Houtverkooping. Deurwaarder C. 6. GUDE Marktberichten, Advertentiën Advertentiën. Den 2en December 1914 Landbouwlezing door don heer H. RL1MP, Bibliotheekzitting G. J. O. D. Dikkers, G. J. O. D. Dikkers, publiek verburen: publiek verkoopen eene partij eikenhout, Predikbeurten van 't Nut van 't Algemeen Dinsdagavond was te, Dordrecht de heer A. Takkenberg, rijwielhandelaar, oud 32 jaar, bezig met een zijner knechts den 21-jarigen Cr. K., aan het herstellen van den motor van een automobiel. Door een of andere oorzaak schijnt het benzine-reservoir gesprongen te zijn, des avonds ongeveer half 12 hebben althans de buren een knal gehoord. Toen men den volgenden dag geen leven in de werkplaats van den heer Takkenberg hoorde, heeft men achter docht gekregen en de deur opengebroken. Groot was de ontsteltenis, toen men beide personen dood op den grond vond liggen. Beiden zijn vermoedelijk door het ont snapte gas gestikt. De milicien Meijers uit Tiel stODd een der avonden van de vorige week op wacht bij het kamp der geïnterneerden te Amersfoort, toen twee Belgen uitklom men en hem trachtten te overrompelen. De gelegenheid om de andere wachten te waarschuwen, werd hem ontnomen. Bén zijner aanranders sloeg hij met de kolf van zijn geweer tegen den grond, waarop de ander het hazenpad koos. Toen deze op aanroeping niet stilstond, loste bij een paar schoten, die troffen en den vluchteling tot staan brachten. Deze werd in het hospitaal opgenomen. M. ontving van zijn commandant voor zija moedig optreden een mooie sigaren- pijp en van een ander officier een aardig douceurtie voor een rookertje. N. Arnh, Ct. Naar wij in „De Tijd" lezen is de heer J, J. Thunissen, pastoor te Amster dam, beDoemd tot pauselijke kamerheer. Het blad verneemt, dat Mgr. Thunissen deze onderscheiding vooral te danken heeft aan hetgeen hij als bisschoppelijk schoolopziener in het bisdom Haarlem heeft gedaan. Aan den heer G. van Iterson is op zijn verzoek met ingang van l Jan. 1915 eervol ontslag verleend als bewaarder van de hypotheeken, het kadaster en de scbeepsbewijzen te Amsterdam, en is de heer A. E. J. Bertling, oud-minister van Financiën en oud-directeur der registratie en domeinen, als zoodanig benoemd. Ook een pas. Men schrijft uit Beek aan de „Gelderl.": Met al die passen is het tegenwoordig een heele toer om over de Duitsche grens te komen. Zonder papieren komt men er Diet meer. Een papier een oiücieel biljet is hier je binnenkomst- bewijs, zoo dacht een oolijk aangelegde Beekenaar. Een binnen- of buitenlandschen pas had-ie niet, maar wel een b9wijsje, dat-ie met den kantonrechter nog een appeltje te schillen had wegens dionkenschap. Met deze dagvaarding van den rechter ging de moppige Beekenaar zijn vrijheid wagen en de grens passeeren. D9 Duitsche grenswacht, die zeker geen woord Nederlandsch kon lezen, visiteerde heel nauwkeurig den „pas" en zette er heel deftig en plichtbewust den Duitschen stempel op. Na deze ambtelijke ver richtingen kon de Beekenaar vrij Pruisen ingaan. Rare Padvindersmanieren. Do ouders van den 14-jarigen padvinder de H. uit de Claes de Vrieselaan, te Rotterdam, welke knaap sedert 26 Sept. j.l. uit de ouderlijke woning vermist werd, hebben thans van hun zoon bericht ontvangen, dat hij zich te Berlijn bevindt, alwaar hij in een ziekeninrichiing is opgenomen. De jongen was eerst naar België gegaaD en was vervolgens in een trein met gewonden mee naar Berlijn gespoord. Een inwoner van Ylissingen die 2 Juni 1904 een brief verzond naar Santa Rosa Isle, Peru (Zuid-Amerika), heeft den brief thans terugontvangen. Hij is dus ruim 10 jaar onderweg geweest, Een treurig oDgeluk had te Oot- marsum (Overijsel) plaats Twee dochtertjes, van ongeveer 4 en 6 jaar, van den winkelier A. F. Brookhuis, waren bezig een fornuispot te stoken en maakten daarbij gebruik van de petroleumkan. Op een gegeven oogen- blik geraakten de kleinen in brand. Het jongste liep met haar brandende kleertjes de straat op en in haar aDgst tegen een afrastering van prikkeldraad bij een buurman, vanwaar inmiddels hulp kwam toesnellen. De kleertjes zijn geheel verbrand, terwijl het kind met ernstig brandwonden overdekt was. De toestand vin deze kie ne is hopeloos. Het oudste meisje kreeg m nier ernstige blessuren. Zw. Ct. Verlenging van diensttijd. Bij de wet van 3 