4 Marktberichten. Predikbeurten. Ontvluchte geïnterneerden. Geïnterneerde Engelsche officieren, die. hun eerewoord hadden terugegeven, 7,fin van Groningen ontvlucht. Twee zijn reeds in Engelafid aange komen. Zaterdagavo i trachtten een 4-ta. per auto naar larlingen te ontkomnu, wat evenwel mislukte Tel. 5 Minuten tusschen hemel en aarde. Een visscher te Zandvoort, helpend aan de Herstelling van het dak eener woning greep bij ongeluk den draad der electri- sche geleiding langs het dak. Hfi kon zijn hand niet bevrijden en de man wilde reeds tot krachtiger maatregelen over gaan, toen men op de gedachte kwam door den hoofdafsluiter den toevoer van stroom te beletten. Ruim vijf minuten had de man aan den draad gehangen. Tijd. Hoog water. Men schrijft uit Venlo aan de "Geld." G weinig is de Maas gewassen. De drie laatste dagen bedroeg de was per dag gemiddeld 70 oM Weiden, velden en wegen staau weer oruler. Aan de Maaskade zijn kelders en huizen reeds vol geloopen. Nog steeds wordt uit Haasstricht was gemeld. Wanneer het regenweer aanhoudt, of sneeuwbuien zich nog bij den waterovervloed komen ■voegen, zal de Maas oogekend hoog worden. Gevluchte uhlanen. Woensdag zijn bij Hamont 4 uhlanen over de grens gevlucht. Zij hebben hun paardeu aan boomen gebonden. Daar zij in burger wareD, konden onze soldaten hen niet interneeren. Door onvoorzichtigheid. In het ziekenhuis te botterdam is overleden een 14-jarige knaap uit Zwar- tewaal. Bij het onvoorzichtig omgaan met een windbuks, was hem, meldt de „N. R. Ct." een kogeltje in het hoofd gedrongen. In een sneeuwhui. Te Kerkenveld is Dinsdagavond de twintigjarige dienstbode F. F. tijdens een sneeuwbui te wator geraakt en verdron ken. Examens Stuurlieden te koopvaardij. De commissie voor de stuurlieden- examens, bedoeld in de Schipperswet (Staatsblad 1907, no. 244) zal. aanvan gende 2 Februari, zitting houden te 's Gravenhage. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten, moeten den voor zitter der commissie, den heer J. v. Scheers, Van Galenstraat 21, 's Graven hage. bereikt hebben vóór 23 Januari. Voor nadere bijzonderheden zie Staats courant no. 9. Uit de gevangenis ontvlucht. Een 20-jarig jongmensch, die op het oogenblik vier maaDden gevangenisstraf ondergaat in de strafgevangenis op den Noordsingel te Rotterdam, moest Zater dag wegens een ander misdrijf gehoord worden en werd daattoe uit de gevan genis naar het gerechtsgebouw overge bracht. Uit laatstgenoemd gebouw heeft hfi weten te ontvluchten. Uitvoerverbod van jonge paarden. Uit overweging, dat het in bet belang van den Staat wenschelijk is gebleken het verbod van uitvoer van paarden zoodanig te herzien, dat dit verbod ook van kracht zal zijn voor den uitvoer van jonge paarden, wordt bij Koninkl. besluit de 2e alinea van art. 1 van het Kon. besluit van 24 October 1914 (waarbij deze uitvoer was toegestaan) met 7 dezer ingetrokken. j Een familie-ambt. De heer A. Jurling was 1 Januari gedurende 25 jaar in dienst der gemeente Nijkerk als controleur der gemeente werken. Deze functie wordt thans sinds 1812, dus gedureode meer dan oen eeuw, door een lid der familie Jurling bekleed. Onder St. Michiels Gestel is een doofstomme J. P., door een automobiel overreden. Na verloop van eenige uren is hij aan zware inwendige kneuzingen overleden. Uitvoer verboden. Bij Koninkl. besluit is de uitvoer van wohen dekenstof verbodeD. Bij Koninkl. besluit is de uitvoer van afie cons-n ven en praeparaten vaD zaden en peulvruchten verboden. Melk. De Duitsche regeering heeft den vrijen invoer toegestaan van geconserveerde en gecondenseerde melk uit Nederland. Slagers. Uit Zuid- en Noord-Holland, Friesland en Groningen vertrekken m de laatste dagen veel slagersknechts naar Duitsch- land om daar voor het leger te slachten. Zo verdienen per week 100 Mark f 60). Losgelaten. De heer V. Schlesinger, voorzanger ter synagoge Rapenburgerstraat te Amsterdam, die bij zijn bezoek aan zijn geboorteplaats Prosburg in Juli door de militaire autoriteiten werd vastgehouden om in den oorlog mede te vechten, is thans afgekeurd en zal naar Holfand kunnen terugkeeren. Reeds geruimen tijd maakten eenige Leidsche jongens het den winkeliers te Katwijk zeer lastig. Telkens werden artikelen vermist. Na een nauwkeurig onderzoek is hot de politie te dier plaatse mogen gelukken de hand te leggen op een knaap, terwijl hij een kistje sigaren stal. Bij nader onderzoek bleek, dat hij tot een achttal behoorde. Zij hadden reeds schoensmeer, zeep