N° 2833 Zondag 29 November 1914. 288fc# Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond ABONNEMENTEN en ADVEETENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tkx il. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave TEXEL, 28 November 1914. Na vijftig jaar. 'tls niet de gewoonte het bereiken van den 50-jarigen leeftijd als een jubileum aan te merken, tenminste niet, wanneer het een mensch is, die dat voorrecht ten deel valt. Is echter die mensch zoo stoelvast gebleken, dat hij zich 50 jaren aan een zelfde taak is blijven wijden, onverschil lig of dat is als loopknecht in één winkel, als arbeider op één fabriek, of als koet sier bij één onderneming, dan wordt de zaak anders en tien tegen één gaat den dag, waarop hij dat feit herdenkt, niet onopgemerkt voorbij. De gedenkwaardigheid zit hem dus hierin, öf dat het leven den jubilaris geen kansje geboden heeft, öf dat hij misschien de kans heeft laten loopen, öf wel en dat is mogelijk het waarschijnlijkst, dat hij zich tevreden gevoelde in de betrek king door hem vervuld. Tevredenheid nu, is geen karaktertrek van het tegenwoordig geslacht, althans zoo wordt van verschillende zijden be weerd, en wij laten in het midden, hoever men daarin gelijk heeft en ook, want daarover loopen tevens de meenin gen uiteen, of tevredenheid steeds als een deugd is aan te merken. Uit den aard der zaak zou dus het aantal jubilea moeten verminderen, ware het niet dat het aantal ambtenaren in dezen tijd kolossaal is toegenomen,en kenmerkend is dat de ambtenarenstand zooveel gevallen van langdurige dienstvervulling kan aan wijzen. Een ambtenaar wordt opgeleid voor een zekeren tak van dienst, z'n kracht als ambtenaar zit in den regel, het zij hier met waardeering gezegd, in z'n eenzijdigheid, hij leeft voor z'n dienst, voor z'n taak en is daardoor slechts daar op z'n plaats. Een instelling of een vereeniging heb- beh steeds een nauwkeurig omlijnde taak of doel en in zooverre dus iets met den ambtenarenstand gemeen, en nu is het eigenaardig onder hoe uiteenloopend levensvoorwaarden bij dezelfde nauw gezette plichtsbetrachting, diverse amb tenaren hun jubilea vieren, maar ook hoe uiteenloopend de omstandigheden zijn, waaronder het 50-jarig bestaan van een instelling of een vereeoiging wordt herdacht, hoe nuttig en onmisbaar die instelling of die vereeniging ook nog blijkt te zijn. En nu komen wij aan ons punt van uitgang terug. Door of althans onder den invloed van mannen van beteekenis, ook uit onze gemeente, kwam vóór 50 jaren de vuur toren te Eierland tot stand en gezegend is ziin taak geweest, die hij sedert met nauwgezetheid vervulde. Vervulde..want de bloedige volkeren- krijg heeft ook hem, in het belang van onze neutraliteit, gedwongen z'n geze gende taak, die hij vervulde ten behoeve van al'en, die het onbetrouwbare element bebouweD, tot rustiger dagen neder te leggen. En, o, bittere ironie, onder die om standigheden viel de herdenking van zijn 50-jarig bestaan. Is het wonder dat den gedenkdag zonder eenige feestelijkheid is gepasseerd? Andere mannen, raaDnen uit den een- voudigen burger- en werkmansstand, stichten voor 50 jaar een vereenigiDg, die eveneens een heerlijke taak zich zag aangewezen. Moge die vereeDiging bij z'n oprichting niet zoo stevig gegrondvest zijn als de sterke kolosus, waarvan wij zooeven gewaagden, ze was als een plant of een boom en onder de koesterende zorgen van de planters schoot zij wortel en boodt tenslotte met succes herfstvlagen en winterstormen het hoofd en hare roeping, de lijdende menschheid te steu nen, vervulde zij sedert hare oprichting getrouw. Edoch,moge zij tot heden, hare roeping getrouw, de zwakken schragen.... haar einde is nabij.... onze vriendin is, naar wij vernemen, straks gonoodzaakt hare taak, en voor goed, uit de handen te leggen, op hoog bevel. Onder zoo weinig troostrijke omstan digheden viert Onze vriendin, het zie kenfonds te den Burg, heden 28 No vember, haar gouden feest, en het ver wondert ons niet, dat het bestuur geen termen aanwezig acht voor een feestelijke herdenking. Onze regeering heeft goedgevonden hare plaatsvervangster aan te wijzen en wij hebben er