N° 2827. Zondag 8 November 1914. 288t* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Borg op Tex l. TEXEL, 7 November 1914. Wij herinneren onze lezers met 06D enkel woord aan de muziek-, zang en voordrachtavond op hedenavond in hotel Texel, te geven door eenige dames van Texel en Helder, waarop de tijdelijke militaire bezetting van Texel is uitge- noodigd. Zooals men weet hebben Texelsche ingezetenen tegen betaling van f 0,50 toegang en zal een eventueel batig saldo voor een liefdadig doel worden gebruikt. Wij twijfelen niet of het bezoek aan hotel Texel zal hedenavond groot zijn, het is den eersten avond van ontspan ning Texels ingezetenen sedert de mobi lisatie aangeboden. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Kikkert, onderwijzer te Zand- voort, is in gelijke betrekkiDg benoemd aan school I (U. L. O.) te Dordrecht. Donderdagavond had op den Post weg in Eierland een botsing plaats tus- schen de auto van den heer K. van hier en een boerenwagen, bespannen m6t twee paarden van den heer P. uit Eierland. Het ongeluk bracht slechts materieele schade met zich, noch de chauffeur en de inzittenden, noch de voerman, bekwa men noemenswaardig letsel. De Cocks dorp. Ondanks den lagen waterstand der laatste weken is men er in geslaagd het in de Eierlandsche gronden gestrande stoomschip „Isbjorn" tot op 130 M. na in vlot water te brengen. De laatste week is het 65 M. vooruit gegaan. De sleep boot „Neptunus" is nog steeds bij de strandingsplaats en verleent den sleep dienst. De wacht, welke aan boord is, wordt eiken dag afgelost. TJitvoer van varkens. De Bond van Kaasproducenten zal krachtige pogingen aanwenden, om het verbod van uitvoer van varkensvleesch af te wenden. Daarom zal hij bij bena dering trachten vast te stellen, hoeveel varkens in ons land aanwezig zijn. Den leden is alreeds een vragenlijst ter in vulling toegezonden. In een korte mededeeling wijst de Bond op de gevaren, aan 't verbod van uitvoer verbonden als: 1. Stopzetten van het bedrijf; 2. groote verliezen voor fokkers die hun beesten haast niet meer zullen verkoopen en voor mesters door de enorme uitgaven die ze gehad hebben aan vee voeder; 3. dat de Regeering juist het tegengestelde zal krijgen van hetgeen ze beoogt, daar de drukkende prijzen, de mesterij zal stopzetten, waardoor het zorgen voor voldoenden voorraad voor eigen land geheel andersom zal uit vallen. Veel tarwe uitgezaaid. In verband met de mindere opbrengst van de suikerbieten, wordt in den Haar lemmermeer- en omliggende polders, thans veel tarwe uitgezaaid. Een landbouwer te Zwartenberg (Drente) is in verzekerde bewaring gesteld wegens overtreding van het verbod van uitvoer van aardappelen. Toch 52 c.M. mortieren? Uit Delfzijl seint men ons Een der nieuwe 52 c.M. kanonnen is Maandag naar het eiland Borkum over gebracht. Opr. H. Ct. Oorlogswinst. Als een merkwaardig staaltje van oorlogswinst verneemt men, dat een bekend margarinefabrikant in ons land alle beschikbare margarine, toen na de mobilisatie de prijzen er van geweldig daalden, opkocht. Zijn onderneming had juist een obli- gatieleening van een millioen gulden uitgeschreven. Toen de prijzen weder stegen, werd met vorengenoemde transactie zooveel verdiend, dat thans de geheele leening vrij is. De winst bedraagt alzoo een millioen gulden 1 Gezonken. De tjalk „De Morgenster", geladen met aardappelen, van De Lemmer naar Woer den, is ten Noorden van Harderwijk gezonken. Schipper Jacob Tuijp heeft de zes op varenden, schipper J. Keur, vrouw, zuster 2 kinderen en den loods gered. <8 De nieuwe Minister van^Landbouw. do Staatscourant bevatte dezer dagen de benoeming van den heer F. E. Post- huma, directeur van de Centrale Land bouw—Onderlinge en van de Tuinbouw Onderlinge tot Minister vau Landbouw, Nijverheid en Handel. De nieuwbenoemde minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, de heer F. E. Posthuma is geboren te Leeuwarden. Hij is ongeveer 40 jaar oud. Na de landbouwschool te Wageningen te hebben afgeloopen heett hij gestu deerd te Halle in de landbouwweten schappen. Hij verkreeg de bevoegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs in den landbouw. Hij werd zuivelcon- sulent te Assen en vervolgens secretaris van den Federatieven Nederl. Zuivel- bond, nadat hij deze tot bloei gebracht had en een groot aandeel had gebad in de voorbereiding van de groote land bouwtentoonstelling te 's Gravenhage, organiseerde hij de Land- en Tuinbouw- Onderlinge, waarna hij optrad als direc teur van de Centrale Werkgevers Risico- bank en aanverwante instellingen. De heer Posthuma is een vlot en aan genaam spreker, wiens helder verstand spoedig de kern van ingewikkelde vraag stukken ontdekt. Zijn verleden waarborgt dat hij een goed organisator is. Een onderzeeboot in een vischnet venoard. De schipper van den IJmuider stoom trawler „Panadero IJM 87" rapporteerde Zaterdag bij aankomst te IJmuiden.dat hij Vrijdagavond 87= uur op 54 gr. N. en 4 gr. O. visschende was, toen het schip plotseling vastgehouden werd. Nadat de machine stop gezet was, kwam tusschen de vischlijnen plotseling een onderzeeboot boven water, die klaar blijkelijk in het vischnet verward geraakt was. Toen de duikboot achteruit begon te werken, zag de bemanning van den trawler zich verplicht de vischlijnen te kappen en het vischgerei prijs te geven waarbij men de onderzeeboot iets in het Engelsch toeriep, waarop geen antwoord bekomen werd. Toen de onderzeeër daarop een licht- of vuurpijl afschoot, achtte de schipper van den trawler het geraden te ver dwijnen en stoomde hij naar IJmuiden. Uit Sluis Het zonderlinge geval doet zich op de Nederlandsche grens van Zeeuwsch- Vlaanderen voor, dat er levendig ge smokkeld wordt in wittebrood. Eerst was te Sluis nog een vrij groote hoeveelheid bloem aanwezig, door Belgische vluch telingen ingevoerd. Daarvan bakten som. mige bakkers nog heerlijk wittebrood, totdat er een vermanend telegram kwam van den territorialen commandant te Middelburg aan den burgemeester van Sluis „Er wordt in uw gemeente witte brood gegeten. Zorg dat het niet meer gebeurt." Dus wordt het niet meer gebakken, maar nu komen de huismoeders met hun groote handnetten vol groote, witte, ronde brooden van over de grenzen. Wittebrood eten we toch. Het aantal vluchtelingen dat hier ver blijf houdt, bedraagt nog ongeveer 5000. Maandag is er een gratis reisgelegenheid tot Antwerpen, en hoewel velen zich reeds opgegeven hebben om daarvan ge bruik te maken bedraagt dit aantal toch nog lang geen tiende van het totaal aantal vluchtelingen, Hbl. De Nobelprijs voor den vrede. Uit Christiania wordt gemeld, dat tegen over het voorstel van het blad der sociaal democraten, ditmaal den vredesprijs der Nobelstichting tot latere tijden te be waren, de „Fidenstegen" voorstelt den prijs aan de Nederlandsche Regeering aan te bieden tot verzachting van den nood der Belgische vluchtelingen. Ernstig ongeluk. Vioee dooden. Maandagavond gebeurde aan den Slo- terweg bij den Vijfhuizerweg te Haar lemmermeer een zeer ernstig ongeluk, waarbij twee huisvaders het leven lieten. Door den turfboer J. Stolwijk werd een autogenisch lasch- en snijapparaat ver voerd van den smid Schouten, aldaar, om het te breDgen naar het fort bij Aalsmeer. Bil het café van Van Zeideren ge komen, meende de voerman, dat er iets los was; althans het rammelde, zoodat hij meende, dat het eerst eens nagezien moest worden. Hij vroeg den arbeiders H. Koornstra en J. Bremer, die er juist kwamen aan- loopen, of zij hem even wilde helpen. Een hunner ontstak een lucifer om te zien welk defect ontstaan was, terwijl geen hunner eenig vermoeden had, dat er zich nog gassen konden bevinden, daar het apparaat dien morgen nog ge heel uit elkaar en schoongemaakt was. Plotseling hoorde men een hevige ont- plolüag en het apparaat sprong uit elk ander. Stolwijk en Koornstra vielen doodelijk getroffen ter aarde. Hun hoofd was op vreeselijlce wijze verminkt. De arbeider Bremer viel ook bewuste loos ter aarde. Deze kwam echter een oogenblik later weer bij 'kennis en bleek ernstig aan zijn hand verwond te zija. Door Stolwijk wordt een weduwe met 8 en door Koornstra een weduwe met 2 jonge