Augustus 1914 is bepaald dat de miliciens, die naar den gewonen regel op 1 AugustusH9l4 naar de landweer zouden zijn overgegaan, of op dien datum uit den dienst zouden zijn ontslagen, in dienst worden ehouden tot uiterlijk 31 December 1914. Een soortgelijke bepaling houdt de wet van 3 Augustus 1914 in, ten aanzien der dienstplichtigen der landweer, die op 1 Augustus 1915 recht op ontslag zouden hebben gekregen. Thans is een wetsontwerp in voorbe reiding om voor bedoelde manschappen van de militie en de landweer den diensttijd andermaal te verlengen. Van den Oorlog. Noch uit militair, noch uit politiek oogpunt is er voor Duitschland eenigerlei reden om naar den vrede te verlangen en dit verlangen door bemiddeling van een onzijdigen staat kenbaar te maken, aldus luidt een telegram uit Berlijn aan de „Kölnische Zeiting." Toch wil het ons voorkomen, aldus de Opr. H. Ct., dat het er in hot Oosten voor de Duitschers niet zoo bijzonder gunstig voorstaat. Iu Polen zoo heet het in het offlcieele Duitsche bericht wordt de beslissing verdaagd tengevolge van het optreden van nieuwe Russische strijdkrachten uit de richting van Warschau „Na een achtdaagschen hardnekkigen strijd tusschen de Weichsel en de Warthe zijn de Duitsche strijdkrachten genood zaakt geworden, hun terugtrekkende beweging aan te vangen." Zoo luidt een mededeeling van de Russische legatie te 's Gravenhage. Wij wezen al cp het minder gunstige in het Duitsche offlcieele bericht, dat de beslis sing van den strijd „verdaagd" was. Nu blijkt dat die verdaging niet anders wil zeggen dan wij zijn genoodzaakt terug te trekken. Vandaag heet het in de Daily Cbron. „De Russen hebben nu de overhand op de Duitschers gekregen," doch volgens het offlcieele Duitsche bericht is de tegen aanval dor Russen mislukt. Indien dit laatste juist is, zou het bewijzen, dat Von Hindenburg zich voldoende heeft versterkt om den vijand weer tot staan te brengen. Tot zoover de laatste berichten van het oostelijk oorlogsterrein. Van het westelijk oorlogsterrein is even weinig met zekerheid te zeggen. De betrekkelijke rust van de laatste dagen die nu door het intreden van zachter weer geëindigd is heeft beiden partijen gelegenheid gegeven de strijd macht te herstellen. Het is duidelijk, dat de Duitschers de hoop Calais te bereiken nog niet hebben opgegeven, zoodat een Dieuwe krachtige aanval op de linie der geallieerden niet kon uit blijven. De vereenigde Fransche en Engelscbe troepen zijn door de Duitschers aange vallen van Yperen tot La Bassée - zoo meldt de correspondent vim de Daily Chron. en er is daarmee een veldslag begonnen op de schaal van de slagen aan de Marne of de Yser en van de twee eerste slagen bij Yperen. Berichcen uit Weenen spreken steeds van overwinningen op de Serviërs en zoo zouden alle berichten over den algemeenen strijd zijn samen te vatten onder het weinig en ook zooveel zeggende „toestand onveranderd". Posterijen en Telegrafie. De directeur vaD het post- en telegraaf kantoor te den Burg maakt bekend dat genoemd kantoor vanaf 1 December e.k. van des voormiddags 8 uur tot des avonds 9 uur onafgebroken zal zijn opengesteld. den Burg, Texel, 28 November 1914. De directeur voornoemd RENIER. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 gebit gevonden te Woalenburg, 1 reticule, gevonden op den Koogerweg, 1 mes, ge vonden te Pijpersdijk, 2 R.K. Kerkboekjes, gevonden te de Waal en 1 muts, gevonden te den Burg. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland van 15—22 Nov. ONDERTROUWD: Coert Smit, oud 32 jaar en Antje Vlas, oud 31 jaar. Zondag 39 iXovember 1914. HERVuRMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Waal, V.m. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild, 'sAv. 7 uur ds. Glas. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. H. Doop. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Voorbereiding. 's Avonds 7 uur ds. v. Grasstek. H. Avondmaal. Coeksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, 's Av. half 7 ds. Kuperus. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Zendingssainenkomsten met Lichtbeelden. Maandag 30 Nov. 'a avonds 7 uur te de Koog. Dinsdag 1 Deo. 's avonds half 8 te den Burg iu Eben-Haëzor. Woensdag 2 Dec. 's avonds 7 uur den Hoorn. Donderdag 3 Dcc. 's avonds balt 8 uur do Coeksdorp gebouw Chr. Belangen. Viijdag 4 Dec. 