Gemengd Nieuws. Gemeenteraad var; - J Predikbeurt^ Oudeschild, 1 Maart. Gisteravond gaf de arbeid9rstooneel- vereenigiDg „Kunst aan het Volk" eene uitvoering in de Zeven Provinciën. Niet tegenstaande er in den laatsten tijd nogal iets te doen was geweest, was de ruime zaal flink bezet, Opgevoerd werd „Vergulde Leugens" tooneelspel in vier bedrijven door „De Visu". Naar wij uit goede bron vernemen, kan de uit voering als volkomen geslaagd beschouwd worden. Er werd vlug en flink ge speeld. De rollen waren zonder uitzon dering in goede handen. Met aandacht werd er naar het spel geluisterd en een daverend applaus bij 't einde, was voor de spelers ongetwijfeld een welverdiende hulde. Niet te loochenen valt het, dat de Vereeniging flinke krachten telt. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog lang bijeen. Als een groote bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat morgen 2 paren alhier hun gouden huwelijksfeest zullen vieren. Het zijn P. Vos en echt- genoote en M. Vlas en echtgenoote. Bovendien viert de oudste zoon van laatstgenoemd paar zijn 25-jarig huwe lijksfeest, terwijl diens oudste dochter in ondertrouw is opgenomen. Oosterend1 Maart. Zaterdagavond j.l. hield, „Nut en Ge noegen" haar laatste vergadering in dit saizoen. Met bet laatste Nut heeft men gewoonlijk iets feestelijks. Zoo ook nu. Voor de volle zaal trad op de Heer Bart Elferink, humorist, te Haarlem, die niet minder dan 20 bijdragen, de meeste in zang, met pianobegeleiding van den heer Broesée, mede uit Haarlem, ten beste gaf. Men weet niet, wat men meer zal roemen, de mooie ernst of het ultra- komische, dat deze karakter komiek geeft. Waar hij zingt „Mobilisatie en Oorlogs tijd," daar geniet men hoog, terwijl onbedaarlijk gelachen werd bij de malligheden van Hein Knobbel, bij "Staatspensioen", bij „Eenige beelden uit mijn kinderjaren," enz. De heer Elferink heeft uitstekend vol daan en in zijn slotwoord bracht de voorzitter hem hulde en riep hem gaarne een hartelijk „tot weeiziens" toe. Een prettig bal hield de meesten der aanwezigen tot laat in den nacht bijeen. Met genoegen hebben de visschers gezien, dat de booten van de Batavierlijn weder geregeld zullen varen. Men kan dan althans dagelijks weder garnalen naar Engeland krijgen. De booten nemen voorloopig alleen vrachtgoed mede. De Gocksdorp. Zaterdag j. 1. hield de heer Kars, land- bouwonderwijzer te Goudriaan, voor de afd. Eierland van de Holl. Maatsch. van Landbouw een voordracht over lucht, licht en warmte, ten opzichte van het landbouwbedrijf. Op zeer duidelijke en boeiende wijze wist spr. aan de hand van verschillende voorbeelden aan te toonen, dat deze drie factoren onmisbaar zijn tot het verkrijgen van een goeden oogst. Dat Eierlar.d met deze factoren nog niet genoeg rekenschap houdt, was spr. gebleken op zijn reis door dit polder land. Zijn conclusie was dan ook, dat allen de handen ineen moeten slaan om eene goede watermachine te verkrijgen, welke hier beslist onmisbaar is. Kosten zijn hier zeer zeker aan verbonden, doch de resultaten zullen verrassend zijn. Ook op het gebied van veeteelt en melkerij werden eenige nuttige wenken gegeven. De vergadering, welke voor ieder toe gankelijk was, werd geleid door den heer K. v. d. Woude, voorzitter der afdeeling. Den Hoorn2 Maart. Spoelde Zaterdag j. 1. bij het Horntje een Hollandsche mijn aan, die des avonds naar Nieuwediep werd gesleept, heden is bij paal 13 weer een mijn aangespoeld, waarbij thans door de kustwacht van post 9 de wacht wordt gehouden. De Koog2 Maart. De heer D. Schering, hoofd der school alhier staat op de voordracht