I ZATERDAG 20IRAART Binnenland Gemengd Nieuws. Marktberichte] Veiling V. P. N. 1 APRIL a.s. INGEZONDEN STUKKEN. Advertenti® Predikbeurten Wegens huwelijk GESLOTEN. TEXEL, 17 Maart 1915. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie in dit nummer onder „inge zonden mededeelingen" betreffende den nieuwen cursus in Fransch, Duitsch en Engelsch. Abonnementen worden mede aange nomen in den boekhandel firma Lange- veld de Rooij, alwaar proefnummers ter inzage liggen. Den Hoorn11 Haart. Heden is het laatste zinkstuk aan den Stuifdijk naar de diepte verdwenen. Aan Stuifdijk en den Helder zijn nu weder ruim twintig stukken gezonken. Oosterend15 Maart. Kon er Zaterdag j.l. voor de tooneel- uitvoering, gegeven in het Wapen van Amsterdam door eenige jongelieden, waarvan de meesten nog nimmer op de planken verschenen waren, niet ge sproken worden van een volle zaal, toch mocht de opkomst voldoende heeten. En het spel voldeed zeker aan ieder, waarvan applaus en woord getuigen gaven. Bij „Tante en Nicht", zoowel als bij „Professor Mopper en zijn knecht" werd hartelijk gelachen. In de pauze werden als voordrachten gegeven „Zielsverhuizing", „Achter den Tram", en „Op de Onthoudersvergade ring", die mede veel bjjval vonden. Doch 't leukst van alles was wel „Gesmokkeld", een kluchtspel van den heer W. Mets Tz. üe rollen zaten er vast in, zoodat de souffleur een gemak kelijke taak had. Aan het einde bracht een der aan wezigen dank aan de uitvoerders voor hun mooi spel, spoorde ze aan tot voort gang en dankte tevens het publiek voor de belangstelling en de aandacht. Een aan genaam bal volgde, waarvoor de heeren Boom en Boon van Oudeschild muziek gaven. Hiervoor en ook voor hun spel in de pauzen komt ook hun een hartelijk dankwoord toe. De voerman J. H„ van Oost, reed hier gisteren met een met hooi beladen wagen tegen een lantaarnpaal, waardoor deze uit den grond gerukt en op zij ge- geworpen werd, terwijl de lantaarn en de daarin staande lamp braken. Oudeschild, 15 Maart. De tentoonstelling van het Bijbelsch Museum in de K. W. B. is zonder twijfel naar wensch geslaagd. Zoowel Woens dag 10 Maart, als Zondag 14 Maart kon zij zich in een druk bezoek verhengen. De W.E.W. Heer Ds. P. Glas en ecbt- genoote hebben alle eer van hun werk. Op zeer bevattelijke wijze gaf eerstge noemde een duidelijke verklaring van de aanwezige voorwerpen, waarvan het grootste gedeelte van onberekenbaar nut kunnen zijn bij het catechetisch onderwijs. Bovendien waren er vele voorwerpen, die door zendelingen uit de door hen bezochte streken waren medegebracht, benevens tal van bijbels in allerlei formaat en vele platen en plaatjes, die op de bijbelsche geschiedenis betrekking hadden. Jammer, dat de laatste bijna alle Engelsche opschriften droegen. De „Dresden". De Duitsche kruiser „Dresden" die bij het zeegevecht tusscben de Engelsche en Duitsche oorlogschepen nabij de Falkland-eilanden er in slaagde te ont snappen en sedert nog steeds de zee voor Engelsche handelsschepen onveilig maakte, is blijkens een Reuter-telegram in het ochtendblad van „de Telegraaf" van gisteren, nabij de Juan Fernandez- eilanden tegenover de Chileensche kust, door een drietal Ecgelsche oorlogschepen verast en in den grond geboord. De bemanning werd gered. Het aantal Duitsche kruisers op de wereldzeeën, wordt zoodoende heel klein. Door een auto gedood. Op den Dam is Zondagmorgen een bejaarde vrouw door een huurauto over reden. Op het oogenblik dat de vrouw den weg wilde