2876 Donderdag 6 Mei 1915. 288t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. groote kaart van Nederland Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Idvertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave BONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bürq op Tbx bl. A art onze lezers 1 Yog eenmaal drukken wij hierbij af de bon voor de vorige nummers aangeboden, dimmer waren wij in de gelegenheid dergelijke aanbieding te doen, de kaart rdt door onderwijzers ten zeerste geroemd. )uders van schoolgaande kinderen, eten de thans geboden gelegenheid niet en voorbijgaan, zich de groote kaart van SJderland met alphabetisohe plaatsbepaler te schaffen, ad 45 ct. afgehaald aan bureau. Ie voorraad is beperkt, de aanbieding fcchts tijdelijk. De Uitg. )AVT voor de Lezers van de jUil Texelsche Courant. ondergeteekende wenscht te ontvangen or 45 cent, 1 ex. .A.. de Moor, Kaart van Nederland de 135 bij 100 c.M. ld Woonplaats: Naam LAMM EREN MARKTEN. MILITIE. Zitting; van den Keuringsraad. Vrijdag; 4 Juni 1915, 24 April—1 Mei. Zoo niet onopgemerkt, dan toch zonder eenig feestelijk vertoon is Prinsesjedag voorbijgegaan. Overeenkomstig het ver- langen onzer Vorstin werd de 6e verjaardag van Prinses Juliana niet op feestelijke wijze gevierd. Geheel in overeenstemming met den ernst van dezen tijd. Er was geen feestelijk vertoon, enkel wapperden hier en daar de vlaggen maar als prinsesje weer verjaart en het dan vrede zal mogen zijn, hoe zullen de vlaggen dan wapperen overal Als het dan eens vrede zal mogen zijn. Natuurlijk is het dan vrede, zoo boort ge den optimist zeggen, 't Is dezelfde man die U voorspeld heeft dat het nooit zoo lang zou kunnen duren die ontzaggelijke worsteling tusschen de beide helften van Europa die U vroeger verzekerde, dat met Paschen de zaak stellig beslist zou wezen. - Is het wonder dat hy geen on voorwaardelijk geloof meer vindt, dat men nauwelijks meer naar zijn voorspellingen luistert? Moet het bevreemding wekken dat de man zijn tegenhanger gevonden heeft in den pessimist der pessimisten die U er op meent te moeten voorbereiden, dat het tijdperk van Napolianitische oorlogen terugkeert die zelfs al gewaagt van terugkeer van een dertigjarigen, wellicht tachtigjarigen krijg Ook naar dien profeet zal niet geluisterd worden. Maar dat de vooruitzichten donker zijn, ontkent niemand meer en dat de oorlogstoestand nog lang heel lang als een zware last op de volkeren zal drukken het zwaarste op de oorlog voerenden, maar zwaar ook op ons land daaromtrent heorscht weinig meeningsver- schil meer. En loffelijk is daarom het streven, dat ook in ons land gezien wordt, om onze volkskracht te versterken, opdat ons land ook in de toekomst den zwaren economischen druk zal kunnen blijven weer staan. Onder de onderwerpen, die zich dan ook in de algëmeene belangstelling mogen verheugen, behooren wel in de eerste plaats de economische^ vragen van den dag. Zoo zyn het thans wel inzonderheid de maatregelen, die'de minister van Landbouw heeft genomen, om te geraken tot eeD algemeene verlaging van den prys der levensmiddelen. Speciaal betreft dit den broodprijs. We behoeven over den inhoud van de ministerieele circulaire hier niet uit te wijdenhij zal den lezers in hoofdzaak bekend zijn. Een broodkaart- systeem is in het vooruitzicht gesteld, waar door zij die het wenschen, voor verlaagden prijs brood kunnen bekomen De gedachte, die aan dezen maatregel ten grondslag ligt, zal velen sympathiek zijn, niet het minst onze huismoeders, die toch al steon en been klagen over den duren tijd. In- tusschen verheffen zich er ook stemmen tegen en hoort men zelfs principieele be zwaren uiten. De maatregel toch, zal bij uitvoering heel wat offers van de schatkist vragen en of dat maar zoo buiten het parlement om mag gaan hoort men vragen. Als de oorlogstoestand nog eens maanden lang aanhoudt, zal de zaak groote financieele gevolgen hebben, Hier en daar hoort men een woord van kritiek en deze keerl zich dan in den regel meteen tegen de plannen van minister Treub, die een belangrijken flnancieelen steun uitde Staats kas in 't vooruitzicht heeft gesteld, voor 'de nieuwp instelling voor het verleenen van flnancieelen st6un aan den kleinen middenstand, die door den oorlogstoestand er onder gekomen is en er weer boven- opgeholpen moet worden. Hoe lofwaardig het streven van beide bewindsmannen ook moge zijn, hun maat regelen zullen nog wel 'n woordje in het par lement uitlokken. Ook omdat het parlement men vergeve ons de minder parlementaire beeldspraak zich niet de kaas van het brood laat eten. De minister van oorlog heeft in de afgeloopen week maar al te zeer ervaren, hoe lastig, de heeren der Tweede Kamer kunnen zijn, toen het kamerlid Albarda