Melkleveranciers ran den Bi1 1 Markt berit; h fcen,;- Advertentk Vooruitgang is ons Doeh verhooging der melkpn^ Predikbeurten. T ADVEKTENTIEN', Vergadering - Zondag 34 Januari 1915. i I Vereeniging tot j üitkeering bij Overlijden Algemeene Vergadering op Dinsdag 36 Januari 1915, 's avon uur in hotel „de Oranjeboom" te dun op Texel.j Vlieland. AUe hier aangespoelde mijnen zijn zonder ongelukken, gedemonteerd. De laatste dagen passeerden boven de Noordzee eenige luchtschepen. De heer W. D. van Renesse, ge meente-geneesheer alhier is benoemd tot geneesheer te Gouda. Hem werd door den gemeenteraad eervol ontslag verleend met 16 Maart a.s. Een oolykerd. Bij het steuncomité 1914 te Grave heeft zich het hoofd van een bedelaarsfamilie vervoegd, verzoekende om steun, daar hij door de tijdsomstandigheden zeer ge leden had, daar de boeren ten gevolge van den oorlog veel minder gaven dan vroeger. Verder merkte hij nog op, dat het comité ook in aanmerking moest nemen, dat zijn arbeidsveld, doordat de Beersche Maas de toegangswegen naar Grave onder water had gezet, zeer inge krompen was. Een baantje. Te Leeuwarden hebben voor de betrek king van hulpbrugwachter, op een week loon van f 10,50, zicb meer dan 160 gegadigden aangemeld. Een duur en onbetamelijk ritje. Te Tilburg (zoo meldt de N. H. Ct) reed een officier te paard over den Hei kant, toen een paar kwajongens hem met een steentje nawierpen. De officier keerde zijn paard en zette een der jongens ach terna, die binnen vluchtte bij zekeren P. Zonder dralen evenwel vervolgde de officier den deugniet ook hier, maar daar hij zijn paard niet zoo spoedig ergens kon vastbinden, nam hij 't eenvoudig mee naar binnen. Van den jongen evenwel geen spoor. Het paard scheen intusscheu niet bijster op zijn gemak in deze omgeving en had dan ook weldra de tafel en alles wat er op stond tot gruizelementen geslagen. Later, toen P. zich daarover ging be klagen, beloofde de officier, dat hij alle schade zou vergoeden. Zachte winters vette kerkhoven. In het kleine Bergen (Noord-Holland) is het sterftecijfer over de eerste helft van Januari buitengewoon hoog. Er gaat bijna geen dag voorbij, waarop niet de doodsklok wordt geluid. Een lastig geval. Naar het vacante burgemeesterschap in een Geldersche gemeente soliiciteeren twee broers, waarvan de een wethouder, de andere ontvanger der gemeente is. Wanneer de wethouder tot burgemeester wordt benoemd, moet de ontvanger zijn betrekking neerleggen, want hij mag den burgemeester, volgens artikel 97 der Gemeentewet, evenals de gemeente secretaris niet bestaan in den len of 2en graad van bloedverwantschap. N. v. d. D. Buitsche luchtschepen. Men meldt d. d. Dinsdag uit Nes (Ameland) Hedenmiddag, ongeveer halfeen, pas seerde een, vermoedelijk Duitsch, lucht schip in Westelijke richting. Ruim halfdrie passeerden hier twee Duitsche luchtschepen in Westelijke richting. Men hoorde duidelijk de motoren werken. Van uit Terschelling en Vlieland kwa men eensluidende berichten. Des nachts verscheen om 12 'A uur een Zeppelin boven Sneek en kiuiste gedurende een half uur boven de stad. Daarna verdween het luchtschip in noordelijke richting. Zoo melden de bladen en het blijkt thans dat zij het waar schijnlijk geweest zijn die Een Zeppelin-aanval bij nacht op Engeland waagden. Wij lezen daarvan in 't Rott. Nieuwsblad Wat zoo vaak voorspeld en gevreesd is, Dinsdagavond laat gebeurd: eenige Zeppelin-luchtschepen, naar het heet drie en misschien nog een of meer Duitsche vliegers, zijn de Noordzee overgezwermd en hebben bommen geworpen op ver