n u N° 2837 Zondag 13 December 1914. 288t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BERICHT. nieuwjaar" Land- en Tuinbuuwbrieven. Bi v o en land Gemengd Nieuws. Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, BuröopTbxkl. Zij, die zich met ingang van i Januari a s. op de Texelsche Courant abonneeren ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. De Uitg. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der GemeeDte Texel Gelet op een schrijven vau deD Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland lo. wijst belanghebbenden op het ge vaar, dat schuilt in het toelaten in hunne stallen van kooplieden, bekenden of familieleden uit Duitschland en op de verplichtingen, welke art. 13 der Wet van 28 Juli 1870 (St. bl. no. 131) hun oplegtbij nalatigheid zal de wet in hare volle gestrengheid worden toe gepast 2o deelt den veehouders mede, dat aan directeuren van zuivelfabrieken in deze gemeente is verzocht de neven producten der bereiding (ondermelk, karnemelk en wei) niet aan de veehou ders af te leveren, dan nadat zij tot een temperatuur van 80 gr. C. zijn verhit en de kannen, waarmede de melk wordt aangevoerd, niet terug te zenden, dan nadat zij met stoom of kokend water zoowel van buiten als van binnen zijn ontsmet; en bun is medegedeeld, dat, mocht door een niet nakomen van dit billijk verzoek verspreiding van het mond- en klauwzeer ontstaan, den vee houders geen vergoeding van bedrijfs schade, door de bestrijdingsmaatregelen veroorzaakt, zal wordeD verleend. Texel, 8 December 1914. De Burgemeester voornoemd, GAARLANÜT. XLVII. Bodenikapitaal. In onzen vorigen brief vernamen we, dat jn de akkerbouwbedrijven als regel kan worden aangenomen, dat de voorraad plan ten voedingsstoften in den grond voort durend wordt ingeteerd, doordat met de oogstproducten meer van deze stoffen het bedrijf verlaten, dan in den vorm van mest; veevoeder e.d. weer aangevoerd worden. Ook beweerden we, dat een op die wijze rentegevend maken van een deel van het bodemkapitaal niet anders dan voordeelig kon worden genoemd. In tegenspraak hiermede schijnt de er varing der landbouwers in onze beste polders. De tegenwoordige oogsten zijn belangrijk hooger dan in den eersten tijd, terwjjl de bemesting niet zoodanig is gestegen, dat hierin een ver klaring zou zjjn te vinden. Meermalen zijn deze landbouwers dan ook geneigd aan te nemen, dat op een of andere geheimzinnige wjjze het bodemkapitaal toeneemt. Nu is het alleen voor de stikstof mogelijk, dat zonder aanvoer van meststoffen de totaal daarvan aanwezige voorraad in den grond wordt vergroot, n.l. door den verbouw van vlinderbloemige gewassen, zooals klavers, erwten, boonen en wikken. Voor de andere plantenvoedingsstoffen is iets der gelijks echter ten eecen male uitgesloten. Om deze quaestie goed te begrijpen, dient men allereerst zich goed voor oogen te stellen, dat niet elk jaar en voor elk gewas hetgelieele bodemkapitaal ter beschikking van de planten staat. Neen, in elke groeiperiode wordt een deel er van voor de planten opneembaar ten gevolge van allerlei scheikundige processen, welke ge regeld in den bodem plaats grijpen.Slechts in zooverre hieiby te kort van een of andere plantenvoedingsstoffen ter beschikking komt moet de bemesting aanvallen, opdat voldaan worde aan een der eerste voorwaar den voor het verkrijgen van een grooten oogst, n l.dat gedurende den geheelen groei een ruim voldoende hoeveelheid opneem baar plantenvoedsel in den grond aanwezig moet zijn. Wanneer nu door diepe ontwateringen doelmatige grondbewerking de toestand, waarin d6 bodem verkeert, steeds wordt verbeterd, worden de gunstige omzet tingen in den bodem sterk bevorderd en komt elk jaar een grooter deel van het bodemkapitaal ter beschikking. Terwjjl dit kapitanl inderdaad steeds sterker inteert, schijnt het tegenoverge stelde gedurende een bepaalden tijd het geval te zijn. Naar gelang van de kwali teit van den grond en den aard