voor gelijke betrekking te Andijk. Hedenmorgen werd een aan het strand in de nabijheid van ons dorp aan gespoelde mijn door ontploffing onscha delijk gemaakt. De schok was zoo hevig, dat daardoor bij een onzer ingezetenen zelfs eenige ruiten braken. Vlieland. Een werk, dat den geheelen herfst en winter velen bezigheid verschafte en ieders belangstelling wekte, is in de laatste weken voltooid geworden, n.l. de verbetering van den weg naar het strand. Yond menigeen, vooral onder de bad gasten, het beklimmen van de steile duinen bij het begin van een wandeling naar het strand, een groot bezwaar, dit is nu voorgoed opgeheven. De hooge duin werd gedeeltelijk doorgegraven en daar is nu een zacht glooiende weg ont staan die zich door de duinen slingert en bij de reddingbootloods nabij het strand in tweeën splitst, omhoog naar het badpavilloen en rechtuit naar het strand. De directie van het Zeebad heeft het hare gedaan naast dit werk van het rijk. Zij deed een klei-pad van een Meter breed aanleggen ter eene zijde van den breeden weg en dit wordt voör wandelaars en wielrijders prachtig. Reeds nu is het pad goed begaanbaar en bij droog weder al zeer vast. Wandelaars moeten wel eens uitwijken voor een fiets, die daar vroolijk bellend aankomt glijden. Dat belooft veel voor den komende zomer. Voordrachten over koken. Door de Dames A. Keulen en J. L. Niemeijer te Alkmaar en J. J. van der Woude te Hoorn, leeraressen bij het landbouwhuishoudonderwijs in Noord- Holland, zijn op uitncodiging van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in verschillende plaat sen voordrachten gehouden over het bereiden van goedkoope gerechten on heb gebruik van goedkoope hulpmiddelen bij het koken Dit geschiedde met volle instemming van de commissieën, die voor de Vereeni ging tot Ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier en de Vereeniginging voor Landbouwhuishoud onderwijs de leiding van het landbouw huishoudonderwijs in handen hebben en het groote succes, dat de Dames met die voordrachten hadden, heeft genoemde commissiëen op het denkbeeld gebracht, de dames te verzoeken, ook op andere plaatsen dezo voordrachten te willen houden. Landbouwvereenigingen, die een der dames in hun kring wenschen te zien optreden, kunnen zich met dit doel wenden tot den secretaris dezer com missieën den heer G. Nobel te Lutje winkel. De betreffende vereeniging zal hebben te zorgen voor een geschikte lokaliteit, opdat de dames in de gelegenheid zijn, hare voordrachten met kookproeven te illustreeren en voor de noodige publiciteit opdat een goede opkomst van belang stellende vrouwen zooveel mogelijk verzekerd zij. Landbouiohuishoudondenoijs. De commissie voor net landbouwhuis houdonderwijs in deze provincie heeft van verschillende zijden aangiften ont vangen van leerlingen die een vier of vijfjarigen landbouwhuishoudcursus (eerste twee jaar twee dagen per week, daarna een dag per week) zouden willen volgen indien zulk een cursus te Hoorn werd opgericht. Er bestaat gegronde hoop, dat het gemeentebestuur te Hoorn zou willen medewerken, om voor zulk een cursus de noodige lokaliteit te verschaffen en daarom heeft de commissie gemeend de oprichting van zoodanigen cursus in overweging te moeten nomen. Het zal natuurlijk afhangen van het aantal meisjes, dat zich voor deelneming aanmeldt, of inderdaad tot oprichting zal worden overgegaan. Tot nog toe zijn reeds 40 leerlingen daarvoor aangegeven mochten nog meer dere ouders hunne dochters (van 12 a 14 jaar oud) van dit onderwijs willen doen genieten, dan kunnen zij zich vóór 7 Maart aanmelden bij den secretaris