en ballen ge stolen. Tegen alle negen is proces-vei baal opgemaakt. Een duur maal 1 De zoon van de weduwe P.K. te Mon ster had voor eenige oogenblikken zijn jas gehangen in de nabijheid van het varkenshok. In de jas bevond zich een portemonmiie met een bankbiljet van f 100, benevens eenig zilvergeld, even te voren voor een afgeleverd varken ont vangen. Het kleedingstuk metdeporte- monnaie kwam onder het bereik van het nog in het hok opgesloten varken. Het zilvergeld vond de eigenaar terug, doch het biljet van f 100 had het dier opgepeuzeld. Binnenkort zullen de locomotieven der Staatsspoor gestookt worden met voir de helft cokes en briketten. Onder de tram geraakt. Te Utrecht geraakte Zaterdag een buitenman, door eigen onvoorzicbtigheid onder een tramwagen. De wagenbe stuurder belde uit alle macht, maar de boer stapte nog op z'n gemak vlak voor de tram om, met het gevolg, dat hij werd aangereden en onder het voor- balcon van den wagen kwam ondanks het snelle remmen van den bestuurder. Wonder boven wonder werd de oude man zonder kwetsuren onder de tram uitgehaald hij bleek absoluut niets te mankeeren. Alleen was hij danig ge schrokken en bemodderd. Een steenarend. De heer B. van Apeldoorn, comman dant der grenswacht te HerweD, is onlangs in het bezit geraakt van een prachtvogol een steenarend. Het dier heeft een vlucht van 1,25 M. en werd door een landweer man in een rietbaan ontdekt en afgemaakt. De vogel is opgezet en siert thans het bureau van den luitenant. Waarschijnlijk is de vogel door het kanongebulder op het oorlogstooneel opgeschrikt en ver dwaald en kon wegens uitputting ge makkelijk buitgemaakt worden. Reeds is een aanzienlijke som voor deD vogel, die een wilde eeDd in zijn klauwen heeft, geboden, maar tevergeefs. Het pronkstuk zal voor den eigenaar een herinnering blijven aan de mobilisatie van het bloedjaar 1914. „Geld." Ticee mooie giften. Een ongenoemde uit Nederl. Oost-Indië. heeft een remise uit Indië gestuurd voor twee mooie gifcen. een groot f 10,000 voor het Nederl. Kanker Instituut te Amsterdam en een groot f35,000 voor het Nationaal Steuncomité. Een belangrijke goudzending. Dezer dagen passeerde te Oldezaal een wagon met 6000 Kg. gemunt goud ter waarde van 15 millioen Mark, af komstig uit Duitschland en bestemd voor het bankiershuis Hope Co., te Amster dam. Hoog water te Nijmegen. De Waal is voor Nijmegen zoo hoog gestegen, dat het water over de booge en lage kaden tegen de huizen staat. Het verkeer voor voertuigen bij de Groote straat en Lage markt, ondervindt grooie vertraging. De paarden mooteu door het water gaan. Een vrouw te Barger beklom een ladder, maar viel er af en brak den nek. Zij laat 6 kleine kinderen achter. Blindendarmontsteking. Aan een ingezonden stuk van den heer ten Horn, Chirurg te Helder, in de Hel- dersche Courant van heden 12 Januari ontleeDen wij het volgende Een zeker middel om blindendarm ontsteking te ontgaan, bezitten we niet. Ieder kan getroffen worden (behalve zij bij wie de ontstoken blindendarrn is ver wijderd), vooral jeugdige personen. De kans om blindedarmontsteking te krijgen kan men verminderen, men vermnde dan a. stoornissen van maag of darmen, vooral door koude spijzen (ijs, bier,) on matigheid, constipatie b. ontsteking van mond, neus en keeleen bestaande ontsteking behan- dele men zeer zorgvuldig c. het laatste geldt evenzeer voor influenza d. men vermijde het inslikken van vischgraten, pitten en andere onverteer bare diDgen. De blindendarrn ontsteking kan zeer verraderlijk verloopen een zware aanval kan tijdelijk gepaard gaan met lichte verschijnselen. Het is dus van belang de huisdokter tijdig te waarschuwen. Aan een der R. H. B. S. in Friesland is de leeraar iD de EDgelsche taal, door de mobilisatie sedert de groote vacantie afwezig. Het Rijk is niet genegen een tij lelijke leerkracht aan te stellen. Thans is nadat een ingezetene gratis les gegeven had een andere juffrouw daartoe bereid, mits men haar reisgeld vergoede. De oudere der leerlingen dragen nu per maand 25 ets. a f 1 bij, om daarin te voorzien. Melk va d ;koeien, die aan mond en klauwzeer lijden, kan de tongblaar overbrengen op de gebruikers van die melk. Zoo'n paar gevallen doen zich nu te Amsterdam voor. Er moeten dus in den omtrek der stad besmette stallen zijn. Officieel is dit door het Veeartsenij- kundig Staatstoezicht nog niet gecon stateerd, omdat er blijkbaar geen aangifte door den betrokkeu veehouder bij den burgemeester zijner inwoning is geschied. Een