van het bedrijf moet hieraan echter na korter of langer tijd een eind komen en zal men, zooals de ervaring op vele plaatsen reeds leerde, de bemesting moeten verzwaren. Intusscben is uit bovenstaande rede neering de groote landbouwkundige be- teekenis van een geregelde diepe ontwate ring en een doelmatige grondbewerking ten duidelijkste gebleken. De ouderwetsche boeren zijn eenzijdig, wanneer ze bewereD, dat de groote opbrengsten „door het bouwen" moeten komen, maar even eenzjjdig is de redeneering, dat de bemestiDg alles zou kunnen doen. Als bjjv. de ontwatering te wenschen overlaat, moet inderdaad door zware bemesting veel worden aangevuld, wat anders de grond zelf had kunnen leveren. Diepe ontwatering, doelmatige grondbewerking, verstandige vruchtwisse ling, ze werken mestbesparend, doordat ze voorden landbouwer de gelegenheid opeöen, van het bodemkapitaal steeds meer te profiteered - H. v. S. TEXEL, 12 December 1914. Postkantoor den Bnrg. Met het oog op deD gewijzigden dienst komt het ons goed voor van het onder staande mededeelirg te doen. Op Zondag geen gelegenheid tot af halen der post. Busrecbthouders kunnen de post afhalen op werkdagen ten 12 midd.en 5,30 nam., op Zondagen tusschen 1 2 nam. De laatste buslichtingen hebben plaats: 7,55 v.m. voor Oosterend. 9,15 Oudeschild, P. H. Polder, Helder eD den vasten wal. 11,20 Oosterend, de Waal, de Koog, Eierland, de Cocks- dorp, Vlieland en Ter schelling. 12.45 nm. Oudeschild, P. H. Polder, Helder en den vasten wal. §4,30 den Hoorn. op Zondagen niet. Mochten wij de vorige week melding maken van het slagen van een tweetal leerlingen van de zeevaartschool, alhier, deze week legden een 3-tal met gunstig gevolg examen af, als derden stuurman groote stoomvaart en wel de heeren C. W. Kaan, A. J. van Meerten en W. H. Morren. Hiermede zijn de examens voor onze school dit jaar geëindigd en het doet ods genoegen, daarbij te kunnen mededeelen dat in het afgeloopen jaar een 25-tal leer lingen voor verschillende rangen mochten slagen. Bij de deze week te 's-Gravenhage gehouden examens slaagde o.m. de heer K. C. Küpferman, oud-leerling van de Zeevaartschool, alhier. De Codes dorp, 8 Dec. Heden avond vergaderde de IJsclub „Eierland" in hot lokaal van den heer Zoetelief. De rekening van het boek jaar 1913-1914 werd nagezien en in orde bevonden. Als commissarissen werden herkozen do heeren J. Kalis, B. Garritsen en D. Buijs. IJs en weder dienende zal in den a s. winter op het kanaal bij den heer Kors L'st een wedstrijd op schaatsen met hindernissen voor leden worden ge houden. De vergadering was slecht bezocht. Oudesdiild, 10 Dec. Daar de heer A. Blom Jz die onlangs tot diuken der Nederl. Herv. Gemeente alhier gekozen werd, die betrekking niet heeft geaccepteerd, werd gisteravond als zoodanig gekozen de heer A. van Ketel, die zich de benoeming liet wel gevallen. Oosterend11 Dec. Een visscher van Oost deelt mede, dat men op Vliehors meer dan honderd wulpen en eenige meeuwen kort bij el kander dood gevonden heefc. Vermoe delijk waren deze dieren, die geen wonden vertoonden, door den bliksem gedood. Verscheidene visschers verrichten tegenwoordig bezigheden buiten hun vak om enkele werken ook bij het staats- boschbeheer. Op eigen terreiu weet men thans weinig of niets te winnen. Een gevaarlijk reiziger. Omtrent de ontploffing Maandagavond in een spoorwegcoupé aan het station Weesperpoort te Amsterdam meldt het „Hbld." het volgende Een kantoorbediende van de Pope- metaaldraadlampenfabriek te Venloo moest voor zijn patroon een metalen bus vullen met vloeibare lucht in de fabriek Electra aan den Cruquiusweg. Deze vloei bare lucht wordt bij het luchtledig maken van gloeilampen gebruikt. Reeds meermalen waren, zonder onge lukken, hoeveelheden vloeibare lucht per spoor getransporteerd. Het waren dan echter steeds hoeveelheden van enkele liters. Ditmaal moest de bediende 20 a 25 liters halen. De bussen zjjn zooveel mogelijk geïsoleerd