N° 2883 Zondag 30 Mei 1915. 28st' Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Land- en Tuinbouwbrieven. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adverteutiën vóór 0 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Oitg. Firïia LANGEVELD& DE R O O I.T, Parkstraat, Borg op Te x b l Sprekende proeven. In het onlangs verschenen „Verslag over de Rijksproefvelden in Noord-Holland ge durende 1914" troffen wij een paar proeven aan, die door de sprekende uitkomsten zeer leerzaam zijn. Wij bedoelen de proef tot vergelijking van de meetwaarde van vaste uitwerpselen en pis van rundvee. Eet is een feit, dat vele veehouders steeds meer van de groote waarde der ier over tuigd raken, doch ook, dat bij een ander zeer groot deel dit Dog lang met het geval is. Een andere gevolgtrekking valt uit de zoo dikwijls op te merken verwaarloozing der ierbewaring niet te trekken. Nog maar al te veel is het feit onbekend, dat de vloeibare uitwerpselen van ons vee een veel grootere waarde bezitten dan de vaste. Beide mestsoorten worden doorgaans gemengd gebruikt en dan is men, blijkens ervaring, altijd geneigd de krachtige wer king die stalmest kan hebbeD, toe te schrij ven aan de daarin aanwezige vaste uit werpselen. Zeker, de scheikundige analyse toont het verschil tuschen beide soorten uitwerpselen, vat de hoeveelheid plantenvoedingsstoffen betreft, direct aan. Deze analyse, gesteund door onze kennis omtrent de spijsvertering en de stofwisseling in het dierlijk lichaam leert ons ook, dat er ook naar de kwaliteit dier plantenvoedingsstoffen belangrijke ver schillen ten gunste van de urine bestaan. In overeenstemming hiermede bestaan er groote verschillen in uitwerking van gelijke hoeveelheden van beide mestsoorteD. Aangezien echter in de practijk wel vaak ier zonder vaste uitwerpselen, maar nooit vaste uitwerpselen, geheel vrij van vloei bare worden aangewend, is ook hierin een oorzaak gelegen van het feit, dat in het algemeen de vaste uitwerpselen in verge lijking tot de vloeibare veel te hoog in waarde worden aangeslagen. De bedoelde proeven nu waren zóó ingericht, dat het uit de uitkomsten mogelijk zou zijn een oordeel te vellen over het verschil in mestwaarde tusschen vaste en vloeibare uitwerpselen, elk voor zich en onvermengd uitge strooid. De proef werd op drie proefvelden ee nomen, waarvan twee op hooiland en één op bouwland. Elk proefveld bestond uit vier per- ceelen a 1 Are, die ouderling door on- bemeste strooken van ongeveer 1 Meter breedte waren gescheiden. Een dezer perceelen bleef onbemestde drie andere ontvingen alle per H A. 650 K G. Superphosphaat. Waarom deze mest stof werd toegevoegd zal nader uiteengezet worden. Begin Maart werden in den stal de uit werpselen van eenige runderen met een emmer opgevangen en goed gescheiden in vaten bewaard, totdat van elke soort een voor de proef als ruim voldoend geschatte hoeveelheid was verzameld. De proefnemers zonden daarna elk twee monsters naar het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, waar de uitwerpselen op gehalte aan totaal stikstof werden onderzocht. Het stikstofgehalte was.als volgt: Vaste Ingezonden door uitwerpselen Pis Jos. de Boer, Oosterblokker, 0,285%, 0,815% K. Ursem, Nibbikswoud, 0,440 0,72o D. Beets, 0,275 0,615 Zooals men ziet, was het stikstofgehalte der vloeibare uitwerpselen als gewoonlijk aanmerkelijk hooger dan van de vaste. Zoodra deze uitkomsten bekend waren, werd den proefnemers opgegeven hoeveel K.G. van beide mestsoorten moest worden uitgestrooid. Deze hoeveelheden werden zoo gekozen, dat met elke soort uitwerpselen per H.A. 90 K.G. stikstof werd toegediend. Het scheikundig onderzoek heeft geleerd dat in urine van rundvee gemiddeld op 1 deel stikstof, ruim 2 deelen kali voorkomen, terwijl het phosphorzuur gewoonlijk ont breekt. Door toevoeging van 650 K.G. super perH.A. werd aldus gezorgd, dat het ierperceel een flinke volledige bemesting ontving. In de vaste uitwerpselen komt Wel voldoende phosphorzuur voor, doch 7oor een me6r zuivere vergelijking werd ook hierbij super toegediend. De vier per ceelen van ieder proefveld werden dus als volgt bemest [per H.A.] Perceel 1, Vloeibare uitwerpselen, waarin 90 Kg. stikstof. Bovendien 650 K.G. Super. Perceel 2. Vaste uitwerpselen, waarin eveneens 90 K G. stikstof Boven dien eveneens 650 K.G. super. Perceel 3. Alleen 650 K.G. super. Perceel 4. Onbemest. Over de uitkomsten der proeven in den volgenden brief. H, v. S. TEXEL, 29 Mei 1915. Boerenleenbank. De tweede Algemeene Vergadering der Boerenleenbank had Woensdag 1. 