Gemengd Nieuws. Marktberichten. Veiling V. P. N. Predikbeurten. te bereiken door vrijwillige onderwerping aan internationale wetten of rechtspraak. Spr is van meening dat van ons land, dat nuchter staat tegenover de teiten van don dag, met succes een beweging in die richting kan uitgaan en de resultaten binnen ons land en daar buiten verkregen door den Anti-oorlog-Raad sterken hem in zijn overtuiging. Reeds hebben zich 800 vereenigingen en 16000 leden bij den A. O. R. aange sloten, leden van alle politieke partijen en gezindten hebben er in zitting ge nomen en als resultaat van 5 a 6 maanden werken van den Raad kan genoemd worden, dat men connecties heeft ver kregen niet alleen in neutrale, maar zelfs in de oorlogvoerende landen, met uit zondering van Frankrijk. Spreker heeft de gunstigste verwach tingen van den invloed van den Raad, immers waar vroeger provinciën vijande lijk tegen provinciën, gemeenten tegen gemeenten, zelfs gehuchten vijandelijk tegen gehuchten stonden, daar leeft men tegenwoordig vreedzaam in één staats verband. De verschillende talen acht spr. even min een bezwaar, men zie slechts naar Zwitserland, waar Fransch, Duitsch en Italiaansch sprekende Zwitsers in vrede de belangen van bet gemeenschappelijk vaderland voorstaan. Bij de bespreking van de verschillende onderdeelen van het groots plan spr. volgen, laat ons ruimte niet toe, trouwens de werkelijke plannen zijn nog een onderwerp van studie, wij voldaan dus met mede te deelen, dat spr. de aan wezigen opwekte tot onmiddellijke aan sluiting, tot actief medewerken, het moet een spontane beweging worden. Zeg niet vervolgt spr. het helpt toch niet, want wat men niet probeert bereikt men nimmer. Van de gelegenheid om met den spr. van gedachten te wisselen, werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. Gedurende de pauze gaven een groot deel der aanwezigen zich als medestan der op. De voorzitter sloot met een woord van dank aan den spreker en de aan wezigen en wees er op dat bij de secre taresse mevr. Glas Houtsma, pastorie Oudeschild, lectuur en propagandamid delen te bekomen zijn voor ieder, die meer van de beweging wil weten of er propaganda voor wil maken. Texel H.V.V. Wij krijgen een jas, hoorden wij een van de spelers van H.V.V. na half-time zeggen, en ze kregen een jas. Texel won Zondag weer en ditmaal zelfs met 5-0. Texel is op dreef, het is een lust te zien, hoe die voeten zich reppen 'niet alleen, maar vooral hoe de spelers steeds samen naar het vijandelijke doel optrek ken. H.V.V. kweet zich dapper tot het einde en hun keeper komt een woord van lof toe voor de uitstekende wijze waarop hij zich van z'n taak kweet. 't Was niet te houden, Texel was ver in de meerderheid, het sterktste bewijs daarvoor is zeker wel, dat onze keeper geen leer heeft aangeraakthij stond op een eenzame post. Volgende Zondag komen, naar wij vernemen, de adelborsten van den Helder eens krachten meten. Bij de gisteren te 's Gravenbage gehouden examens slaagde o.m. de heer P. J. de Waard, leerling van de Zeevaart school alhier, voor 3e stuurman groote stoomvaart. De resultaten van het zeevaartkundig onderwijs aan onze zeevaartschool zijn werkelijk verrassend. Mochten wij ons al in een goeden roep verheugen, sedert de ingebruikne ming van de nieuwe school is het succes groot. Iu de vorige maand toch slaagden alle (3) leerlingen die tot de examens werden toegelaten, deze maand haalden ze op één na (5 van de 6hot gewenschte boekje. De uitstekende naam van onze zee vaartschool wordt hierdoor ongetwijfeld nog meer bevestigd. Oosterend27 April. De mooie akkers met bloeiende tulpen en narcisseo, even benoorden Oosterend, bieden tegenwoordig een pracbtaanbiik. Men kan het bijna niet gelooven, dat de kweekers voor de bollen, die zooveel schoons te genieten kunnen geven, zoo heel veel geld minder kunnen maken, dan in vorige jaren. Men heeft in het najaar zooveel, wat niet verkocht kan worden, opnieuw aan den grond toever trouwd, doch men vreest, dat de finan cieels uitkomsten ook dit jaar verre be neden het middelmatige zullen blijven. Van den visscher M. Kuijper Pzn., alhier, is uit de Texelschè haven weg gedreven een bootje of vlet, duister gemerkt met T. X. 99. Vlieland. Geslaagd voor derde stuurman, gr. stoomvaart, de heer M. F, Hut, leerling der zeevaartk. school alhier. Brandstichting. Door den brigadier der Kon. mare chaussee te Willemstad is iemand uit Fijnaart aangehouden en in arrest ge steld als ernstig verdacht van brand stichting, gepleegd in 1910. De bewijzen, die destijds niet