r N°. 2841, Tweede Blad Vrijdag 1 Januari 1915, 288t* Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Het Gulden Mysterie. Marktberichten. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOI.T, Parkstraat, Bdboop Tkxel. De Cocksdorp FEUILLBTOaN. üudeschild, 28 Dec. rEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor din Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naur Amerika en andere l'.nden met rerhooging der porto's. Prijs der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijanummors 3 Cts. per nummer. Den Hoorn, 26 Dec. Hedenavond gaf in het //Loodsmans Welvare»// He StVier bestaande looneelvereoniging «Hierna beter» bare eerste uitvoering in dit seizoen, die als uitmuntend geslaagd mag heeten De zaal van den heer ltijf, was, nieltegeustaande het minder gunstige weer geheel met belangstellenden gevuld. Hot eerste stukje «Inkwartiering» dal zich hij den huidigen toestand goed aanpast, viel vooral in den smaak van het publiek, getuige het daverende applaus dat hierop volgde. De' overige twee blijspelen De Iriucipes van van oer STeen en Rustige Luidjes, werden ook (link en vlot gespeeld, de rollen bleken in goede handen te zijn. Een zeer geanimeerd oal besloot dezen zoo goedgeslaagden avond. Naar wij uit goede bron vernemeu bestaat het plan vau eeuige der alhier gestationeorde militairen om in combinatie met de Tooneelver. «Hierna Belcrw eerstdaags een voordrachtenavond te organiseeren 27 December vierden de kinderen der alhier bestaande Zondagsschool hun jaarlijks Kerstfeest in de Herv. Kerk. Het gebouw dal geheel gevuld was met kinderen ouders en belangstollcnde prijkte met een keurig versierde Kerstboom rijk verlicht en beladen metallerlei versierselen en versnaperingen. Tot ruim 10 uur bleef men bijeen, waarna bij het Daar huisgaan aan elk der leerlingen een blijvend aandenken werd ter baud gesteld. Den 2en Kerstdag vierden de leerlingen der Zondagsschool het Kerstfeest in het gebouw voor Chi'. belangen. Een sierlijke Kerstboom was daar opgericht. De kinderen genoten volop en werden verrast met verschillende geschenken. Des avond» werd in de Ned. Herv. kerk een zangdienst gehouden. Met en zonder begeleiding van het orgel werden door de beide ineisjesver- eenigingen en de leerlingen der Zondagsschool schoone liederen gezongen. Jammer, dat het weer niet mooier was, zeer zeker zouden er dan meer belangstellenden tegenwoordig zijn geweest. De voorganger der gemeente leidde een en ander. Oosterend, 2S Dec. Het Kerstfeest werd hier in kerken en Zondags scholen op de gewone wijze gevierd. In de Herv. Kerk prijkte weder een Kerstboom, waarbij zoowel onderen als kinderen door zang, toespraken, ver tellingen en versnaperingen veel hebben genoten. In talrijke huisgezinnen werden hier in alle stilte kerstpakjes, bevattende speelgoederen, boe ken, kleedingstukkeD, chocolade, enz. binnenge bracht, waardoor een groot aantal kinderen ge lukkig werd gemaakt. door O. N. en A. M. Williamson. Vertaald door W. J. en ET. A. Cornelissen Copierecht vjh Bureau „De Bcrner ConventieDeventer. 83.) „Maar liefate, je was toch niet van het begin af ongelukkig met met Cassim?" „Neen. Ik gelooi althans niet, dat ik dat was. Ik was verliefd op hem. Het leek me interessant de vrouw te zijn van zulk een man. Zells toen ik bemerkte, dat hij mij het leven wilde laten leiden van een Arabische vrouw, afgezonderd en gesluierd, hield ik nog te veel van hem om er mij tegen te verzetten. Hij had ook zulk een handige manier om mij er mee te verzoenen. Hij vertelde uie, dat hij me zoo innig vereerde, en hoe bij dol van jalouzie werd bij de gedachte, dat andere mannen mijn gelaat zouden zien en ver liefd op mij zouden wordeD. Hij zei, dat ieder die mij zag, verliefd op mij