N° 2835 sportdag ft December 1914 288te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Gemengd Nieuws. l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond idvertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOI.T, Parkstraat, Burg op Tex el. TEXEL, 5 December 1914. Waal, 3 Dec. De tweede bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen", gisteravond in de „Bellevue" gehouden, was goed be zocht. Als sprekers traden op de H.H. Daalder en Koppen van Oosterend, béiden eere leden der Yereeniging. De heer Daalder had als lezing gekozen: „Een vreemde vogel" door Hooier. Deze novelle, vol diepen ernst on gevoelvol weergegeven, werd met genoegen en aandacht aangehoord. Na de pauze gaf dezelfde Spr. nog: Melsens kruis, (een episode uit den tegenwoorden oorlog) en Het Steuncomité van Watervoort. De heer Koppen zorgde meer voor het luimig gedeelte en droeg voorEen pessimistische zuigeling en De Broek. De beide Sprekers voldeden best en werden na elke voordracht luide toege juicht. De VZ. dankte aan het slot hoorders en sprekers en riep allen een „tot weerziens" toe. Oudeschild, 3 Dec. Gister werd in den mond van de haven tusschen de palen van het havenhoofd het verminkte lichaam van een zeeman gevonden. De beenen ontbraken, tot aan de knie terwijl ook de handen niet meer aanwezig waren. Het lijk had een breeden riem om Op last van den E.A.B. Heer Burgemeester, die spoedig ter plaatse was, werd het zoo spoedig mogelijk acht6r het pikhuisje bij de helling begraven. Vlieland. In hotel Meijer had Donderdag j.l. de eerste algemeens bijeenkomst plaats der leden van „Nut en Genoegen". De zaal was overvol, daar behalve de zeer trouw opgekomen leden, velen der hier aan wezige Belgische vluchtelingen en vele militairen (als gasten) de ruimte vulden. Nadat de heer de Jong als voorzitter de aanwezigen had welkom geheeten, trad als spreker op de heer P. van der Meulen, hoofd der school. De heer Van der Meulen boeide met zijne lezing zeer de aandacht en voorzeker was ook Weruméus Bunings' sohets van een zeeofflciersleven, uitstekend voorgedra gen als ze werd, dit waard. Daverend applaus dankte den spreker, dien we na deze eerste maal, dikwijls hopen te hooren. Bij wijze van „bladvulling", daar het programma hiervoor tijd gat, zong de heer de JoDg eenige Vlaamsche liedjes, bege leid door Mej. W. Meijer. De heer BarteliDgs gaf er een korte inleiding bij en dit trio bracht in de pauzes telkens eene zeer aangename afwisseling. Door de dames A. Kromhout, M. Blom en H. Cordia werd een tooneelstukje opgevoerd. Dat „Hardhoorig" in den smaak viel, hebben de actrices zeker wel bemerkt, hartelijk gelach weerklonk telkens, wel het meest om de kostelijke Aprilgrap, die aanleiding was tot een vermakelijk tooneeltje. De heer G. Donia bracht zeker niet weinig tot de vroolijke stemming bij door op zeer humoristische wijze de fietstocht van een zeeman voor te dragen. Wat is er gelachen om de lotgevallen van bootsman Arie en z"n vriend. Ten slotte nog een tooneelstukje, ge titeld „Mevrouw is niet thuis." Hoe verdienstelijk werd dit aardige blijspel vertolk door de dames Rijkeboer Zeyle- maker, Blom en de heeren Van der Meulen, de Jong, Donia en Wela. De maskerade van de jonge mevrouw, die bij gebrek aan een dienstbode, zelve daarvoor optrad bij het bezoek van een haar niet keunenden vriend van haar man, leidde tot de dolste verwikkelingen. Pjjnlijk was de toestand van den echt genoot en die van zijn knap vrouwtje 1 Het mooio spel der hoofdpersonen droeg ieders bijval weg en de kleinere rollen werden ook uitstekend vervuld. De voorz. sprak een enkel slotwoord, waarna de heer Defevre uit Antwerpen een uiterst hartelijke, gevoelvolle speech afstak namens de aanwezige Belgen, om allen te danken. „Nut en Genoegen" kan terugzien op een schitterend geslaagden avond. Een geanimeerd bal hield velen nog bijeen. De vaart op de Schelde. De Duitsche overheid te Antwerpen heeft op de Schelde een lijn aangegeven welke door vaartuigen, voor Antwerpen bestemd, niet mag overschreden worden. Vooral des avonds schijnt deze afschei ding slecht zichtbaar te zijn. Sedert Vrij dag zijn dan ook al een viertal mossel