Vermist een Lam, Beste Biggen f Texel-Purmerend. „S.s. Texelstroom". INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Advëktentien. ca. 125 bed Bloembollen, Cocos Macroncn 32|2 ct. stuk. Schols Jodenkoeken 2 ct. Vervoer Grint. vraagt prijsopgaaf koe en stierkalf. C. METS Zn. Kennisgeving. VERORDENING. Predikbeurten een zilveren horloge. verbiedt Strafbepaling. Voorts worden belanghebbenden ver Verloren te de Koog Vertrekt Maandags n.m. 2 uu van Texel naar Purmerend en tui schengelegen plaatsen. stelt vast de navolgende verordening betreffende het gebruik van Rogge in de gemeente Texel, DE OOltlOG. Schijnbaar is ook thans nog de toestand onveranderd, doch het doet eigenaardig aan in de bladen te lezen, dat de Times, een Engelsch blad, een doorbraak van de Dnitechers, door het middelpunt der Rus sische liniën vreest. Zouden ons van die zijde toch nog ver rassingen te wachten staan Het antwoord zal spoedig moeten volgen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Spreek je moers taal! Motto „Als je maar durft?' l)e lieve lent' komt aangesneld, De vroege vogels fluiten, En als de zon weer schijnt op 'tveld, Verlangen wij naar buiten. We rusten uit van 't daaglijkseh werk, Met vriend, vriendin, of kennis, In rust, die blij maakt, frisoh en sterk, Dat iswe spelen tennis. We spoeden ons van overal Naar gras, cement of asfalt, Waar van 't raket de vlugge bal Op 't harde «koogrt//, of 'tgras valt. En luide klinkt het wijd en zijd, In 't «Engelsen// ja, zoo heet 't Van „Aag joe geddie? Jes! - 01 gijt! Joe pleet dis set IJ pleet it En als de knaap in 't tentje bij De meisjes zit dan fleurt ie. Maar straks weer juicht het ventje blij Van //Eogtieof van «Ssseurrrtie Wij zeggen «Keem hier, omdat //Spel!/' Zoo gek klinkt. 'kWil niet vitten, Maar 'k vraag je toch, hoe denk je wel, Dat "Gameklinkt voor de Britten 'r1 «Geljjk «Klaar?" //Uit!" klinkt niet [gekleed, En «Mooie balzeg dat niet 1 Zeg. //Geddie!// //Djoezzen «Out« «Wel [pleett Want dat klinkt lang zoo plat niet. Als Hollanders in Holland met Elkander Hollandsch spreken, Dan ve j' dat «gek// of minder net Is 't zoo niet, welbekeken «Ocb, 't Engelsch valt zoo mak'lijk houscb, Je kunt het haast niet laten,// Zoo zeggen ze, «had ik de keus, 'k Zou altijd Engelsch praten Daar komt een Engelschman o, schrik Ze moeten Engelsch spreken Nu zie je in een oogenblik De heele club verbleeken Ze stotteren, en ieder schynt Den Engelschman te mijden; Ze sluipen weg, en 'teerst verdwijnt, Wie 't hardst beeft op staan snijden! Nu van de Eabel de Moraal: (Dit Rijm is pedagogisch) Al wat vertaalbaar is, vertaal Be rest niet Is 't niet logisch Zeg «30// «40// «Jij serveert// Desnoods (Maar niet: //Jij surruft") Je zult eens zien hoe gauw je 'm leert Je moers (aal As j' maar durruft. Charivarius. (in de Hieuwe Amsterdammer.) Knip uit, secretaris, en hang op in 't tentje Bovenstaand gedicht, voorkomende in de «Nieuwe Courant// van 26 Mei j1-, werd ons ter opname toegezonden, wij hebben daaraan geen plaatsje willen weigeren. Red. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeeute Texel brongen ter openbare kennis, dat door ben afwijzend is be schikt op het verzoek van Ph. S. VLESSING alhier, om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het bewaren van ten hoogste 30 runderhuiden en het bewaren en zouten van ten hoogste 500 stuks schape- en lamsvellen op het perceel, sectie K no. 203 gelegen te den Burg alhier, welke aanvrage is aange merkt als een verzoek om vergunning tot uitbreiding van de in bet perceel ge vestigdei huidenzouterij, waarvoor de in 1881 verleende vergunning van kracht blijft. Texel, den 27 Mei 1915. Burgem. en Wetb. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris JONKER. Verjaring vau vorderingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen belanghebben den in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1914 voor ot op den laatsten Juni aanstaande bij de besturea en ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor VERJAARD en VERNIE TIGD gehouden. zocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijs stukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Texel, den 28en Mei 1915. Burgemeester en Wethouders voornmd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. GAARLANDT. Verstrekking van ongebuild Tarwebrood en Tarwemeei tegen verminderde prijzen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maakt bekend, dat aan de regeling betreffende het tegen ver minderden prijs beschikbaar stellen van ongebuild tarwebrood en ongebuild tarwe meel door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel goedkeuring is verleend. Met de verstrekking zal een aanvang worden gemaakt op Donderdag 10 Juni e.k, De aandacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid tot aanmelding ter bekoming van tarwebrood of tarwemeel tegen verminderde prijzen bij voort during blijft opengesteld. Texel, den 28 Mei 1915. Burgem. en Weth. van Texel, GAARLANDT. De Secretaris, JONKER. Burgerlijke Stand der Gemeeute Texel. Van 21 tot en met 28 Mei 1915. GEBOREN Hendrik Jncobua Joöannes, zoon van Aarc-vau Ar kei en Barbera Johanna Lemstra, den Burg; Martina Johanna, d. v. Pieter van der Shkke en Johanna Maria Bakker, den Burg. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jan Boon en Suzanna Verschelling, het Noorden. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize portemonnaie met geld, kinderspeelgoed en een strik. Zondag 30 Alei 1015. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Koog. Vm. 10 uur ds. van der Waa. ÜUileschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vui. 10 uur ds. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Codcsdorp, Vm. 10 uur de hr, Barends. Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur de heer Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. NED. PROTESTANTENBOND. OosterendVm. 10 uur ds. C. A. deRegt. Turmerend, 25 Mei. Aangevoerd: 794 Runderen waaronder: 164 vette koeien 80al 15 Ct. per KG. rf)o Gelde koeien f 160 a 320 Melkkoeien f 150 a 320. 27 stieren. 89 vette kalveren f 1,05 a f 1.25 p. Kg. 572 Nuchtere kalveren f 14a 1 28—; 1466 Schapen f 30 k i 62,00 1580 Lammeren 1 11,a 120, 212 vette varkens 1 0,89 a i 0,95 per Kg.; 49 magere varkens t 25 a i 35, 255 biggen f' 12 a) 20; kipeieren t' 5.25 a f 5.65 per 100; Uit de Scbager Courant: Schagen, 27 Mei. Aan revoerd: 115 Vette Koeien f 200 a f 440, 40 Kalf koeien f 210,a f 320; 80 Nuchtere kalveren f 11 a t 23. 90 Vette Varkens 76 a 90 ct. per Kg. 12 Magere Varkens f 24,a f 28, 110 Biggen f 13.00 a 120,00; 130 Vette Schapen f 33 a f 39.00 870 Overhouders 1 36,a f 49,00. 1755 Lammeren f 12 a f 20.00 Boter f 1.40 a f 1,50 per K.G. Kipeieren f 5.00 a f 5,75 per 100. Hiermede vervullen wij den ireu- rigen plicht, kennis te geveD, dat heden in het St. Elisabethgesticbt te Alkmaar, zacht en kalm is overledeo, onze geliefde Echtgenout en Vader, de Heer JAN FLENS Pz., in den ouderdom van 54 jaren. Wed. ,T. FLENSKeijser en Kinderen, Koog, Texel, 26 Mei 1915. Ondergeteekenden betuigen door deze hun bartelijken danlt aan allen, zoowel buiten als binnen de gemeente, «oor de vele blijken van belangstelling en deel nemiDg, bij bet overlijden en de teraarde bestelling van hun dierbaren Zoon en Broe der DIRK ondervonden. Inzonderheid wordt dank gebracht aan den WelEerw. Heer Ds. van Grasstek voor den ijver in deze betoond en voorde troostvolle woorden tot hen gesprokeD, alsmede aan dragers en kleedoplegsters. De Familie C. VONK. Oost, Texel. Allen die iets te vorderen hebben vaD, verschuldigd zijn aan, ot borgtochten onder zich hebben, geteekend door wijlen P. Janz. BRUIN, overleden den 27 Maart 1915, worden verzocht daarvan opgave of beta ling te doen voor of op 34 Juni bij Gebrs. BRULV. TE KOOP in verschillende soorten bij I). VEBIIOEVE, Burg Texel. Tegen belooning terug te bezorgen aan het bureau van dit blad. gemerkt een Teervlek aan de rechterkant van de nek, wiiaisebyalijk: onduidelijk. L. Jz. ROEPER, Spang. te koop. Geb. BRULV, Schildcreind. C. GRAAF. Het Dage!. Bestuur van polder Ejjerland voor het vervoer vau ongeveer 85 H3 grint, van losplaats te De Cocksdorp, naar den Achterweg, Duinweg en Weg vanat molen tot hek bij Mariahoeve in de grintbokken, op aanwijs vau den opzichter van den polder. Inform, geven de dijkgraai en de op zichter. Aanbiedingen intezenden voor Dinsdag 1 Jnui as. 's avonds S uur, aan deu Dijk graai, te den Burg. H. FLENS, Dijkgraaf. A. J. NOORD1JK, Secretaris. Waterzucht. 