moest worden. En ik' ik was nog zoo jong en zoo dwaas. Ik vond het heerlijk wan neer hij zoo tot mij sprak. Cassim gaf mij altijd weer de prachtigste geschenken. Ons huis in Algiers was als een paleis en onze tuin was als een klein paradijs. Ik mocht wel uitgaan echter alleen ge sluierd. Maar dat vond ik toen wel aardig; het was zoo romantisch, er jwas zooiets mysterieus aan, meende ik, zooiets alsof ik voortdurend op een bal masqué was. Alle Arabische vrouwen, waarmede Cassim mij inkenais bracht, benijdden mij gewei Nu de wekelijksche collecten voor de vluchtelineon niet veel meer opbrachten, is goed gevonden, om pas over drie weken eens weer rond te gaan. Misschien zal men dan nog weieens weer wat willen geven, want er is nog altijd veel geld noodig. 29 Deo. De blazerschuit T X 91 vau C. Ellen te Oost is van de ankers weggestormd. Vermoe delijk is het vaartuig, waarop geen volk was, om geslagen. Het tjaiksebip van E. Dekker heeft nien tegen de Eendrachtsche schorren op het droge gezet. De zeedijk was op verschillende plaatsen in veegeu staat. Vele handen waren bezig om met zeilen en zeegras de wrakke plaatsen te dichten. Bijna alle gebouwen in geheel den omtrek hebben stormschade. Zondag j.l. kon men hier iemand op een cenwielige iiets zien rijden, 't Gaf een koddig gezicht en daardoor veel bekijks. Gedurende de beide Kerstdagen en ook den daarop volgenden Zondag werd voor de Nederl. Herv. Gemeente alhier dienst gehouden. Vooral den laatsten dag was de opkomst zeer groot, dank zij de bemoeiingen vnn den Weleerw. Heer ds. P. Glas en eebtgenoote op wier iuiatatief een keurig versierde Kerstboom in hot kerkgebouw prijkte. Zoowel jong als oud waren opgekomen om dit Kerstfeest te vieren. Na een kort inleidond woord van den WEVV. Heer Glas, vertolkte zijne eebtgenoote op zeer verdienstelijke wijze eeu keurige Kerstvertelling, die wij zouden kunnen bestempelen met den titel «Zonnelicht». Na alloop hiervan werden alle aanwezigen kin deren onthaald op een sinaasappel en na dank zegging en gezaug gingen allen hoogst gesticht en voldaan huiswaarts. 29 Dec. Sedert ISS2 inwoner van Oudc- schild, is het my niet bekend, dat het weer zulk een verwoesting heeft gemaakt als in den nacht van 28 op 29 Dec. 1914. Wel woedde er in dat zelfde jaar 1S82 van 24 tot 25 October, een hevige storm, die twee Urker botters achter het haven hoofd deed stranden en maakte dat een Italiaansche Bark «de Andrea Spezia» op den Rug van Texel stroom stranddewel werd in dien zelfden nacht een gat in den Oostdijk geslagen over een lengte van 400 a 150 Meter en waren vele bewoners van ons dorp naar den zolder gevlucht, bevreesd als zij waren voor doorbraak van de dijken, doch zoo bevreesd als dezen nacht waren ze toen niet. Reeds 's avonds begon de wind op te steken en de barometer snel te dalen. Weldra woedde er een hevige storm. De wind, die bijna pal op den dig. En ik, jong en dwaas als ik was, vond dat heerlijk. Ik gevoelde mij als een priuse8 onder baar tot op een goeden dag een harer mij iets Tan Cassim vertelde. Zij deed het natuurlijk alleen omdat ze juloerscli was en omdat zij mij ongelukkig wilde makoD, want later hoorde jife, dat alle anderen het ook wisten, doch dat Cas sim de strengste bevelen bad gegeven om bet voor mij geheim te houden. Ze ver telde me, dat Cassim al getrouwd was geweest, toen bij mij had gevraagd. „Saidee hoe verschrikkelijk. „Ja, bet was verschrikkelijk. Het brak mijn hart." Saidee's dolheid en lusteloos heid waren tbans geheel van haar geweken. Zij beefde van opwinding, nu zij eindelijk iemand had, aan wie zij alles kon toe vertrouwen, wat zij zooveel jaren in haar hart besloten had moeten houden. „Cassim zag natuurlijk geen kwaad in wat hij had gedaan. Een Muzelman