N° 2826 Donderdag 5 November 1914. 28st* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin n en land, Gemengd Nieuws. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentie» vóór 9 nnr op den dag der uitguve 24—81 Oct. November is in h6t land als deze regels onder de oogen der lezers komen en we voelen dat de winter nadert. In de laatste dagen floot meer dan eens een kille Ooste- wind over de dorre landen en door de twijgen der ontbladerde boomen en als de regen niet neerdruilde of in wilde vlagen neersloeg, dan hing een sombere nevel zwaar neer. En heel, heel zelden slechts kwam nu en dan nog even de najaarszon met haar vriendelijk licht. November is er en daarmede ook do sombere tijd, die zoo tot weemoed kan stemmen en die het onder de gegeven tijds omstandigheden wel dubbel doet. Ook ten onzent, al verkeert ons land ook nog onder zoo gelukkige omstandigheden vergeleken bij de landen die ons omringen en die zoo zwaar gedrukt en geslagen worden door de ijzeren vuisten van den oorlogsdemon. Ook bij ons, want ons denken gaat onwil lekeurig uit naar de duizenden harten in Duitschland en Frankrijk, die op dagen als >Allerzielen" te bitterder het leed gevoelen over dierbaren, die door den grooten oorlogs maaier werden weggemaaid uit het hoop volle, jonge en blije leven. Hoe vervult ni6t in deze donkere dagen diepe deernis het hart van alle ernstigen onder ons met de duizenden en nog eens duizenden moeders vaders, zusters en broeders in oost en west, die een stuk van hun levensvreugde hebben moeten brengen op het altaar van het Vaderland en die het hebben gebracht met wonderlijke overgave, maar wier hart toch met rouw vervuld is geworden. En we voelen opnieuw hoe ontzettend, hoe vreeselyk, die onzalige oorlog toch is. o—o—o— Het begint koud te worden. Velen onzer wellicht merken het ook binnenkamers, waar de lamp 's avonds nog gezellig brandt en de kachel weer gezet is. Ze merken het aan de zorg waarmede de moeder of de zusters van zoon of broer die onder de wapens is bezig zijn, Heel het land is thans een militair-moffen-fabriek, hoorden we dezer dagen iemand schertsen en de man had niet geheel ongelijk. Het vrouwelijk Nederland wijdt zoo op practische wijze zijn lieve zorgen aan het jonge krachtige mannelijke Nederland, dat uitgetrokken is om zich rondom het vaandel te scharen ter bescherming van het erf der vaderen. En voor andere zorgt onze regeering een zorg die. zich heel wat verder uitstrekt en die zware lasten medebrengt, maar die aan wakkere handen is toevertrouwd. Onder de rustige, koersvaste leiding van onze regeering kan ons land den winter zonder al te groote zorgen tegemoet zien. De taak der regeering is niet gering te achten het heengaan van minister Bertling heeft ook daarvan een bewijs ge geven doch een nieuwe bewindsman is reeds aangewezen, minister Posthuma is in de kringen van land- en tuinbouw geen onbekende en stellig als minister niet minder op zijn plaats dan een bekwaam man als Dr. Bos wellicht zou geweest zijn achter de ministertafel en hoe zwaar de taak overigens ook zij, onze regeeriDg kent haar weg Van dit laatste gaf ze dezer dagen nog een nieuw bewijs, door de beslistheid, zjj het ook onder de hoffelijkste vormen, waar mede zij de ponden sterling terugwees, die de Engelsche regeering wel zoo vriendelijk was aan te bieden, ter tegemoetkoming in de kosten van het onderhoud der ongeluk kige Belgen. Nederland heeft dat onder houd als een vrijwillige plicht op zich ge nomen, heette het 6n er had bijgevoegd kunnen worden dat naastenliefde niet om loon beoefend wordt. EnNederland wil ook niemand naar de oogen behoeven te zien maar te midden van al de schokkende