der commissie, den heer G. Nobel te Lutje winkel, die gaarne bereid is, inlichtingen te verschaffen omtrent schoolgeld en andere bijzonderheden. Te Alkmaar, waar aan de Huishoud school reeds twee zoodanige cursussen worden gehouden zal dit jaar, bij genoeg zame deelneming waarschijnlijk opnieuw een cuisus worden begonnen. Ook hiervoor kunne. gegadigd n zich vóór 7 Maart bij de:, secretaris aan melden. Thomson in Albanië. In een te Amsterdam door luitenant Fabius gehouden causerie over Albanië vertelde hij een staaltje van de wijze, waarop luitenant-kolonel Thomson met Z. M. den koning van Albanië omging. Thomson komt in het paleis, wil den vorst spreken. Zijne majesteit zit aan tafel. „Kan me niet schelen, dan moet Z. M. maar opstaan" en... Z. M. stond op, niet alleen, mear liet zich ook heel gedwee uitkafferen, over een begane foutR.N. Hoe/ijzers voor de oorlogvoerenden. Dezer dagen konden wij melden, dat op verschillende plaatsen groote drukte in het maken van hoefijzers voor de oorlogvoerende landen heerscht. De be stellingen loopen in de millioenen. Een smid in Noord Brabant die met een motor werkt, mag er zooveel maken als hij maar kan De varkens goedkooper. Als gevolg van den beperkten uitvoer van varkens naar het buitenland daalden de afgeloopen week de prijzen der ge slachte varkens in den Gelderschen Achterhoek van 50 tot 36 cents per half K.G. Knap schot. Een artikel over den oorlog in een der bladen vangt aldus aan: „De pijl vliegt terug en raakt hem, die haar heeft afge schoten." Dit lijkt ons een knap schot en over treft nog dat uit een geweer, waarmee men om een hoek schieten. T ij d. Onfortuinlijk bruidspaar. Een Haarlemmer werd in ondertrouw opgenomen. Op weg van of naar het postkantoor verloor hij zijn portefeuille met f 175 aan bankpapier, welk bedrag bestemd was voor het aanschaffen van meubilair. De onfortuinlijke jonge man moet nu zijn huwelijk uitstellen, Gras- en klaverzaden. Allen verbruikers van gras- en klaver zaad wordt van .vege de directie van den Landbouw in overweging gegeven ten spoedigste de hoeveelheden dezer zaden die zij noodig hebben, ia te slaan. Moch ten zij deze niet kunnen bekomen of alleen tegen prijzen, die aanmerkelijk van de normale afwijken, zoo ware daar van mededeeling te doen aan de directie van den Landbouw te 's Gravenhage. Deze mededeelingen worden voor 4 Maart a. s. ingewacht. Voorjaar. Bij Veele (Gris Donderdag het eerste kievitsei gevonden. Te Groningen viel zekere Meijer, kleermaker, voor eenige weken door de gladheid van een stoep. Dezer dagen overleed hij aan de ge volgen. Geïnterneerde officieren. Men meldt uit Amersfoort aan het „Utr. Dgbl." Het verlof voor de geïnterneerde Bel gische officieren om in burgerkleeding te zijn, is ingetrokken. Voortaan zullen zij steeds in uniform moeten zijn. het blinde geluk. De honderdduizend uit de Staatsloterij is in Harlingen gevallen. Het nummer was uitgegeven aan den collecteur te Zieribzee, doch deze had het geruild met den collecteur te Harlingen. Door de loterijclub en een particulier te Venlo werd een groot gedeelte van de f 50,000 uit de Staatsloterij gewonnen. Te Heerenveen is een man aango- houden die in vrouwenkleeren bleek te zijn ontvlucht uit het interneeringskamp in Gaasterland. Drie geslachten gediend. Van een landbouwer te Teraar is een paard gestorven, dat 37 .jaar oud was Het dier heeft drie geslachten gediend van grootvader, vader en zoon en is op dezelfde plaats gestorven waar «het ge boren was. D ure fucifers. In vele deelen van Zeeland wordt het gebruik van tonder (of tintel) op ruime schaal toegepast en