schillende plaatsen van het Engelsche graafschap Norfolk, o. a. bij Sandringbam, waar koning George meestentijds resi deert. De koning heeft er een landhuis „York Cott" gedoopt en ook bevindt zich daar een landhuis van zijn zwager, koning Haakon van Noorwegen. De koning en de koningin waren juist des middags vaD Sandringham naar Lon den vertrokken. Zelfs al zou de aanslag dus schade hebben aangericht aan bet paleis, dan nog zou het leven van den vorst geen gevaar hebben geloopen. Om halfnegen verscheen een Zeppelin boven Yarmouth aan de kust van Norfolk. Het bleef een minuut of tien boven de stad zweven en wierp verscheidene bom men uit, die belangrijke schade aan richtten, en naar het heet drie person en doodden Een ander (of hetzelfde) luchtschip werd waargenomen boven Sandringham. Het was toen elf uur. Die waarneming geschiedde echter niet met het oog, want het was aardeduister en de Zeppelin had natuurlijk geen lichten op. Alleen merkte men nu en dan een lichtfiikkering en hoorde men het gegons der motoren. Korten tyd later was het luchtschip boven Kings Lynn, een plaats, die aan den inham ligt. welke de Noordzee daar vormt. Yarmouth, Sandringham en Kicgs Lynn liggen vrijwel in dezelfde lijn. Een ooggetuige beweert, dat in Kings Lynn zes bommen werden geworpen. Een jon gen van 17 jaar zou gedood, een aantal andere personen gewond zijn. Er gaan geruchten, dat een der Zep pelins, blijkbaar hetzelfde eskader, dat boven onze Wadden-eilanden is gezien, aan de Engelsche kust door een oorlogs schip is neergeschoten, doch bevestiging is daarvan nog niet verkregen. Sedert eenigen tijd bivakkeeren te Loosduinen in het duin in den omtrek van „De Wildhoef" een 12-tal Zigeuners die in een woonwagen leven, en de schrik zijn van de duinbewooers. Zij worden bewaakt door den daar gestationneerden bosch wachter, die er uitstekend slag van schijnt te hebben met dat volkje om te springen. De zwervers vertoefden eerst op Loosduinsch gebied, maar zijn nu door de plaatselijke politie op dat van den Haag overgebracht. De stad heeft zich ook ontfermd over een ongeveer driejarig kind, dat idioot scheen te zijn en door de ruwe ouders maar geheel Daakt in het gras neergelegd was. De vrouwen rooken en pruimen tabak zoo goed als de maunen. Zij trachten de vele wan delaars aldaar te bewegen zich de toe komst uit de lijnen der band te laten voorspellen en vragen aalmoezen. Uit den Haag komen velen om kiekjes van dat volkje te nemen en eer. schilder heeft er een fraaie teekening van ge maakt. Hoedenpennen. Bepaalt zich het verbod van onbe schermde hoedenpennen in de meeste gemeente tot de dames die van de tram gebruik maken, de Gemeenteraad van Enschede is verdergegaan. Hij bepaalde dat „het is verboden, zich te voet op den weg bevindende, een hoedenpen te bezigen tenzij de punt zoodanig bedekt is, dat ze onschadelijk is." De bestrijding van bet .Hond en Klauwzeer. Nu van alle kanten berichten komen over het mond- en klauwzeer onder het rundvee en de middelen der Regeering tot bestrjjding dezer ziekte, komt het mij gewenscht voor, om aan de veehouders in de Provincie Noord-Holland enkele mede- deelingen te doen over de bemoeingen van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord- Holland in deze en de te verwachten maat regelen van Regeeringswege- Zoodra bekend werd, dat de mogelijkheid van verplichte pasteurisatie van de onder- melk, karnemelk en het wei aan Zuivel fabrieken bestond, heeft het Bestuur de mogelijkheid van de pasteurisatie van ge noemde producten voor Noord-Holland in hoofdzaak het wei