gebeurtenissen en moeilijke verhoudingen in deze tijden zijn eigen weloverwogen weg gaan. Toch zouden we wat geld heel best kunnen gebruiken. Onze nieuwe minister vau financiën, Mr. Treub, confereerde in de afgeloopen week niet voor niemendal met de vertegenwoordigers van den geld- en effectenhandel en - met de directeuren der groote verzekeringsmaatschappijen. De tegenwoordigen toestand vraagt dagelijks enorme offers van 's Rijksschatkist en wie weet hoelang nog die toestand kan voort duren. De regeering schijnt met het oog daarop het aangaan van een oorlogsleeniDg te overwegen, Geen verplichte oorlogs- leening of een oorlogsbelasting voor de hoogstaangeslagenen, zooals eerst wel gemeld werd. 't Resultaat van minister Treubs bemoeiingen in dezen zal zich ter gelegener tijd wel in den een of anderen vorm uiten. De zaak is wel in goede handen. —o—o—o— Niet minder dan bij ons begint men ook in de oorlogvoerende landen rekening te houden met de komst van den winter en de harten gaan er ongetwijfeld onder zwaarder zorgen gebukt dan bjj ons. Men begint rekening te houden met de bezwaren aan een winterveldtocht verbonden en men weet dat die niet gering ziju. Zij die aan vankelijk gedacht en misschien wel voor speld h6bben dat de groote oorlog nooit heel lang zou kunnen duren, weten thans al wel beter. Weken aan weken duurt de ontzaggelijke worsteling nu reeds voorten het einde lijkt nog even ver als bij den aanvang. Op het westelijk oorlogsterrein heeft men reeds terdege van de herfststormen geprofiteerd en in het oosten in nog ergere mate. Men maakt daar reeds kennis met den scherpen kouden vorstwind, die den feilen Russischen winter voorafgaat. Is het wonder dat duizenden moederharten angstig kloppen bij de gedachte aan al de ellende, die een winterveldtocht voor haar zonen medebrengt, ook al weten ze dat leger- commando's hun maatregelen met ijver nemen De gedachte ook, dat de oorlog nog wie weet hoelang kan duren, begint overal een neerdrukkenden invloed te laten gevoelen. Zoowel voor Oost als West geldt nog de vraagWaar is nog het einde niet tegenstaande er dag aan dag met groote hevigheid wordt gevochten. Ook in de laatste dagen is dit laatste weer het geval geweest. De bijzonderheden die men leest over de verschrikkelijke veld slagen in noord-west-Frankrijk en het laatste stukje van België geleverd met name tusschen Nienwpoort en Dixmuiöen vervullen ieders hart met afschuw. De oorlog is daar een menscbenslacbting op groote schaal, dagen aaneen nu reeds en nog steeds is er geen belangrijke beslis sing gevallen. En op de andere gedeelten van het 300 K.M. lange front in Frankrijk, waar ook hevig gestredeu werd, is do worsteling nog even onbeslist. Legt men de officieele berichten der beide partijen naast elkander dan raakt men de kluts gewoon kwijt. De berichtgevers van beide zijden zien de toekomst hoopvol tegemoet en beide vertellen ons van allerlei voor- deelen die werden behaald. Beide zeggen vorderingen te maken op hetzelfde terrein gedeelte. Worden er vandaag in het Argon- newoud door de Duitschers loopgraven ge nomen, morgen doen de FraDscben er het zelfdemaken de geallieerden vorderingen bij Verdun, morgen weten de Duitschers precies hetzelfde te vertellen. Op het Oostelijk oorlogsterrein giDg het in den laatsten tijd al net zoo. Behalve dan in de afgeloopen week, waarin het Duitsche Hoofdkwartier heeft moeten erken nen, dat het Duitsche-Oostenrijksche leger, dat op Warschau aanrukte, voor de Rus sische overmacht heeft moeten wijken. Ongetwijfeld hebben de Russen daar een beduidende overwinning behaald, zóó zelfs dat de Duitschers en Oostenrijkers die terug geslagen zijn, zich