interpelleerde over het weigeren van landbouwverlof aan arbeiders en kleine tuinbouwers die minder dan 1 H.A. land hebben. Van verschillende kanten hoorde de minister afkeuring en hoewel hij begon met elke tegemoetkoming af te wijzen, achtte hij het tenslotte toch maar verstandig te eindigen met de toezegging, dat by nog eens zal overwegen of er iets op kan worden gevonden om de gemobili seerde landarbeiders nog tevreden te stellen. Wat de credietverleening aan den kleinen middenstand betreft deze is al by de Kamer in behandeling. Daarvoor is een alzonderiyke wetsontwerp noodig, dat reeds ingediend werd. We zullen er dus wel spoedig meer van hooren. Als het minister Treub dan zoo goed afgaat als het de heer Aalberse in de afgeloopen week afging met zijn wetsvoorstel tegen de oneerlyke con currentie, dat ook boofdzakeiyk in het belang van den middenstand werd ingediend dan mag hij tevreden zyn. Met groote meerderheid toch nam de kamer het ont werp aan, niettegenstaande er door eDkele leden nog al tegen van leer getrokken was. Het blijven intusscben belangwokkende onderwerpen, de economische vragen van den dag en waar het zich laat aanzien dat de oorlogstoestand nog lang niet ge ëindigd is, daar zullen er nog wol meer in don komenden tijd onzo aandacht komen vragen. Zo getuigen van een werkzaam heid en een waakzaamheid der regeering. die op prys mag worden gesteld, zelfs al denkt men in alles niet met haar geiyk. —o—o—o We wezen er boven op, hoe donker en somber zich de toestand nog laat aanzien. De oorlogsnacht hult Europa nog steeds in het duister en nog steeds zoekt de blik tevergeefs in de verte naar de eerste flauwe licbtflikkering van den dageraad des vredes. Maar het geroep om vrede, om een einde te maken aan den menschenmoord en de ellende die Europa naar den afgrond voert, wordt luider met den dag. Zoo klonk in de afgeloopen week ook de stem der Europeesche vrouwen, der vrouwen die om vrede roepen en al moge men er ook geen direct resultaat van verwachten, al zal de vrede er wellicht geen dag eerder om terugkeereD, toch klonk de stem te luid, te overtuigend, dan dat men er geen aandacht aan zou schenken, In Den Haag werd het Internationaal Congres voor Vrou wen gehouden en uit alle deelen der wereld zijn vrouwon gekomen om aan dit Congres deel te nemen. Zy waren gekomen uit vele landen en behoefden verschillende talen om haar gevoelens uit te drukken, maar zooals Dr. Allette Jacobs by de opening van de begroetingssamenkomst zeide de vrouwen zyn gekomen, „gedreven door denzelfdön geest, dezelfde hoop, hetzelfde verlangen, dat onze stem zal doordringen tot de uiterste einden der aarde in haar protest tegen den oorlog, met zyn vroese- ïyke menschenslachting en tegen de op vatting, dat het het eenige middel is, waar door internationale geschillen kunnen wor den beslecht." De werkzaamheden van het Congres waren dan ook alleen gericht tegen den oorlog en ter bespoediging van den vrede. Alles wat stryd op bet congres zou kunnen te weeg brengen werd vermeden en daarom werd al dadelijk de algemeene bepaling in het programma opgenomen, dat een be perking van do verantwoordelijkheid voor den tegenwoordigen oorlog of d6 wijze, waarop by gevoerd wordt, buiten de grenzen van het congres viel. Er was trouwens ook buiten deze strijdvragen stof tot be spreking genoeg. Er werden eenige grond slagen besproken voor het tot standkomen van een duurzamen vrede, waarbij het algemeen gevoelen was, dat een scheidsge recht eu een Verzoeningsraad niet kunnen ontbreken en dat niet minder noodig is de controle der volksvertegenwoordiging op de buitenland8che politiek. Voorts behoort er te komen een inter nationale federatie der Staten en een duur zame organisatie der vredesconferenties. Er behoort ingevoerd te worden Staatsexploi tatie der wapenfabrieken. Alles moet worden gedaan om de goede verstandhouding tus schen de naties weer te herstellen en een beroep zal worden gedaan op hen, in wier handeD aan het einde van dezen oorlog d6 beslissing zal berusten, opdat zij een verdrag sluiten, dat een herhaling van een dergelyke ramp onmogeiyk maakt. Luide ook deed het Congres haar protest tegen den oorlog hooren, al is dat protest zelf ook zoo sober mogelijk gesteld. Het luidde: „Dit inter nationale congres van Vrouwen protesteert TEXELSC COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor din Bobo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niuir Amerika en andore l'inden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Jurgemeester en Wethouders van Texel brengen langhebbenden in herinnering lo. dat dit jaar de groote lammerenmarkten len worden gehouden op Maandag 17 Mei, 25 Mei, Maandagen 31 Mei, 7, 14 en Juni. 2o. de navolgende artikelen der politieveror- ning