mag vier vrouwen hebben, ofschoon mannen van positie er gewoonlijk niet meer dan een op nahouden, omdat zij verplicht zijn vrouwen van hooge geboorte te nemen, en die dulden geea mededingsters naast zich. Maar Cassim had te Parijs natuurlijk voor mij verzwegen dat hij al getrouwd was. En ook in Algiers had hy zijn maatregelen genomen om te beletten dat ik er achter kwam. Het was alleen door de afgunst van die vrouw, dat ik er achter kwam. Later bleek me, dat hij niet meer met haar leefde; hij had genoeg van haar ge kregen en toen hadden haar ouders haar weer tot zich genomen. Ik weet niet zeker wat er van haar geworden is. Doch men heeft mij verteld, dat zij gestorven is en begraven naast het graf dat doorgaat wal stond, deed hot zeewater met hovige kracht voortstuwen en tegen de steenglooiïng beukon. Uoogcr en hooger rees liet en weldra stroomden groote golven over don dijk en voerden slijk en grint mede, die met hot zeewater in do huizen onzer ingezetenon werden gevoerd. Het een en ander veroorzaakte, dat volen een onrustige» nnckt beleefden en dat in menige woning grint, slib en water aanzienlijke schade aanbrachten. Toen het morgenlicht aanbrak, bleek eerst ten volle hooveol schade de storm had aangobraebt en hoe gelukkig het geweest was, dat do wind was gedraaid. Op vorscbillendo plaatsen waren er gaten in do steen gloeiing geslagen, dio zoo Jniot spoedige door tastende maatregeleu werden gouomeii, de troutig ste gevolgen zouden kunnen hebben. Op verschillende plaatsen van ons dorp kon men langs de straten door water, slijk on modder heenbaggeren. Vooral was dit het geval langs de huizen, die om en nabij de K. W. B. en do O. L. S. stonden. Bjj den nanleg vnn de stoomboot, hot havenkantoor en liet westelijkste havenhoofd was het een wnre verwoesting. Dit laatste was bijna geheel uit elkander geslagen, de steenglooiing daar langs voor liet grootste gedeelte weggeslagen en liet hoofd bijruv een metei in oostelijke richting verplaatst. Op verschillende plaatsen van hel dorp waren groote gaten in de dnken geslagen, ja van sommigo huizen bijna alle pannen afgewaaid. Van de Noordkaap tot aan de Schans was de biunen zijde van den zeedijk op verscbillonde plaatsen weggeslagen en op den rijweg neergekomen. Kortom het was allerwegc een verwoesting, dio velen lang zal heugen. Op Texclstroom raakten twee gasboeien vast. De een was een roode, de ander een witte boei. Zij waren van buiten afgekomen. Vlieland. De Mariueclub alhier gaf den 20sten en 21sten December eene uitvoering in hotel Meijer. Was den eersten avond voor ongchuwden de zaal moer dan vol, den tweeden voor gehuwden al evenzeer. Het waren een paar hoogst genoegelijko bijeenkomsten en de club had groot succes. Wanneer we bedenken dat velen der acteurs en actrices voor de eerste maal op do «planken» stonden, wnardeeren we het gebodetie dubbel. Hoe hartelijk is er gelachen om de eindelooze verwarring in het blijspel «Een verwarring.» Ook de voordrachten vau enkele hoeren vielen zeer in den smaak. Na de pauze behaaldo bet aardige bljjspcl «In naam der Koningin» schitterend bijval Het mooie spel van den hoofdpersoon droeg de geheele klucht, de kleinere rollen werden ook zeer ver voor Cassim's graf. Een jongen die hij bij haar had, leeft echter nogen dat is het eenige levende wezen op aarde, dat Cassim meer liefheeft dan zichzelf. „Wanneer heeft die vrouw hot je ver teld vroeg Victoria, bijna fluisterend. „Acht maanden nadat wij gotrouwd wa ren. We hadden toen een geweldige scène. Ik zei hem dat ik nu ook nooit weer als zijn vrouw met hem wilde leven; en dat heb ik ook nooit weer gedaan. Van dat oogenblik af was alle geluk voor mij voorbij. Cassim begon mij steeds meer te haten, doch mot dat soort haat, dat