Koekalf te koop. Gemengd Nieuws. HF* Advertentii Advektentien Vergaderiog Gemeenteraad van Vlieland. Predikbeurten M arktberiiinten. aanbesteden 8 tweejarige Koeien, Voorhanden Wolscharen In verband met een desbetreffende vraag van den heer v. d. Poll, werd medegedeeld dat de brancard thans volmaakt in orde is. Daarna werd de vergadering met dank aan de aanwezigen gesloten. Openlachts Zendingssamenkomst.: Voor de 4e maal zal op ons eiland op den 2e Pinksterdag een Zendingssamen komst in de openlucht gehouden worden. Het Gemeentebestuur heeft daarvoor het Boschje aan de Hoogeberg, dat zulk een uitnemende plaats voor dergelijke samen komsten is, welwillend beschikbaar ge steld. Het woord zullen voeren Ds. Chr. Hunningher van Amsterdam en de Oud- Zendeling Van der Roest, terwijl 2 van onze Hervormde predikanten het openings en slotwoord zullen spreken. Nadere bijzonderheden zullen de aan plakbiljetten en een advertentie in deze courant melden. Moge onder begunstiging van mooi zonnig weer minstens even zoo talrijke hoorders als verleden jaar deze samen komst bezoeken. Ingez. De Cocksclorp. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. School alhier is beDoemd de heer Jn. Buijs Pzn. van den Helder. In den nacht van Dinsdag op Woensdag kon men hier duidelijk hooren, dat een vliegtuig passeerde. De avondbladen bevatte het bericht, dat het Italiaansche Kabinet in verband met de internationale politiek, den koning zjjn ontslag heeft aangeboden. De toestand is hoogst ernstig. Zoo niet alles, dan toch veel hangt er van af, of de koning de aanvrage al dan niet aan neemt. Een beslissing is nog niet gevallen. Er hebben heftige tooneelen in sommige steden plaats. Met spanning wordt de uitslag afge wacht. Een ingezetene van Oldenzaal had een geit, die hem alle dagen een flinke portie melk gaf. Het dier werd goed verzorgd en was in een uitstekende conditie. Toen werd voor eenige dagen de melk plotseling minder en ondanks een uitstekende behandeling kon de eigenaar zijn dier niet weer „op peil" krijgen. Ten einde raad besloot hij den veearts te gaan raadplegen, toen hij eensklaps een zonderlinge ontdekking deed. Op heeterdaad betrapte hij de geit er op, dat zij als moeder fungeerde van een konijn, dat zich toegang tot den geiten stal had weten te verschaffen en er „zijn kostje" kwam ophalen. Den vol genden melktijd kreeg de man nu weer de volle hoeveelheid, daar de vreemdsoor tige melker buiten den stal werd ge houden. Nog al een verschil. De Raad van Oostzaan nam een besluit, waardoor het aantal vergunningen wordt teruggebracht van 14 op 3. Zijp. Ct. Doodt de vliegen Een ernstig woord van waarschuwing voor ieder, die prijs stelt op zijn gezond heid, verspreidt de Centrale Gezondheids raad. Na uiteengezet te hebben, dat vliegen behooren tot de voor ons menschen lastige, vieze en voor onze gezondheid gevaarlijke dieren, geeft de Gezondheids raad het volgende aan de hand om van de plaag verlost te worden Zorgt in de eerste plaats zooveel moge lijk, dat ze er niet komen. De vliegen vermeerderen zich in mest- en vuilnis- hoopen. Houdt deze daarom, zoo het u eenigszins mogelijk is van de omgeving uwer woning verwijderd. En kunt gij een mest- of vuilnishoop niet uit uw nabijheid weren, zorgt dan ten minste hem elke week op te ruimen en dekt de hoopen toe, b.v. met plaggen of zoden. De larven der vliegen hebben ongeveer tien dagen noodig om tot vlieg te worden. Worden mest en vuil dus binnen de 10 dagen weggeruimd, dan wordt de ontwikkeling van nieuwe vlie gen belet. Tengevolge