Binnenland. Gemengd Nieuws. Predikbeurtei v> arktüericlite Veiling V. P. N. tegen de krankzinnigheid en de verschrik kingen van deD oorlog, omdat hij oorzaak is van de roekelooze opoffering van men- schenlevens en vernietigt, wat de mensch- heid door eeuwenlangen arbeid tot stand heeft gebracht." Door al deze resoluties en besprekingen liep als een zilveren draad de gedachte: Wij vrouwen willen voor de toekomst mede de verantwoordelijkheid dragen. De mannen zullen niet weer buiten ons om beschikken over oorlog of vrede." In eenige resoluties werden deze gedach ten belichaamd en werd de eisch van gelijkstelling der vrouw met den man en het hebben van medezeggingschap, in den uitgebreidsten zin, naar voren gebracht. De vrouwen zullen niet langer mogen wor den uitgesloten bij het samenstellen van de parlementen, zij zullen evengoed als de mannen moeten kunnen worden afgevaar digd naar de conferenties der mogendheden. En met het oog daarop vermeldde het pro gramma dan ook een resolutie, waarin het congres er op aandringt, in het belang der beschaving, dat in d9 conferentie der mogendheden die het vredesverdrag zal opmaken, een verklaring zal worden afge legd, waarin de noodzakelijkheid van de invoering van vrouwenkiesrecht iu alle landen wordt uitgesproken. Tot zoover het Congres. De stem der vrouwen klinkt luide te midden van het rumoer van den oorlog. Misschien zal ze eerst nog verloren gaan in dien chaos van geluiden, maar ze zal zich telkens weer laten hooren, al luider en luider. —o—o—o— Slechts W6inig ruimte rest ons nog om de oorlogsgebeurtenissen der afgeloopen week te bespreken. En we kunnen het daarmee ook stellen, want er mochten al belangrijke gebeurtenissen plaats hebben, wat ons er omtrent bericht werd, is zoo verward en tegenstrijdig, dat er moeilijk conclusies op te bouwen zijn. Zelfs over de juiste toedracht van verschillende feiten tast men vrijwel in het duister, daar de eene partij precies het tegenovergestelde weet te melden, dan hetgeen de andere mededeelt. Inzonderheid geldt dat wel de nieuwe actie die de geallieerden thans ondernomen hebben tegen de Dardanellen. Zooals men weet is die eerste actie vrijwel mislukt, doch toen wilde de vloot alleen het werk doen, terwijl thans een groot landingsleger met de vloot samenwerkt. Het zyn belangrijke gebeurtenissen die er thans bij de Dardanellen worden afgespeeld. Wat er echter precies gebeurd is en hóe de zaken er aanliggen, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Alleen staat het wel vast, dat een sterk landingsleger op eenige plaatsen geland is op de Aziatische kust en op Gallipoli en dat er thans verwoed wordt gevochten. Van Turksche zijde wordt bericht, dat het landingsleger verslagen is, terwijl daarentegen uit Londen wordt ge meld, dat de landing uitstekend slaagde en de Turken die de landingstroepen aanvielen verslagen werden. Met spanning mogen nadere berichten worden afgewacht. Hoe het zij de geallieer den zullen geen gemakkelijke taak hebben om de Dardanellen te forceeren. Een sterk Tuiksch leger is in de buurt der Darda nellen samengetrokken en inzonderheid Gallipoli biedt door zijn vele bosschen, talrijke heuvels en ravijnen tal van natuur lijke stellingen voor de Turken. En het is te vorwachten, dat zij den toegang tot de Sultansstad met de grootste hardnekkigheid zullen verdedigen. Van bet.eekenis is ook wat er thans in Wöst-Vlaanderen geschiedt. Daar wordt thans bloediger dan ooit gestreden. Een overwinning zou hier verstrekkende ge volgen kunnen hebben, maar tot nog toe is steeds elk offensief op niets uitgeloopen, is elke poging om door te breken mislukt De Duitschers hebben het meermalen be proefd op verschillende plaatsen en de geallieerden niet minder, maar geen van beide partijen zag haar offensief met succes bekroond en al mochten er al kleine vor deringen worden gemaakt, ze werden telkens al te duur gekocht. Duizenden