konden worden opgespoord, schijnen thans ver kregen te zijn. De verdachte is reeds overgebracht naar de strafgevangenis te Breda. Smokkelende militair. Te Dinxperloo is een militair met ver lof uit het garnizoen te Arnhem door de grenswacht aangehouden onder verden king drie zakken meel naar Pruisen te hebben gesmokkeld. Door de steenkolenquaestie liggen ruim 100 stoomtrawlersin de Visscbers- haven te IJmuiden stil, waardoor doze overvol raakt. In verband hiermede zijn maatregelen genomen om een gedeelte der visschers- vloot naar Amsterdam te dirig6eren. De krijgskundige positie van Enge land en zijn bondgenooten. Over dat onderwerp bevat de Times een hoofdartikel, waaruit hier en ander wordt weergegeven. De oorlogstoestand is in de laatste 6 maanden haast niet veranderd, zegt het blad, dat is het punt van belang, wat de regeering ons volk aan het verstand moest brengen. Op 20 October waren de Duitscbers zeven dagen meester van Rijssel, en dat zijn ze nog. Rawlinson kon de Leie bij Meenen niet aanvallen en Haig was juist inge vochten gewikkeld, die op den slag by Yperen uitliepen. Op 20 October waren de Russen juist hun groote beweging begonnen, waar door de Duitschers Polen werden uitge dreven, maar de vijand kwam weer terug en bet is opmerkelijk hoezeer, trots de golvingen heen en weer de loop van het lront in het Oosten op den 20sten April gelijkt op dien, welken het op 20 October had. In het Westen is de voorbereiding tot een inval van de bondgenooten in Duitschland ternauwernood begonnen. In het laatste half jaar is het front zoo weinig veranderd, dat een kartograaf de wijzigingen nauwelijks zou opmerken. Dit moest de regeeriDg voortdurend aan de natie vertellen, in pleats van uit te wijden over punten van ondergeschikt belang, die aanmoediging kunnen geven. O. H. Ct. Beschikbaarstelling van levensmid delen. De minister van Landbouw, N. en H. heeft aan de burgemeesters een circulaire verzonden, waarin hij meedeelt het besluit om bepaalde levensmiddelen in het land goedkoop verkrijgbaar te stellen. O. H. Ct. Verzekering vanvisscliersvaartuigen. Het bestuur der Onderlinge Oorlogsri sico-Maatschappij en der Onderlinge Volksverzekering-Maatschappij te IJmui den besloten, dat met het oog op het groo- tere risico van visschersvaartuigen in de Noordzee, o m. in verband met de inter- neeriug van verschillende stoomtreilers in Duitschland, schepen, die na gisteren, Woensdagmiddag 2 uur, niet verzekerd zijn. Moord, Men seint ons uit Medemblik Zondagmiddag omstreeks drie uur kwam men tot de ontdekking, dat de gordijnen in de woning van den heer K. Schagen nog steeds omlaag hingen. Na herhaalde malen gebeld te hebben, besloot men ten slotte de woning binnen te gaan, warrbn bleek, dat de voordeur niet gesloten was. In de woonkamer gekomen vond me.i in ten hoek achter de kachel het lijk van den ongeveer 65-jarigon heer Schagen, overdekt met een jas. Vlak bij het lijk waren duidelijk bloedsporen te vinden De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd, terwijl het Parket in Alk maar telegrafisch van het geval in kennis werd gesteld. Omtrent de drijfveer van den moord verkeert men in het onzekere. Wel is over bet algemeen bekend, dat de vermoorde eenig geld in huis had, doch men zou op de tafel in de woon kamer een portefeuille gevonden hebben, waarin zich eenige bankbiljetten bevon den. Wellicht is de moordenaar in haast gevlucht en heeft hij de portefeuille laten liggen. Het bed van den vermoorde bleek onbeslapen te zijn, zoodat ver moedelijk reeds Zaterdagavond het mis drijf heeft plaats gehad. De vermoorde was klein-manufacturier, die hoofdzakelijk handel dreef met boeren. O. H. Ct. Verdronken. Te Sloten (N -H is het 5-jarig zoontje van den caféhouder Caldenhoven aan den Sloterstraatweg in een onbewaakt oogeu- blik al spelende in een sloot gevallen en verdronken. Treurig voor de ouders de vader in militairen dienst en de moeder ziok te bed. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, tei kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag den 30 April 1915, des voormiddags te ÏO1/,, ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 27 April 1915. De Burgemeester van Texel, METS L. B. Onderwerpen ter behandeling: MILITIE. Vrijstelling van Geestelijken enz. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat omtrent de hieronder ingeschrevenen voor de militie, lichting 1916, dezer gemeente, op hun aanvrage om vrijstelling van dienst wegens het bekleedcn van een geestelijk of gods dienstig menschlievend ambt of het opge leid worden tot zoodanig, door Gedepu teerde Staten dezer provincie de achter ieders naam vermelde uispraak is gedaan: J. Kortenhoeven, verpleger, voor den tijd van één jaar vrijgesteld. M. Witte, Studentin de godgeleerdheid, idem. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de ge meente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator 3o. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder lo en 2o bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Texel, den 26sten April 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, L. B. MILITIE. Vrijstelling van Kostwinners. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat omtremt de hieronder genoemde ingeschreven voor de militie, lichting 1916, dezer gemeente, op hun aanvrage-om vrijstelling van den dienst wegens KOiTWIN ERSCHAP, door l - >u teerde S aif-u deztu provincie de "1 te o Miers naam vei melde uitspraak is gedaan A. Joi km(den Hoorn), C. Kooi, (den Burg), P. Vlas, (Oudeschild), vrij gesteld .j I wegens kostwinnerschap voor den t van één jaar. Van deze uitspraken kan geduren tien dagen, te rekenen van den date dezer bekendmaking, bij de Koningin beroep worden gekomen lo. door den ingeschrevene, wien uitspraak geldt, of door zijn vadt moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de meente ingeschrevenen ol door zijn vadt moeder, voogd of curator 3o. door den Commissaris der Koni gin in de provincie. De personen, onder lo. en 2o. bedoel moeten het verzoekschrift, waarbij beroep wordt gekomen, behoorlijk m redenen omkleeden en ter secretarie zer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of oi ingeleverd op de hierboven aangegevi wijze, kunnen geen gevolg hebben. Texel, den 26sten April 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, L. B. SCHAPENWOL. De Burgemeester der gemeente Tei maakt bekend, dat alle wol van de een volgende scheer, afkomstig van schapen in deze gemeente, wordt geai ten behoeve van het Leger te zijn vorderd en die wol derhalve niet m" worden verhandeld. De wol behoort in goede conditie dra en zonder vuil, op nader aan te gevi plaats en tijdstip, te worden afgelevei In verband met het bovenstaandez in den loop dezer week eene telling vi het aantal schapen worden gehoudf Texel, 26 April 1915. De Burgemeester voornoemd. GAARLANDT. No. 346, 23/4 '15. Door de diverse kooplieden werd kedi besteed voor Kipei f 4.60 f 8.30. Eendei 14,85 15,30. Gaoseieren 1 16,00. Kievitseiren f 8,00 f 12,—. Aanvoer 64933 Middenprijs f 5,28. Er is een groote vraag naar kievitseierei Vanaf heden is ons adres: Oude Vise! markt Amsterdam. Langenhofl'. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 23 April. Ter markt aangevoerd: 13 Stieren f 135,— a f 290,-; 641! Kalf- en Melkkoeien f 230 a 1 37 985 Varekoeien f 140 a f 290 165 Vette Ossen en Koeien 1200 a M( 106 Kalveren (vette) f 40 a 1 130. 209 Kalveren (magere) i 6.a 1 13,- 294 Lammeren f' 11,a f 15,00. 826 Schapen (vette) f 29,00 a t 45.00 594 Biggen f 10.00 a f 17.00 Purmerend, 27 April. Aangevoerd: 1036 Runderen waaronder: 196 vette boeien 80 d ï)8 Ct. per KG S4f) Gelde koeien f 170 a 320 Melkkoeien f 170 320. 26 stieren. 113 vette kalveren f 0,95 a f 115 p. 949 Nuchtere kalveren f 12a 1 24—- 1198 Schapen f 27 a f46,00 Lammeren 1 a f 269 vette varkens 1 0,90 a i 0,98 per Kg 79 magere varkens f 20 a i 33,—- 224 biggen f 14 a f 20; kipeieren f 4.50 af 5.00 per 100; Amsterdam, 26 April. Aangevoerd 4S2 Runderen, le kwal. 96 k 100 ct. M 2e kwal. 88 a 92 ct! "t 3e kwal. 84 a 86 ct. 2 125 Melk- en Kalfkoeien i 250 a f 350 183 Nuchtere Kalveren f 12,i 18 382 Vette Varkens 70 a 92 ets. Zondag 2 Mei 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Koog, Nm. half 3 ds. van Grasstek. OudeschildVm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Doopsbediening. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevos. n nam. 3 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, Vm. li) uur ds. Kuperus. Dm Hoorn, Geen dienst. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling Schoolgeldkohieren. 3. Aanbieding financieele regelingen Alge meen Armbestuur, dienst 1914. 4. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis, dienst 1915. 5. Wijziging politieuerordening. 6. Benoeming tijdelijk kademeester. 7. Benoeming leden Schattingscommissie Rijksinkomstenbelasting. 8. Vaststelling verordening ter bepaling oan het maximum aantal uergunningen tot uerkoop uan sterken drank in het klein uoor enkele mijken der Gemeente. I

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2