van het voederen van lijnkoeken, afkomstig van de fabriek der Coöperatieve Landbouwvereeniging „Sa menwerking" te Giessen-Nieuwkerk, zijn aldaar en ia andere gemeenten in de Alblasserwaard veel koeien ziek gewor den. Van sommige veehouders zijn de koeien bijna alle ziek, waarvan enkele ernstig. Het bestuur van genoemde Coöperatieve Landbouwvereeniging heeft bekend ge maakt dat het gevaarlijk is, de koeken te voederen en heeft de nog bij de boeren aanwezige koeken teruggehaald. De rijks-veeartsen uit Gorkum, Slie- drecht en Moerkerk hebben vergiftigings verschijnselen bij de koeien vastgesteld. Op advies van den directeur der Rijks- serum-inrichtiDg te Rotterdam wordt de melk van de zieke koeien aan de stoom- zuivelfabriek te Giessen-Nieuwkerk niet aangenomen. het eerste span ossen te Berlijn. Meldde men onlangs dat de politie prefect van Berlijn geweigerd had om spannen van ossen in de straten van Berlijn toe te laten, op grond van de verordening „rundvee als trekdrier is verboden", toch heeft een ondernemer van goederenvervoer het er niet bij laten zitten en Zaterdagavond verscheen het eerste span ossen in de straten van Berlijn, waar het ontzagwekkend veel bekijks had. Weldra zullen thans wel andere volgen, nu ae politie het verbod wel moest intrekken tengevolge van het steeds meer nijpende gebrek aan paarden. Vooral sleeperswagens en verhuiswagens zullen met deze bespanningen voor den dag komen. Zucht om interessant te zijn. De dienstmaagd G. B., die vóór eenigen tijd gearresteerd werd naar aanleiding van haar bekentenis vóór drie jaar Johanna V. te Meppel in de Hoogeveen- sche vaart te hebben verdronken, is bij haar ouders te Dedemsvaart teruggekeerd. Misschien is het meisje uit zucht om „interessant te zijn" met die bekentenis voor den dag gekomen. Tel. Te Zijpe zal de heer J. de Moor, burgemeester, zich bij de a.s. verkiezing van leden voor den gemeenteraad, niet meer verkiesbaar stellen. Dagbl. v. H. De eerste ansjovis, die thans iets later is dan vorige jaren, werd Dinsdag te Enkhuizen aangebracht. Een Andijker- en een Enkhuizer-visscher hadden elk twee stuks gevangen. Het zoeken van kievitseieren was in vroeger jaren winstgevender dan thans. De volgende cijfers bewijzen het. In 1910: 125,000 eieren, opbrengst f20,000. In 1915: 130,000 eieren, op brengst f11,585. Dit verschil is wel heel groot. Brood en varkensvleesch. Te Gouda hebben ruim 2000 personen van allen rang en stand zich aangemeld, die gebruik willen maken van het goed koops Regeeringsbrood. Een 3-tal bakkers zullen het niet bak ken. Die het willen doen, moeten het benoodigde meel halen aan de coöp. bakkerij „Onb Voordeel", welke door den Gemeenteraad aangewezen is hen hiervan te voorzien. Volgende week Maandag of Dinsdag zal met bakken begonnen worden. Om goedkoop varkensvleesch te krijgen (alles was 10 cent per K.G. verlaagd) was men Zaterdag reeds in de gelegen heid. Men denkt 40 varkens per week noodig te hebben. Vorig week waren er 25, deze week kon maar op 10 ge rekend worden. Alzoo een aanzienlijk tekort. Steeds hetzelfde spelletje. Men meldt uit Leiden Gisterenavond heeft een militair in de openbare school aan de Oude Vest inge kwartierd op een kameraad het geweer aangelegd. Hij meende dat het geweer ongeladen was. Het bleek echter wel geladen te zijn. Het schot trof den kameraad in de borst, zoodat hij levens gevaarlijk gewond werd. In zorgelijken toestand is hij naar het Elizabethsgesticht vervoerd. Battenverdelging. Een groot aantal leden van de tuin bouw vereeniging „De