INGEZONDEN STUKKEN. Werving' voor den kolonialen militairen dienst. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat aan het publicatie- bord te den Burg zijn aangeplakt de voorwaarden, waaronder de koloniale militaire werving, die tijdelijk gesloten is geweest, weder is opengesteld. Texel, 4 December 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Door het bestuur van de Texel- sche Algemeene Middenstandsvereeni- ging alhier, is dezer dagen bericht ont vangen, dat bij besluit dato 28 November, op de statuten van bovengenoemde ver- eeniging de koninklijke goedkeuring werd verleend. Blijkens mededeeling in de Staats courant is aan mej. H. Bremer geb. Outhuijs, gemeente-vroedvrouw te Oosterend gemeeute Texel een pensioen verleend van f194, Bij de deze week te 's Gravenhage gehouden examens slaagden o. m. de heeren J. A. C. Faber, en O. A. Y. Cafferata, leerlingen der Zeevaartschool alhier, voor 3den stuurman Groote Stoom vaart. Waal, 4 Dec. De heer D. Tuinstra van Oudeschild, kweekeling aan de Bijzondere Normaal school alhier, deed heden te Amsterdam met gunstig gevolg examen voor vrije- en orde-oefenipgen der Gymnastiek. Tengevolge van een ongeluk in haar woning overleed te Maastricht de oudste inwoonster der stad, de wed. y. Aalst in den ouderdom van 99 jaren en 10 maan den. Onder Gorsel is een meisje van 6 jaar, dochtertje van G. I!brink, dat op den disselboom van een boerenwagen was geklommen, er af .gevallen en ten gevolge daarvan overledeu. Een gemeente in nood. De gemeentekas in West-Stellingwerf kan het niet meer volhouden. Zij gaf reeds 10,u00 gulden uit voor werkver schaffing aan werklooze stratenmakers te Noordwolde; nu is weer 5000 gld. disponibel gesteld. Meer kan de gemeente niet doen en herleving in de rietmeubelindustrie is niet in zicht. Op aandringen van den Raad zullen B. en W. nu ter audiëntie bij den minister van Binnenl. Zaken gaan om Rijkshnlp te vragen en een zelfde verzoek richten' aan het Natio naal Steuncomité. N. v. d. D. In het Rott Nieuwsblad treffen wij onder de rubriek „Voor de dames" de volgende Tien geboden voor een gelukkig huishouden aan Aan de vrouw 1. Maak hem geen scènes. 2. Rrobeer niet, uit te vorschen, wat bij wil verzwijgen. 3. Als hij moede thuiskomt, probeer dan niet een gesprek uit te lokken. 4. Bied hem een smakelijk maal op een zindelijk gedekte tafel. 5. Kleed u netjes aan en maak uw haar behoorlijk op. 6. Maak het huis gezellig, 's winters prettig warm, 's zomers goed gelucht, en hecht aan orde. 7. Luister met deelneming, als hij u zijn beroepsonaangenaamheden wil toe vertrouwen. 8. Val hem niet lastig met uw huis houdelijke onaangenaamheden. 9. Bewaar uw kalmte, als gij bemerkt, dat hjj geprikkeld is. 10. Probeer uw echtgenoot ook na de bruiloft als vrijer te bandhaven. Aan den man 1. Vaar niet heftig tegen uw vrouw uit, maar zeg haar kalm wat gij haar uiteen te zetten hebt. 2. Laat uw vrouw als een goed kameraad deelnemen aan hetgeen u bezighoudt. 3. Mopper niet in huis en spaar uw beminnelijkheid niet voor uw vrienden. 4. Vit niet op het eten, maar houd ook rekening met den goeden wil. 5. Ga haar niet achteloos voorbij, als uw vrouw zich om uwentwille mooi maakt. 6. Verdrijf de gezelligheid noch door slordigheid, noch door overdreven orde lievendheid. 7. Spreek niet uitsluitend over uw eigen aangelegenheden. 8. Neem ook deel aan haar huishoude lijke zorgen. 9. Koel op uw vrouw niet uw, door beroepsergernis ontstane, sleoht humeur. 