oversteken, was de auto in aantocht. De vrouw zou echter naar het „Hbld." mededeelt volgens de verklaringen van getuigen, hoog en breed aan den overkant zyn geweest, als haar man haar niet uit vrees voor de auto had teruggetrokken. Daaruit ontstonden zoodanige zigzagbewegingen, dat de chauffeur niet meer wist hoe hij moest uitwijken. Zooals in dergelijke gevallen gewoonlijk gebeurt, ontstond nu juist de botsing. De vrouw kwam onder de auto en werd zwaar gewond opge nomen. Met dezelfde auto werd zij naar het Binnengasthuis vervoerd waar ze na een half uur overleed. Een oplichter? Het hotel „De Roskam" te Nijkerk, kreeg dezer dagen bezoek van een heer, die zich aan den eigenaar voorstelde als „mijnheer v. B., oud burgemeester, thans ambtenaar bij het Departement van Binnenl. Zaken." In opdracht van Minister Cort v. d. Linden moest hij in Nijkerk en omgeviDg quaesties en moeilijkheden oplossen die zich onder deze tijdsomstandigheden hadden opgedaan tusschen het gemeente bestuur eenerzijds en den Minister ander zijds. De heer v. B. vroeg en verkreeg logies voor een onbepaald aantal dagen. Hij was een welkome gast en werd op zijn wenken bediend. Na een verblijf van bijna een week is de gezant van den Minister weggegaan en seinde elders niet te komen dineeren den volgenden dag zou hij weer de gast van „De Roskam" zijn. Den volgenden dag stond 'het diner klaar doch mijnheer liet op zich wachten en tot heden wacht de hotelier nog op hem met de rekening. H a n d b 1. Een te Zandvoort aangespoelde mijn die Zondagmiddag tot ontploffing ge bracht werd, heeft heel wat schade aan de nabijstaande gebouwen aangericht. Het aantal gebroken ruiten is legio, terwijl ook aan verschillende daken groote schade werd toegebracht. Een stuk van de mijn is zelfs terecht gekomen op bet dak van het station der Hollandsche Spoor zoo ongeveer 2000 meter van de plaats der ontploffing ge legen. Maximum haverpryjzen. Tot hun groote teleurstelling kregen de 2000 paardenhouders, die, op initiatief van den Ned. Stalhoudersbond een ver zoekschrift aan den Minister van Land bouw zonden, om vaststelling van een maximum haverprijs, volgend antwoord Naar aanleiding van het terzijde aan gehaald adres, heb ik de eer u mede te deelen, dat ik het voorshands niet wen- schelijk acht over te gaan tot het vast stellen van een maximum-prijs voor haver. Een deigeljjk maatregel toch zou ten gevolge yheboen, dat de landbouwers do haver, zelf zouden gaan voederen, zoodat niet alleen de aanvoer aan de markten sterk zou afnemen doch tevens de toch al beperkte voorraad haver nog spoediger zou interen. Over eenigen tijd zou daardoor de schaarschte nog grooter worden. Naar mijn meening zijn er in hoofdzaak slechts twee middelen, die in deze een nuttige uitwerking kunnen hebben. Ten eerste de invoer van haver en andere voi'dermiddelen uit het buitenland. Dit wordt door de Regeering zooveel mogehjk bevorderd. Bij de hooge prijzen van de buitenlandsche haver is hiervan intus- schen voorshands weinig heil te verwach ten. Het meeste effect verwacht ik onder de gegeven omstandigheid dan ook van het tweede door mij bedoelde middelde ver vanging van haver door andere voeder middelen hetgeen voornamelijk mogelijk zal zijn bij paarden, die weinig of alleen stappend werk verrichten. Daardoor zal de hoeveelheid haver, die voor andere paarden beschikbaar blijft des te grooter worden. Een krachtigen drang in deze richting oefenen ongetwijfeld de tegen woordige hooge haverprijzen uit, betgeen