N° 2831, Zondag 22 November 1914, 28sl" J aar gang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland, Gemengd Nieuws. Rit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de XJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex er. XLVI. Bodemkapitaal. Elke grond, waarop een of andere vorm van bodemcultuur, weide-, akker-, tuin- of boschbouw, wordt gedreven, bevat een meer of minder groote voorraad aan plan- tenvoedingsstoffen. Deze voorraad noemt men dikwijls het bodemkapitaal. Bijna altijd ia dit kapitaal veel grooter dan men zoo oppervlakkig zou meenen. Wanneer men toch voor het grootste deel der gewon6 land- en tuinbouwbedrijven eens gaat uit rekenen, hoeveel stikstof, phosphorzuur en kali door verkoop vaa op het bedrijt ge groeide producten van dierlijken of plant- aardigen oorsprong het bedrijf verlaat en men stelt daar tegenover, hetgeen in den vorm van mest, voer of anderszins van deze stoffen wordt aangevoerd, dan leidt deze berekening meestal tot de wetenschap, dat er meer af- dan aangevoerd wordt en derhalve het bodemkapitaal wordt ingeteerd. In zekeren zin zou men dus van roofbouw kunnen spreken, ware het niet, dat men met dit woord meer een manier van akker bouw bedoelt, waarbij de intering van hst bodemkapitaal zeer snel gaat, wijl tegenover de afvoer van plantenvoedingsstoffen alle aanvoer stelselmatig wordt nagelaten. De vraag rijst, of deze intering van het bodem kapitaal gewenscht of ongewenscht is. Om dit te beantwoorden stellen we eerst vast, dat het voor het verkrijgen van een flink gewas en derhalve van een goeden bogst noodzakeiijk is, dat de planten in den grond geregeld beschikken kunnen over een ruimen voorraad opneembare voedings stoffen. Wanneer men nu door een bemesting, waarmee minder in den grond gebracht wordt, dan de gewassen er uithalen, des niettegenstaande een grooten oogst wordt verkregen, dan moet dit mindere uit het bodemkapitaal ter beschikkingzijn gekomen. En nu kan het toch niet anders dan voor- deelig genoemd worden, dat op die wijze een deel van het bodemkapitaal rentegevend wordt gemaakt. Het zou zonder aarzeling dwaas moeten worden genoemd om een gewas zooveel meet toe te dienen, dat daarin minstens evenveel voedingsstoffen waren vervat als het gewas noodig heeft, terwijl de bodem uit haar voedselvoorraad een belangrijk dee} ter beschikking van de planten kan stellen. Van verliezen wegens uitspoelen der toegediende meststoffen wordt dan nog maar niet eens gesproken. Een voorbeeld kan misschien ter ver duidelijking van onze bedoeling dienen. Een oogst van 90 mud haver en 6000 K.G. stroo per E A. ontrooft aan het land 120 K.G. stikstof, 130 K G. kali en 50 K.G. phosphor, overeenkomende met 800 K G. chilisalpeter, 1100 KG. kaïniet en 350KG. superphosphaat. Men zi6t deze getallen kloppen in het geheel niet met de bemesting die men zelfs op vrij arme gronden met groot succes op haver toepast. We geven doorgaans minder stikstof en meer phosphorzuur. Om met kunstmest weer aan te vullen wat een groote aardappeloogst aan een H A. onttrekt aan stikstof, kali en phos phorzuur, zou men moeten toedienen 850 K G. chilisalpeter, 1700 K G. kaïDiet en 450 KG. superphosphaat. Voor mangelwortels worden de hoeveelheden chili, kaïniet en super, resp. 1300 KG., 3800 KG. en 600 KG. Met elk leerboek over bemestingsleer kan men deze voorbeelden met behulp van de tabellen wel verder uitbreiden. Hoogstens geven dergelijke - cijfers een inzicht in de verhoudingen waarin bij de verschillende soorten van oogstproducten de plantenvoedingsstoffen voorkomen. Voor de bepaling van de hoeveelheid meststoffen in een bepaald geval hebben zij echter zeer weinig waarde. Inmiddels hebben deze voorbeelden dui delijk doen uitkomen, dat de meeste gron den elk jaar belangrijk uit haar kapitaal bijleveren en dit kapitaal alzoo meestal ingeteerd wordt. Den volgenden brief hierover nader. H, v.S. TEXEL, 21 November 1914. POSTKANTOOR VEN BURG. Met het oog op den gewijzigden dienst komt het ons goed voor van het onder staande mededeeling te doen. De gelegenheid tot afhalen der post op Zondag is vervallen. Busrechthouders kunnen de post afhalen op werkdagen ten 12,30 en 6,— nam., op Zondagen tusschen 1—2 nam. De laatste buslichtingen hebben plaats 7,40 v.m. voor Oosterend. 