zijn te pletter geloopen tegen den onwrikbaren muur. En toch schijnt geen der partijen nog overtuigd te zijn dat al dat pogen om er een bres in te slaan vruchteloos is. Nog kort geleden beproefden de geallieerden het tusschen Moezel en Maas, zonder dat ze hun doel bereikten en thans zijn het de Duitschers die bij Yperen al hun krachten inspannen om zich een doortocht te banen de Fransche linie te doorbreken en de eind beslissing nader te brengen. De berichten vertelden ons in de laatste dagen hoe bitter en verwoed er gestreden wordt in West- Vlaanderen. Gelukte het de Duitsche troe pen eerst eenig voordeel te behalen, door latere versterkingen der geallieerden moes- ten zij de meeste veroverde punten weer overgeven. Van weerskanten staat men nu weer met versterkte troepenmassa's tegen over elkaar, En nog steeds duurt de strijd er voort en duizenden zien reikhalzend uit naar het bericht, dat er een beslissing van beteekenis is gevallen. Of het komen zal Wie zal het zeggen. Iu spanning wordt gewacht, gewacht TEXEL, 5 Mei 1915. A. F. H. C. Texel I. De match voldeed Zondag niet aan de gekoesterde verwachtingen. Van Texel waren niet opgekomen Koorn, Schouten, Muller, Luicks en Meijhoom, zoodat bij den aanvang zelfs niet een volledig elftal in het veld kon worden gebracht. Toch weerden de negen spelers van Texel zich zoo goed, dat zy onder begunstiging der wind het eerste puntje konden maken; rust ging in met 1—0 voor Texel. Of er bij niet voltallig elftal te veel van Texel gevergd was kunnen wij niet zeggen, zeker is dat na rust een zekere matheid in de Texelsche gelederen viel waar te nemen. Een strafschop bezorgde A. F. H. C. de gelijkmaker, waarna nog 3 punten volg- deD, zoodat de einduitslag A F.H.C. met 1 4 als winner aanwees. Er werd ruw gespeeld. Heb je de Zeppelin gezien was Maandagmiddag de vraag, die telkens herhaald werd en velen hebben hem gezien,maar zeer uit de verte. Het was een donkere vlek, die zich in ooste lijke richting voortbewoog het geraas van den motor was zelfs niet waarneem baar, zoodat de veronderstelling niet gewaagd is, dat het zich zelfs mijlen uit de kust bevond. Onze plaatsgenoote, mej. J. A. P. Grentzius, onderwijzeres bij het lager onderwijs alhier is Maandag in gelijke betrekking benoemd te 's Gravenhage. De heer A. Lap, hoofd der school te Midden-Eierland, die als no. 1 voor kwam op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school 64 te Amsterdam, is Maandag als zoodanig beuoemd. Aan een berichtje van Wieringen in de lleld. Crt. ontleenen wij, dat aldaar de bakkers, in overleg met den Burge meester, rogge en tarwe van de regee ring zullen betrekken en de broodprijzen officieel worden vastgesteld op 12 cents per KG. grof tarwebrood. Oudeschild, 3 Mei. De afgeloopen week is voor de garna- lenvloot verre van gunstig geweest. Door oe stiemming van het vrachtver voer tusschen Eugeland en Nederland, was het voornaamste afzetgebied voor garnalen gesloten. Wel gelukte het aan den Bond, en ook aan eenige visschers buiten dien bond nieuwe afzet- wegen te vinden, doch uit den aard der zaak, waren de prijzen laag. Gelukkig, dat volgens de laatste berichten, thans de vrachtvaart weer geopend is. Het oude gebruik om den laatsten April, de Meimaand te begroeten met het aansteken van zoogenaamde Meier- blitzen, wordt door de Texelsche jeugd nog altijd in eere gehouden. Vrijdagavond j.l, kou men van hier op verschillende plaatsen zulke vreugdevuren zien branden. De afdeeling Texel van de S.D.A.P. hield Zaterdagavond 1 Mei, met mede werking van de arbeiders-zangvereeni- ging I). S. d V. en de arbeiders-tooneel- vereeniging K. a. h. V. in de Zeven Provinciën eene feestvergadering. De partijgenooten, zoowel oud als jong, waren trouw opgekomen, zoodat de zaal vrij goed gevuld was. Nadat de heer A. Boon de bijeenkomst had geopend, hield de heer J. Duinker van Zaandam eene goedgeslaagde