Laatste berichten Marktberichten. Advertentiën. Rederijkerskamer d. I. UITVOERING Na afloop Bal. „UNÏTAS" den Hoorn. H» M. van Landbouw, Predikbeurten» „HERTHA" Vergadering Bij de deze week gehouden examens voor Commies der posterijen en telegra fie slaagde o.m. de hr. I. A.Luteijn surnu merair te Maastricht, vroeger alhier. De Cocksdorp19 Nov. Hedenmorgen is de Isbjorn, begeleid door de sleepbooten Neptunus en Ter schelling, met eigen kracht van hier naar Nieuwediep vertrokken. De Odyssee vantwee advocaten. Men schrijft uit Maastricht Hoe moeilijk het is voor de leden van de burgerwacht te Brussel om over de grenzen des rijks te geraken en welke listen soms te baat genomen worden is bewezen door twee Brusselsche advocaten die den weg vandaar naar Maastricht geheel te voet hebben afgelegd. Ze waren gekleed als boeren met blauwe kielen aan, petten op, klompen aan de voeten, een mand met kool bij zich en elk voorzien van een schop. In een witte kool, die ze uitgehold hadden be waarden zij hun papieren en wat ze aan geld bij zich handen. Telkens als een een patrouille kwam, gingen ze aan den kant van den weg in het land en deden of ze aan het spitten waren. Nu eens slapende onder den blooten hemel, dan weer eens bij eeu boer, hebben ze langs allerlei kronkelpaadjes zonder voorzien te zijn geweest van een pas, de Neder- landsche grens weten te bereiken en zijn thans veilig. Ook een naam. Werd onlangs gemeld, dat e9n kind „Mobilia" is gedoopt, een pasgeboren Belg te Nieuw-Amsterdam (Dr.) ontving den naam... „Shrapnel" 11 Na den oorlog. Dr. Eliot, de vroegere president van Harvard-college, schrijft in de New-York Times„Alle natiën, die gelooven dat de voornaamste bezigheid eener regee ring is het recht te handhaven en de welvaart van den burger te bevorderen, moeten wenschen dat Duitschland de nederlaag lijdt. Maar, gaat hij voort en 't is juist dat deel van zijn schrijven dat het nauwkeurigst de Amerikaansche meening uitdrukt die natiën wenschen, dat het menschelijke en beschaafde Duitschland behouden blijve. Zij gelooven niet dat Duitschland te kiezen heeft tusschen overheersching in Europa of den natioDalen dood. Er moet geen wereldheerschappij zijn, van welken aard ook, zegt dr. Eliot, geen onverantwoordelijke uitvoerende macht, geen geheime diplomatie meer geen mi- litielegers. Uit dezen brand moet een bondgenootschappelijk Europa te voor schijn komen, een „verbond van do meest vrije staten" die de onaantastbaarheid der kleinen waarborgt, waakt voor de handhaviog der tractaten en zorgt voor de beperking der bewapening. Niemand weet nog, hoe zulk een doel te bereiken is, maar iedereen weet, dat dit de eenige wijze is waarop de bemin- ners der vrijheid en zij, die gelooven in den vooruitgang van het menschdom door dienende liefde en door alles voor elkander te zijn, kunnen worden tevre den gesteld. In de aanstaande conferentie, die de vredesvoorwaarden zal vaststellen, dus de levensvoorwaarden in de toe komst voor Europa kan de republiek der Vereenigde Staten, wat betreft wape ning oorlog, openbaarheid verdragen, openbare vrijheid, veiligheid en voor spoed, als model dienen. De Noodzee! Een drukfout, die op de keper be schouwd, geen drukfout is, lazen wij in een van de bladen. In een bericht was sprake van mijnen in de... Noodzee. Ct. De oud-landbouwer, de heer M. v. de Vlugt te Sassenheim die nog slechts korten tijd daar woonde, sloeg Zondag bij het uitgaan der kerk, plotseling achterover en was binnen enkele minuten dood. Te Uitgeest is de bloemenventer Twisk zoodanig door een sneltrein uit Helder aangereden, dat de dood terstond volgde. De man laat een vrouw en 10 kinderen achter. Moeders, past er op. Tengevolge van het drinken van een kop kokende koffie tijdens afwezigheid van de moeder is te Naarden overleden het tweejarig kind van de familie De R. Zondagmiddag hebben te Warmond verscheidene veehouders, tijdens de sneeuwbuien, in allerijl het nog buiten loopend vee, uit de polders huiswaarts gebracht en op stal gezet. Het vee kreeg het met dit weer in de weide te kwaad eu onder hefvee van den heer Nederburgh kwam reeds een geval voor van kopziekte met doodelijken afloop. L. D. Brand in een soldatenkwartier. In de gemeente Nederweert was sinds eenige dagen een kapitaal pand, dat langen tijd onbewoond was geweest, be trokken door