G. J. 0. D. Dikkers, Laatste berichten Marktberichten. Veiling V. P. N. Advertentiën Advertentiën. Goed en goedkoop voedsel. Voordracht met kookproeven. Toegang kosteloos. Ie WINTERLEZING Ruime Zit- en Slaapkamer iELfe,zarcS'.d.i5:h'ald b» Predikbeurten- Een Huis en Erf, JAAPJESBIETEN, Zondag 16 November 1914. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen W ie hooren>il overbezuiniging in tijd en geld, met behoud van goede en gezonde voeding, kome a.s. Maandag 's avonds te 7 uur in de Vergulde Kikkert. TE KOOP verbeterde groenkraag De heer H. de Landmeter, leerling der Zeevaartschool alhier legde Donder dag en Vrijdag j.l. te's Graveühage met goed gevolg examen af voor 3en stuur man groote stoomvaart. Het verkeer met den vasten aval, ondervindt tengevolge de drijvende mijnen ook eenige stagnatie. Aangezien ze voldoende zichtbaar zijn is er aan het verkeer bij dag, naar men ons mededeelt, geen gevaar verbonden. Blijkens advertentie in dit nummer en de alom verspreide biljetten is in verband daarmede de dienstregeling T. B. S. O. met ingang 15 November belangrijk gewijzigd. De gestrande mijn. Een slag, die heel de omgeving deed schudden en die zelfs aan den Burg hoorbaar was, bracht hedenmorgen ont roering bij allen, die konden bevroeden wat dat beteekende. do mijn, op het strand nabij de Koog aangespoeld, gesprongen bij de pogingen om die te ontladen, dat was onmiddellijk het vermoeden en dat vermoeden bleek juist te zijn. Wat was het geval Toen de pogingen om het monster op de gewone wijze onschadelijk te maken niet slaagden, werd er een touw aan zeker punt bevestigd, waaraan staande op een afstand van ongeveer 150 meter werd getrokken, met het gevolg, dat de mijn ontplofte. Ontzettend was de ontploffing in hare uitwerking, tot op honderden meters afstand werden de stukken in het rond geslingerd, van de gereedschappen op het terrein achtergelaten was geen spoor meer te zien, de plek waar de mijn te voren lag was als omgeploegd. De manschappen met de ontlading belast bleven gelukkig gespaard, slechts een van hen kreeg een weinig betee- kenende wond aan de dij. Waal13 Nov. De Belgische vluchtelingen, die in de pastorie der Doopsgezinde Gemeente verblijf houden, maken het zeer goed. De mannen hebben, voor het meeren- deel, reeds werk gevonden en de vrou wen zorgen voor het huishouden, het bereiden van middagmaal enz. Aan terugkeeren denkt blijkbaar nie mand, voor de oorlog geëindigd is. Op de school hebben 4 kinderen plaats genomen, kinderen van 7 tot 12 jaar. Friesche arbeiders in Duitschland. Friesche arbeiders, die in Duitschland werkten, komen vandaar terug. Wel is daar werk dat goed betaald wordt ook, doch de prijzen van levensmiddelen zijn er zoo buitensporig hoog, dat men niets kan overhouden voor het achter gelaten gezio. Oplichters. Te Bennekom hebben een tweetal brutale oplichters hun slag geslagen. Ze kwamen Zondagavond half elf als handelslui in een logement en vroegen logies voor twee dageD. Een noemde zich Herschel en gaf voor door de re geering gemachtigd te zijn om koeien te koopen. Maandagmorgen kochten ze van een veehandelaar acht koeien en van verschillende boeren nog eenige. Drie ervan moesten dadelijk te Ede ge leverd worden, terwijl betaling in ge noemd logement zou plaats vinden. De koopers lieten evenwel 's avonds op zich wachten, de logementsrekening bleef onvereffend en ook de geleverde koeien werden niet betaald. Bij een der boeren was ook Dog een paard gekocht om later te worden geleverd. Wilde zwijnen. Ook onder Ermelo schijnen deze dieren voor te komen. Dezer dagen werd er een exemplaar met zes jongen waar genomen. Mijn aangespoeld. Bij strandpaal 1 nabij fort Kijkduin is dezer dagen een drijvende mijn aan- gtSDoeld. Rogge voor zuigelingen. Bij een landbouwer te Ermelo werd de aanwezige rogge opgenomen en hij mocht, evenals ieder ander, voor zijn gezin een half mud per persoon behouden. Nu kwam echter een paar uur later de landbouwer aangifte doeD, dat hem een tweeliug was geboren, en tevens ver zoeken, nu ook een mud rogge meer te mogen behouden, zijn gezin was nu immers twee personen sterker. Zijn \e.zoek werd, als gegrond, ingewilligd. (Am. Ct.) 