en warm toegejuichte feestrede. ZaDg en tooneelspel wisselden hu verder elkander af. Als zangnummers bevatte het pro gramma Eens, Morgenrood, Vaandellied,- Zandmannetje, Piopagandaliedje en Inter nationale, terwijl Te Wapen gedecla meerd werd en de beide tooneelstukjes Eén Mei en Naar 't Huis met succes werden opgevoerd. Na afloop van het officieels gedeelte, ving een geanimeerd bal aan, dat tot aan de morgenstond duurde en met voordrachten werd afgewisseld. De Coclcsdorp Msandagvooi middag te ongeveer ha f elf passeerde hier, over de Noordzee, een Zeppelin iu Westelijke richting. Des namiddags te 4 ure keerde het weer terug. Men kon de vlag duidelijk zien. Vlieland. Een Eeuwfeest. De stad Roermond zal 12 Mei 100 jaar tot bet Nederlandsche Rijk behooren. Openbare feesten hebben niet plaats. Aan den vooravond alleen een plechtige raadszitting. L. K. Te Amsterdam is op verzoek van den Zweedschen consul een man aange houden, verdacht van moord te Stokholm gepleegd. De betrouwbare bron De Gazet van Brussel parodieert het oorlogsnieuws-lang-eeu omweg „De Nowoje Wremja van Petrograd publiceert een brief van zijn correspon dent uit Bern, zeggende dat het nieuws te Stockholm is aangekomen, dat de Corriere della Sera een telegram uit Valparaiso zou ontvariaen hebben, vol gens hetwelk de Ne'w-York Herald via Buenos Ayres, uit Guatamala het bericht zou ontvangen hebben, dat in het laatste nummer van de Times een telegram uit Tokio, via Ceylon, van den particulieren correspondent van het Engelscb blad, zou verschenen zijn, dat meldt, dat er rond Atrecht, wederom een slag gele verd wordt. Hierin ligt misschien een tikje over drijving, in den grond is dit toch de loop van zaken. Het passagiersver keer met Enge land. Te bevoegder plaatse te 's-Gravenhage is bericht ontvangen dat met ingang van heden ook het passagiersverkeer op Engeland geoorloofd is. De mailboot Mecklenburg van de Maat schappij „Zeeland" is gistermiddag te Vlissingen aangekomen. Hedenochtend zou naar het Hbld. mededeeld - de Oranje-Nassau vertrek ken. Verstrekking van ongebuild tarwebrood en onaebuild tarwemeel tegen verminderde prijzen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat, ter uitvoeriug van de missive van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel d d. 24 April 1915, no. 455, afd. A. Sdoor hen eene regeling is ontworpen, krachtens welke, na goed keuring door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in de gemeente zal worden verkrijgbaar gesteld a. ongebuild tarwebrood tegen den prijs van twaalf cent per kilogram, gaar gebakken met eene speling in het gewicht van vijl procent b. ongebuild tarwemeel tegen den prijs van zestien cent per kilogram. Ten einde de uitvoering der regeling te kunnen voorbereiden en zoo mogelijk, nadat de Minister van Landbouw, beid en Handel de regeling zal goedgekeurd, met de verkrijgbaai een aanvang te maken, wore hoofd van een huisgezin of alleeu persoon, die gebruik wenscht te van de gelegenheid om hetzij op tarwebrood, hetzij ongebuild tar tegen de hierboven genoemde pi koopen, uitgenoodigd daarvan tel digste in persoon aangifte te do den Burgemeester onder opgave a. van den naam en de wo; va q den broodbakker of meelha: van wien hij het brood of hi wenscht te betrekken b. voor zooveel hoofden van zinnen betreft, van het aantal Ie het gezin, kinderen beneden van twee jaren niet meegereket c. van de maximum hoeveelbe of meel, welke men per heeft. Bovenstaande aangifte kan kiezende ook worden gedaan bij boofden van o.l. scholen, uitge bij het hoofd der o.l. school te do Broodbakkers en meelhandela; ongebuild tarwebrood of ongebuile meel tegen de hierboven ge prijzen verkrijgbaar willen stelle neu. na goedkeuring der regeli den Minister, ongebuild tarweme verminderde prijzen van de gi betrekken. Zij moeten daan spoedigste aangifte doen bij den meester van iedere gemeente brood of meel wenschen te vei Nadere inlichtingen worden meentesecretarie verstrekt. Texel, 4 Mei 1915. Burgem. en Weth. voornoei De Secretaris, De Burgei JONKER. GAARL Zondag 9 Mei 1915. HERVORMDE GEMEENT Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H. Dooi WaalVm. 