55 N° 2853. 'S Zondag 14 Februari 1915. 28"®* Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Het Golden Mysterie. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Dii 01 (IV. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prjjs der Advertentién. Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iodoro regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimto borekond. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Tbx el. TEXEL, 13 Februari 1915. Uit het jaarverslag der vereeniging ""oor Vrouwenkiesrecht bleek ons, dat oze vereeniging zich in de zeven jaar, at zij bestaat in een toenemenden loei kan verheugen. Het ledental is steeds stijgende, en adraagt nu 91, en niettegenstaande de Ie onkosten, welke de propaganda voor t Petitionnement meebracht, kan er an batig saldo van t 4,07 worden ge pekt. Ontvangsten bedroegen f 150,2872 Uitgaven f 146,217a In het laatst van Februari zal de ^'ereeniging een openbare vergadering ^ouden voor leden en belangstellenden, 'aar een der leden een lezing zal hou- an en verder voordrachten en muziek ,„en avond zullen vullen. ^oor- en Bootdienst vanaf 1 Febr. 1915. Vertrekuren van de boot rnan Texel 8,15 vm., 10,50 vm., 2,50 nm. Vertrek en aankomst van treinen Zij van den Helder naar Amsterdam. iai Vertrek. Aankomst. mS 6,26 9,10 7,40 sneltrein 9,10 12,- 2,21 1,05 3,11 4,10 6,03 8,30 10,54 et] Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 6.04 8,35 9,47 gedeeltel. sneltrein 11,47 12,54 3,25 3,38 6,07 8,36 11,14 9.05 sneltrein 10,35 Vertrekuren van den boot Helder 9,30 vm., 12,15 nm., 4,15 nm. I l Maakten wij in ons vorig Zaterdag- ,0(ummer melding van het meer dan ge wone aantal geboden gelegenheden voor „Itgaan, ook thans is dat het geval. I1J Zaterdagavond geeft de vereeniging e!Hierna beter" te den Hoorn een uit- ni door C. N. en A. M. Williamson. hertaald door W. J. en H. A. Cornelissen Copierecht vjh Bureau De Berner ConventieDeventer. 5'} „Saidee." „Cassim heeft me er nog al eens mee ';edreigd lang geleden maar toen neeft hij 't niet gedaan. Nu heeft hij zijn iedreiging uitgevoerd. Dat is zijn ant woord op jou Mr. Knight!" i Misschien vergis je je. Hoe kan iemand n je kamer gekomen zijn, zonder dat wij Biem door den tuin hebben zien gaan?" Df „Ik heb altijd al gedacht, dat er eene jgieneime deur was achter een van mijn gasten. Gewoonlijk is er een in oude hui len als dit, die naar de haremvertrekken roert 'i „Laten we het onderzoeken, fluisterde i/ietoria. Het hameren hield nog altijd aan. „Ik geloof dat ze ons uitsluiten." 1 Victoria liep vooru.it, snel de nauwe rap op, die Daar de bovenste kamers voerde, Hoor haar en Saidee bewoond. Saidee had >f{oed geraden. De deur d er buitenste kamer Was gesloten. Daar achter klonk het floppen en hameren ateels luider. HOOFDSTUK XLV. was reeds laat ia den namiddag voering, Zondag de Rederijkerskamer O. d. A. te de Waal en de Zangvereeni ging „Eigen Oefening" te den Burg terwijl ons Dinsdag den Feestavond Zeevaartschool wacht. De feestelijke opening van de Zeevaart school zal Dinsdagmiddag ten 2 ure plaats vinden. Op verzoek van hen, die de feestelijke viering van die gebeurtenis voorbereiden, brengen wij hierbij aan de inwoners van den Burg huDne uitnoodiging over, om door het uitsteken van de nationale diiekleur ons dorp dien dag een feestelijk aanzien te geven. De CocJisclorp. Onder zeer veel belangstelling werd Dinsdag j.l.'tor aarde besteld .het stoffelijk overschot van den heer A. C. Toet, in leven hoofd der school alhier. Aan de groeve werd gesproken dooi den Edelachtbaren Heer Burgemeester dezer gemeente en den Schoolopziener in het arr. Texel, die beiden in zeer waardeerende en gevoelvolle woorden den ijver van den overledene en diens toewijding aan zijn ambt schetsten. De leerlingen zijner klassen, die den lijkstoet naar den doodenakker waren voorgegaan, verkeerden diep ouder den indruk en menige traan werd door oud en jong weggepinkt bij eene zoo plot selinge scheiding. De onderwijzer der school dankte namens de familie. Oosterend, 12 Febr. Tot leden van het bestuur der Aan- koopvereen. „Oosterend en omstreken" zijn gekozen de heeren J. B. Vlaming, Joh. Eelman, J. Böersen, A. D. Eelman, P. Boersen, J. Rozendaal