1. iü hotel „Texel" plaats, waarbij de benoe mingen en besluiten der vergadering van 11 Mei 1.1. werden goedgekeurd. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot opzichter bij 's rijks kustverlichtiug te Westhoofd (Goeroe), de tijdelijk met de waarneming dier betrekking belaste lichtwachter bij 's Rijks kustverlichting te Eierland op Texel A. Melcher. Waal, 27 Mei. De mazelen-epidemie is althans onder de schooljeugd zoo goed als geweken. Hedenmorgen waren nagenoeg alle scholieren weer present. De ziekte heerscht op dit oogenblik nog onder jonge kinderen. Oüdeschild, 27 Mei. In de afgeloopen week is heel wat vee verzonden. 25 Mei werden van bier vervoerd 24 koeien, 30 kalveren, 10 schapen, 2122 lammeren, 10 paarden en 12 varkens. 27 Mei werden met 6 stoomjjooten, 2 tjalken en 1 motor 7144 lammeren afgescheept. De valsche zilverbons. De minister van Financien brengt ter kennis, dat een valsche zilverbon van f 2,50 (nieuwen vorm) is aangetroffen, dragende als serieletters B. F. en als nummers 09237. Bij vergelijking met de echte bons springt het verschil terstond .in het oog. Reeds aanstonds blijkt, dat de blauwe rand en de cijfers 2,50 in het midden van de bons aanmerkelijk flauwer van kleur zijn. Zeer duidelijk is dit zelfde verschil te bemerken bij vergelijking van de strafbepaling in denraDdaande onderzijde van de bons voorkomende. Op de echte bons is deze strafbepaling seherp en duidelijk gedrukt, op den valschen bon daarentegen zeer flauw, gevlekt, en in lichterblauw. Voorts is de zwarte tekst van den valschen bon onduidelijk en gevlekt, zoo dat nagenoeg alle letters afwijkingen vertoonen. De streep onder den naam van den minister van financiën eindigt op den valschen bon in 9en vlek, terwijl ook onder die streep een zwaite vlek zichtbaar is. Noch het een noch het ander komt op de echte bons voor. Zeer duidelijk is ook de valsche bon te onder kennen, indien men dezen tegen het licht houdt. Men ziet dan, dat de ver vaardiger van den valschen bon getracht heeft een watermerk aan te brengen. Boven elkander bespeurt men twee maal onduidelijk de cijfers „f 2,50". Houdt meu de echte bons tegen 't licht, dan ziet men het watermerk slechts eenmaal en wel in duidelijke cijfers „f2,50a. Eindelijk worde nog opgemerkt, dat de ondergrond van den valschen bon een andere kleur vertoont dan die van de echte bons. De ondergrond van de echte bons is lichtblauw met figuren van zeer licht gele kleur. Van den valschen bon is de ondergrond lichter van kleur en zijn de daariu voorkomende figuren wit. Aangezien valsche bons niet door het rijk zullen vergoed worden, zal het pu bliek, ter voorkomiDg van geldelijke schade, goed doen nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en dezen, indien zij de bovenomschreven kenmer ken vertoonen, te weigeren of wel zoo veel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst bij den agent van het ministerie van fiüanciën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg do. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. („Stct.") De Pinksterdrukte te Amsterdam. De gemeentetram vervoerde op den eersten Pinksterdag 333,110 en op den tweeden Pinksterdag 385,208 passagiers. Voor 1914 luidden de cijfers respectieve lijk 345,074 en 353,738. het gezantschap big den paus. De Driehoekcorresspondent der Telo- graaf schrijft De kansen voor het wetsontwerp in zake de instelling van een tijdelijk ge zantschap bij het Vaticaan staan op het oogenblik ongetwijfeld slechter dan de vorige week. Naar wij van ter zijde vernemen, begint er bij verschillende voorstanders aarzeling te komen. Als het ontwerp de vorige week hals-over-kop behandeld was, zou het stellig in de Tweede Kamer aangenomen zijn. Tbans zal dat zoo heel gemakkelijk niet meer gaan. In ieder geval staat vast, dat ook een deel der linkerzijde tegen het ontwerp zal stommen, dat er ook van links scherpe oppositie tegen zal worden gevoerd. Zelfs loopt het gerucht, dat de Kamer het de volgende week nog niet in behandeling zal nemeD, doch dit laatste deelen wij onder voorbehoud mede. Een noodlottig ongeval. Gisteravond te halftien stoeide de soldaat Jan Vos, die de wacht bad aan de grenzen te Retrancement bij Sluis, met een meisje, de 20-jarige Marie