kinderen nagelaten. Steun uit Belgie. De heer Columbien door h6t Belgisch steuncomité te Middelburg afgevaardigd bij de Belgische autoriteiten om steun te halen voor de in Holland vertoevende vluchtelingen is daar teruggekeerd. Men meldt, dat zeer voldoende maat regelen zijn genomen om in nauwe samen werking met de plaatselijke Hollandsche steuncomités in alle behoeften der nood druftige vluchtelingen te voorzien. Aan alle Belgische comités door heel Neder land, wordt verzocht zich in verbinding te willen stellen met het Belgisch comité te Middelburg, ten einde een systema tische verdeeliDg van hulp te verkrijgen. Te Breda is in den gevel van een nieuw gebouwd huis aan het Wilhelmina- park bet volgende opschrift aangebracht: „Nooit is grooter krijg aanschouwd, Dan toen dit werd gebouwd." Vad, Een stem uit Engeland. „Wat doen wij om Holland te helpen?" vraagt de „Daily Mail" in een hoofd artikel. Het wordt hoe langer hoe duidelijker, schrijft het blad, dat de groote massa der Belgische vluchtelingen, die in Holland een onderkomen zochten en vonden, niet voornemens zijn naar hun land terug te keeren, zoolang bet geoccupeerd blijft door de Duitschers en het blad begrijpt dat volkomen. Maar dien last kan bet volk van Nederland niet alleen dragen. „De edel moedige bezorgdheid is niet te verbeteren, waarmede het zijn rampzalige gasten heeft ontvangen." „Wij iD ons land," gaat het Engelscho blad voort, „hebben een schuld aan België ten opzichte waarvan wij wanhopen, haar ooit te zullen terugbetalen. Maar wij kunnen er iets van afdoeD, door huisvesting en voedsel, en misschien bezigheid te verstrekken aan Belgen, die het oorlogslot in tijdelijke ballingschap heeft gedreven. De Engelsche regeeiing zou, naar onze meening, de Hollandsche autoriteiten vergunning, kunnen vragen de Belgische vluchtelingen naar hier over te brengen, voor zoover zij onze nationale gastvrijheid wenschen te aanvaarden." Door landontginning zou den Belgen heel wat werk verschaft kunnen worden meent het blad. Wij gelooven voegt het „Handbl." eraan toe dat onze Regeering, wan neer de vluchtelingen op een dergelijk aanbod van Engeland ingingen, haar medewerking zou kunnen verleenen. De bezwaren tegen het aannemen van gelde- lijken steun van het Britsche gouver nement door prof. De Louter uiteengezet en blijkens haar weigering van een der gelijk aanbod, door onze Regeering ge deeld, bestaan daartegen niet. Dienstplichtige Belgen en de Neder landsche autoriteiten. Eenige dagen geleden heeft in de Moniteur Beige een bericht gestaan, waarbij in het buitenland vertoevende Belgen werden opgeroepen om als vry- willigers dienst te nemen in het Bel gische leger. Vermoedelijk heeft dit bericht aanlei ding gegeven tot het gerucht, als zou hier te lande een der Belgische consuls pogin gen aanwenden om in ons land vertoe vende Belgen tusschen 18 en 30 jaar, te bewegen, in Belgischen krijgsdienst te treden, onder bedreiging, dat zij anders als deserteur zouden worden gestraft. Uit de beste bron kunnen we verzeke ren dat dit bericht volkomen uit de lucht is gegrepen, en dat de betrokken consul zich van handelingen in dien geest strikt onthoudt. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, van wege de Regeering en den opperbevel hebber van Land en Zeemacht alle maatregelen zijn getroffen om, indien mocht blijken van aanwerving hier te lande van Belgen of andere buitenlanders voor oorlogvoerende legers een dergelijke schennis onzer neutraliteit terstond tegen te gaan. Ontsnapte krijgsgevangenen. De „Zutph. Ct." meldt, dat daar Zondag 3 Fransche soldaten en een onderofficier waren aangekomen, die ontsnapt waren uit het Duitsche interneeringskamp voor krijgsgevangenen bij Wesel. Drie zouden doorgaan naar Rotterdam, om weer naar hun land scheep te gaan, de vierde wil trachten in ons land werk te vinden hij vindt, dat hij nu genoeg gewaagd heeft en voor zijn gezin mojt blyven leven. TEXELSCHE COÜRAIT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 CU. Franco per post door go- heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1