Lijnzaadkoeken BURGERS E. N. R. Rijwielen en Naaimachines, Kinderwagens en Opvouwwagens. Vliegenvangei Kousen stoppe) Kunsttanden.] een solide Jachtwagen N. V. Koninklijke Fabrieken Merk „Ster" en „W.L." Snijbloemen in alle soorten. KOOPT M. A. KUIJPER. SCHELPKALKF ABRIEKEN - STOOMTRASMOLEN, Firma W. F. STOEL ZOON, Alkmaar. Weder ontvangen Zeer lage prijzen. M. A. KUIJPER. .,HET ANKE] (j. COEVERT, te den b| MOTOR DIENSl' Texel-Harlingen. Tand-techniker ZaandaJ Stationstraat 11, Helde BERTELS' LIJNZAADKOEKJES A. LAAN, KAMERPLANTEN, K. ACKEMA, FEUILLETON, N.IOOTJE en N0NN1E. Voor weinig geld te koop zonder zij portieren. v.h. Wessanen Laan, Wormerveer. iets beters bestaat er niet. Agent voor Texel Maatschappij van verzeker) komt thans weer geregeld spri uur houden 's Woensdags 11-12 en uur. Bekroond op Landbouwtentoonstellingen met 22 eerste prijzen en Gouden Medailles. BERTELS' Olieslagerij en Meelfabriek „De Hinde" .Amsterdam. Te beragen bureau van dit blad. Ik maak hot geacht publiek bekend, Dat ik weder met een Roomijskar op de Lainmerenmarkten ben present. Ook na de markttijden, Zal ik met de wagen door den Burg rijden. Het Oudescbild zal ik niet vergeteD, Die kunnen na zes uur roiju .Roomijs eten. Uw dienaar, Spoorstraat 116, Helder. Opgericht 1765. - KONINKLIJKE FABRIEKEN. Voedert uw vee met de zoivere Murwe uitmuntende door hoog eiwit-en vetgehalte en grootste voedingswaarde. EEltE-DIPLOMA PRIJS 1900. MEREN GOEDEN MEDAILLES. Geregeld voorradig alle soorten zoowel groote als kleine. Tuinplantsoen en vaste planten in alle mogelijke sortimenten. Beveelt zich aan voor onderhoud en aanleg van tuinen en plantsoen. H. K. W. VERSTEGEN, den Burg. LVV ff"' j-%t' De nieuwste modellen Aanbevelend, verkrijgbaar bijl C. GRAAF, Graveneti te Amsterti Arbeidscontractverzekeriug. Ziekte- en Ongevallen verzekgrij Individueel en Colle Vraagt inlichtingen aaDgaande pi en coulance bij uitkeering bij den ij Adj. Inspect! Vertrekt Donderdag van Texel, dag van Harlingen. P. PLAATSNl en alle andere stopwerk, vlug, moi goed met ous Stopapparaat. Naaima-. onnoodig. Een kind kan bet. Franif postw. 12, Rembours 12,20. Beechrf' met aanbevelingen gratis. Yerkot flink rabat, 't Postkuys Rotterdam Vorm der koekjes met Firmanaam er in geslagen. Bertels&Comp Amsterdam 6 stuks wegen 1 Kilo, ze zijn pasklaar om aan koeien in hun geheel te voederen, zonder ze eerst te breken. Verpakt in nieuwe zakken van 50 Kilo incluis zak. Eischt dit merk. worden kond geslagen van rechtstreeks aangevoerd dubbel gezuiverd lijnzaad. Deze Lijnzaadkoekjes en het daarvan gemalen Lijnkoelcenmeel verkrijgen hierdoor grooter Voedingswaarde en meer dijkracht Prof. O. Rellner zegt hieromtrent in zijn beroemd werk„Men kent terecht groote waarde toe aan de eigenschap van Lijnkoeken en „Lijnmeel om in water op te zwellen en het in diaetisch opzicht zoo gunstig werkend slijm te vormen. Wanneer zuivere Lijnkoek en Lijn- „meel weinig dijen, dan is dit een gevolg hiervan, dat in menige fabrieken stoom door het gekneusde lijnzaad wordt geleid. Hierdoor „wordt weliswaar de olie gemakkelijker uitgeperst, maar de slijmlaag verandert in een harde, broze massa met weinig dnkracht.' Verder maken wij daarop opmerkzaam, dat deze lijnzaadkoekjes niet volgens het oude gebruik met toevoeging van voclit worden gefabriceerd, maar volgens