overwogen, en het kwam daarbij tot de conclusie, dat inzonderheid voor kleine kaasfabrieken de uitvoering uiterst moeilijk en in verschil lende gevallen onmogelijk zal zijn, wegens te geringe capaciteit van de kleine stoom ketels van die fabrieken. Aan de hand van ervaring uit de practijk veronderstelt het. dat wei, in goed ge- zuurden toestand zijn besmettend vermo gen voor mond- en klauwzeer heeft verloren, en zou op eenvoudige wijze eene proef op groote schaal kunnen worden genomen, door de aflevering van gezuurde wei aan fabrieken verplicht te stellen, waardoor de moeilijkheid van het pasteuriseeren wordt voorkomen. Nevens de voedering van wei is de kans op besmetting in gewone omstandigheden zeer groot en het streven om een algemeen optreden van de ziekte te voorkomen, wordt in veel gevallen niet gesteund. Voor een groot deel is dit te verklaren uit de veelal geringe vrees voor de ziekte en ook omdat vele veehouders van meening zijn, dat de ziekte niet te keeren is, vandaar veel onachtzaamheiddoch ook voor. een niet onbelangrijk deel ui' de bijna of geheel onoverkomelijke bezwaren, welke zich in het veehoudersbedrijf voor doen. Op eene conferentie met Zijn Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn van Bondswege vele bezwaren, die eene doelmatige bestrijding in den weg staan uiteengezet en gehoopt werd, dat voor Noord-Holland de eenige pro vincie in ons land met zijn bijzondere be drijfsvormen van Zuivelfabrieken, n). kleine fabrieken bijzondere maatregelen zouden worden getroffen. Van Bondswege zal gaarne alles gedaan worden om het inzicht in de maatregelen tot het bestrijden der ziekte te verruimen. Nu tot onzen spijt het antwoord van den minister van dien aard is. dat verplichte pasteurisatie van de ondermelk, karnemelk en het wei binnen korten tijd te verwachten is, is het noodig om alle veehouders langs dezen weg hiermede in kennis te stellen en zooveel mogelijk aller medewerking in te roepen. Want ongetwijfeld zullen voor de uitvoering van de maatregelen strenge wettelijke bepalingen worden gemaakt, en is het geraden zoo veel mogelijk te trachten om aan de eisch van verplichte pasteuri satie te voldoen. Binnen korten tijd zullen door den Bond enkele wenken worden gegeven, om het besmettingsgevaar te bestrijden, in de hoop dar deze zullen worden opgevolgd en het verwijt niet kan worden gemaakt, dat Noord-Holland niet mee wil werken tot voorkoming van de ziekte. Of het mogelijk is, om de bestrijding met succes ten uitvoer te brengen nu de ziekte in Duitschland in steeds heviger mate optreedt en waar, door den oorlogs toestand uit de aard der zaak geen nauw keurige maatregelen worden genomen is niet aan mij.dit te beoordeelen, de tijd zal het moeten leeren. Het gaat hier in hoofdzaak om zooveel mogelijk medewer king te verkrijgen van allen die met de veehouderij in aanraking komen. Tenslotte wil ik nog iets zeggen omtrent de z.g Bedrijfsschade, welke van Rijkswege wordt uitgekeerd in gevallen, wanneer be wezen kan worden dat de veehouder, by wien mond- en klauwzeer uitbreekt, voldaan heeft aan de bij de wet voorgeschreven verplichtingen en tevens de noodige voor zorgsmaatregelen heeft genomen. Onder Bedrijfsschade wordt verstaan de schade die.de veehouder lijdt aan anders ge maakte „bedrijfswinst" gedurende het tijdperk van het onteigenen van zijn vee tot aan de opheffing van het „verdacht" zyn van zijne boerderij. Dit laatste meen ik te moeten mededeelen ter voorkoming van allerlei vragen hierover. De Secretaris van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, G. NOBEL. Lutjewinkel, Jan. 1915. (Ingez.) Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 15 tot. en met 22 Jan. 1915. GEBORENElisabeth, d.v. Frans Slark en Maartje Lok, Z.Eierland. Maartjö, d.v. Eulps Duinker en Marretje Kuiper, N.Schild. ONDERTROUWD Arie Eelman An Aona Johanna Gieles. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Elisabeth Stark, d.v. F. Stark en M. Lok, 1 dag. Hendrik Dob, wedu. v. JohanDa Niessen, oud 81 jaar, Eierland. Hiltje van der Via, ongeh. oud 79 jaar, de Waal. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 7m. 10 uur Dr. Norel. H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Dankzegging. Koog, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. OudeschildVio. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Dankzegging H. Avondmaal. Oosterend, Vm. 10 uur ds. v. Grasstok. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Ocsterend Vm. half 10 uur ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 37 Januari. Burg, 's Av. 7 uur Bijbellezing. in Gebouw Eben-Haëzer. Waal, 's Avonds 7 uur dB. v.d. Waa. Zuid-Eierland, 's Av. 7 uur Bijbellezing. den Hoorn, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 38 Januari Cocksdorp, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Geb. v. Cnr. Belangen. Koog, 's Av. 7 uur ds. v.d. Waa. Oosterend. 's Av. 7 uur ds. v. Grasstek. Cuteohismus. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's Avonds 7 uur ds. Dage vos. Purinerend, 19 Jan. Aangevoerd;! 408 Runderen waaronder: u 150 vette koeien 78 A 98 Ct. per! qko Gelde koeieD i 150 a 230 Melkkoeien f 190 A 320. 5 stieren. 31 vette kalveren f 1,05 a 11 25 p.^ 294 Nuchtere kalveren t 14a 1 26„ 1087 Schapen f 36 k i £4,00 Lammeren f a f 399 vette varkens 1 0,70 a 10,74 per j, 41 magere varkens 1 12 a 130, 116 biggen f8 a f 14; kipeieren f 6.50 a I 7.00 per 100; Purmerender Ci| Uit de Scbager Courant: Schagen, 21 Jan. Aangevoerd: 112 Vette Koeien 1 200 a t 402,;P 30 Kallkoeien i 200,a f 290; 25 Nuchtere kalveren 1 8 a 1 25. 60 Vette Varkens 60 a 70st. per Magere Varkens f u t ,k 70 Biggen f 6.00 a f 9,00 Vette Schapen f a i .00 620 Overhouders 1 22,— a t 32,00. Lammeren f af —.00 Boter i 1.60 a f 1.70 per K.G. Kipeieren I 5 00 at 6,00 per 100 voor VIER achtereenvolgende plaatsi| in de Texelsche Courant in eens I geven, worden slechts rekening gebracht. driemaal Ondertrouwd A. HELIUAN en A. J. GIELIS. Den Burg, 21 Januari 1915. Geen receptie. il 1 c r Heden overleed na een korte ongi steldheid, onze gelietde Zuster, 'r HILTJE VAN DER VIS, in den ouderdom van 79 jaar. Namens de Familie, S. v. d. VIS, Texel, 20 Januari 1915. i Voor de vele bewijzen van deelnenn ontvaDgeu bij het overlijden van or geliefden Echtgenoot, Vader, Broeder Behuwd broeder, Harm Hoyting van der VEGT, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. H. B, v. d. VEGT—Foe# Pomona, 22 Jan. 1915. Voor de vele bewijzen van deelnen» ondervonden bij het overlijden van geliefden Echtgenoot, Petrus Johannes ZOETELIEF, betuig ik, ook mede namens de larf1 mijn hartelijken dank. Wed. P. J. ZOETELIEF—Grat Texel, 23 Januari 1915. - te den Burg op Texel. A. LANGEVELD Pz. Voorzit! P. LIEU WEN, Secretaris. Punten van behandeling: j( Jaarverslag. Rekening eu verantwoording over 19 Verslag commissie 'Van rekeningop- mere. Rondvraag. Men wordt verzocht aan den,*ingang de zaal de presentielijst te téekeaec) J gedurende de vergadering in de zaal t te rooken. voor de ter bespreking Woensdag-avond half acht in de ORANJEBOOM.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2