Houtverkooping. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Veiling V. P, N. g#1- Advertentiën Adveetentiën. Attentie Deurwaarder G. G. GUDE publiek verkoopen eene partij eikenhout, Predikbeurten- Hebben wij, zooals gezegd, voor de opvoering van „Hertha" niets dan lot, de voordrachten, waarmede de avond gevuld werd, vielen al bijzonder in de smaak van het publiek, getuige het daverend applaus. In „Hannes bij de landweer" en „Wij boertjes van het dorp" hadden wij net genoegen onze geroutineerde ieden van U. d. I. te begroeten en dat was merk baar, maar ook „Arie en Neel," en „Terug van de landweer", werden uit nemend vertolkt. „Toon de Straatveger" had groot succes, de coupletten sloegen in. Ben geanimeerd bal besloot, naar wij vernemen, den avond. Dinsdagavond half acht was in het gebouw Eben Haëzer eene samenkomst met lichtbeelden, welke goed was bezocht. Nadat deze door de WelEerw. Heer Dr. Norel met een kort woord en gebed was geopend, werd een gemeenschap pelijk lied gezongen en vervolgens door een spreker van het Zendingsgenootschap op zoo duidelijk mogelijke wijze het werk van de Zending in Ned. IndiA vertoont en toegelicht, hetgeen met aandacht werd gevolgd. Na een woord van dank gebracht te hebben aan spreker, werd de avond te ongeveer half tien gesloten met gebed en een collecte voor de Zending. Oudeschild, 30 Nov. Gistermiddag werd in de Zeven Pro vinciën eene druk bezochte vergadering van de N. V. Schippersvereeniging „Oudeschild" gehouden. Het doel van deze bijeenkomst was om definitief vast te stellen wie der leden genegen waren zich .coöperatief te verbinden tot het verzenden van gar nalen naar het buiten- en binnenland. Nadat de directeur A. Boon de bijeen komst had geopend en in het breede had uiteengezet, hoe het vooral in deze tijden ten duidelijkste blijkt, dat coöpe ratieve verzending van garnalen vele voordeelen heeft boven individueele, tra den 27 schippers als lid toe. Als leden eener commissie, die den directeur zou terzijde staan bij alles wat noodig was voor het richtig beheer, werden benoemd de heeren F. Blom, Ju. Henkes en D. M. Vlas. Uitvoerig werden verschillende zaken besproken, die betrekking hadden op bovengenoemde coöperatie, en be sloten, indien noodig, reeds heden op naam en merk der vereeniging te ver zenden. Bij eene heden gehouden inzame ling ten behoeve van de nagelaten be trekkingen van de Markervisschers, die door het springen van een mijn om het leven zijn gekomen, werd alhier t 40,20 gecollecteerd. Den Hoorn1 Dec. Zaterdagavond hield de heer H. Klimp zijne aangekondigde lezing over melk- behandeling. In het eerste deel zijner rede besprak hij de bacteriën. Er zijn volgens spr. voor de zuivel- productie schadelijkeen nuttige bacteriën. V6 schadelijke woiden gedood door de behandeling van de gereedschappen met kokend sodawater. Stallen moeten licht zijn en de zuivelgebouwen, met uitzondering van den kelder moeten door de zon beschenen kunnen worden, want de beste bacteriëndooder is de zon. Sommige bacteriën zijn onmisbaar. De reincultuur ook in de fabriek te dezer plaatse ge bruikt, is een nuttige die in den handel verkrijgbaar is. Zindelijkheid is een eerste vereischte. Soda, zeep en kalk moeten gebruikt worden, vooral de laatste. Toch zal soms een ontsmetting met formaline noodig zijn. Ook subli maat, creolin en carbol zijn goede ont- smetters. De vloeren der gebouwen dienen^ zonder naden te zijn en de goten mogen niet gesloten zijn. Ook moet men zorgen dat de koeien gezond zijn. De producten welke den leveranciers aan laUnoxen teruggeven worden, heb ben vaak verspreiding van besmettelijke ziekten bevorderd, 't Zou daarom goed zijn, dat deze gepasteuriseerd werden. Ook de melker moet de zindelijkheid betrachten, hij dient de handen geregeld te wasschen. De koeien moeten niet tijdens het melken gevoerd worden. Ziju de koeien in de wei dan moeten ze niet allijd op dezelfde plaats gemol ken worden. In Wageningen kan men inlichtingen kiijgen over een doelmatige inrichting der stallen. Afwisseling van krachtvoeder is gewenscht. Dadelijk na het melken moet de melk uitgelucht worden en gezeefd. Zijn de producten toch nog minder goed dan kan men raad vragen bij Dr. Scheij te Hoorn. Deze