't Is raar Volgens de „Tanin" zijn er te Con- stantinopel c. c. 2000 MohammedaaDSche krijgsgevangenen uit Duitschland aange komen. Het zijn hoofdzakelijk voormalige Fransche troepen uit Algiers en Tunis, die thans in de Turksche gelederen zul len strijden. Slachtoffer van hulpvaardigheid. De 68-jarige landbouwer Geurts te Arnhem, liep op den Klingelbeekschen weg, toen hij een man ontmoette, die een koe aan een touw leidde. Plotseling rukte de koe zich los en sloeg op hol. Geurts deed pogingen om het dier tegen te houden, doch de koe stiet hem met de horens, zoodat de man met het achterhoofd op den trottoirband sloeg. Per rijwielbrancard werd de bewuste- looze man naar het gemeenteziekenhuis vervserd, waar hij enkele uren na het ongeval overleed, Hbl. Goedkoop loild. Volgens velen zijn houtsnippen het lekkerste wild. Is de prijs geregeld 2 gulden per stuk in Friesland koston ze tegenwoordig 80 cent. Door den oorlog is er hoegenaamd geen aftrek naar het buitenland. Boodgevonden. Daar de buren gedurende enkele dagen geen onkel teeken van leven hadden be merkt in perceel Minnebroederssteeg 11, Haarlem, waarschuwden zij de politie. Bij een door haar ingesteld onderzoek bleek dat de bewoner, de 74-jarige A. Th. K. dood op zijn bed in de achter kamer lag. Een dokter constateerde het overlijden tengevolge van verval van krachten. Geïnterneerden. Maandag zijn te Breda 5 Belgische militairen geïnterneerd, die bij Wern- hout over de grens waren gekomen. Door de Engelsche geïnterneerden te Groningen, voor wie dezer dagen voor f 10,000 loodsen is gebouwd en van wie sprake is, dat zij naar Assen worden overgeplaatst, is het verzoek gedaan te Groningen te mogen blijven, omdat ze zich daar zoo bijzonder thuis gevoelen. Er zijn er, die kamers of huizen betrok ken en hun familie hebben laten over komen. Ook de winkeliers zien de Tom mies met leedwezen vertrekken. Naar men zegt moeten ze plaats maken voor de nieuwe Groninger re- cruten. Onzijdigheidverklaring. Een buitengewone „Staatscourant" bevat de verklaring der volstrekte neu traliteit van Nederland inzake den oorlog uitgebroken tusschen Frankrijk, Groot- Brittannië en Rusland eenerzijds en Turkije anderzijds. Onderstaand ontleenen wij aan de Opr. Haarl. Ct. Mr. dr. W. F. van Leeuwen is door H. M. de KoniDgin met ingang van 16 December a.s. benoemd tot vice-president van den Raad van State en zal dus aan het hoofd komen van het hoogste regeer- college in ons vaderland. Toen mr. Van Leeuwen in September 1911 werd benoemd tot Commissaris der Koningin in deze provincie, als opvolger van nu wijlen mr. G. van Tienhoven, ging er een gevoel van verheuging dooi de provincie. De krachtige hand die de teugels zoo lange jaren bad gevoerd, zou vervangen worden door een andere, jongere, waarvan men echter reeds laDg wist hoe krachtig zij was en met inge nomenheid zag men den oud-burgemeester van Amsterdam het bewind der provincie Noord-Holland aanvaarden. Sympathiek was zijn optreden, zijn eerlijke bekentenis bij de aanvaarding van zijn ambt, dat hij niet voldoende doorkneed was in alles wat de belangen der Provincie van hem konden eischeD, doch dat hij zijn tekort hierin zou aan vullen, door meermalen zijn licht te gaan opsteken bij zijn voorganger. Intusschen, de nieuwe Commissaris toonde zich in zijn volle kracht, in zijn volle werkkracht vooral en zijn leiding in de Staten-zittingen, die de laatste jaren vooral niet zoo heel gemakkelijk was, stempelden hem tot een voorzitter van niet geriDg te schatten waarde. En hoewel pas drie jaar aan het be wind, de sporen van zijn arbeid zijn na te speuren. Noode ziet Noord-Holland zijn Commis saris heengaan en alleen de overtuiging dat hij in zjjn nieuw ambt groote dien sten kan en zal bewijzen aan Vaderland en KoningiD, kunnen daarmede ver zoenen. Waar men het gevaar al niet zoekt. Men schrijft aan „de Tijd" Te 's Hertogenbosch is men begonnen met de reparatie van het klokkenspel op den stadhuistoren en heeft daarom een stelling om den toren aangebracht. Een politicus wist met veel gewicht te ver tellen, dat die stelling diende, om er mitrailleurs op te plaatsen tegen moge lijke vreemde vliegeniers en hij bracht daarmee in verband het bericht, dat men reeds van plan was tegen Mei a. s. de klok een uur vooruit te zetten. Gelijk men weet, zijn daartoe stemmen opge gaan, ten einde meer daglicht te winnen. Neen, zei de man, dat is maar een voorwendsel. Feit was, volgens hem, dat men de Bossche burgers al vast wenschte te wennen aan den Duitschen