ons bij neer te leggen, maar ons past ook bij de herdenking van haar jubileum openlijk waardeering uit te spreken voor de steun aan zoovele arbeidergezinnen verleend, en een woord van hulde te brengen aan de nagedach tenis van die eenvoudige mannen, die indertijd het initiatief hebben genomen tot de oprichting van deze vereeniging, wier bestaan zoo onmisbaar is gebleken, dat onze regeering het heeft goedge vonden dit wettelijk vast te leggen. Een gouden feest wordt niet altijd onder gUDStige omstandigheden herdacht. Ons leven kenmerkt zich door kleine teleurstellingen en ook door vele groote, die zich van tijd tot tijd ophoopen en ons willen overrompelen als reuzen van ergernis Wij staren in een jammerdal, een afgrond van ergernis, een donker bestaan, dat er uitziet als een onderwereld en ons aangrijnst; en bovendien is alles, alles ergerlyk en loont niet de moeite, zich in het leven in te spannen Zoo zegt Lhotzky in de voorrede van z'n „Mensch erger je niet, waarvan mevrouw Goudsmit Polano, de holland- sche vertaling bewerkte. De tijd waarin we leven geeft alle reden tot ergernis, biedt kleine en groote teleurstellingen te over. Onze zaken loopen niet, sommige klanten betalen niet, orders kunnen Diet uitgevoerd, postverkeer, personen- en goederenvervoer laten te wenschen over, en bovendien nog kwellende belas tingen in het verschiet, alles aanleiding totergernis. 't Was zeker een gelukkige gedachte van de fa. Thieme, thans de uitgave van bovengenoemd boek ter hand te nemen. Ergernis is zelfverminking, zegt Lhotzky en zeker waar is het, dat velen onder ons zich het leven door ergernis laten vergallen, en even waar, wat hij aan het slot van de voorrede zegt„Er zul- „len niet veel menschen zijn, die het „(boek) kuDnen ontberen." Elders zegt hij „Hij echter die met eigen kracht iets „wil tot stand breDgeD, moet iedere „gedachte die ergernis geeft, bannen, „want ergernis verlamt en vergiftigt," Verder „Hij, die zich ergert, moet zich telkens „afvragen Is de oorzaak uit den weg te „ruimen of niet Is zij uit den weg te „ruimen, dan zullen wij de hand aan den „ploeg slaan, zoodra wij alle omstandig- „heden en de mogelijkheden tot veran dering hebben overdacht. Is de oorzaak „niet uit den weg te ruimen, dan zullen „wij de zaken nemen, zooals zij zijn en „ons tenminste niet ergeren, want dat „is nutteloos. „De Franschen noemen datgene wat „zij Diet kunnen tegengaan „force „majeure". Hij, die zich daarover ergert, „is een onverstandige stumperd." Lhotzky behandelt niet alleen de booze geesten der eagernis en de natuurlijke geschiedenis der ergernis, maar ook hare genezing. Wij matigen ons over het boek geen oordeel aan, maar maken alleen melding van het verschijnen, omdat het zoo juist past in het kader van onzen tijden omdat het ons de gelegenheid geeft iets te zeggen tot de geörgerden, wier aantal thans onheilspellend groot is. Er is een tijd geweest, dat de boter weinig geld kostte en men op een enkele uitzondering na droog brood at, er is een tijd geweest dat ons land en volk door innerlijke twisten verdeeld werd. Nog niet zoo heel veel jaren terug, voer de postschuit eens per dag en op tij, en bovendien nog niet zoo heel ver van onze grenzen staat alle handel stil, is de rustige burger geen oogenblik zeker van z'n bezit, van z'n leven, heerscht wanhoop, dreigt ellende. De omstandigheden noodzaken ons enkelbij dag te varen en bovendien nog1 December aanstaande is het postkantoor van 's morgens acht tot 's avonds negen uur geopend. Bij Kon. Besluit is de lichtwachter bij 's Rijkskustverlichting te Eierland alhier, A. Melcher, tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking van Opzichter bij 's Rijkskustverlichting te Westhoofd (Goeree). Toen onlangs een logger uit Vlaar- dingen in de Noordzee op een mijn stiet, verongelukten van de bemanning o.m- negen personen, woonachtig te Marken en te Monnikendam. De ver ongelukte visschers laten weduwen en weezen in kommervolle omstandigheden achter. Op een daartoe gedaan verzoek aan onzen Burgemeester, gaf Z.E A. gaarne toestemming om ook op de verschillende dorpen van ons eiland voor de onge lukkige slachtoffers der zeeramp