7,45 Oudeschild, P.H -Polder, Helder en den vasten wal. 11,50 Oosterend, de Waal, de Koog, Eierland, de Cocks- dorp, Vlieland en Ter schelling. §12,35 nam. den Hoorn. §12,45 Oudeschild, P.H.-Polder, Helder en den vasten wal. op Zondagen Diet. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej E. Bakker, eerder onderwijzeres te de de Waal, thans te Hillegom, is Woensdag j.l. in gelijke betrekking benoemd aaD school 6 te Haarlem. Den Hoorn, 19 Nov. Door do aanhoudende regens der laatste dagen en het defect aan de motor in de molen van don P. H. [Polder staat deze polder, op sommige plaatsen zoo goed als onder water. Voor de land bouwers daar ter plaatse berokkend dit water veel schade, daar de tarwe enz. welke al boven den grond staat, veel van dat overtollige water heeft te lijden. Vlieland. Tot notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier is gekozen de heer P. Kooiman. Verlof aan militairen. Door den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht is bepaald, dat aan de onder de wapenen zijnde militairen, die eene schriftelijke verklaring van den Burgemeester hunner woonplaats kun nen overleggen, dat zij in het banket bakkersbedrijf werkzaam zijn en daarin gedurende de St.-Nicolaasdrukte nietkun- nen worden worden gemist, een extra verlof kan worden verleend van 28 November 1914, 's avonds na afloop van den dienst, tot en met 6 Dec. d. a. v. Held. Crt. Petitionnement voor Plaatselijke Keuze. Het adres voor Plaatselijke Keuze, waarvoor 670902 handteekeningen zijn ingekomeD, zal op 20 Nov'1 worden inge diend. Deze indiening zou plaats gehad hebben op de September audiëutie te Amsterdam. Nu deze Diet gehouden is zal H.M. de Koningin op genoemden datum 's middags om 1 uur op het Huis ten Bosch het adres in ontvangst Deinen, dat door het moderamen der Commissie aan H. M. zal worden aan geboden, Een Engelschman die getuige is geweest van den aanslag in October op de luchtvaartloods te Dusseldorf, deelt aan de „Times" mede dat de in de loods liggende Zeppelin geheel vernield is en dat vier officieren gedood en verscheidene gewond zijn door de ontploffing van het gas. Milaansche bladen deelen mede, dat eerlaDg in een encycliek van den Paus de bijeenroeping van een vredesconfe rentie in overweging zal worden gegeven. Schokland en de oorlog. Een nieuwe vuurtoren op het onbe woonde Schokland is reeds eenigen tijd klaar, maar de verlichting kan niet worden aangebracht, doordat de lantaarn- lenzen uit... België moeten komen. Wilde Zwijnen. Onder Voorthuizen is door een jacht opziener een wild zwijn geschoten. Dat is binnen korten tijd het tweede exemplaar in die buurt. Het gebeurde een dezer dagen in een Zuid-hollandsclie plattelandsge meente tijdens den dankstond voor den oogst dat een der toehoorders onder de preek was ingeslapen. Een vrouw, die den slaper gewaar werd, stapte uit haar bank, schommelde Daar hem toe schudde den slaper eens duchtig door elkaar en zei„Wordt toch wakkerhoor je dan niet hoe mooi dominee preektdat is ook voor jou." Daarna ging ze weer naar haar bank terug om van de preek te genieten. Oproeping der lichting 1915. Zooals uit de „Staats Courant" blijkt zullen Op 15 Dec. a s. en voor de provincie Drente op 16 December worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichting vau 1915, die toegewezen zijn aan het eerste bataljon van elk der regimenten grenadiers, jagers en infanterie. Een eigenaardige hoes tie. Te Herwijnen heeft de Raad met 4 tegen 1 stem geweigerd uit de voordracht van twee personen voor hoofd der school aldaar een keuze te doen. Op grond van art. 126 der gemeente wet hebben B. en W. thans benoemd den heer H. Menkborst te Hellouw. Een luchtschip. Zondag omstreeks het middaguur, is boven de streek tusschen Roermond en Venlo een luchtschip gezien. Na eerst duidelijk zichtbaar geweest te zijn, steeg het op eens tot veel grooter hoogte om spoedig in den nevel te verdwijnen. In den nacht van Zondag op Maandag is in dezelfde streek opnieuw een lucht schip waargenomen. Het zeedier, dat te Wissekerke aanspoelde, is door den directeur van 's Rijks Leidsch museum als een vinvisch herkend. Het is zuiver gemeten 21 M lang en heeft een omtrek van 13 M. Het geraamte zal naar het Leidsch museum worden overgebracht. Het standpunt van onze Regeering Van bevoegde zijde vernemen wij, dat onze Regeering sedert het begin van den oorlog