reeds daaruit blijkt, dat de prijzen in den laatsten tijd niet, meer stijgen. Teneinde intusschen te bevorderen, dat de paardenhouders, in het bijzonder de landbouwers, die zeker 80 pCt. van al de hier te lande aanwezige paarden in ge- biuik hebben, er nog meer toe over zullen gaan de haver als paardenvoeder geheel of ten deele door andere voeder middelen te vervangen, zal dezer dagen vanwege de directie van den Landbouw van dit Departement een brochure in het licht worden gegeven, waarin op ver schillende dezer voedermiddelen de aan dacht wordt gevestigd en wenken worden gegeven omtrent het gebruik. Exemplaren dezer brochure, die gratis verkrijgbaar is, zullen op verzoek gaarne ter beschikking van uw bond worden gesteld." Onder de onlangs hier te lande verleende octrooien is er een betreffende de werkwijze ter bereiding van bëtametbylgamm aoxybutyldimetbyla- mine. Watblief? V a d. Een bekend veehandelaar verloor in den trein van Nieuwerschans een portefeuille met 2000 mark (f 1200). Een arbeider, die het verlorene vond kreeg 30 pfennig belooning van den handelaar, dat is 18 cents Nederl. geld, hoogste koers. Vernietig uw brieven. Naar men ons mededeelt, huldigt de Duitsche overheid in België de opvatting dat, nu het particulieren verboden is brieven te vervoeren, het hun evenmin geoorloofd is aan henzelf gerichte brieven bij zich te hebben. Zij, die desniettegen staande hun particuliere correspondentie bij zich hebben, worden door de militaire overheid streng gestraft. R. N. Valsclie zilverbons. Zaterdag werden bij het uitbetalen van loonen, in een der fabrieken te Maastricht op f 3000, elf zilverbons van f 2,50 als valsch bevonden. De kenteekenen zijn le. Over 't algemeen een veel lichtere blauwe kleur en slechte druk 2. de cijfers der serienummers zijn grooter 3e in de haodteekening van Minister Bartling was de B. met de daarop volgen de e verbonden, terwijl in werkelijkheid dit niet het geval is. L. K. Schoolschapen. De schapen, welke te Hazerswoude ten voordeele van de Chr. school aldaar, geveild worden, werden verkocht. De opbrengst van 28 stuks was f933, ter wijl 8 stuks van de Herv. Schoolver- eeniging geveild werden voor f 252. Van conducteur tot burgemeester. De tot burgemeester van Vlodrop (Lim burg) benoemde heer Jacq. Maessen is de oud-hoofdconducteur der Staatsspoor, die voor eenige jaren uit den bagagewagen bij Nijmegen was gevallen en vele maan den in het ziekenhuis aldaar werd ver pleegd. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 21 Maart 1916. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H, Doop. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Sluiting der avondbeui Koog, Vm. 10 uur ds. van der Ws Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den rioorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Gras Cocksdorp, Vm. 10 nur ds. Boeke. Openbare Beljjdenis der nieuwe lidi Gebouw Zuid-Eierland, Geen dien GEREFORMEERDE KERK Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagi H. Avondc nam. 3 uur ds. Dagi DOOPSGEZINDE GEMEEN! Burg, Vm. 10 uur ds. KnperuB. Dot Den Hoorn, Vm. 10 uur ds, Bussen No. 340, 12/3 '15. Door de diverse kooplieden werd besteed voor Kipei f 4.35 f 8.75. Eendei i 5,25 f 5,40. Aanvoer 40866 Midden prijs f 5,1 Jonge hanen f 0,88 f 0, Oude hanen i 1,01 f 0, Oude kippen t 0,52 f 2,40, Konijnen f 0,50 f 0.78. Aanvoer 26 stuks. Langenho Amsterdam, 15 Maart. Aangevoe 469 Runderen, le kwal. 92 96 cl 2e kwal. 84 a 88 ct 3e kwal. 80 a 82 ct 135 