nog niet opnieuw hebben kunnen concentreeren en door de Russen nog steeds vervolgd worden. Overigens schenen ook in het Oosten de schommelin gen" in de gevechtslinie die maar even 450 K.M. lang is aan te houden. Zoo weet men eigenlijk heel weinig van den waren toestand af. Alleen, dit staat wel vast, dat de groote ontzaggelijke worsteling voortduurt en het einde nog ver, heel ver weg lijkt. En de winter komt —o—o-o— De winter komt en meteen is er een nieuwe oorlog begonnen. Een oorlog, die ook in zijn gevolgen nog vérstrekkend kan zijn. Het is tusschen Rusland en Turkije tot vijandelijkheden gekomen. In Petersburg verklaart men dat Turkjje begon, in Koc- stantinopel zegt men daarentegen, dat de Russen do vijandelijkheden openden. De toestand was al langen tijd dreigend, maar ernstige gebeurtenissen komen ten slotte altijd nog onverwacht. Rusland of Turkije hoe het ook zij, heeft in den modernen vorm van een oorlogsdaad, den ander den oorlog verklaard. En in Berlijn heeft men de oorlogstijding met geestdrift begroet. Duitschland en Oostenrijk toch hebben er in Turkije een nieuwen bondgenoot bijge- kregen. Geheel onverwacht komt het optreden van Turkije niet, we merkten het boven reeds op. De sympathie van den Turk gaat uit naar Duitschland, omdat men er den Rus en den Engelschman haat. Duitschland heeft den Turk nog wel eens een vriendelijk woordje gegeven, als hij in lijden was, maar Rusland beschouwt hij als degene die al het lijden over hem heeft gebracht, omdat het de Balkanvolken tegen Konstan- tinopel in het harnas joeg en ze steunde waar het maar kon, wijl Rusland de Dar- danellen wil en de vrije uitvaart voorzQn Zwarte Zeegebied. En in Engeland ziet de Turk degene, die op buit uittrok in Azië en Egypte en overal, w&ar de glans van de Halve Maan begon te verbleeken. In zeer sterke mate is in den laatsten tijd wel gebleken hoezeer de sympathie der Porte uitging naar Duitschland. Men her innert zich hoe de „Goeben" en de iBreslau" de beide Duiteche oorlogsschepen, die uit de Adriatische Zee in de veilige Turksche wateren hadden moeten vluchten, teKon- stantinopel ontvangen werden. Ja, de Porte ging in baar sympathie voor Duitschland zóóver, dat ze de beide Duitsche kruisers „kocht", opdat deze veilig zouden zijn en te pas konden komen. En de Duit schers stelden die vriendschap op prijs en van hun standpunt hadden ze geen ongelijk. Thans heeft de Turksche regeering wel op de meest krasse, maar tevens ook meest bedenkelijke wijze, uiting gegeven aan haar vriendschappelijke gevoelensjegensDuitsch land en de Zwarte Zee, mag thans als nieuw oorlogsterrein worden aangemerkt. En tevens kan de vraag worden gesteld wat er de naaste gevolgen van zullen zijn. Speelt Boelgarije misschien met Turkije ODder één hoedje. Men weet, in Sofia koestert men vurige haat tegen Servië en Grieken land. En Servië is thans lam geslagen. En wat zal Griekenland doen Het heeft nog altijd een appeltje met Turkije te schillen over de eilandeDkwestie in de Egeïsche zee. Misschien zal het de kans schoon achten om de eilanden te bezetten, nu de Turksche vloot zich wel niet buiten de Dardanellen zal wagen. Het optreden van Turkije kan daarom, behalve oen oorlog met RuslaDd ook betee- kenen een nieuwe Balkankrjjg, metal den aankleve van dien. o—o o En in Zuid Afrika hebben Christiaan de Wet en generaal Beijers de vaan van den opstand ontplooid en is Botha zelf uitge trokken om zijn vroegere vrienden te be vechten. Engelsche berichten vertellen, dat de opstand op niets uitloopt, dat Beijers al gevlucht is. We moeten nadere bijzon derheden afwachten. TEXEL, 4 November 1914. Bij de Maandag en Dinsdag j.l. te Utrecht