en tal van andere wetenswaardige mededeelingen ontleenen wij aan de rede van den spreker, die Da een paar vragen o a. van den heer J. Bouwman te hebben Beantwoord, ten slotte de wenscbelijk- heid bepleitte van uitbetaling naar vet gehalte. De Cocks dorp1 Dec. De aangekondigde lezing door den heer Klimp werd gisteren gehouden in het lokaal van den heer Zoetelief. De opkomst was, zeker wel tengevolge van het slechte weder, niet grootdoch de spr. vond een aandachtig gehoor. Op zeer duidelijke wijze werd gespro ken over de behandeling der melk en menige nuttige wenk om het kweeken der bacteriën tegen te gaan, werd ge geven. De heer N. Dros, directeur der stoom- zuivelfabriek „Samenwerking" te Eierland dankte namens de vergadering den heer Klimp voor het gesprokene. Mej. J. Sparnaay, onderwijzeres alhier, deed te Rotterdam met goed gevolg examen voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Vlieland. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier is beroepen de heer P. E. C. BooDstra, candidaat tot de H, Dienst te Tolbert. Meel en bloem. Met ingang van 1 December zullen de meelfabrikanten behalve ongebuild meel, tot levering waarvan zij in de eerste plaats verplicht zijn, ook bloem mogen verkoopen, zonder verplichting tot bij levering van ongebuild meel. Als gevolg hiervan wordt de maximum prijs van wit brood met 1 cent verhoogd. De maximumprijs voor bruinbrood blijft onveranderd. Vromoelyjke rechters Eenige leden der Tweede Kamer vroe gen in de afdeeliDgen hoe de Minister denkt over de benoembaarheid van vrouwelijke doctoren in de rechten tot rechterlijke betrekkingen. De handel in wolvee is voor dit jaar geëindigd. In het geheel zijn op Texel verhandeld 6513 schapen en 37.668 lammeren. De opbrengst van al dit wolvee kan op ongeveer f650,000 geraamd worden. Nws. Vluchtelingen gevlucht Zaterdag kwam te Nunspeet een extra-trein aan met 320 vluchtelingen uit Amsterdam. Er waren er 600 ver wacht. In den trein waren verscheidene ledige wagens. Men vermoedt, dat de andere 280 vluchtelingen onderweg... gevlucht zijn! Opruiming van mijnen. Over het opruimen van mijnen schrijft de luitenant der marine-reserve F. C. Baren van Aerssen Beyeren te Vlissingen: Dat moeilijkheid in dergelijke gevallen niet dadelijk geld als onmogelijkheid, bewijst het feit, dat juist Woensdag 25 Nov., een Engelsche mijn, die aangedreven was op de droogvallende plaat bewesten Borsele, over een afstand van circa 600 M. over de plaat, werd weggesleept door Hr. Ms. mijnenvisscher „Zeemeeuw", waarbij een sleeplijn van meer 1000 M. op de mijn werd bevestigd. Deze tijdroovende manoeuere, die werd uitgevoerd door hetzelfde personeel, dat te Domburg werkzaam was, slaagde goed en had ten doel, een nabij de mijn gelegen boerenhoeve voor schade te vrijwaren. De spionnagezaak te Cude-Tonge. Naar wij vernemen, is de instructie inzake den directeur van de gasfabriek te Oude-Tonge, die verdacht wordt van spioDDage en thans iD bet Huis van Bewaring te Rotterdam preventief ge vangen zit, gesloten en is de zaak naai de Rechtbank verwezen. De behandeling geschiedt in December met gesloten deureD. Tel. Een onwillige landbouoier. Door den burgemeester van Opsterland (Fr. bijgestaan door de politie, is bij een on willigen landbouwer den voorraad rogge in beslag genomen. Roggebloem. In den maximumprijs van f 19 per 100 K.Gonlangs vastgesteld voor den ver koop door roggebloemfabrikanten, uit sluitend aan in Nederland gevestigde koekfabrikanten, koekbakkers en derge lijke ondernemers, van door bedoelde fabrikanten te fabriceeren bloem, is be grepen een commissie voor den tusschen- handel. Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de of weige ring door geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand November 1914, A. Kijzer, Oudeschild. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar- heid aan hen kunnen worden terugge geven. POSTERIJEN. St. Nicolaasdrukte. De directeur van het postkantoor maakt bekend lo. dat ter opnemiDg in de verzending per boot van 1,30 gedurende de dagen van 2 tot en met 6 dezer de pakketten vóór 11,30 aan het postkantoor behooren bezorgd te worden. 