een collecte te doen houden. Met dit liefdewerk zal reeds spoedig worden aangevangen. Gaarne bevelen wij deze collecte in de welwillendheid onzer Texelsche bevolkiDg aan. Welzijn de tijden ook hier voor velen moeilijk, doch de offervaardigheid voor een doel als hier beoogd wordt, zal stellig ook thans weer blijken. Moge dit zoo zijn Oosterend, 26 Nov. De Iospecteur der Yisscherijen heeft aan de N. Y. Handelsvereeniging „Wil- helmina" bericht, dat de Engelsche vis- scherijautoriteiten verzocht hebben, om te bevorderen, dat, indien oesters af komstig uit Waddenzee of Lauwerzee, onder certificaat verzonden wordeD, het betreffende certificaat worde gelegd binnen een der vaten en dit vat dan met het woord „certifioate" worde ge merkt. In het belang der visschers en ver zenders wordt aangeraden, aan het ver zoek van de Engelsche autoriteiten te voldoen. Eenige schuiten van hier zijD met het garnalenvisschen aangevangen, 't Zal van de besommingen, die men pas de volgende week kan weten, af hangen of men dit werk zal voortzetten. Er heeft alleen verzending naar Enge land plaats. Waal, 27 Nov. De heer R. Kelderhuis van de Koog, kweekeling aan de Bijz. Normaalschool alhier, deed heden te Amsterdam met goed gevo'g examen in de vrijs- en ordeoefeningen der gymnastiek. Den Hoorn, 24 Nov. Hedenavond hield het alhier bestaande begrafenisfonds „Unitas" haar algemeene jaarlijksche vergadering. Aanwezig 38 leden. Na opening door den voorzitter, den heer K. Lap Sz. werd een woord ter nagedachtenis gewijd aan den overleden oud-directeur den heer G. Duinker Sr. Daarna had de voorlezing der notulen plaats door den secretaris den heer van Douwen welke zonder eenige wijzigingen daarin, werden goedgekeurd. Hierna werd verslag uitgebracht door den penningmeester deD heer P. Drjjver over het afgelopen boekjaar. In kas Nov. 1913 f 7434,28. Inkomsten f 638,15 Uitgaven f 308,64 Batig saldo f 329,61 Het kapitaal der vereeniging bedraagt thans 7763,89. Na dit verslag had de verkiezing plaats van oen voorzitter, daar deze volgens rooster moest aftreden. Met op een na algemeene stemmen werd de aftredende voorzitter, de heer K. Lap Sz. herkozen welke zich de benoeming liet welge vallen, daarbij de verzekering gevende, zijn beste krachten weer aan de ver eenigiDg te zullen wijden, evenals voor heen te hebben gedaan. Nog had plaats de verkiezing van een commissaris. Inplaats van den heer S. Zoetelief, welke volgens rooster aftredend en niet herkiesbaar was, werd in diens plaats benoemd de heer Jb. Huisman, welke zich de benoeming liet welgevallen. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorz. met dank voor de op komst, de vergadering. De grens gesloten. „De burgemeester der gemeente Sluis maakt bekend dat hedenmorgen de heer Batoni ex- Amerikaansch consul te Ostende een onderhoud heelt gehad op de grens te St. Anna-tei-Muiden met den Duitschen greus-commandant, dat deze Duitsche of ficier hem heeft medegedeeld dat abso luut niemand van uit Sluis de grens mag passeeren. En dat zij die deze grens toch mochten overschrijden gevaar voor hun leven loopen. Sluis, den 21sten November 1914. De burgemeester voornoemd, (get). J. E. BOOGAARD." Uit het Rolt. Nieuwsbl. Belgische geïnterneerden vrijgelaten- ia verband met het bericht, dat bij beschikking van den Minister van Oorlog 46 Duitsche militairen, onder wie 4 officieren die te Bergen (bij Alkmaar) waren geïnterneerd, zijn vrijgelaten op grond van de conventie van Genève, kan ook worden medegedeeld, dat op den zelfden grond ook 20 Belgische militairen die in Gaasterland (Friesland) waren geïnterneerd, vrijgelaten zijn. Vermindering van drankgebruik. Te Vlissingen wordt nog steeds een plaatselijk accyns op het gedistilleerd geheven. Uit het thans verschenen over zicht over het jaar 1913 blijkt dat het verbruik dit jaar de 100,000 liter niet gehaald heeft. Het bedroeg 4,6 liter per hoofd der bevolking, het laagste cijfer tot nu toe behaald. Het grootst was het verbruik in 1877: 13,2 liter per hoofl der bevolking Sinds dat jaar is het ver bruik bijna voortdurend geleidelijk afge nomen. Hbl, EXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1