militairen. Zondag ont stond brand in de woning, doordat het stroo voor de nachtlegers vuur had ge vat. Weldra nam het vuur groote af metingen aan, doch dank zij het door tastend optreden van soldaten en burgerij was men het vuur spoedig meester. De schade is echter vrij grootverschillende militaire equipementstukken verbrand den, en vele patronen ontploften. De woning was betrokken voornamelijk door militairen uit Amsterdam. Een der soldaten viel tijdens het blusschen van een ladder en kreeg een ernstige hoofd wonde. Hij werd naar het hospitaal overgebracht. De meubelmaker L. Ten Borg, te Assen, kreeg een slag van den dissel boom van een verhuiswagen, welke zóó erg aankwam, dat hij kort daarna aan de gevolgen is overleden. Jubilea. Niet minder dan 32 arbeiders der Kamper Emaillefabrieken kregen van de directie elk een gouden horloge. Het waren allen werklieden, die 25 jaar of langer de firma trouw hadden gediend. Een geteisterde familie. Dezer dagen, zoo meldt de „Deutsche Tageszeitung", verscheen bij een bank te Landau een boer van tegen de zestig jaar, die met den directeur spreken wilde over het beleggen van zijn spaarpennin gen. De man vertelde toen Een gedeelte van mijn vermogen moet komen aan de kinderen van mijn vier zoods, die in den oorlog gesneuveld zijn. De rest moet aan mijn beide dochters komen, wier mannen eveneens op het veld gebleven zijn. Mijn vrouw heeft het geld niet meer noodig, want zij is tengevolge van al deze slagen krankzinnig geworden. Ik heb nu dienst genomen als vrijwilliger onder voorwaarde, dat men mij naar het front zal zenden. De straatjeugd van Brussel. Do straatjeugd is overal dezelfde. Kan men zich voor een Brusselschen straat jongen een heerlijker gevoel denkeD, dan een agent van politie, dien hij van nature haat, ontwapend te zien en bijna alleen dienstdoende als wegwijzer voor de ver overaars der stad, in plaats van met groot vertoon van gezag, zooals hij vroeger deed, de orde te bewaren Al hebben de Duitschers den alouden vijand der straatjeugd thans gekortwiekt, toch draagt de Brasselscbe straatjongen den Duitschers geen goed hart toe. Het eerste wat hij deed, toen hij zooveel „Pickel- hauben" (punthelmeD) in de stad zag, was een gaatje in zijn pet te maken en daardoor een recht opstaand peentje steken om er de Pruisen mee te tergen. Op de galerij van 't Paleis van Justitie hadden de Duitschers twee kanonnen geplaatst. Daags daarna zag men op de daken en uit een aantal ramen in de buurt kachelpijpen dreigend haar trompen tegen de vijandelijke stukken richten. De woede der Duitschers kende geen grenzen. Toen de Duitschers alle paarden, tot zelfs de meest onbruikbare knollen, hadden gerequireerd, zag men den vol genden dag een indrukwekkende menigte kinderen, die oude hobbelpaarden en op wieltjes voortbewogen paarden en ezels voortsleepten. D9 meeste dier paarden hadden een of meer, tot zelfs alle pooten verloren, en wel twintigmaal trokken de jongens de schildwachten van het Paleis van Justitie voorbij. Eindelijk nog een andere grap Een paar honderd jongens komen aaumarcbee- reD, in den pas, als de soldateD. Eens klaps blijven ze staan en markeeren den pas, zoodat ze niet van de plaats komen. Wat beteekent dat, jongens? vraagt een Duitsch officier. Mijnheer, wij trekken op naar Parijs antwoordt de aanvoerder en als men dat doet, dan komt men immers nonit verder? De officier werd bleek van woede, maar moest zich inhouden en eindelijk liep hij, zijn schouders ophalead, verder. Door een bewoner van Maassluis is Woensdag 11 November des avonds aau het postkantoor aldaar gepost een brief, inhoudende een chéque van aan zienlijke waarde, gericht aan de N. V. Nettenfabriek, voorheen Jaeger te Leiden, betaalbaar bij de Rotterdamsche Bankver- eeniging. Deze brief is tot heden niet aan zijn bestemming aangekomen. Een lang reisje. De schapenhandelaar C. van R., te Tiel, heeft verleden week 150 schapen te Brussel afgeleverd op de volgende wijze: van Tiel naar Roosendaal per spoor en vau daar naar Brussel te voet. De reis duurde van Maandag tot Donderdag, De ramp te Westkapelle. De noodlottige mijn lag op de bazalt- steenen tusschen de palen. Door een oorzaak, die wel nooit zal worden opgehelderd sprong het helsche voorwerp uiteen en de direct toesnellende menschen zagen een ontzettend schouw spel. De personen, die bij de mijn stonden waren allen op slag gedood en op ont zettende wijze verminkt. De opzichter van den polder Walcheren, de heer v. Elsacker, was het best herkenbaar. Op de plaats, waar het ongeluk voor viel, zijn de palen ten deele weggeslagen en is zelfs de bazaltsteen stuk, terwijl er een gat in den dijk kwam. De stukken paal en ook een anker, waar mede de palen verbonden zijn, lagen tot over den dijk. Het anker zat diep in den grond. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp te Westkapelle zal uit den aard der zaak geen resultaat opleveren, daar allen by het treurig ongeval werden gedood en van de mijn zelfs niets meer is overgebleven. van den Oorlog. Niettegenstaande de bloedige krijg dagelijks tallooze offers eischt, is er in den stand der partijen geen merkbare verandering te bespeuren. Wel wijzigen op het Oostelijk oorlogs- tooneel in de laatste weken de posities aanmerkelijk, doch het nu eens moeten terugwijken van de Russen en dan van de Duitschers en Oostenrijkers geeft hoegenaamd geen grond voor een voor spelling hoe ten slotte de beslissing zal vallen. Meer en meer blijkt, dat de profetie in den aanvang herhaaldelijk geuit, als zouden de geldmiddelen een krijg van meer dan 8 maanden, niet toelaten allen grond mist. Bijna vier maanden duurt thans reeds de reuzenworsteling en steeds rijst de vraag „Hoe zal het einde zyn en wan neer 300 Overhouders f 18,a f 27,00. Lammeren f a f —.00 Boter f 1.55 a f 1,65 per K.G. Kipeieren f 10 00 af 11,00 per 100. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 14 Nov. tot en met 20 Nov.'14. GEBOREN Cornelia Wilhelmina d.v. Pieter Hendrik Bikker en Cathaiina Zijm, den Burg; Christinad.y. Auke Knol en Trijntje Krul, de Cocksdorp; Cbristiaan Anne z v. Pieter Vermeulen en Jannetje Knol, den Burg; Adriana d.v. Hendrik Reijer Daalder en Neeltje Zuidewind, de KoogHendrikje d.v. Gerrit Blom en Neeltje Bruin, Oude- schild. Ondertrouwd, Getrouwd: Geene. OVERLEDEN Jannetje Hendrika Wet steen, oud 33 jaren,j echtgenoote van Reijer Huisman, den Burg. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 portemonnaie, iuhoudend eenig geld, gevonden nabij den Burg. van 115 Nov. GEBOREN: Martinus, z. v. Hendrik El- bertsen en Marretje Bloem. OVERLEDEN, Grietje Schenkins, 67 jr. echtgenoote van Hermanus Visser. Uit de Schager Courant: Schagen, 19 Nov, Aangevoerd: 112 Vette Koeien 1 200 a f 435,—; 60 Kaltkoeien f 200,a f 280; 30 Nuchtere kalveren t 8 a t 22. 70 Vette Varkens 46 a 60 ct. per Kg. Magere Varkens i a f 60 Biggen f 4.00 a f 8,00; 410 Vette Scbupen f 34 a 1 46.00 Zondag 33 November 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. Dankzegging H. Avondmaal. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Openb. belijdenis. Doopsbediening. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 36 November. Burg, '8 At. 7 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Waal, 's Avonds 7 uur ds. v. d. Waa. Zuid-Eierland, 's Avonds half 8 Bijbellezing. den Hoorn, 'e Avonds 7 uur Bijbellezing in het cateobisatielokaal. Donderdag 36 November. Koog'sAv. 7 uur ds. v. d. Waa, Cocksdorp, 'b Avonds half 8 Bijbellezing, Oostereud. 's At. 7 uur ds. v. Grasstek. Cateobismus. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Ondertrouwd C. SMIT Dz. en A. VLIS Jd. Oudescbüd,'Texel, 19 Not- 19U' Huwelijksvoltrekking 3 Dec. a.s. te Vlie land. Overleden te Aalsmeer, mijn ge achte Zwager, GERRIT LUBBERDEN, Wedn. van Willempje Boon, in den ouderdom van 68 jaar.| Wed. G. GEÜS-Boon. de Waal, Nov. 1914. Algemeene kennisgeving. DEN BURG. op Zondag 39 November a.s. des avonds 8 uur in hotel „Texel." Opgevoerd zal worden Tooneelspel in 3 bedrijven door J. H. M. FRANZEN. Daarna Voordrachten door Dames en Heeren. Entree 50 cents per persoon. Heer en Dame f 0,75. Militairen half geld. Plaatsen te bespreken van 12—1 uur op den dag der uitvoering a 10 cents per persoon. Het Bestuur. Kinderen beneden 16 jaar geen toegang. Ledenvergadering op Dinsdag 34 November a.s. io het „Loodsmans Welvaren* 's avonds half acht. Het Bestuur. Afdeeling Eierlaod. op Woensdag 35 Nov. a.s. 's avonds 7 nre in het lokaal van ZOETELIEF, te de Cocksdorp. Agenda Ingekomen stukken. Verkiezing bestuurslid. NameDS het bestuur, W. BRANS, Voorz. C. J. G EÉN SE, Secr. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2