Cambier, uit Retranchement. Het geweer ging plotseling af en het meisje werd op slag gedood. De dader, die radeloos is, werd gearresteerd. De toestand van de moeder van het meisje, die voor twee maanden haar man verloor, is zeer beklagens waardig. Tijd. Schadelijke veekoeken. Het onderzoek van de veekoeken, welke een paar weken geleden te Giessen- Nieuwkerk vergiftiging onder het vee veroorzaakten, heeft aangetoond, dat de koeken bestonden uit :lijnmeel, maismeel en melasse gebonden aan tapiocawortel- resten en een aanzienlijke hoeveelheid ricine. (N. Gore. Ct.) Met de 'Dracbster-tram had 2en Pinksterdag aan 't station Leek (Green treurig ongeluk plaats. De 52-jarige vrouw van M. de Jong te Groningen sproDg op de in beweging zijnden tram. Zij raakte er onder. Haar borstkas werd ingedrukt. De vrouw was onmiddellijk dood. De moord te IJmuiden. De Hooge Raad verklaarde niet ont vankelijk het revisie-verzoek van J. Brester, door het hof te Amsterdam wegens te IJmuiden op Dina Sant ge- pleegden doodslag, tot 5 jaar gevangenis straf veiooideeld, Hoeveel is cm paar Volgens jonggehuwden tenminste als ze niet langer dan een week getrouwd zijn - is een paar één. Als een jongmenscb vindt dat zjjn patroon niet zoo behoeft op te spelen omdat hij een paar minuten te laat op 't kantoor komt, dan is het een half uur. Als je op je vrouw wacht voor de wandeling en ze zegt dat ze binnen een paar minuten met haar toilet klaar zal zijn, dan is het drie kwartier. Als iemand een paar sigaren gaat koopen dan zijn het er 5. En als iemand in een vergadering ook eens een paar woorden mag zeggen, zjjn het minstens 200. De Duitsclic kooplieden in Zeisen. De Duitsche kooplieden in zeiseD, messen, enz., die telken jare het platte land afreizen, ondervinden ook nadeel van den oorlog. De boeren van het Gooi, die in de afgeloopen week door zoo'n koopman bezocht werden, toonden zich zeer wan trouwend tegenover hen, hetgeen den verkoop niet in de hand werkte. De houding hunner collega's in België, die zich ontpopten als officieren van het Duitsche leger, zal daaraan niet vreemd zijn. Oude altaartafels. Te Wehl (Geld.) heeft men naar de N. R. Crt. meldt bjj het wegruimen van altaarsteenen in de zijbeuken der Katholieke kerk twee altaartafels ge vonden, beiden lang 1,50 meter. Een was van zand-, en de ander van leisteen, welke volgens het opschrift van 1478 afkomstig zijn. Geen oogkleppen voor paarden. De commandant van het veldleger heeft bepaald, dat, waar dit niet bepaald nood zakelijk is, ook de opgeeischte paarden zonder oogkleppen zullen opgetuigd worden. Van de bij de mobilisatie aangeschafte of gerequireerde tuigen moeten de oog kleppen zoo noodig worden afgenomeD. Van bevoegde zijde wordt ons ge meld, dat onjuist is de aan de Opr. H a a r 1. C t. verstrekte mededeeliDg, dat de bovenbouw van de nieuwe spoor brug te Halfweg (binnen de stelling van Amsterdam) met het oog op den tegen- woordigen toestand, niet gegund is aan de Duitsche firma, laagste inschrijfster. Gemeld wordt n.l. dat voor dit werk het laagst was ingeschreven door de Nederlandsche firma De Vries Robbé Co. te Gorinchem, aan welke het werk is gegund. Vrij reizen door militairen. De Minister van Oorlog heeft de bepa lingen omtrent het vrij vervoer per spoor, tram, enz., door militairen, zoqdanig ge wijzigd, dat door belanghebbenden geen verklaring behoeft te worden afgegeven, „dat zijn beperkende geldmiddelen niet toelaten om zijn reis zelf te bekostigen." Hij,- die vrij vervoer verlangt, kan volstaan met het indienen van een ver zoek aan zijn chefs, waarna vrij vervoer zal worden verleend. Avp. Bil de keuring voor de Nationale Militie, had een jongeling uit Hallum de lengte van2 M. 2 c.M. De rijtuigverhuurder S., te Maas tricht die dezer dagen op den weg naar Bouwberg—Brunssum zijn rijtuig met 2 paarden een oogenblik onbeheerd liet staan, ontdekte bij zijn terugkomst rog juist, dat een ander ermee vandoor giDg. Het is tot heden niet gelukt den dief op te sporen. TEXELS Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bbro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nasr Amerika on andere l'tnden met verhooging der porto's. URAIT. Prijs der Advcrtentitn. V«n 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters on Vignetten worden mutr plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. LVI.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1