10. Geloof niet als echtgenoot ontheven te zijn van alle ridderlijke hoffelijkheid jegens uw vrouw. Onze koffle-voorraden. De koffievoorraad in ons land bedroeg 1 November 20 millioen K.G. Thans is de voorraad geslonken tot 14 millioen K G. Op 1 Augustus was nog 42 mill. K.G. aanwezig, en indien de uitvoer op de wijze, zooals thans geschiedt, doorgaat, zal over twee maanden geen koffieboon meer in ons land te vinden zijn. In de vier maanden dat de oorlog duurt zijn wij 8 maanden op onzen koffievoorraad ingeloopen. Tel. Door de directie van de gemeente tram te Arnhem zijn thans op eenige kruispunten aan do masten van de bo- vengeleidingen spiegels aangebracht. Hierdoor is het den bestuurders mo gelijk bij het naderen van een zijstraat reeds op eenigen afstand te zien wat er in die straat gebeurt en kan hij zoo noodig tijdig stoppen. De proef moet tot dusver uitstekend voldoen. In dien de spiegels nu maar niet te laag zijn aangebracht, want, als er dames voor gaan staan, gaat het beoogde nut yerloren Eenige dagen geleden deed een juffrouw te Amsterdam bij de politie aangifte van diefstal van een lederen handtasch, waarin 10 Amsterdamsche loten a f 100, ongeveer f 110 aan specie en eenige gouden voorwerpen waren. Zij vermoedde, dat de diefstal gepleegd werd in een Winkel aan de Ferdinand Bolstraat. Dinsdag evenwel stelde een man de politie in kennis van het vinden van het taschje. Hij zag het in een vensterbank staan en nam het mede naar huis. Daar ontdekte hij de loten en het geld. De eerlijke vinder werkt reeds 30 jaren bij denzelfden patroon. De gehouden neutraliteit van België. De Haagsche correspondent van het „Göteborgsche dagblad voor Handel en Scheepvaart" kan, naar aanleiding van de te Brussel gevonden documenten over de verzaakte neutraliteit van België, uit de beste bron verklaren, dat de Engel- sche regeering reeds in 1906 stappen ondernam bij de Nedarlandsche, om een militair verdedigingsverdrag af te sluiten. Gedurende deze pourparlers werd be kend, dat de Engelscbe regeering een gelijkluidende overeenkomst met België wilde maken. De Nederlandsche Regeering heeft het Engelsche aanbod uitdrukkelijk gewei gerd en deze weigering daardoor gemo tiveerd, dat Nederland zich alleen uit'n toekomstigen oorlog zou kunnen houden, door met geen enkelen anderen staat, militaire overeenkomsten te sluiten. Daar de Nederlandsche Regeering echter onmiddellijk het gevaar inzag van een Belgisch-Eogelsch verdrag, besloot zij tot de verdediging van den Scheldemond en de versterking van de forten te Vlissin- gen. Tel. Verzet van Belgische geïnterneerden 6 dooden, 9 gewonden. In het interneeringskamp te Zeist is Donderdagmorgen door de Belgen verzet gepleegd. Door de Nederlandsche bewakingstroe pen werd toen gevuurd, met het gevolg dat 6 Belgen werden gedood en 9 ge wond, van wie 3 zwaar. Reeds Woensdagavond was er eenig verzet onder de geïnterneerden waar te nemen. De electrische geleiding werd door gesneden. Hierop werd onmiddellijk politie uit Zeist ontboden. Uit Utrecht zijn Donderdagmorgen nog versterkingen voor de bewakingstroepen aangekomen. De oorlogsleening. Naar verluidt zal als resultaat van het overleg dat gepleegd is tusschen de Commissie van Rapporteurs uit deTweede Kamer over het leeningsontwerp en den Minister van Financiën waarschijnlijk overeenstemming worden verkregen tusschen Kamer en Regeering in dien geest, dat een voorstel tot definitieve regeling der dekking zal worden gedaan vóór 1 Januari 1917. Inmiddels zouden de opcenten op het geslacht, op de invoerrechten en op het recht van successie vervallen en daar tegenover het aantal opcenten op de bedrijfs- en de vermogensbelasting - respectievelijk op de inkomstenbelasting - worden verhoogd van 20 tot ongeveer 35 procent. De bedoeling zou daarbij zijn, dat de opcentenheffieg gelijk deze bij aanneming van deze voorstellen zou worden, alleen zou zijn vastgelegd tot het einde van het jaar 1917. Nederlander