steeds meer kanonnen. Een correspondent die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Brugge terug gekeerd is, seint, dat de ellenlange trans porten met gewonden, die de stad binnen komen, niet meer te tellen zijn. Men weet te Brugge niet, waar men al die ongelukkigen moet onder dak brengen D9 niet zeer talrijke medische staf van de Duitsche bezetting kan al het werk niet af. Tal van vliegmachines zijn overal waarneembaar. Te Sluis meent men Zaterdagochtend vroeg een groote Zeppelin gehoord te heb ben. Door de dikke uit zee komende ne vels was 't voorwerp niet goed te onder scheiden. Een bijzonder eigenaardig verschijnsel is hier en daar opgemerkt in de vele vaarten, kanaaltjes en stroompjes in Zeeland, wat de visschen betreft Waar anders geen visschen aangetrof fen worden, zijn thans groote scholen waarneembaar. Alle visschen bewegen zich landinwaarts en typisch vooral is de extra levendigheid, die vele yertoo- nen door het het voortdurend opspringen uit het water. Men schrijft dit toe aan de trillingen van hot water of de dreuning van den grond door het aanhoudend schieten. Men vreest echter, als dit lang voort duurt, dat er veel doode visch zal komen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennis van de burgemeesters doen brengen dat 't bij hem geen be zwaar ontmoet, dat vluchtelirgen zoo noodig voor Rijksrekening worden, onder gebracht bij particulieren. Daarbij zal echter de grootste zuinigheid betracht moeten worden en geen vergoeding kunnen wordeu gegeven boven f 0,30 per dag en per persoon. Bij Hontenisse komt een kamp voor 10,000 personen die eigenlijk niets meer hebben te verliezen, terwijl de bepaald slechte elementen allen naar Veenhuizen gaan. Te Vlissingen ziin weer enkele Belgi sche geïnterneerden aangebracht. Hoewel het aantal vluchtelingen gelen delijk vermindert moeten er nog 8000 van Rijkswege gevoed worden. Twee kerken, de twee grootste zalen en twee scholen ziju thans ontruimd. 't Ministerie van België heeft .op een desbetreffende vraag van het Antwerpsch comité te Breda, omtrent terugkeer van spoor-, telegraaf- en telefoon-beambten, geantwoord, dat zï| niet verplicht zijn in dienst te treden dan op uitdrukkelijk be vel van het Belgische ministerie en dat hun jaarwedde tot dien doorgaat. Ongelooflijk. Men schrijft ons: Om de menschen aan te moedigen tot vlugge betaling wordt te Maastricht niet alleen bij contante betaling der gas- en waterleidingrekening percenten gegeven, doch zelfs ook bij contante betaling der- belastingen. R. N. Kinderwagen met kind te loader. Een dienstbode van de familie De W., te Leiden, liet op het Levendaal aldaar, terwijl zij een boodschap deed in den spekslagers winkel van den heer Voorham, den kinderwagen met een kind erin voor de deur staan. De wagen ging aan het rollen en kwam al heel gauw, voordat iemand bet verhoeden kon, in het water terecht. Direct snelde de slager naar buiten, sprong te water en kon het kind redden en ook den wagen in veiligheid brengen. Belgische vluchteling door een tram gedood. Te Draaibrug (bij Sluis) sprong een te Sluis vertoevende vluchteling van de in beweging zijnde tram, met het gevolg dat hij er onder geraakte en geheel ver morzeld werd. Hij laat een vrouw en kinderen Da, die ook te Sluis verblijven. Geen onderzoek van verlofgangers. Overwegende, dat het in verband met de huidige bijzondere tijdsomstandigheden wenschelijk en raadzaam is, dat in dit jaar g9en verlofgangers van de militie te land of der landweer meer worden onderworpen aan het in art. 92 der Militievï et en in art. 29 der Landweer- wet vermelde onderzoek, is bij Kon. Besluit bepaald dat dit onderzoek in den verderen loop van 1914 achter wege wordt gelaten. Tarwebloem. Naar het Handelsbl. uit goede bron verneemt, zal van Regeeringszijde met ingang van 28 dezer don Nederlandschen meelfabrikanten vergunning worden ver leend, van de door de Regeering te verstrekken partijen, niet alleen onge- build, maar ook weder bloem te malen, en deze bloem van 2 November af ter beschikking van consumenten testellen. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat het bericht dat deze week het vermalen van Regeeringstarwe tot gebuild meel weder zal worden toege staan, voorbarig is. Rott. Nienwsbl. Aardappelen. In de laatste dagen heeft men zich hier te lande eenigszins ongerust ge maakt over den uitvoer van aardappelen. Dat voor deze ongerustheid minder grond bestaat dan velen wellicht meenen, moge blijken uit de volgende cijfers. Onze aardappeloogst kan voor 1914 veilig geraamd worden op 30 0 millioen K G. (het kriel inbegrepen). Gewoonlijk worden hier te lande jaarlijks plm. 700—800 millioen K.G. tot aardappelmeel vermalen, terwijl gemid deld 400-500 milioen K.G, worden uitgevoerd. Deze uitvoer heeft hoofdzakelijk plaats in de maanden September, October en November. Tot 17 October j.l. waren uitgevoerd 120 millioen K.G. Ter vergelijking met andere jaren kan worden medegedeeld, dat in 1911 voor November alleen naar Duitschland werd geëxporteerd 237 millioen K.G. Ten slotte kan nog worden opgemerkt dat de aardappelen, die worden uitge voerd voor het overgroote deel behooren tot soorten die hier te lande in normale omstandigheden, weinig of niet worden gegeten. Niet in den haak. In West-Friesland, Anna Paulowna- polder, Waard- en Groetpolder, trachten verschillende boeren thans door een trucje meer voor hun tarwe te bedingen dan door de Regeering als maximum is ge steld. Boven den Regeeringsprijs vragen zij per H.L. een zeker bedrag als „fooi" 't Is begrijpelijk, 'dat in dezen tijd nog heel wat „fooien" worden gegeven. De Minister van Landbouw is er van op de hoogte gesteld. R.N. Gebleven in den strijd. Men meldt aan het Cent. De Nederl. Mijnwerkersbond met circa 1500 leden, meest wonend in Limburg en voor het overgroote deel bestaande uit Oostenrijkers en Duitschers, heeft nu reeds aan gesneuvelden ruim 500 leden te betreuren. Uit Gaaseerland De Belgische oorlogsgasten, geïnter neerden zoowel als vluchtelingen, trek ken er dagelijks op uit om in de wei landen kikkers te vangen en champignons (eetbare paddestoelen) op te sporen. Beide vindt men in hun land een lekkernij. Aan de zeekusten maken zij jacht op schaaldieren, inzonderheid op krabben, die zij nog grooter delicatesse achteD. Onze dorpsbewoners kijken er vreemd yan op. Veiling van wittebrood. Bij Amsterdamsche bakkers, die zich niet hielden aan het nieuwe brood verbod (16 heeft men er achterhaald), is al het wittebrood in beslag genomen. Al dat brood is in veiling gebracht. Menigeen heeft een partijtje brood, waar elk die beu wordt van het eeuwige „oorlogsbrood" thans naar wit brood tevergeefs uitziet, ingekocht en nog wel tegen een schijntje. Het wittebrood bracht 6 en 7 centen op, krentenbrood 7 10 cent enz. Een onaangenaam avontuur. Een Belgische vluchteling, te Nijmegen in pension, deed met een Nijmegenaar een wandeling in de omstreken van de stad. Zij geraakten daarbij over de Duitsche grens en werden aangehouden. De Nijme- geuaar, die in het bezit van een pas was, werd ongemoeid gelaten, maar met den Belg liep het minder goed af. Hij had geen pas en tot overmaat van ramp, vond de Duitsche grenswacht een spot prent op den Duitschen keizer op hem. Hij werd naar Kleef vervoerd.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2