2849 londag 81 Januari 1915. 28st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. z ff O nit bind verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 0 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LAN9EVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bdrq op Tbxel. jj Bevaring Schulpengat en Zeegat van Texel. e Burgemeester der gemeente Texel lakt, ten verzoeke van den Comman- t der stelling van den Helder, bekend, kt het bevaren van het SCHULPENGAT kjrboden is, en dat aanwijzingen voor jt bevaren van het zeegat van Texel innen worden gevraagd bij 'tonder- jekingsvaartuig voor genoemd zeegat [bij den havenmeester te Helder. Texel. 25 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 30 Januari 1915 V. I. O. D. De vergadering van bovengenoemde areeniging Dinsdagavond in de Oranje- )om gehouden mocht goed bezocht eeten, 40 leden hadden de presentielijst éteekend toen de voorz te ruim 8 uur e vergadering opende. i' ï'tls waar in percenten uitgedrukt in erhouding tot het ledental is het heel feinig, maar de vereeniging is vertakt ■jjjer onze geheele gemeente, en onder It aantal van ruim 2Ü00 leden zjjn oowel vrouwen en ouden van dagen als inderen begrepen. z'n openingswoord betuigt de voorz. ''"n leedwezen, in de vergadering bekende ezichten, te missen, van den heer Reij, ie als verslaggever steeds de vergade- ingen bezocht en wiens adviezen zeer irerden gewaardeerd, en van den heer twoetelief, oud-commissaris van de ver eniging, waarmede spr. een 8 tal jaren )t(angenaam had mogen samenwerken, ^eiden nog in de kracht van hun leven ^.an de hunnen ontrukt. Spr. deed een erugblik op het afgeloopen jaar, in meer elan één opzicht een droevig jaar genoemd, nierdacht den oorlog en het in verband net de mobilisatie door het bestuur ge komen besluit om 6 maanden vrijstelling seran contributiebetaling te verleenen. se Een aanleiding tot verheugenis vindt spr. ten slotte het feit, dat de secretaris, ode heer P. Lieuwen, die de vorige jaar- I vergadering door ernstige ziekte afwezig j was, tegen [alle verwachting in, weder geheel hersteld zijn functie mag waar- aemen. Na te hebben medegedeeld, dat in de ilaatste bestuursvergadering de aftreden de penningmeester F. van Heerwaarden met algemeene stemmen is herkozen, (geeft spr. het woord aan den secretaris tot het lezen van de notulen, i Na dankzegging voor de waardeerende woorden tot hem gericht, doet de heer Lieuwen voorlezing van de notulen bij .zijn verhindering door den boekhouder den heer Joh. Kikkert opgemaaktze worden onveranderd vastgesteld, met Ddank aan secretaris en waarn. secretaris beide. 1 Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat maar één candidatenlijst is aange- ivraagd, die voor den aftredenden com- Imissaris en geteekend door 13 leden is ingekomen. Herkozen bij enkele candi- ,daatstelling is dus de aftredende com missaris, de heer G. Schoenmaker, tot wien spr. de vraag richt of de benoeming door hem wordt aangenomen. De heer Schoenmaker beantwoordt die vraag toestemmend, onder dankzegging voor het in hem gesteld vertrouwen, waarna de voorzitter den gekozene toe- wenscht, dat hij met denzelfden lust en ijver als voorheen de volgende 4 jaar de functie zal mogen waarnemen. Aan een uitgebreid verslag hierop door den secretaris gelezen, ontleenen wij slechts, dat het aantal leden door over lijden (15), bedanken (6) en roijeeren (7) met 28 leden is verminderd, maar door toetreding toegenomen met 57 leden, zoodat diet ledental is gestegen gedurende het afgeloopen jaar van 2035 tot 2064. Het woord is hierna aan den penning meester, die ons mededeelt, dat geduren de 1914 is ontvangen aan contributie f 1894,455 polissen 2,85 rente „1153,- te zamen f 3050,305 en uitgegeven aan bodeloon uitkeeringen 15 van f75 1125,— 4 f 6 24,- salarissen 150,— aan vergaderingkosten 35,965 drukwerk en adv. 183,90 terugbet. contrib. 