6 De nieren flltreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer zij door verzwakking of ziekte hiertoe niet in staat zim, blijft het water in het lichaam achter, hetgeen ook dikwjjls merkbaar is aan de geringste hoeveelheid urine, die geloosd wordt. Dit heeft tevens ten gevolge, dat de afscheiding van andere schadelijke stoffen wordt tegengegaan en deze schadelijke stoffen oefenen een dus- danigen invloed uit op de wanden der bloed vaten, dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan bij voorkeur daar verzamelen waar het den minsten tegenstand ondervind dus in de holle plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in de polsen, enkels, voeten enz., waar zwellingen gevormd worden. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar en de zwellingen voelen week en papperig aan. Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nier aandoening. Bij veronachtzaming ervan kan het water zich verder ophoopen in de beenen, de buikholte, de borstholte, en het hart bereiken met noodlottige gevolgen. Behandelt dus uw nieren bijtijds, zoodat de waterzucht zich niet kan uitbreiden,maar in haar oorsprong aangetast wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar gezondheid en stellen haar in staat om het overtollige water volkomen af te voeren. Te den Burg verkrijgbaar bij den heer T. Bu(js. Toezending geschiedt franco na ont.v. v. postwissel a f 1,75 voor één, of f10 voor zes doozen, Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die uiet voorzien is van nevenstaand handels merk. 46r TE KOOP beste versch afgekalfde üy3 jarige SIJBR. C. EELÏIAN, Lading geassureerd. Beleefd aanbevelend, De Commandant der troepen op Texë Gezien het Kon. Besluit van 8 Septembt 1914, (Stbl. no. 448) waarbij de gemeen! Texel in staat van beleg is verklaard e gesteld onder Het gezag van den Commai dant der Stelling van den Helder; Gezien het besluit van den Cominandat van de Stelling van den Helder, waarb aan hem ingevolge art. 7 der Oorlogsit structie Stellingcommandanten, de ui oefening van het militair gezag, bedoel in art. 7 der Wet van 23 Mei 1899 (Stb no. 128) enz. in bovengenoemde gemeen! is overgedragen Overwegende dat het wenschelyk i ingevolge het bepaalde in artikel 23 va bovengenoemde „Wet, den toegang ti meergenoemd gebied te regelen |ove: eenkomstig de eischeD der algemeen veiligheid met ingang van den len Juni a.s. de toegang tot de gemeente TEXEL aan all niet Nederlandersonverschillig van welk nationaliteit, geslacht of leeftjjd. Van dit verbad zijn uitgezonderd le. alle niet Nederlanders als bovei bedoeld, welke op heden reeds in genoem gebied zijn gedomicilieerd 2o. niet Nederlanders aan wie op schri teljjke tot mij gerichte duidelijk gemoü veerde aanvrage, door mij eene bijzonder vergunning tot verblijf in bovengenoemd gemeente is verleend, aan welke vergunnin: door mij bijzondere voorwaarden zulle verbonden wordeD. Overtreding van bovengenoemd verb» wordt ingevolge art. 49 van bovengenoemd wet gestraft met hechtenis van ten hoogst 3 maanden. Beveelt: dat deze zal worden afgekoii digd door aanplakking als ter plaatse ge bruikelijk is, door plaatsing in de plaatse lijke dagbladen en door opname in di Nederlandsche Staatscourant. Gegeven, 24 Mei 1915. De Commandant voornoemd, H. DE BOOIJ. De Militaire Bevelhebber, uitoefenend het militair gezag in de in staat vat beleg verklaarde gemeente Texel. Gelet op de artikelen 22 en 43 der "We! van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), Art. 1. Het is verboden rogge, al dan niet ver mengd met andere stoffen, hetzij in dec vorm van brood, hetzij in eenigen anderen vorm a. aan paarden en vee te voederen oftf doen voederen b. als paarden- of veevoeder gereed té maken c. in paarden of veestallen aanwezig te hebben. Art. 2. De Militaire Bevelhebber, uitoefenende het militair gezag op Texel, kan in bijzon dere gevallen van het in artikel 1 bepaalde vrijstelling verleenen. Art. 3. Deze verordening zal worden afgekon- digd door middel van de plaatselijke bladen en aanplakking op de gewone publicatie borden en treedt een dag na de afkondi ging in werking. Gedaan te Texel 26 Mei 1915. De Militaire Bevelhebber, H. DE BOÖIJ. NotaOvertreding dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van te" hoogste een maand of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. MARK,

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2