2o. de vergunning om meerdere pak ketten aan één adres vergezeld te doen gaan van ééu kaart van 2 tot en met 6 dezer wordt ingetrokken. Voorts wordt, ter verzekering van eene goede overkomst van de pakketten, aanbevolen le. zorg te dragen voor eene doel matige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en be schadigen gevrijwaard zijn 2e. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar opplak kingen of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaaD, daarvan, tijdens bet vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3e. in de paketteu een tweede, los adres te sluiten. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd op de gelegenheid tot aangifte van waarde van- pakketten, hetgeen voor pakketten met kostbaarheden is aan te bevelen en ten gevolge waarvan, bij verloren geraken gedurende het vervoer met de post, het volle bedrag der aange geven waarde van de pakketten kan worden vergoed. Texel, 1 Dec. 1914. De directeur voornoemd, RENIER. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 5 December 1914, des voormiddags te Kb/a uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 1 December 1914. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 27 Nov, Ter markt aangevoerd: 11 Stieren f 90,— a f 310,—; 89 Kalf- en Melkkoeien 1135 a 1300. 393 Yarekoeien f 95 a f 240 191 Vette Ossen eo Koeien 1165 a 1335 49 Kalveren (vette) 1 40 a 1 190. 40 Kalveren (magere) 1 8a 1 14. Lammeren f a f —,00. 1536 Schapen (vette) f 20,00 a 1 36.00 138 Biggen f' 2.00 A f 4.00 Amsterdam, 30 Nov. Aangevoerd 314 Runderen, le kwal. 84 k 90 ct. m 2e kwal. 78 a 82 ct. 3e kwal. 72 a 80 ct. g, 120 Melk- en Kalfkoeien 1 200 a 1 330, 63 Nuchtere Kalveren 1 12,k f 18, 458 Vette Varkens 59 a 63 ets. No. 326, 27/11 '14. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 9.25 f 12.00. Eendei f 7,00 f 8,50. AanvoerMiddenprjjs f 10,58. Jonge hanen f 0,39 f 1,30. Oude hanen f 0,70 f 0,90. Oude kippen f 0,48 t 1,48. Eenden 1 0.38 a 1 1,39. Konijnen f 0,18 f 1.26. Wilde eenden f0,50 10,68 Smienten f 0,25 1 0,37. Fazanten f 0,75. Houtsnippen t 0,75. Watersnippen f 0,20. Vliegende markt met hooge prijzen voor eerste qualiteiten. Veel vraag naar duiukonijnen. Langenhoif. HERVORMDE GEMEENTE. Zendingssamenkomsten met Lichtbeelden. Woensdag 2 Dec. 's avonds 7 uur den Hoorn. Donderdag 3 Dec. 's avonds half 8 uur de Cocksdorp gebouw Chr, Belangen. Vrijdag 4 Dec. 's nam. 5 uur voor kin deren, 's (avonds 7 uur voor volwassenen te de Waal. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 2 December. Burg, Geen Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Zuid-Eierland, 's Avonds half 8 Bjjbellezing. den Hoorn, 's Avonds 7 uur zie boven. Donderdag 3 December. Cocksdorp's Avonds half 8 zie boven. Oosterend. 's Av. 7 uur ds. v. Grasstek. Catechismus. GEREFORMEERDE KERK. Oostèrmd, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Zondag 6 December 1914. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H, Doop. Collecte noodl. kerken en personen, 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Collecte noodl. kerken en personeD. Waal, V.m. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 2 unr ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. GEBOREN: HENDRINAPAULINA, dochter van C. KEIJSER Hz. en H. P. KEIJSER—Lap. Met bet oog op de St. Nicolaasdrukte wordt aan hen, die eventueel nog taartendoozen of kistjes van ons in hun bezit hebben beleefd spoe dige terugzending verzocht. KIKKERT Zonen. zal op Donderdag 3 December a.s. voor- middagB 10 uur aan den grintweg te Nieuweschild Texel, bestaande uit vlakplanken van 10 tot 25 voet lang en 10 tot 15 duim breed, palen van 6 tot 16 voet, duiken, alsmede eene groote partij brandhout. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming uan een lid der Commissie uan toezicht op het middelbaar onderwijs. 3. Opmaking uan een uoordracht ter be noeming uan een lid uan het college uan Zetters uoor 's Rijks directe belastingen. 4. Tijdelijke waarneming uaceerende be- trekkmg uan Weesuader en Weesmoeder. 5. Regeling der jaarwedden uan onder wijzers uan bijstand met uerplichte hoofd akte. 6. fldres inwoners uan wijk O betreffende de aanstelling uan een Gemeente-geneesheer te Oosterend.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2