en J. Mantje Kz. Op de aangenomen statuten zal de koninklijke goedkeuring gevraagd worden. Vlieland. De heer A. Harsveldt, leerling der Zeevaartk. school alhier, slaagde voor derde stuurman, groote stoomvaart. Een noodlottig schot. Op de spoorwegbrug te Nijmegen had vorige week volgens de Prov. Nijm. toen Stephen met zijn Arabischen gids terugkeerde in de woestijnstad Oued Tolga, waar hij dien morgen Nevill had achter gelaten. Na rijp beraad hadden de beide vrienden besloten, dat Stephen voor den eersten onderzoekingstocht alleen zou gaan. Mocht gevaar heao dreigen, dan kon hij den Marabout en Haieddine nog altijd tot voorzichtigheid dwingen door hun te vertellen, dat zijn vriend Nevill Caird wist waar hij was heengegaan, en in Oued Tolga op hem wachtte. Het was een lange, warme rit, van de Zaouia naar Oued Tolga, zeventien mjjl door het mulle zand, in de heete zou. Eindelijk bereikte Stephen den gordel van zwarte tenten, die zich het geheele jaar door om de stad slingerde, Eenige oogen- blikken later reed bij de wonderlijke Ara bische stad binDen. De huizen waren twee aan twee ge bouwd, als Siameesche tweelingen, met een gemeenschappelijke muurin de avondzon hadden zij de kleur van geel- brnine honigraat, en de ruwheid der oude steeneD, uit zand gebakken, deed ze op even zooveel kleine cellen gelijkeD, waar door de indruk van een honigraat nog versterkt werd. Het zand, dat om en in de stad, in de nauwe even goed als in de breede straten, in kleine rimpelige golfjes lag, had dezelfde geelbruine kleur als de huizen; alleen glinsterde het scherper iD de zonneschijn. Tussehen de ronde witte koepels en lage vierkante minarets, boog zich over instortende en bouwvallige muren het groen van daarachter verborgen tuinen. Ct. eeu droevig ongeluk plaats. Een soldaat van de genie was bezig met het schoonmaken van een revolver. Hij verkeerde hoogstwaarschijnlijk in de meening dat het wapen ontladen was. Plotseling ging een schot af en de militair, in de borst gewond, viel neder. Hij was onmiddellijk dood. Valsche Zilverbons. De minister van Financiën brengt ter kennis, dat opnieuw eenige valsche zilverbons van f2,50 zijn aangetroffen. Deze valsche bons dragen tot dusver serienummer 231 of 207. Het verschil met de echte stukken van f2,50 springt terstond in het oog, wanneer men let op de handteekening van den minister van Financiën en van den agent van bet ministerie van financiën. Op de echte boos zijn dezo handteekening gedrukt. Op de valsche bons daarentegen zijn de handteekeniogen met de pen aangebracht en wel op onvolkomen wijze, zoodat het onder scheid duidelijk blijkt. Voorts is op de valsche bons het woordje „de" voor „Nederlandsche Bank" gedrukt met kleine letter „d", tegen met een hoofd letter „D" op do echte bons. Ook is op de valsche bons noch ondergrond noch rand zichtbaar. Op de echte stukken zijn deze ondergrond en rand in licht blauwe kleur gedrukt. De Ouitsche verklaring, Naar de N. R. Ct. mededeelt laat de Holland-Amerika-lijn op al hare passagiers- en vrachtschepen ter weerszijden van bet schip, den naam er van in zéér groote letters schilderen. Boven op het dek worden groote borden aangebracht, waarop de haven, waar het schip thuis behoort, staat vermeld. Deze borden worden des avonds en 's nachts verlicht. De stoomvaartmaatschappij Rotterdam- sche Lloyd laat op al hare passagiers- en vrachtschepen met groote witteletters den naam van het schip en den naam van de haven, waar het schip thuis behoort, schilderen. Waar de letters, die de namen van het schip en van de haven vermelden, ophouden, begint een band in de nationale kleuren, die rond het geheele schip loopt. Elke kleur heeft de breedte van een Op het marktplein was een klein, nieuw hotel, het eenige Fransche gebouw in Oued Tolga, behalve de militairen barakken het bureau Arabe, een borrelende artesi sche put, die kort geleden onder toezicht van een Fransch officier was gegraven. Het was in dit hotel, dat Stephen zijn vriend had achtergelaten. Voor hij het echter bereikte moest bij zich een weg banen tussehen een verwarde massa van kameeleD, die geknield met zwaarmoedigen blik staarden naar bun meesters, bezig met hun avondmaal op het