1,96 te zamen f 1940,91° Zoodat niettegenstaande de 6 maanden vrijstelling van contributie de generale kas is toegenomen met 1109,39 en op 1 Jan. 1915 f28258,976 bedroeg. Bij den hoogen post uitgaven voor druk werk en advertentiën wordt toegelicht, dat daaronder begrepen is de aanmaak van kwitantieboekjes voor 10 jaar. Met dank aan en lof voor den pen ningmeester wegens zijn accuraat beheer stelt de voorz. voor de rekening goed te keuren. Hoewel het sedert de 20 jaar van het bestaan der vereeniging, gewoonte is, dat de commissie van onderzoek, dit jaar bestaande uit de heeren C. Bakker Cz., J. A. Hillen en J. Witte Cz. te den Burg, iemand uit haar midden aanwijst om over dat onderzoek in de algemeene vergadering rapport uit te brengen, is ditmaal geen dier commissieleden tegen woordig, met algemeene stemmen wordt echter besloten, gezien de door hen voor „accoordgeteekende rekening, de ge vraagde goedkeuring te verleenen. Van de geboden gelegenheid om van gedachten te wisselen maakt de commis saris Bakker gebruik om mede te deelen, dat in verband met het voorstel Lange- veld in vorige vergadering gedaan kas- veriücatie gehouden dat bij de eerste gelegenheid zich in kas moest bevinden het enorm bedrag van f 0,99s, en de volgende keeren niet veel meer. Maar dat daargelaten, wil spr. enkel dit zeggen, dat het voorstel hem van die zijde on sympathiek was, te meer toen spr. na de vergadering vernam, dat de heer L. had gezegd, de penningmeester haalt en brengt geld, dat is in strijd met de waaiheid, de penningmeester kan geld beleggen op Spaarbank en Boerenleen bank, maar terughalen kan alleen de voorzitter. Commissaris Schoenmaker thans her kozen, verklaart, dat hij met genoegen z'n herbenoeming heeft aanvaard, toch kan spr. z'n spijt niet onderdrukken, dat de gewone leden zich zoo weinig of beter gezegd niet aan de verkiezing van de commissarissen laten gelegen liggen, de zaak is toch belangrijk genoeg. Een levendige discussie volgt, de voorz. en de secretaris juichen het io commis saris Schoenmaker toe, dat hij de ver kiezing naar voren brengt, ook hen zou meer belangstelling voor de verkiezing van commissarissen heel aangeoaam, zijn, om de zaak ie redden is door hen dit jaar en ook het vorig jaar ter elfder ,ure een lijst ingediend, zegt de secr., 't is wel een bewijs van vertrouwen, maar ereis een drietal candidaten voor één opengevallen plaats was ons aangenamer. Na de mededeeling, dat exemplaren van bet supplement van het reglement dat hoofdzakelijk op de nieuwe wijze van verkiezing betrekking heeft, voor belang hebbenden bij het bestuur verkrijgbaar zijn, sluit de voorz. met de beste wenscben voor vereeniging en leden de vergadering. In een Woensdagavond door de Texelsche Middenstandsvereeniging ge houden vergadering, waarbjj behalve de leden, door het Bestuur enkele niet leden waren uitgenoodigd besprak de heer Fideldy Dop van Amsterdam het crediet- vraagstuk. In het eerste gedeelte zijner rede behandelde de spreker het crediet door de middenstanders aan hunne klanten verleend, na de pauze had spreker het over het credietwezen in verband met het oprichten van credietbanken door en voor de middenstand, speciaal het stich ten van zulk een bank op Texel. Na het eindigen van spr.'s rede werd de gelegen heid gegeven tot het nemen van aandee- len in de op te richten bank. Er werden al dadelijk 26 aandelen van f 100, waarop 20 pCt. gestort moet worden, geplaatst, terwijl getracht zal worden meerdere aandeelen te plaatsen. Tot commissarissen van toezicht werden benoemd de heerendr. A. Wagemaker, G. J. O. D. Dikkers, Ph. Vlessing, A. Noordijk, A. Langeveld Pz. G. D. Kikkert te den Burg en J. P. Dros te de Cocksdorp, die, behalve de heeren Wagemaker en Dros," allen ter vergade ring aanwezig, zich de benoeming lieten welgevallen. Naar wij nader vernemen, hebben ook de heeren Wagemaker en Dros de be noeming aangenomen en zijn sedert nog 10 aandeelen geplaatst. Waal, 28 Jan. De afdeeling Waal van de Vereeniging „Texels Belang" vergaderde Dinsdag avond in het café Eelman 7 personen (Leden en Dooateurs) waren opgekomen. Na opening der bijeenkomst en na het voorlezen der notulen, die werden goed gekeurd, werden de rekeningen (Hoofd en hulpkas) van den Penningmeester nagezien en in orde vonden, Hierna werd de Beschrijvingsbrief voor de Alg, Vergad. op 29 Jan. a.s. besproken. Aan de beurt van aftreden was het bestuurslid, de Hr. J. J. Bakker (voorz.) Met 6 van de 7 stemmen werd deze herkozen hij nam de benoeming aan. Na gesproken te hebben over middelen, om de kassen te stijven, sloot de V.Z. de vergadering, met dank voor