Toekomst" te Zuidscbarwoude, is begonnen met het uitstrooien van serum, teneinde de typhus onder de ratten te doen ontstaan, die hier zoo ontzettend veel schade aan richten. Sch. Ct. Te Harderwijk is een school voor kinderen van Belgische uitgewekenen geopend. Vier personen verdronken. Tengevolge van een bootongeluk op de Eems zijn Zondag bij Winschoten verdronken de koopman Reddingius, de landbouwer Reins, de hotelhouder Tham- men en de onderwijzer Hartman, allen van Jemgum. De omgeslagen boot is aangedreven, doch de lijken werden niet gevonden. voor VIER achtereenvolgende plaatst in de Teielsche Courant in eens t geven, worden slechts drieman rekening gebracht. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Zondag; 16 Mei 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur da. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Graaatek. Cocksdorp, Vm. 10 uür da, Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur da. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur da. Dagevoa. nam. 3 uur ds. Dagevoa. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur da. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur da. Bussemaker. Uit de Scbager Courant: Schagen, 12 Mei, Aan voerd: 100 Vette Koeien t 190 a f 372, 70 Kaltkoeien f 180,— a f 315; 70 Nuchtere kalveren f 10 a t 22. 19 Vette Varkens 82 a 90 ct. per Kg. 20 Magere Varkens 1 24,— a 1 30, 120 Biggen f 14.00 a 121,00; Vette Schapen t a t .00 770 Overhouders 1 32,— a t 51,OU. 9ö0 Lammeren f 12 a t 19.00 Boter i 1.35 a 11.45 per K.G. Kipeieren f 4.— ai 5,— per 100. Heden ontvingen wij de treurl| tijding, dat mijn zeer geliefde klei: dochter en ons aller veelbemint nicht, ANNIE HILLENIUS, ten huize van haar oom en tante.i heer en mevrouw Mulder te Wei Terschelling, rustig en kalm is ove leden, ia den nog hoopvollen leeftjj van ruim 23 jaar. Namens de familie J. M. HILLENIÜI Oudescbild, 13 Mei 1915. Met deze betuigen wij onzen wi meenden dank voor de vele bewijzen deelneming ons betoond bij het 'overlj van onze Moeder. Namens de familie, K. LIPS. Dankbe tuiging. Door dezen betuig ik, ook namensi Echtgenoot, mijn innigea dank aan al die op zoo hartelijke wijze hulp en st verleenden tijdens mijn ernstige ziekte in het bijzonder aan den Weledelen Z geleerden Heer Dr. Keidel voor de on moeide geneeskundige hulp en vet ging. T. BUIJSMAN—Lamn II. BLIJ8MAN. de Cookadorp, 14 Mei '15. Allen die iets te vorderen hebben t verschuldigd zijn aan, ot borgtochten ot zich hebben geteekend door CORNELII KIND, weduwe van Ja. Ltpsalhier,ot leden den 13 April, j.i., gelieve daat opgaaf ot betaliog te doen vóór 1 Juni bij K. LIPS, den Burg. Het College van Dagelijkach beet van het "Waterschap „de 30 poldert Texel" maakt bekend, dat nauwlettend worden toegezien op de handhaving het bepaalde bij art, 1 en 30 der Reo Het ia aan niemand geoorloofd, te met schriftelijke vergunning van Dykgi en Heemraden, zaken of goederen neei leggen aan den zeedijk. Het ia verbodeD, ouverminderd het paalde bij art. 24 van het Provinciaal re; ment op de wegen van Noordholland, et limiet- oi acheidingaaloot geheel of gedf telijk te dempen. Overtredingen worden gestraft metst geldboete, bepaald bij art. 38 der Keur Texel, 9 Mei 1915. Het College van Cagel, bestuur vul J. S. DIJT, Voorzitter. C. .T. ROEPER, Secretaris Het College van Dagelijkach bestuurt den polder Waal en Burg op Texel, zal Maandag 17 Mei, 's morgens 11 uur cafe „den Burg" aan den Burg bij enkl inschrijving het vervoer van ongeveer 260 M3 k: vanaf de haven te Oudeachild ra