zand te koken door negers, die fruit, vleesch en bonte doeken en sluiers te koop aanboden of hun waren voor den nacht inpakten door bedelaars zonder tal, die overal lui in het zand lagen, wachtend op een hun toegeworpen gedroogde dadel of een klein muntstuk. En midden in deze bonte, verwarde menigte stonden twee misvormde dwergen met reusachtige tur bans op het hoold en in blauwe mantels, met luide, schelle stem zichzelf en Allah te prijzen, als marabouts vao groot gezag en met de macht om van alle ziekten en kwalen te genezen. Eindelijk had Stephen het kleine hotel bereikt, en hield stil voor een warandah, vanwaar Nevill en nog een andere man naar hem hadden uitgezien en die nu op stonden om hem te begroeten. „By Jove, Lmgbeeu,ik ben blij je terng te zien," zei Nevill, hem hartelijk de baud schuddend, „lieb je eenig nieuws?" „Tot mijn spijt niet zoo heel veel," ant woordde Stephen, terwijl hij een blik op den vreemdeling wierp, also! hij verwen- plaat. 's Avonds en 's nachts wordt de naam vau het schip verlicht. De directies van andere maatschap pijen te Rotterdam en Amsterdam wel ker schepen onder Nederlandsche vlag varen, overwegen, eveneens onderschei dingen op haar schepen te doen aan brengen. Misdaden en oorlog. Evenals in Frankrijk is ook het aantal misdaden in Engeland gedurende dezen oorlog sterk gedaald. In de zitting van het gerechtshof van Middlesex is Zaterdag medegedeeld, dat het aantal misdaden 90 pet. is verminderd. Schag. Ct. Klompenindustrie. Men meldt uit Koewacht aan de N.Crt.: De klompenmakers in het Zuiden van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen doen tegen woordig uitmuntend zaken. Eiken dag komen groote bestellingen in voor Duitschland. Zoo werd dezer dagen een tiental wagonladingen tegelijk verzonden. Nu de vele vluchtelingen deze streek moeten ontruimen zal men handen te kort komen. Auto-ongeluk. Een ernstig autoongeluk heeft Woens dagmiddag naar de N. R. Ct. gemeld wordt plaats gehad onder Wassenaar nabij den Deijl. Een auto uit den Haag, waarin de heer Lbouwkundige uit den Haag, kwam iu botsing met een auto uit Rotterdam, waarin drie ot vier personen waren ge zeten, de chauffeur medegerekend en bij die botsing kwam een wielrijder, de heer A. M. uit den Haag, in het gedrang, met het gevolg dat deze wielrijder overleed, terwijl de chauffeur van de Rotterdam- sche auto, J. O. genaamd, zeer ernstig verwond werd. Deze is ter verpleging opgenomen in de Roode Kruis-kliniek te 's Gravenhage. Verbod tot het houden van markten. Met ingang van 10 Februari is ver boden het houden van markten en ten toonstellingen van vee in gemeenten, gelegen in Zuid-Holland, ten Noorden van den spoorweg 's Gravenhage via Gouda en Woerden naar Utrecht. Schag. Ct. derd was, dat Nevill in diens bjjzijn die vraag deed. Do onbekende droeg de schilderachtige uniform der Chasseurs d'Afrique, en was naar zijn uiterlijk te oordeelen even inde dertig; hij had, zooals Stephen bij bet schemerachtig licht van een lampje inden muur der warandah zag, groote grijze oogen, die eenigszins vreemd afstaken bij het door de zon gebrande teint van zijn mannelijk, flink gelaat. „Kapitein Sabine mr. Knigt," stelde Nevill thans voor, nadat Stephen van zijn paard was gestegeD, dat door den Arabier werd weggeleid. „Hij logeert hier in dit hotel. Hij heeft me een en ander van de Zaouia en den Marabont verteld, dat je verbazen zal." „Mtjuheer Caird en ik hebben vanmiddag met elkaar kennis gemaakt," zei Sabine, „en h|j heeft me een eD ander verteld van het doel van uw tocht hierheen." „Ik heb dat gedaan," verklaarde Nevill, „omdat kapitein Sabine dicht bij de Zaouia ook een artesische put heeft gegraven en ik dacht, dat bij misschien miss Ray had gezien. Dat is, helaas, echter niet zoo. Evenwel beeft hij mij toch een en ander verteld, dat het zoo goed als zeker maakt, dat zij daar moet zijn. Maar vertel jij nu eerst eens, boe 't jou gegaan is." „Om te beginnen daD, voor ik de poort van de Zaouia biunenging, gebeurde er iets, dat mij nagenoeg zekerheid gal dat zij daar was, en mij had zidn komen. Wat dit wa«, vertel ik je zoo dadelijk. (Wordt vervolgd in i TEXELSC COURANT.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1