gehouden examens voor assistent apotheker slaagde o. m. onze plaatsge- noote mej. C. Pisart. Waal3 Nov. De eerste bijeenkomst in dit seizoen 'van „Nut en Genoegen", gisteravond in het café Eelman gehouden, was goed bezocht. De voorzitter, de heer De Jongh, wees er op in zijn openingswoord, dat het bestuur gemeend had, ook in dezen winter maandelijks een gezellige bijeenkomst te organiseeren en er den moed maar flink in te houden Spr. hoopte, dat na afloop van het laatste Nut in Feb. '15, de eerste dans mocht zijnde Vredewals! De heer De Jongh hield de aanwezigen den geheelen avond aangenaam bezig met een drietal voordrachten, en wel 1 „Een bloemenstrijd", door dr. E. Lauril- lard 2 „Een man, die den weg niet wist in zijn eigen huis 1" door P. Louwerse en 3 „Waarom er te Knollendam geen banken staan op de singels!" een mono loog van Holtrop. Spr. had zoowel met ernst als met luim veel succes en oogstte na elke voordracht luide bijvalsbetui gingen. Met een „tot weerziens" in Dec. werd de goedgeslaagde bijeenkomst gesloten. Een 101-jarige. De beer J. v. Ekeren te Apeldoorn, herdacht in volmaakte gezondheid zijn 101 en verjaardag. Dit krasse oude baasje wandelt nog dagelijks in zijn omgeving rond, gaat dan buurpraatjes houden, waarbij hij goed op dreef komt als hij van den Belgischen Opstand gaat vertellen. Met de kinderen uit zijn buurt, weet bjj nog heel leuk om te gaan. Een heldin. Dezer dagen kwam bij de „groote vlucht" in een onzer grensplaatsen, ook een groepje kinderen binnen. Het oudste ervan, een knaap van een jaar of dertien, droeg zorgzaam 'n pakje tusschen de plooien van zijn blousehij hield het teeder vast en sloeg er beschermend de handen omheen. Wat was het, dat bij bewaarde als een schat? Een gered huisdier wellicht? Toen men hem opnam onder gastvrij dak en zijn schatten tonnen moest, kwam er te voorschijn een kindje van drie dagen, Door alle ellende heen, door koude en gevaar, had hij het veilig gebracht naar Holland. En hij vertelde: Vader was aan 't front en moeder, te bed, zag den dood komen. Toen had ze haren oudsten gezegdNeem mee en vlucht 1 En zoo had ze baar kinderen zien gaan, de oudste en de jongeren en ook het allerjongste, en zij wist Diet wat er van hen worden zou, maar aan den knaap van dertien jaren had ze hen toeveitrouwd Het kindje leeft en maakt het goed. Ds. Vermeer te 's Gravenhage deelde bet verbaal Zondag mee, in zijn predikiDg in de Willemskerk. Terecht sprak hij van die moeder als eene heldin. Eau de Pologne. In heel Parij3 is geen enkel fleschje Eau de Cologne meer. (Cologne is de Fransche naam voor de Duitsche stad Keulen). Reeds bij 't begin van den oorlog, zegt de correspondent van de Italiaaoscbe Tribuna, veranderden de kappers den naam van Eau de Cologne in Eau de Pologne. Zij behoefden op hun kaarten dan slechts één letter te veranderen om er Poolsch water van te maken. Aan 't water zelf behoefden zij niets te veranderen. Een logger op een mijn geloopen. Men meldt uit IJmuiden De kapitein van den stoomtrawler Otono IJ.M. 155 rapporteert 40 mijlen N.W. van IJmuiden een logger te hebben zien zinken. Hij zag den waterstraal omboog spuiten en in zeer korten tijd was de logger weg. De Otono stoomde naar de plaats des onhails. Daar trof hij nog aan de logger K.W. 152, die mee deelde, dat in zijn nabijheid op een mijn w is gestooten de logger VL. 40 Maria Christina. Deze was Da enkele seconden gezonken. De geheele bemanning, be staande uit 13 koppen, verdronk. TEXELSGHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Prys der Adverlenlién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignotten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1