stal inspectie zal dus noodigzijn. Geschaakt. Sedert Woensdag wordt te Maastricht vermist de 14-jarige Marie P. Er wordt vermoed, dat het meisje is geschaakt door een Belgische vluchteling. Grenswacht doodgeschoten. Bij Maastricht in de buurt van Smeer- rnaes, is in een nacht in de afgeloopen week een soldaat van de grenswacht doodgeschoten door een smokkelende vrouw. De soldaat had haar toegeroepen dat ze halt moest houden of dat hij anders zou schieten. O. H. Ct. Uitgebreid verlof voor de landweer. Naar de Tel. verneemt, heeft onze Regeering in overleg met den opperbe velhebber besloten, voor de landweer- plichtigen onder de wapenen sinds 1 Aug. j,l. een meer uitgebreid verlof in te stellen met dien verstande, dat door dezen maatiegel een groot aantal lana- wesrmaenen gedurende een belangrijk deel van de week hun zaken znllen kunnen waarnemen. Een ruim 40-jarige vader te Bols ward, wiens zoon thans onder de wa- peuen moet komen, heeft aan de Regee ring verzocht hem inplaats van zijn zoon op te roepen. Het aanbod is niet aaügeuomen. Arme beesten. Naar het „N. v. d. D." meldt, kwam Vrijdag te Amsterdam-Rietlanden (vee lading) per staatsspoor een wagen vee aan van Etten-Leur, waarin 9 koebeesten geladen warenbij opening van den wagou, een zoogenaamden speciaalwagen met dikke wandeD, die anders alleen gebruikt wordt voor bananenvervoer, bleken de dieren alle gestikt te zijn. Do opgezwollen koelijken vertoonden een ontzettenden aanblik. Er bleek dat de eenige ventilatie-gelegenbeid dicht zat en zelfs de deuren bijna hermetisch ge sloten waren. De eigenaar der omgekomen di iren zal ongeveer f 1500 schade hebbeD, maar een woord van afkeuring over de schan delijk nalatige wijze, waai op met de beesten is omgegaaD, zal zeker ieder op de lippen komen. Goedkoopere eieren. n In de noordelijke provinciën daalt sedert eenige dagen de prijs der eieren. Er komt meer aanvoer. Op de eierenmarkt ttj Emmen was de prijs f5 tot f6,50 pe® 100 stuks. De oplichter gevonden Een tweetal groote Amsterdamschei bankinrichtingen is dezer dagen opge licht voor bedragen van tusschen f2-erf f 3000 door middel van twee valschec wissels, getrokken op een houthandel* te Amsterdam. Als verdacht van deze oplichting i thans iemand aangehouden, die twee jaa geleden reeds gestraft werd, in verban,, met een diefstal ten nadeele van da' Utrechtsche Bank. De man is een 27-jarig kantoorbediende] en werd gegrepen op de LijnbaansgrachtÜ Hbl. I Dood aan de musschen. Vanwege de afdeeling Haarlemmer* meer van de Hollandsche Maatsch. van® Landbouw zal dit jaar weer een uitge'' breide jacht worden gemaakt op de plaag van de landbouwers in den zomer, n.l? de musschen. Waarschuwing. De mijnlichamen van de vernielde mijnen en de inhoud daarvan, die op hel strand blijven liggen zijn Rijkseigendonn Het is streng verboden die voorwerper zonder vergunning van de bevoegde macht mede te nemen. Texel, 13 Januari 1915. Commandant der Kustwacht, BOLDINGH. BERICHT. Omdat herhaaldelijk advertentiën, berichten en vooral opgaven van predik beurten na het verschijnen van de courant inkomen, die bedoeld waren ons eerdei te bereiken, achten wij het noodzakelijk er hierbij op te wijzen, dat de eerste postbestelling aan den Burg eerst nè 's middags 12 uur plaats vindt, en alles wat dus Diet 's avonds 6 uur den avond vóór de uitgave aan het postkantoor alhier is aangekomen, niet kan worden opgenomen. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 13 Januari. Burg, 'sAv. 7 uur Bijbellezing in Gebouw Eben-Haëzer. Zuid-Eierland, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 14 Januari Cocksdorp, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. Geb. v. Chi. Belangen. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Zondag 17 Januari 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Voorber. H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur Dr. Norel. 14 aal, V.m. 10 uur ds. van der Waa. bevestiging ouderlingen en diabenen. Oudeschild, Vra. 10 uur ds. Glas. bevestiging der nieuwe leden van den kerkeraad. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 8 Jan. Ter markt aangevoerd 5 Stieren f 130,— a f 215,— 84 Kalf- en Melkkoeien f145 a 378 Varekoeien f 95 a f 245 241 Vette Ossen en Kooien 1180 a 45 Kalveren (vette) f 55 a f 140. 43 Kalveren (magere) t 10.— t Lammeren f a f —,00. 1305 Schapen (vette) 1 21,00 a i 09 267 Biggen i 4.00 a f 7.00 f320." 1370 16.— .00 Boefjes.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2