eveneens dat van de bekende fidibussen (ineengevouwen pa piertjes). In sommige cafés ziet men zelfs iu 't pehee! geen lucifers meer. Misschien is een en ander de oorzaik, dat de prijs dei laatste reeds aanmerkelijk gedaald is Nog kort geleden betaalde men te Viissingen voor een pak lucifers 15 cents, thans 8 cents. Correspondentie met Hoe streng de Duitschen'^ tegenover Hollandsche co- blijkt nog uit een ons toeg, kaart, waarvan de inhoud ei dig is en die 17 Februagg verzonden naar Antwerps* aan het adres van den af9or kwam met de gestempeld® oi „Zurück, weil Sprache uor' 15 De bier bedoelde nïet-tcr- 3( is het NederlaDdsch 1 >au< Wij teekenen hierbij ®DC schrift van de briefkaart f®p onduidelijk was. een( Onze brave landlieden f van middeltjes tegen ziekter 5 ken, die zelfs onze knapstra»! digen niet kennen. Zoo opperbest tegen roos, haarflgI puisten, koorst, jicht enjer Alleen voor onze oostelijl van belang is het, dat dit. tegengift is tegen adderbet*. e van een rauwe citroen itei probatum, om een welrie) te krijgen. Dat laatste v- dames aan het hof van die het bovendien veel ge!^ er prachtig roode lippen do R n°—o[i j» HERVORMDE GEHEM Woensdag 3 Maart- Burg, '8 Ay. 7 uur Bijbelleziti in Gebouw Ebet Waal's Avonds 7 uur da. v.ij] den Hoorn, 's Av, lialf aclit Zuid-Eierland, 2 uur en 7 uur: te de Gocksdorp by belscf® Einde der weekb" Donderdag 4 Maart. Koog, 's Av. 7 uur da. v. d. Ww O osterend, 's Avonds 7 uur de,| Cate SI Zaterdag 6 Maart. I Waal, Nm. 3 uur en half 8 Tentoonstelling v/h Bijbelscb- Zondag 7 Maart 1915k HERVORMDE GEMEElj( Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Collecte voor dl 's Avonds 7 uur Dr. Nor<,( Collecte voor di Koog, Vm. 10 uur ds. v. d, Wi, Waal'sAvonds 7 uur Tentoonstelling v/h Bijbelech OudeschildVm. 10 uur ds. Gk Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Vir H, Di Oosterend, Vm. 10 uur ds. vaak Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boei Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur ds. Boebe GEREFORMEERDE KEL Oosterend Vm. half 10 uur ds. L nam. 3 uur ds. f DOOPSGEZINDE GEMEE,] Waal, Vm. 10 uur ds. Kupem Dén Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bus NED. PROTESTANTENBt| Oosterend. 's Av. 7 uur ds. H. van AI- Vergadering op Zaterdag 2? namiddags 2 ure.J^ Voorz. dc heerE. G. Gaarland! Secretaris, de heer C. Jonker.*"" Het aantal punten op de ageoc vermoeden, dat de vergadering lrm de aard der te behandelen zakenRc migheid van de opgekomen leder Dros en Koning waren afwezig, u„ haar te bekorten, Nadat de gelezen notulen warei' werden een zevental brieven gelJO aanneming bénoeming tot resp. Armbestuur, van de heeren J. C J. Witte, tot regentes van hei- Weldadigheid van Mej. G. Eelo® tot regenten van hetAlg Weeshui Aug. C. Keijser en C. van Hei regentes van die instelling va;-| VisserBruin en tot lid van de wering van schoolverzuim van 4 Dernison, verder een schrijven u Armbestuur houdende bericht, dat van dat bestuur was gekozen de hi" en een idem van het bestuur van™ meldende de verkiezing tot vooi^ heer Aug. C. Keijser. Met algemeene (11) stemmen v'e' tot onderwijzer met verplichte hoi school aan den Burg benoemd der thans te Noordbioek, terwijl Kj instemming de gewijzigde begroot;: cijfers f20,640,01') een staat van: de post onvoorziene uitgave tot et. f253,52® en de begrooting 191 f 15,SIS,66') ter goedkeuring ingen bestuur van het Algem. Weeshuis,,™ in handen van een commissie bes- heeren Zijm, van Scharen burg en fl Na een rondvraag zonder resij vodrz. de vergadering sluiten. q

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2