om den invloed van de temperatuur van de buitenlucht te weren. (Vloeibare lucht heeft een tem peratuur van 180 k 190 gr. C. onder nul). Toch verdampt, ondanks de isoleoring, do vloeibare lucht in 17 a 20 dagen, doch dit levert, naar men aanneemt, geen gevaar voor springen op. Uit voorzorg had men, naar den direc teur vau de fabriek Electra meedeelde, aan de fabriek de bus niet geheel geslo ten, omdat het hier een buitengewoon groote hoeveelheid betrof. Dagrdoor ont snapte de lucht lu gasvorm en dit gaf een suizend geluid. Vermoedeljjk bevreesd dat dit geluid in den trein de aandacht zou trekken en wellicht tot verkeerde conclusies zou leiden, had de bediende der Venloosche fabriek, naar de directeur van Electro vertelde, de bus geheel ge sloten. Door de warmte in de coupé scbjjnt er van de vloeibare lucht eeD meer dan normale hoeveelheid verdampt te zijn, met het gevolg, dat de bus sprong. Tengevolge van de ontploffing sprongen de ruiten van't compartiment, waardoor twee der medereizigers glasscherven in het gelaat kregen. De verwondingen zjjn niet van erostigen aard. Het jonge mensch, dat door het mede- nemen van de gevaarlijke flescb, in strijd had gehandeld met het spoorweg reglement, werd door de politie gearre steerd. De beschadigde spoorwegwagon werd afgehaakt. Muizenplaag. In de Friesche weiden zjjn zooveel muizen, dat waterschapbesturen polders onder water laten loopen. om het onge dierte te dooden. De geschiedenis van de grijze Uniform. De grijze uniform van „fieldgrau" spreken de Duitschers en „kbaki" zeg gen de Engelschen is tegenwoordig troef. In heel Europa zijn nog maar vier staten, bij welker leger de grijze kleur nog niet is iDgevoerd Frankrijk, België, Denemarken en Zwitserland. De meeste legers verkeeren juist als het Nederland- scbe, in een overgangstoestand. Van uniform, in de beteekenis van één vorm, kan men nanwelijks spreken. Het is meer een bont allegaartje. De Engelschen waren de eerste die de strategische nadoelen van het heldere marine-blauw inzagen. Dat was tijdens den Boerenoorlog. Van af 1900 hebben zij het kbaki verkozen. De Vereenigde Staten voerden daarop denzelfden maatregel bij hun troepen in, Japan volgde in 1904, Duitschland en Griekenland in 1907, Italië, Oostenrijk- Hongarije en Spanje gingen er in 1908 toe over, Rusland, Bulgarije, Servie en Turkije in 1909, Roemenie in 1911 en in 1912 werd bij ons de eerste grijze uniform gezien. Binnenkort zal ook Frankrijk wel den rooden broek bij den voddenkoopman brengen. Leidsch Dagbl. E n Fransche vlieger hoven AnU werpen. Vrijdag verscheen plotseling een Fran- sche vlieger boven Antwerpen. Hij wierp een menigte papieren uit, waarop ge drukt stond Ayez du couragek bien- töt" (Houdt moedtot weldra). De Duitschers schoten als razenden op hem, zonder hem echter te raken en 't schieten deed heel Antwerpen te hoop loopen naar den Scheldekant. Het volk hief het lied van den Vlaam- schen Leeuw aan de vliegenier dankte, door boven Sint-Anneke een sier'ijke looping-the-loop uit te voeren. Spoe lig daarna verdween hij over het Lan lvan Waes. (Rjtterd. Nwsbl.) Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naur Amerixa en Andere l-.nden met verhooging der porto's. COURANT. Prijs der Advertentibn. Vsn 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedore regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden nssr jilAAtsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. Evenals uorige jaren willen wij onzen lezers de gelegenheid bieden om bij de jaarwisseling hunne Nieuwjaarsgroeten door middel uan ons blad aan familie, vrienden en bekenden te doen. De prijs van zulk een advertentie, niet meer dan 5 regels beslaande is 20 Cents bij vooruitbetaling. Vriendelijk verzoeken wij, die adv. ons TEN SPOEDIGSTE (voor den Oudejaarsdag! te doen toekomen Wij herinneren er aan dat voor ons NIEMAND rondgaat om zulke advertentiën op te vragen. De Uitg.

Texelsche Courant | 1914 | | pagina 1