dezer gemeente Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lamme- nmarkten zich met wagens anders dan door de Park- aat naar het marktplein te begeven (met dien rstande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen Drden gemaakt van de JNieuwstraat) of dit plein et wagens of vee anders te verlaten dan door overige daarop uitkomende straten tb. het van gemeentewege verstrekte stroo of dere stoffeD, welke tot strooisel gediend hebben de lammerhokken, daaruit te verwijderen, of If daaraan meer toe te voegen c. met het wegvoeren der lammeren voor des lormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij et toestemming van den marktmeester, krachtens idracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig tikel bedoelde markten, lammeren ter markt enscbt aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij ondeling of schriftelijk, de noodige hokken te ïspreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot het gebruik van een ok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot een ander doel bezigen dan tot plaatsing van et vee. Het is aan alle andero personen,gelijk mede in hen. wier recht op eenig hok, door het niet oldoen der verschuldigde marktgelden is verrallen erboden een standplaats in te nemen, tenzij met lestemming van .Burgemeester en Wethouders; j worden door den marktmeester geweerd, die oo noodig de hulp der polilie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennissedat oor bet verplicht bespreken der noodige bokken elegenheid bestaat. a. ter Gemeentesecretarie fop alle werkdagen, itgezonderd op marktdagen, gedurende de gewone ureau-uren van 9 uur tot 2 uur n.m.; b. des Maandags van 9 uur vm. tot 2»uur nm. an de kiosk op of nabjj het marktplein c. veor de markten op Maandag te houden bij len Marktcontroleur, die daags voor die markten tting zal honden van des voormiddags half elf it namiddags half twee in een der aan het arktplein gelegen hotels. Zij, die lammerenhokken besprekeD, worden Iringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde narktgeld, enz. onmiddellijk te voldoen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter ecretarie of door den marktmeester ontvangen Zondagnamiddag half twee voor de Maan- dagsche markten worden niet meer ten uitvoer ;ebracht. Texel, den 4 Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, GAARLANDT, Burgemeester. JONKER, Secretaris. ot De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschre venen voor de militie, lichting 1916, dezer Ge meente zitting zal houden te den Burg in de Openbare Lagere School op des voormiddags te 11 uur. Behalve in de hierna te noemen uitzonderings gevallen geschieden voor de Keuringsraad de meting eu het geneeskundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst Ongeschikt voor den dienst worden geacht lo. zij, die kleiner zijn dan 1,55 M. 2o. zij, die lijden aan of behept zijn met een der ziekten of gebreken, vermeld op eene hij Koninklijk besluit vastgestelde lijst. Alleen zij, die bij de meting blijken de ver- eisebte lichaamslengte te bezitten, worden onder worpen aan bet geneeskundig onderzoek. De uitspraken van den Keuringsraad worden in bet openbaar medegedeeld. Voor den Keuringsraad moet in het algemeen verschijnen ieder ingeschrevene, die niet bij on herroepelijk geworden uitspraak van den dienst voorgoed of tijdelijk vrijgesteld dan wel voorgoed of voorloopig uitgesloten is. Onherroepelijk is een uitspraak tot vrijstelling of'uitsluiting eerst, wanneer tegen de uitspraak geen bezwaar inge bracht of beroep ingesteld is binnen dun daarvoor bij de wet. gestcldcn termijn of de uitspraak bij de eindbeslissing is gehandhaafd Hy, die voor den keuringsraad moet verschijnen is verplicht zieb aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaamslengte en, zoo noodig, aan een ge neeskundig onderzoek te onderwerpen. Hij kan echter aan den Commissaris der Koningin in de provincie bet verzoek doen om bet onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Uil verzoek kan ongezegeld zijn, doeb moet gefran keerd verzonden worden. De voorzitter van den Keuringsraad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den iugescbrevene vrij alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, of hij zou wenschen te worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratietroepen en ook aan welk korps of garnizoen bij zich anders gaarne zou zien toe gewezen. Ook kan de ingeschrevene den Voor zitter een schriftelijke verklaring ter band stellen ten bewijze, dat bij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de publicatie op de aanplakborden. Texel, den 4 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd GAARLANDT.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1