den Middelweg in genoemden poli De stortingen moeten op aanwjjs f schieden vanaf Overtoomawaal naar i weg Waal-Driesprong. Inschrijvers worden opmerkzaam maakt dut binnen 14 dagen na eiker lossing op de haven, de brik ter plas! moet zijn. Texel, 9 Mei 1915, Het College van Dagel. bestuur vut J. EELMAN Jz. Voorzitter. C. J. KOEPER, Secretaris. TE KOOP bfj P. VERHOEVE, nabjj Cocksdorp. Een extra best R. HUISMAN, Koogereind. Puntdraad, krammen, vlechtdraad, draadnagels, heiningdraad, koperdraad als ook Schapenmerk- Beleefd aanbevelend, Wed. P. J. ZOETELIEF, Parkstraat. 26 April. Voorzitter de heer Molenaar, burgemeester. Afwezig de heeren K. Molenaar, G Blom en C. Swart. l)e notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. lot schatters inkomsten-belasting worden benoemd de heeren J. Molenaar, K. Visser, I.C. Kooyman, F. Dekker. Aan de orde komt een schrijven van het hoofd der school, inhoudend een voorstel tot wijziging van bet leerplan, in hoofdzaak de schooluren betreffend. Deze worden vastgesteld volgens voor stel, indien de distr. schoolopz. het plan goedkeurt. Het voorstel, om mej. de Vries te benoemen als onderwijzeres in de Fransche taal aan de avondschool, kon niet worden ingewilligd om iinancieele redenen. Een schrijven van den Inspecteur M. Obetref fende de salarisregeling der leeraren aan de Zeevaartk. school komt ter tafel. Daar, volgens dit schrijven, de salarissen booger moeten zijn met geregelde verhoogingen en deze regeling de ge meente op groote kosten zal komen, besluit de raad verhooging. van subsidie aan te vragen bij Rijk en Provincie. De rekening der Gezondheidscommissie, dienst 1915 wordt goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat in voorbereiding is de dubbele postdienst. Vertrek van Vlieland 4 uur 's morgens en 12 uur 's middags, van Harlingen 8,30 's morgens en 4 uur 's middags. De voorzitter is er zeer voor, dat een proef zal worden genomen met dezen dienst. De omstandigheden zijn wel ongunstig, maar des te meer zal de aandacht gewijd worden aan de verbetering van de vaargeul door het Fransche Gat. De Raad zal zich betref fende deze zaak wenden tot den Minister van Waterstaat. Tot leden van het stembureau bij de a. s. per. raadsverkiezingen worden benoemd de heeren K. R. Visser, Smit, plaatsvervangende leden de heeren K. Molenaar en C. Swart. Medegedeeld wordt, dat een schrijven ontvangen is van Ged. Staten, inzake de moeilijkheden waarin de gemeente-kas zich bevindt door het uitblijven der rijkssubsidies. De Raad besluit eene leening van f2000 te sluiten, ten laste der ge meente, als kassaldo. De vergadering wordt met gesloten deuren voortgezet ter behandeling van eenige reclames Hoofdelijken Omslag. Na heropening brengt de heer T, Meijer bij rondvraag, ter sprake de kwestie van de verhou ding van onderwijzer len schooljeugd buiten de school. Dit onderwerp wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Sluiting. Van 7 tot en met 14 Mei 1915. GEBOREN Simon, zv, Coroelis Zijm en Johanna Martha Bakker (de Weeten). Cornelia, zv. Jacob Eelman en Cornelia de Ridder, de Westen. ONDERTROUWD: Cornelia August Kac- zor en Aagje KoniDg (Oudeachild). Klaas Daalder (Oosterend) en Trijntje Schellinger (Oudescbild). Jan Boon en Suzanna Verschelling (het Noorden.) GETROUWD Adriaan <Durieux en Antje Borgman. OVERLEDENJacob Koorn, echtgen. v. Fijt je l>ros (Ooaterend.) GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadbuize een pakie vitrage en een roode zakdoek.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2