de belang stelling en met de beste wenschen voor de zoo nuttige vereeniging. Oosterend, 28 Jan. „Nut en Genoegen" hield Woensdag avond j.l. hare Januarivergadering; de opkomst was klein. Als spreker trad op de Heer M. Kikkert, die een keurige kerstvei telling van M. P. Rosmade voor las, waarnaar met onverdeelde aandacht geluisterd werd, De Heer J. Daalder Dz. gaf: „Dies Natalis Invicti" van Maurits Sabbé, als eerst bijdrage. De heef IJ. Koppen droeg voor „Te veel vergunning" van J. van Maurik, terwijl de heer M. Kikkert nog de lachlust der vergadering wist op te wek ken met: „Een brief aan" en „een brief van een Miliciën-Infa'nterist". 't Een met het ander gaf een goed geheel en een beantwoording aan het mottto „nut en genoegeL". Met dank aan sprekers en üoo:ders werd de vergadering gesloten. Eet brood-vraagstuk. De minister van Landbouw enz. heeft aan de burgemeester d. d. 19 Jan. 1915, een circulaire gericht, waarin Z.Ex. er op wijst, dat de voorraad rogge hier te lande, vergeleken bjj de behoefte, die daaraan bestaat voor het bakken van brood, zeer gering is, terwijl de mogelijk heid uitgesloten is, om in dien toestand voorshands door invoer verbetering te brengen. Het is daarom noodzakelijk, dat zoo spaarzaam mogeljjk met den aan wezigen voorraad worde omgegaan. Genomen bakproeven hebben bewezen, dat een zeer smakelijk roggebrood, dat behoudens een iels lichtere kleur, alle eigenschappen van het gewone roggebrood bezit, bereid kan worden uit een mengsel, bestaande voor de helft uit rogge en voor de helft uit tarwe. Wanneer overal het roggebrood voortaan bovenbedoelde samenstelling zoude heb ben, zou de aanwezige voorraad rogge voor de bereiding van roggebrood, toe reikend zijn voor een tweemaal zoo langen tijd als wanneer dat brood enkel uit rogge wordt gebakken en vermoedelijk zal, wanneer spoedig een dergelijke maat regel wordt toegepast, voldoende rogge aanwezig zijn, om tot den volgenden oogst in de behoeften te voorzien. Hetoogen- blik schijnt den minister daarom geko men, om den burgemeesters te verzoeken, te willen gelasten, dat roggebrood in hun gemeente voortaan uitsluitend worde samengesteld als hier aangegeven. Het komt Z.Ex. voorshands niet wen- scbelijk voor, een maximumprijs voor het aldus samengestelde brood vast te stellen. De prijs van dit brood zoude zijns inziens worden gesteld op 1 cent hooger dan den prijs van roggebrood, uitsluitend bestaande uit rogge. Jammer dat een hond niet spreheu kan. Dezer dagen ging een dame met haar hond een wandeling maken op eenigen afstand van haar woning aan onze Noord zeekust. Op een eenzamen weg loopend viel zij, waarbij zij zoo ongelukkig neer kwam dat de eene arm gebroken, de andere arm verstuikt was. Zy zag geen kans overeind te komen en moest stil blijven liggen. Haar hond liep echter naar huis, ging in den stal bij den koet sier en bleef in zulk een opvallende wijze om hem heendraaien, dat de koetsier eindelijk' begreep den hond te moeten volgen. Op deze intelligente wijze wist de trouwe hond zijn meesteres hulp te brengen. De dame wenscht niet genoemd te worden, maar de waarheid van bet ver haal staat vast. (Nieuwe Ct Engelechen uit Duitscliland. Dezer dagen passeerden te Oldenzaal telkens Engelsche dames en heeren, die te Hamburg en Berlijn waren gevangen gehouden. De heeren zijn allen van meergevor derden leeftijd, zoodat zij niet meer als dienstplichtigen kunnen worden aange merkt. Over het algemeen zeggen zij, niette klagen te hebben over de behandeling, iu Duitschland ondervonden. Leer om leer. Dr. Bronsveld schrjjft in de Kroniek van Stemmen voor Waarheid en Vrede. Op een ringvergadering te Haarlem vroeg mij een modern predikant, of er geen verband is tusschen leer dogma- ïiek, en loer leder. Ik antwoordde hem, dnt wij beide behoeven om vast in onze schoenen te staan. TEXELS Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 CU. Franco per post door go- heel Nederland 45 CU. Naar Amerika on andere 1 .nden met verhooging der porto's. URANT, Prijs der Advcrtentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moor 5 Ct. Groote letters en Vignetten wordon naar plaatsruimte berekend. Bewysnummors 2 Cts. per nummer. f 420,095

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1