de bedenkingen welke uit volken- rechterlijk oogpunt zijn gerezen tegen de afkondigingen en algemeene maat regelen, rakende den handel en de scheep vaart der onzijdige mogendheden, achter eenvolgens onder de aandacht der be trokken regeeringen heeft gebracht, laatstelijk naar aanleiding van het jongste Britscbe decreet nopens de behandeling van voorwaardelijke contrabande en van den maatregel door de Britsche admirali teit genomen tot feitelijke afsluiting van de Noordzee, anderzijds heott onze Regeering telkens wanneer zij een be paalde handeling eener oorlogvoerende mogendheid ten opzichte van den handel of de scheepvaart van Nederland in strijd achtte met het volkenrecht, tegen zoodanige onrechtmatige handeling be zwaar gemaakt. Verduistering van faillieten inboedel. De drogist V. te Heerenveen is Woens dag gearresteerd, verdacht van verduis tering van goederen van zijn faillieten boedel. (N. R. Crt.) Een goede vangst. Zondagavond bemei kte de jachtopziener- onbezoldigd rijksveldwachter M. teGorssel aan den Gorsselschen straatweg een persoon, die zich in kennelijken staat van dronkenschap bevond en bovendien in bezit was van een geladen dubbel loopsjachtgeweer. Toen M. de beschonkene naar het politiebureau te Deventer wilde overbrengen, sprong een tweede persoon ia., achter een boom te voorschijn en dreigde den jachtopziener met een ge opend knipmes. Door te dreigen met zijn revolver, wist M. den aanrander van zich af te houden. Het gelukte de inmiddels uit Deventer ter hulp verschenen politie den aanrander, die gnvlucht was onder Gorssel te arresteeren. Het bleek een goede vangst te zijn, want de beschonkene stODd nog gesig naleerd in het „Algemeen Politieblad". Hij was in het bezit van nog meor wapens. Smokkelen van petroleurn. Nabjj het grenskantoor de Hekkens (gemeente Ottersum) werd iemand, wonende even over de grens aan het Grunewald (Duitschland) door den kom mies-ontvanger De Roo aldaar betrapt, toen bij trachtte twee vaten petroleum (400 L.) de grens over te voeren. De contrabande werd in beslaggenomen. Menschelijkheid. Uit de „Daily Tel." van 17 Oct. Een soldaat van het regiment „Black- Watch", die zich nu in het hospitaal van New Castle bevindt, verhaalt ons „UrenlaDg lag ik gewond op het slag veld aan de Aisne. Toen Kwam een Duitsch soldaat en verbond mijn wonden, terwijl wij ons in het zwaarste vuur bevonden. Toen hij mij geheel verbon den had, wilde hij verder gaan, doch een afgedwaalde kogel trof hem, en dicht naast mij viel hij dood neer." Korporaal Houston, van de „Soaforths" verhaalde denzelfden berichtgever „Na Soissons lag ik zwaar gewond op het veld. Dicht in mijn buurt lag ook een joDge soldaat van het Northam- ponshire regiment. Een Duitsch infante rist boog zich over hem heen, hield een flesch met water aan zijn lippen en trachtte hem te kalmeeren. De gewonde lag in delirium en riep maar steeds: „Is u het moeder?" ne Duitscher scheen hem te verstaan want hij streek zacht met zijn hand over het koortsachtige voorhoofd en liefkoosde den armen jongen, zoo teeder als alleen een vrouw zou kunnen gedaan hebbeD. Toen kwam de dood, en toen de ziel van den gewonden soldaat naar betere gewesten vlood, zag ik, dat de Duitscher moeite had zijn tranen in te slikken." -- Een belastingplan. „Werp uw brood uit op de wateren en na vele jaren zult gij het wedervinden." Eenmaal op 1 April, heeft het Nieuws blad een plan verklapt, om een belasting te heffen op de voornamen. Thans vinden we in De Tjjd een brief van een burgemeester „Meer dan ooit is het thans de geschikte tijd tot het invoeren eener belasting op het verleenen van meer dan één voor naam, schrijft deze Edelachtbare. Bij de geboorteaangifte moet het be drag betaald worden in handen van den ambtenaar van don Burgerlijken Stand, bij wien het om de maand door eeu Rijksambtenaar na contröle der registers kan worden geïnd. Neemt Minister Treub het 1 April- Niouwsb'adplan van dezen burgemeester over, dat hij dan terminate de wet niet van terugwerkende kracht verklare Rolt. Nieuwsbl. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor hen Boro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l .nden met verhooging der porto's. Prijs der Adverteniièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer f> Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1