scheepjes, 1 uit Ierseke, 2 uit Bruinisse en 1 uit Grouw bij vergissing er over heen gevaren. Door schoten gewaarschuwd, lieten zij de ankers vallen, do schippers dier vaar tuigjes zijn gevangengenomen en worden in arrest gehouden. De oorlogsleening De commissie van rapporteurs voor de Leeningwet had Diusdag in het Tweede Kamergebouw een bespreking met den Minister van Financiën. Het streven is het ontwerp nog in de eerste helft dezer maand voor openbare beraadslaging gereed te maken. Kan de behandeling der Staatsbegroo- ting niet voor Kerstmis afloópen, dan be staat het plan, de Kamer in Januari daarvoor weer samen te roepen. Verschoppelingen van den oorlog. Maandag zijn de heer Kellenaers en zuster Beunker uit Antwerpen te Leiden aangekomen met 14 kinderen die zij daar gehaald hebben. Deze kindertjes behooren onder de grootste verschoppelingetjes van den gru- welijken oorlog en hebben alle ellende er van meegemaakt. Door een te Antwerpen wonend propa gandist van', het „R.-K. Huisvestings co mité" werden deze kleinen in den ellen- digsten toestand gevonden. Onder de aangekomenen, bevindt zich een zuigeling van 10 maanden met drie zusjes. Dit gezin werd gevonden op een zol derkamertje in de Nationalestraat hij een moeder, die naar het ziekenhuis werd gebracht. Vader was zoek sedert het begin van den oorlog en het huis was grootendeels vernield. do kinderen zijn voorloopig in de lief degestichten te Leiden ondergebracht, van waaruit zij in katholieke gezinnen zullen geplaatst worden. Tijd. Valsche guldens! Te Schiedam zijn in beslag genomen een paar valsche guldens blijkbaar ge maakt naar de pas aangemunte guldens waardoor zij een goedgeslaagd stempel vertoonen. Het randschrift is echter zeer slordig, terwijl het metaal zoo zacht is dat het zonder groote krachtsinspan ning om te buigen is. Ook de klank verraadt de minder, waardigheid van het stuk. Nog 14 dagen gsduld met witbrood. Door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is de onderstaande circulaire aan de Burgemeesters ver zonden „In vervolg op mijn circulaire van 23 November heb ik de eer u, naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van ver tegenwoordigers van bakkerspatroons- vereenigingen, in overweging te geven, om, voor zooverre in uw gemeente een regeliDg van de samenstelling van brood is gemaakt, waarbij aan de bakkers de verplichting is opgelegd om het brood voor een deel te vervaardigen van onge- build meel nog gedurende ODgeveer 14 dagen deze regeling van kracht te doen blijven, zulks ten einde de.meelfabrikan- ten in de gelegenheid te stellen om een voldoenden voorraad bloem aau temaken. Treffende sterfgevallen. Van echtpaar H. Singer te Midwolda is Zondagmorgen de vrouw en des avonds de man overleden. De oude luidjes telden reeds 81 en 88 jaar en zouden 15 Dec. hun 60-jarig huwelijks feest vieren. Ook het hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik is tot de Tweede Kamer een adres gericht, waar in het, op grond van de noodzakelijkheid, om in de tegenwoordige langzame en omslachtige berechting van„kleinezaken" verandering te brengen, verzoekt te willen bevorderen dat in ons land worde ingevoerd „kort en snel recht". Zoet oorlogsbrood. Een medewerker jvan de „National Zeiting" heeft een onderhoud gehad met maarschalk Von der Goltz, toen deze nog te Brussel was. Het gesprek kwam o.a. op het gebrek aan brood in België. Von der Goltz vertelde, dat hij van aller lei geprobeerd had om in het gebrek aan koren te voorzien. In de Brusselsche gar nizoensbakkerij had men proeven geno men met allerlei mengingen, met geplet te aardappelen en ook met kaf. Tenslotte viel de gedachte op de groote voorraden beetwortelen, die niet alle voor veevoe der noodig zijn. Von der Goltz liet beet wortelen stampen en door het brooddeeg mengen, do uitslag leek hem lang niet slecht. Hij liet zijn gast er van proeven. Deze vond het brood niet kwaad van smaak, alleen iets zoetigs. Von der Goltz gaf ook het recept op van dit brood, dat als volgt luidde: 700 gram rogge, 300 gram tarwe, 500 gram ge stampte bieten en dan nog gist en zout. Late musschen. Terwijl de timmerlieden S. Meijer en A. Lantiug, uit