ter gend vasthoudt. Ik smeekte hem mij weer naar mijn land te laten gaan. In plaats daarvan maakte hij mij tot een gevaDgene in zijn huis, en mocht ik het nooit meer verlaten. Bovendien deed hij zijn best mij te plagen, door te zorgon dat ik tot in de kleinste bizonderheden, door mijn bedienden, op de hoogte werd gehouden van een flirtpartij, die hij met de vrouw van een Fransch officier was begounen. Doch deze flirtpartij eindigde plotseling in een groot schandaal. De vrouw van don oificier stierf, na een twist dien zij met haar man over Cassim had gehad, plotseling aan chlooraalvergiftiging, het heette algemeen dat zij er te veel van had ingenomen om een eind aan haar leven te maken. Den volgenden dag schoot de officier zich dood. Hy was een kolonel. Iedereen wist dat Cassim bjj deze zaak betrokken was. Hij moest het leger ver laten zijn carrière was vernietigd. Hij verkocht zijn huis in Algiers en nam mij mede naar een landgoed buiten, waar wij eenigen t(jd woonden. Hij voelde zich toen eenzaam en doodongelukkig. Hij had dionstetyk vertolkt. Daverend applaus beloonde de Marineclub voor haar spol. i'iano on viool muziek vulde op aangename wjjzo do pauzo aan on ook bjj het gozelligo bal warim do pianisten violisten overmooid. Woensdag 23 Dec. passeerde een lucht schip over de Noordzee, komend uit Westelijke richting verdween het spoedig in hot Noord-Oosten uit hot oog. Opge merkt word dat het een Zeppelin was van buitengewone groote. POSTERIJEN. Verzending vnn drukwerken aan en door Militairen. PrentkaartoD, visite- of naamkaartjes en ander drukwerk, geadresseerd aau militairen en verzonden door militairen, kunnen voortaan niet meer vrij van port verzonden worden, Alleen ver zending van dag-, week- en maandbladen blijft vrjj. Dit geldt enk voor in Nederland ge- interneerde vreemde militairen. Ongefrankeerde drukwerken worden met port belast, dat dan door de ge adresseerden moet worden betaald. I'urmereud, 30 Deo. Aangevoerd 176 Runderen waaronder: 65 vette koeien 78 98 Ct. per KG, 10Q Gelde koeien f 150 A 230 Melkkoeien f 190 320. 2 stieren. 12 vette kalveren f 1,00 a f 1.25 p. Kg. 111 Nuchtere kalveren f 14a 1 25 804 Schapen f' 32 k f 43,00 Lammeren 1 a f 253 vette varkens i 0,69 a 1 0,75 per Kg.; magere varkens 1 a f 56 biggen f6 a f 13; kipeieren f 7.00 af 8.00 per 100; Purmerender Crt. toen alles gaarne weer goed nut mij wil len maken. Maar ik kon hem niet ver geven en bovendien, ik beschouwde mij niet langer als zijn vrouw. Nietwaar, ODs huwelijk zou toch nergeos, behalve in het rijk van den Islam, als wettig be schouwd worden P" „Ik geloof het niet," antwoordde Vic toria. „Maar „Er is geen „maar". Ik dacht toon zoo, en ik denk dat nu nog honderdmaal meer. Maar ik zou je vertellen van mjjn verder leven na Algiers. Er was daarbuiten zoo ongeveer een gewapende vrede tusschen ons; wjj leefden als twee gewone beken den onder hetzelfde dak. Maanden lang had hij niemand anders om tegen te spre ken dan mijen zoo kwam het dat hij met mij ook, en dat vaak wonderlijk vrij moedig, een plan besprak, dat enkele in vloedrijke en machtige Arabieren, vrienden van hem waaronder Maieddine en zjjn broeder voor hem uitvoerden. Het leek my soms een sprookje, zoo ongelooflijk, en ik dacht dat hij gek geworden was. Doch daar was geen sprake van. Het was alles waarheid, wat hij mij vertelde van het complot, dat hij en zijn vrienden smeedden. Hjj wist wetj" dat ik hem nooit zou kunnen verraden, daarvoor werd ik to goed bewaakten het was hem in zijn eenzaamheid een verlichting met iemand te kunnen spreken over wat al zijn ge dachten vervulde." „Was het een complot tegen de Fran- schen „Indirect ja. Daarom trok het Cassim aan." Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1