tijd, want hij zag Den Bosch binnenkort in Duitsche handen. Zijn oordeel vond zoo waar bij een gedeelte van zijn toehoorders op de markt ingang en een paar boeren gingen alvast met kippenvel naar huis. van den Oorlog. Veranderingen van eenige beteekenis in de gevechtslijn op het Westelijk oorlogsterrein zijn niet te melden. De Duitschers hebben met eenig succes ter hoogte van Dixmuiden hevige aanvallen gedaan op de legers der verbondenen, die naar het schijnt van hunne kaDt door tegenaanvallen een deel van het verloren terrein hebben herwonnen. Aan beide zijden vallen onnoemelijk veel slachtoffers. Van het Oostelijk oorlogstooneel en van den strijd tusschen Turken en Rus sen geen nieuws van eenige beteekenis. Een Engelsche kruiser werd dezer dagen nabij de Engelsche kust door een Duitsche onderzeeër in den grond geboord. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 7 Nov. tot en met 13 Nov.'14. GEBOREN Cornelia Willem z.v. Johannes Cornelia Bakker en Anna Commandeur, den Hoorn; Margaretha Anna d.v. Johannes Kuip en Cornelia Catbarina Bakker, Nes; Klaaina Jacobad.v. Arie Cornelis Rab, en Hendrika Akkerman, den Burg. ONDERTROUWD: Goene. GETROUWD: Jacob Daalder en Thijeje van Leeuwen. OVERLEDENTbeodorus Witte, oud 35 jaren, Waaien burg. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 sleuteltje, achtergelaten in het postkan toor te den Burgen 1 dameshoed,gevonden op den Hoornderweg. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Collecte voor de kerk. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Waal, V.m. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Dankdag v. d. oogst. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. v. d. Waa. Dankdag v. d. oogst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 18 November. Burg, Geen Bijbellezing. Zie advertentie. Zuid-Eierland, 's Avonds half 8 Leesavond voor volwassenen. Donderdag 19 November. Cocksdorp, 's Avonds half 8 Gebouw voor Cbr. Belangen Leesavond voor volwassenen. Oosterend. 'sAv. 7 uur ds. v. Grasstek. Catechismus. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Uit de Scbager Courant: Schngen, 12 Nov. Aangevoerd: 110 Vette Koeien f 200 a f 425,—; 60 Kallkoeien 1 180,— a f 270; 40 Nuchtere kalveren f 8 a f 22. 72 Vette Varkens 48 a 60 ct. per Kg. 12 Magere Varkens 1 10,a i 13, 60 Biggen f 4.00 a f 8,00; 400 Vette Schapen f 34 a t 45.00 170 Overhouders 1 18,a f 27,00. Lammeren f a f —.00 Boter f 1.60 a f 1.70 per K.G. Kipeieren f 9.50 a t 10,50 per 100. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 6 Nov. Ter markt aangevoerd: 9 Stieren f 115,— a f 265,—; 120 Kalf- en Melkkoeien f145 a f320. 983 Varekoeien f 95 a f 265 218 Vette Ossen en Koeien f 175 a f 845 59 Kalveren (vette) f 35 a f 130. 44 Kalveren (magere) f 8.a f 14.— Lammeren f a f —,00. 1174 Schapen (vette) f 21,00 a f 40.00 287 Biggen f 2 00 k f 5.00 No. 323, 13/11 '14. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 8.80 f 10.80. Eendei 16,20 16,40. AanvoerMiddenprijs f 9,53. Jonge hanen f 0,31 f 1,07. Oude hanen f 0,42 f 1,13. Oude kippen f 0,42 f 1,39. Konijnen f 0,45 f 0.91. Wilde eenden f 0,54 f0,65 Smienten f 0,25 f 0,35. Fazanten f 1,98 per paar. Totale aanvoer 390 stuks, Langenhoff. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texeische Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Voor de vele blijken van belangstelling on8 betoond op 31 October j 1. betuigen wij onzen hartelijken dank. J. W. ROELOEES en Echtgenoote. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan wfjlen den heer Tennis Kerke, gewoond hebbende en over leden te de Waal op Texel, worden ver zocht daarvan opgave of betaling te doen vóór 25 November a.s. bij W. DIJKER Oudeschild. in Eben-Haëzer, op Woensdag 18 Novem ber a.s. 's avonds 8 uur. SprekerDs. F. A. VISSER van den Hoorn. Onderwerp: Gedachten over opvoeding uit en naar de werken van F. W. FOERSTER, TOEGANG VRIJ. Notaris te Texel, zal op Zaterdag 28 November 1914, des avonds 7 uur, in het logement „Bellevue" aan de Waal op Texel, publiek verkoopen groot 250 centiaren, staande en gelegen aan de Waal op Texel, waarvan T. Kerke in leven eigenaar was. Eiken dag te bezichtigen; de sleutel te bevragen bij H. Koopman. met ruim uitzicht aangeboden, onder let ter B. bureau van dit blad.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2