Achlum, voor hun patroon eenige herstellingen verrichten, vonden zij een nest jonge musschen, die nog niet konden uitvliegen. Zeker een zeldzaam verschijnsel op einde November, L. Ct. Eerlijkheid. Zekere vrouw D. uit Caestert-Eijsden (Limburg), kwam een politieagent mede- deelen, dat zij 100 francs (f50) had ver loren de vrouw was niet weinig ontdaan over haar yerlies. Even daarop kwam een andere vrouw, een Belgische vluch telinge, denzelfden agent vertellen, dat zij 100 francs had gevonden. Het kostte dus weinig moeite, de rechthebbende weer in het bezit van haar eigendom te stellen. De eerlijke vindster, zekere Anna Walpit uit Moelingen, hoewel in benarde omstandigheden verkeerend, weigerde elke belooniDg voor haar plichtsver vulling. L K. Rijkslandbouwproefvclden. Van den Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland te Schagen, ontvingen wij het Plan voor den aanleg van Landbouw- proefvelden in Noord-Holland gedurende 1915. Wij troffen daarin aan proeven omtrent het gebruik van kunstmest, de bemesting met ier, het bewerken van den grond met den ondergrondsploeg, het kiezen van poters van veel voortbrengende planten, het vergelijken van aardappel rassen eu zaaizaden, het gebruik van Bordeauxsche of Bourgondische pap tegen de aardappelziekte, het gebruik van klaverruiters en het ontwateren van wei- of bouwland door middel van drai nage. Vereenigingen of personen, die in 1915 met geldelijken steun van het Ryk proeven wenschen te nemen volgens de daarvoor geldende voorwaarden, kunnen zich met een daartoe strekkend verzoek wenden tot den Rijkslandbouwleeraar bovengenoemd, bij wien ook, zoolang de voorraad strekt, het genoemde Plan kosteloos verkrijgbaar is. Sabang. Naar aanleiding van hetgeen onlangs door Reuter werd geseind omtrent een plaats gehad hebbende schending van het verbod tot wissóling van radio-telegra fische seinen, door een schip van een der oorlogvoerende mogendheden in de haven van SabaDg, kan worden medegedeeld In den nacht van 27 op 28 October ving het draadloos kuststation te Sabang verschillende oproepingen op van een stoomschip, dat zichzelt door fictieve namen aanduidde, wat deed veronder stellen, dat die oproepingen bestemd waren voor een der in de haven van Sabang liggende Duitsche koopvaardij schepen. Een onmiddellijk daarop ingesteld on derzoek bracht aan het licht, dat aan boord van het Duitsche handelsstoom- schip „Preussen",dat niet van een draad- looze installatie was voorzien, tegen de binnenzijde van het want, een van buiten onzichtbare antenne was aangebracht, die in verbinding stond met een geheime ontvanginrichting in de hut van een der scheepsofficieren. Deze ontdekking leidde tot een gerech telijke vervolging van den commandant van de „Preussen" en tot het in beslag nemen van dat stoomschip. Uit het onderzoek bleek ook, dat de geheime ontvanginrichting eerst enkele dagen vóór de ontdekking ervan was gereed gekomen. Uit een ambtelijk telegram uit Indië blijkt, dat toen de „Preussen" op 3 Augustus te Sabang aankwam, zij geen antenne droeg, dat 6 Augustus het ver bod van het hebben van een radio- telegrafische installatie bekend werd gemaakt aan alle stoomschepen van oorlogsvoerende mogendheden te Sabang en dat het radio-telegrafisch station te Sabang instructies kreeg om eventueele overtredingen van dit verbod te contro leeren en daarvan rapport uit te brengen aan de autoiiteiten, terwijl op 28 Sep tember alle antennes moesten worden ingenomen en verzegeld. Ook in Lloyds register stond de „Preus sen" vermeld als zonder draadlooze installatie aan boord. R. N. Zekere v. d. Schoot, die nabij Scbijndel uit de in volle vaart zijnde tram sprong bleef met zijn kleeren aan een wagen haken, waardoor hij oen eindweg werd meegesleurd. In bewusteloozen 'toestand, deerlijk gekneusd, werd de man naar de naast- bijzij nde woning vervoerd. Men vreest vooi zijn leven. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Niur Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Adverlenlién. Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaaUruimte berekend. Bewijsnummers 3 CU. per nummor.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1