gesneuveld. De heer v. d. Laan Jr., oud-Katwijker, doch al sedert eenige jaren woonachtig in Duitschland, had als vrijwilliger dienst genomen bij het Duitsche leger. Hij ver trok naar het front en is thans bij Dixmuiden gesneuveld. Weer een huizenveiling. Wie van de heeren biedt eens uit Wat zegt u van dat kapitale pand Wie zet dat eens in Wie van de heeren Hoeveel zegt u? Hoeveel...? Er is zestien duizend gulden gebodenl Een hon 1 Twee hon Drie hon 1 Vier hon heb ik al mijnheer twee aan bod zes hon, voor u mijnheer daar in den hoekzeven acht hon en wie dü de ronde som Allo heeren zeventien duizend gulden 1 Men kon het den glunderen afslager aanzien en aanhooren, dat hij door het lange wachten zijn stiel nog niet ver leerd was en er schik in had, zijn functie weer te kunnen uitoefenen. Want lang, ongewoon lang had het wel geduurd, wel 18 weken was het geleden sedert de laatste groote huizenveiling in Frascati, te Amsterdam, gehouden was. Ook hier had de oorlog zijn remmenden invloed doen gelden en tijdelijk waren de veilingen stopgezet. Doch Maandagavond was er weer een zeer geanimeerde verkooping, tal van perceelen waren aangeslagen en honder den makelaars waren aanwezig, blijde elkander weer te ontmoeten en van ge dachten te kunnen wisselen over hun bedrijf, en alles wat ermede samenhangt. Het was er tjokvol op de makelaarsbeurs want de heeren komen er niet enkel bijeen, uit belangstelling in of met orders voor de aangeslagen perceelen, doch allerlei andere zaken, de makelaardij betreffend, worden er afgewikkeld en hypotheken en assurantieposten afge sloten. En gelukkig laat het zich aanzien, ten minste voorloopig, dat er leven in de brouwerij zal blijven, want voor alle Maandagavonden in het loopende jaar zijn er reeds huizen aan de paal. Der halve zeggen wij met den afslagertot de volgende week heeren Makelaars Weekblad. Twee oudjes, ze waren al 70 jaar, wonende in een dorpje bij Gorinchem, hadden een dagvaarding gekregen, om Dinsdag als getuigen te verschijnen voor de Rechtbank te Arnhem. Daar zij niet lezen konden, hadden zij aan iemand, die deze kunst wel machtig was, gevraagd, het stuk voor te lezen. Dat werd gedaan, maar ongelukkig ver stonden zij den plaatsnaam verkeerd en dachten dat zij in Haarlem moesten zijn in plaats van te Arnhem. Zij gingen op spoor zitten, wat hen in hun geheele leven nog niet overkomen was, en kwamen te Haarlem aan. In het Paleis van Justitie werd de vergissing ontdekt. Natuurlijk konden zij nu niet meer naar Arnhem komen, ook al niet omdat de oudjes samen maar f 1,50 op zak hadden. De officier van Justitie te Arnhem werd telegrafisch op de hoogte gesteld, met de reden van dit on moedwillig weg blijven uit de zitting en de oudjes werden geholpen, om weer naar Gorinchem terug te keeren. Tel. Smokkelaar doodgeschoten In verband met het doodschieten van een Belgisch smokkelaar aan de grens, nabij Achel, vernemen wij het volgende Donderdagmorgen in de vroegte poogde een Belgische boer de Hollandsche grens bij de Achelsche Kluis over te steken. De man leidde een koe aan de hand. Toen hij zich door de Duitsche wachten ontdekt zag en deze hem aanriepen halt te boudeD, trok de man er vandoor, zijn koe achterlatend. Daarop schoot een der wachten en trof den boer in het onderlijf. In een boer derij nabij de kluis, werd hij binnenge bracht, waar hij spoedig stierf. Tel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur 1 Ten vervolge op z(jn ingezonden stuk opgenomen in dit blad van 19 Nov., kan het sub-comité Texel van het Roode Kruis thans berichten dat waarschijnlijk binnen kort de opleiding van een lü-tal dames tot hulpverpleegster kan worden ter hand ge nomen (minimum leeftijd 20 jaar.) Het neemt dus nu