Melk- en Kalfkoeien f 200 a f 276 Nuchtere Kalveren 1 10,A f 367 Vette Varkens 92 a 96 ets. Ingezonden ÜSLededeelingen. begint de nieuwe cursus in Fransch, Duitsch en Engelsch. Prettige gemakkelijke metbode. Vraagt proefnummers van dit weekblad zellstudie. Uitstekend voor eerstbeginnenden en weinig gevorderden. Prijs per maand f 0,35. Geeft u tijdig op voor proefnummers ot abonneme: t. B. SCh"'"'""' j Hoo.doqd.rwüz.r,. D« zLmT'''" Na zijD herstel werd de heer Maessen werkzaam gesteld op het inspectiebureau te Maastricht en sinds enkele jaren is hij wethouder te Meersen. Tijd. Xexel's Steun-Comité. P REMPJE BUIS; jgj Wed. D. van Engelen. De Vader en Moeder van genoemd Gesticht. Heden overleed onze gelietde Vtl Behuwd Groot- en Overgrootva; de Heer CORNELIS BAKKER Jbz. is de smededi Zaterdag aé Oosterend, Texel. J. ftfjlTI Voorts gaf het Comité tal van advjw onderscheidene personen bij hunne versolt moeilijkheden. Het Comité vertrouwt, dat de burgerij ori zal zyn van den hoogst nuttigen en noodat arbeid van het Comité en vleit zich ook i gedachte, de voortdurende sympathie van ingezetenen te zullen blijven ondervindt Namens het Steun-Comité voorn J. G. VAN KELCKHOVEü Secretaris-Pen n i ngme (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Sedert het uitbreken van den oorlogsbrand in Augustus zijn de gemoederen over het algemeen wel wat kalmer gewordeD, en heeft men ook meer doorzicht in den toestand gekregen, doch de maatschappelijke toestand is voor velen nu echter bedenkeli|ker geworden dan bij de oprichting van ons Comité. Wy willen gaarne namens het Comité de ingezetenen eens even inlichten, aangaande onze werkzaamheden gedurende de afgeloopen maanden. In den beginne der mobili satie waren de bemoeiingen van het Comité voor namelijk gericht op het leeren kennen en regelen van den algemceneu toestand ontstaan ten gevolge der mobilisatie, als bet verschaffen van arbeid, het verdoelen van arbeidskrachten en dergelijke zaken. Na eenige maanden echter begon men bij het Steun-Comité ook aan te kloppen om finan- tieele ondersteuniog. Voor eerst kwamen zich eenige gemobiliseerden aanmelden om geldelijke ondersteuning voor hunne gezinnen, daar zij met de Rijksvergoeding niet konden rondkomen. Tot nog toe werd hieraan besteed een bedrag van f127. Geholpen werd een gezin van een gemobiliseerde wegens gezinsuitbreiding met een som van f25. Om zijn hypothecaire verplichtingen te kunnen na komen werd een dienstplichtige bijgestaan, terwijl aan eenigen, die tengevolge der mobilisatie achterstand in huu bedrijf hadden ondervonden, werd hulp verleend, gezamenlijk tot een bedrag van f 90. Om verafwonenden gelegenheid te geven te kunnen gaan arbeiden bij het Staatsboschbeheer werd een vergc-dinc .nnr --pr- fiets gegeven Ge zamenlijk tOl K. i 98. Aan de N. f V -- vtreeniging Oudeschild werd voor he' ijven van den garnalen handel, een - <- ischot gegeven van t 300, wat onder in, dankbetuiging sedert, dien geheel is at'neiaald. Nog werd voor een bepaald bedrijf een renteloos voorschot verstrekt ad f 100. hopen wij in 't Gesticht va: ff- Weldadigheid den 90sten vet jaardag te herdenken van Weduwnaar v. Mejuffrouw Stijntje Fle in den ouderdom van ruim 87 jas Uit aller naan Joh. BAKKER Ct. Oudeschild, Texel, 13 Maart 1915. Voor de vefe blijken van belangsl bij ons 50-jarig huwelijk ooder't' betuigen wij ODzen hartelijke» dant M. VLAS. N. VLAS—Schsf Oudeschild, 17 Maart 1915.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2