10 uur de. v. d. Waa OudeschildVm. 10 uur da. Glas, Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visaei Oosterend, Nm. 3 uur d8. van Gras Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. v. Grs Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 8 uur ds. v. d, GEREFORMEERDE KEBf Oosterend Vm. half 10 uur ds. Da; nam. 3 uur ds. Da; DOOPSGEZINDE GEMEEN1 Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kupen Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussen Spoedige opgave voor Hemelvu wordt beleefd verzocht. No. 347, 30/4 '15. Door de diverse kooplieden wen besteed voor Kipei f 3.85 f 8.00. Eendei 14,70 15,25. Ganseieren i 18,00. Kievitseieren f 4,00 f 8,—. AanvoerMiddenprije f 4 9 Koelhniskuikens f 1,60 a 1 2,- Langent Uit het Leidsch Dagblad: beiden, 30 April. Ter markt aangei 29 Stieren f 115,— a i 305,-; 617 Kalf- en Melkkoeien f 210 678 Varekoeien f 135 a 1 285 179 Vette Ossen en Koeien i 21( 60 Kalveren (vette) f 35 a f 11 266 Kalveren (magere) f 7.a 433 Lammeren f 10,— a f 15,00. 577 Schapen (vette) i 30,00 a f 704 Biggen f 10 00 f 17.50 Purmerend, 4 Mei. Aangevoerd 477 Runderen waaronder: 168 vette koeien 80 a 98 Ct. p oaq Gelde koeien 1 150 320 Melkkoeien f 150 320. 11 stieren. 82 vette kalveren f 0,95 a f 115 828 Nuchtere kalveren f 12a I 1352 Schapen f 32 a f51,00 568 Lammeren 1 10,a f 18, 319 vette varkens i 0,86 a lu,90pf 117 magere varkens i 20 a 128,-' 381 biggen f 14 a f 24; kipeieren f 4.50 a f 5.25 per 1011 Amsterdam, 3 Mei. Aangevoerd 345 Rundeven, le kwal. 96 —Oct 2e kwal. 88 a 92 ct 3e kwal. 84 a 86 ct 18 Melk- en Kalfkoeien f 200 a 213 N uchtere Kalveren i 12,k 694 Vette Varkens a ets. In hotel Meijer werd de jaarvergadering ge houden van aandeelhouders der N. V. Zeebad Vlieland. De heer Bartelings opende als voorzitter van commissarissen de bijeenkomst, welke als ieder jaar, slecht bezocht was. De heer 1'. Meijer, secretaris, las de notulen, welke weiden goedgekeurd. Door den heer J. Molenaar, directeur werd daarna het jaarverslag uitgebracht. Dit herinnerde aan den zomer van 1914, die, ondanks het uiooie weer en de talrijke aanvragen, door de tijdsomstandigheden zoo on gunstig werd. De badgasten die er waren, ver trokken met Augustus nagenoeg allen en degenen die pension hadden besteld, schreven dit af. De badweg werd in uitstekenden staat gebracht hetwelk de vereeniging natuurlijk groote onkosteü bracht. Door een en ander was het saldo dan ook verte van vourdeelig te noemen. De Balans, Winst- en Verliesrekening werden nagezien en goedgekeurd. Bij de verkiezing van een directeur, per. altr. de heer J. Molenaar, werd deze herkozen, bij de verkiezing van een commissaris, per. aftr.de heer H. J. Bartelings, deze -eveneens. De heer J. J. Zeijlemaker, bedankte wegens koogen ouderdom, als directeur. In zijn plaats werd gekozen de beer K. H. Visser, thans com missaris. Tot commissaris werd gekozen de beer W. Voet. Alle heeren namen hunne benoeming aan. Bij de rondvraag ontstond nog eenige dis cussie oier de pension prijzen waarin nogal onder scheid blijkt te bestaan. De opening van het badseizoen werd aan de directie overgelaten. De heer J. J.Zeijlemaker werd pp waardeerende wijze dank gebracht voor de veie diensten als directeur belangeloos het Zeebad bewezen. De voorz. sloot de vergadering met de beste wenschen voor den bloei der Vennootschap. 3 Mei. Hedenmorgen S uur passeerde een Zeppelin van Oostelijke in Westelijke richting zich bewegend op verren afstand. Hedenmiddag ruim 4 uur een Zeppelin van het Westen naar het N. Oosten, zeer nabij. jSSSSSSSSSS SE «mm™»»—

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2