's avonds 7 uur de Waal. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 3 December. Burg, Geeu Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Zuid-Eierland, 's Avonds balf 8 Bijbellezing. den Hoorn, 'e Avonds 7 uur zie boven. Donderdag 3 December. Coeksdorp's Avonds half 8 zie boven. Oosterend. 's Av. 7 uur ds. v. Grasstek. Catechismus. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Uit de Sebager Courant: Schagen, 26 Nov. Aangevoerd: 70 Vette Koeien f 185 a f 362, 50 Kaltkoeien t 200,a f 270; 25 Nuchtere balveren f 8 a t 23. 50 Vette Varkens 54 a 66 ct. per Kg. Magere Varkens f a t 60 Biggen f 4.00 a f 8,00; 270 Vette Schapen f 34 a 1 41.50 550 Overhouders 1 18,a f 29,00. Lammeren f a f —.00 Boter f 1.45 a f 1.65 per K.G. Kipeieren f 10 00 ai 11,00 per 100. Purmerend, 24 Nov. Aangevoerd: 858 Runderen waaronder: 676 vette koeien 75 a 86 Ct. per KG, 17„ Gelde koeien f 160 a 240 Melkkoeien f 190 a 320. 9 stieren. 47 vette balveren 1 0,95 a f 1 15 p. Kg. 188 Nuchtere kalveren t 13a i 26 2128 Schapen f 27 a 148,00 Lammeren t a f 579 vette varkens f 0,61a 10,65 per Kg.; 9 magere varkens 1 10 a 1 24, 113 biggen f 4 a 1 9; bipeieren f 10.00 al 11.00 per 100; Purmerender Crt. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 21 Nov. tot en met 27 Nov.'14, GEBOREN: J.innie, d.v. Willem Zegel en Trijntje de Boer, P. tl. Polder. Willem Cornelis z.v. Hendrik Maas en Cornelia Bakker den Burg. Willem August z.v. Willem August van Zeylen en Helena Philippine Marie Baronnesse van Slinge- landt den Burg. ONDERTROUWD: GeeDe. GETROU WD Coruelis Gerhardus Bos en Trijntje Barhorst. OVERLEDEN Cornelis Amoud Koe- yor, oud 7 maanden Pierland. C uuelb Knol, oud 61 jaren, den Burg. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsclie Conrant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. De Heer en Mevrouw W. A. van ZEU LENvan Slingelandt geven keDnis van de geboorte van hun zoon WILLEM AUGUST. hopen onze lieve Pa en Moe, G. SCHMIDT en I. SCHMIDT—Schaafsma, huDoe ^Vg-jarige Eohtvereeni- ging te herdenken. Dat zij nog lang voor ons ge spaard mogen blijven is de wen8cb van hun lieve Hitty Jobao. Burg Barendien. Texel. en Gerard. Heden overleed te Deventer, na eeu langdurig lijden,onze lieve moeder NELETTA WULP, weduwe van den heer M. Hillenius, in den ouderdom van 53 jaar, M. A. Hillenius. A. Hillenius. N. Hillenius. Terschelling, 25 Nov. 1914. Voor de liefderijke zorgen de overledene tijdens hare ziekte bewezen, zoomede voor do vele blijken van deelneming na het overljjden van onze geliefde Echtgenoote en Zuster ons betoond, betuigen wij hierbij onzen innigen dank. R. HUISMAN. C. WETSTEEN. den Burg, Texel. te COCKSDORP hij ZOETELIEF, op Maandag 30 Nov. 's avonds 8 uur. Onderwerp; Behandeling van Melk. eiken Woensdagavond half acht. De Boekbeheerder. Notaris te Texel, zal, op Donderdag 10 December 1914, 's avonds 7 uur, in het Hotel „de Zwaan» aan den Burg, voor Mej. de wed. G. LIST- Plavier te Rotterdam, voor 3 jaren publiek verhuren 1,10,20 H.A. Weiland op Zuid-Haffel. 0,29,00 Bouwland a. d. Schilderweg. GEBOREN FROUWTJE dochter van C. JONKER en A. JONKER—Lap. den Burg, 27 November 1914. Notaris te Texel, zal, op Donderdag 10 December 1914, des avonds 7 uur in het hotel „de Zwaan" aan den Burg op Texel, voor het R. K. Par. Armbestuur van den Burg op Texel, a. voor den tijd van 4 jaren lo. de Huismanswoning „Concordia" met eri en diverse perceelon wei- en hooiland in den polder de Waal op Texel, groot 16 32 35 heet, 2o. de Huismanswoning „Welbedacht" met erf en diverse pereeelen wei- en hooi land, in dien polder, groot 17 85 70 heet. b. voor den tijd van 3 jaren: 3o 1 42 40 Bulleweid 4o 0 62 70 Akenbuurt 5o 0 91 60 Dirk Ooms koeieweid 6o 020 10 Erije bij Kuip 7o 0 67 80 de Duizend 8o 1—60 Bij het kerkhof 9o 1 49 80 Zeshonderd bij de Strooppot. lOo 1 46 70 Bovenste groote stuk. en c. voor den tijd van 6 jaren llo 0 72 90 Bouwland bij Driehuizen in 6 kavels, elk groot 0 12 15 heet. zal op Donderdag 3 December a.s. voor- middags 10 uur aan den grintweg te Nieuweschild Texel, bestaande nit vlakplanken van 10 tot 25 voet lang en 10 tot 15 duim breed, palen van 6 tot 16 voet, jluiken, alsmede eene groote partij brandhout,

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2