de vrijheid eeu beroep te doen op de medewerking der Texelsche dames, niet twijfelende aan hare bereid willigheid om, mocht de noodzakelijkheid zich voordoen, zich te wijden aan de ver pleging vau zieken en gewonden. Niette min, hoe gaarne het sub comité dit doel zou bereikt zien, meent het reeds aanstonds duidelijk te moeten doen uitkomen dat de taak der hulpverpleegsters eene zeer zware zal zijn. De bedoeling is, waDneer ons land ooit in den Europeeschen oorlog mocht worden betrokken, terstond (waar de toevoer der zieken uit den Helder reeds dadelijk na oorlogsverklaring een aanvang neemt) over eene schare van voor haar taak be rekende hulpverpleegsters te kunnen be schikken, bij dag en nacht en over het geheele eilandveel zal begrijpelijker wijze van haar krachten en weerstands vermogen worden gevergd. Wie zich wil opgeven overdenke dit alles wel, temeer waar na aanneming op voortda rende medewerking in oorlogstijd stellig ge rekend wordt. Waar slechts voor opleiding van een beperkt aantal dames gelegenheid is, ver trouwt het sub comité ten volle, dat als uit meer dan het gevraagde aantal een keuze zou moeten worden gedaan, niemand zich bij afwijzing late ontmoedigen. De belangen der lijdende menschheid staan bier op het spel, het zal dus enkel letten Neutraal nog is maar steeds ons landje, Neutraal van Oost tot Westerstrand, 't Blijft steeds nog vrij van oorlogsweeën Men voelt nog haast geen oorlogsband. Het vee graast rustig in de weide, Door 't kanongebulder niet gestoord. De landman werkt met nog meer ijver Op zijne akkers rustig voort. Maar ginder daar in verre streken, Daar woedt de oorlog a'klig voort, En menig hart vraagt af in stilte, Hoe lang nog duurt dien toestand voort. De winter heerscht daar met zijn koude. De akkers leeg, de velden kaal, En gansch 'tmenschdom daar vernietigd, Door 't moordend lood en flikk'rend staal. De traan des daags bij volle stroomen Voor 'toog van iedereen geschreid, Is als de schelp aan d' oeverzoomen, Na de eb bjj duizenden gespreid. De traan gepleDgd in stille zorgen Op slapelooze legerstee, Aan man en vader doen gedenken, O, God was het dan toch maar vrêe. C. D. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 28 Nov. tot en met 4 Dec.'14, GEBORENHendrina Paulina, d.v. Cor nelia Kefjser en Hendrina Pouwlina Lap den Burg. Frouwtje, d, v. Coruelis Jonker en Antje Lap, den Burg. Klaas, Kasper, z.v. Kasper Tuinder en Trijntje Vos, Oudeschild. ONDERTROUWD: Jacob Izak Gaakeer en Jannetje Bakker. GETROUWDGeene. OVERLEDENGrietje Boon, oud 64 jr. Oosterend. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 handschoen en 1 armbandje gevonden te Den Burg. op meerdere of mindere geschiktheid, zon der onderscheid van rang of stand. Wie dit in het oog houdt zal zich stellig eene mogelijke teleurstelling besparen. Bovendien sou gaarne beschikt worden over een aantal dames, bereid tot het ver richten van huiseljjken diensten, zooals in ziekenzalen pleegt voor te komen. Het sub-comité zou het tevens op prijs stellen reeds thans de toezegging te mogen ontvangen van die mannelijke ingezetenen van Texel, die in tijden van nood, zich vrijwillig beschikbaar willen stellen om, onder leiding der transportcolonne van het Roode Kruis te den Helder, bij het transport der (aan de haven of te den Burg) per brancard aangevoerde personen behulp zaam te zijn. Zij, die zich met inachtneming van het vorenstaande ter beschikking stellen, wor den verzocht zich vóór 12 dezer onder op gave tot welke hulp zfi zich aanbieden, mondeling of schriftelijk aan te melden bij den secretaris J. H. Leopold te den Burg. Den Burg, 4 December 1914. Het sub-comité voornoemd,

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 2