een eigen beter systeem n.l. door toevoeging van evenveel Suiker in den vorm van Siroop. Het is algemeen door de praktijk erkend, dat hierdoor niet alleen de smakelijkheid en daardoor de praktische voedingswaarde wordt verhoogd en eene vermeerdering der Melk-, Boter- en Ivuasopbrengst wordt verkregen, maar tevens dat deze Lijnzaadkoekjes, door de conserveerende werking der Suiker, duurzamer zijn dan de gewone murwe Lijnkoeken en zoowel in de weide als op stal door Jongvee, Melkvee, Mestvee, Stieren en Paarden met meer graag-te en zonder morsen worden gebruikt, en veel gemakkelijker zonder eerst te breken zijn te voederen. De Boter verkrijgt hierdoor de zoozeer gewenschte meervastlieid in den Zomer. Bertels Lijnzaadkoekjes en Lijnkoekenmeel zullen voortaan 10—13% vet bevatten. De verpakking geschiedt in nieuwe zakken van 50 Kilo incluis zak. De levering geschiedt desverlangd onder A. H. V, (Algemeene Hanöelsvoorwaarden). Onze Olieslagerij wordt thans uitgebreid tot eene capaciteit van 125,000 Kilo Lijnzaad per etmaal. door Louise B. B. 6) Vier jaar stond zij in blakende gunst van baar meesteres. Het spichtige, haltverhon- gerde kind van weleer, met de te groote oogen, de te lange armen en beeneD, had zich ontwikkeld tot een slauk jong meisje. Op ongeveer zestienjarigen leeftijd, was dit met haar zacht vriendelijk gezichtje, min der een schoonheid, dan wel een aanvallige verschoning. Toen kwam de tijd dat Tanah-Kaja te groot werd om door den eigenaar alleen beheerd te worden. Willem Oudelink nam zijn eersten assistent. En omdat er met voorzien was in zulk een uitbreiding van de zaak en er nog een nieuwe woning moest gebouwd worden voor den nieuwen functio naris, betrok Victor Jansen, een vroolijke luchthartige klant, zoolang tot zijn huisje gereed zoude zijn, het logeerpaviljoen op zijde van het heerenhuis. Drie maanden bleef hij de gaat van zijn landheer, toen betrok bij zijn eigen woning dicht bij de koifietuinen. Dat gebeurde op een der laatste dagen van de maand. Op den eer sten dag van de volgende, zat Marie, als altijd op dien datum, in de biDnengalerij aan haar schrijftafel, en betaalde het maandloon aan de bedienden uit. Een voor een, naarmate mevrouw den naam afriep, kwamen zij met haar af rekenen. Sarina hurkte op haar beurt neder, vlak bij de stoel waarop mevrouw zat en reikte haar een paar bankbriefjes toe: „Mijn voorschot, mevrouw, ik vraag permissie, dezen keer heelemaal mijn schuld te mogen terugbetalen." Marie zag op, verwonderd: hoe kwam het meisje aan al dat geld opeens. Want Sarina stak altijd diep in voorschot bij haar, omdat zij nog altijd onder invloed bleef van de half suffe, dan weer kwaad- aardige grootmoeder in de kampong en geheel haar loon moest afgeven aan die luie, schuivende klaploopster. En dan moest zij bij hare mevronw leenen om in haar eigen onderhoud te kunnen voorzien en netjes en zindelijk voor den dag ie komen, een vaste eisch van mevrouw. Het vol gende oogenblik glimlachte Marie, zij kende de trucs van baar volkje. Het geld voor een oogenblik leenen van elkaar, om bet geheele voorschot, waaarvoor zij nog aan geschreven stonden, ineens aan te zuiveren en om dan, in een adem, nieuw voorschot te vragen; het vijf-, tienvoudige van het restant. „Moet je nu alweer voorschot hebben, Sarina vroeg zij goedmoedig. „Neen," schude Sariua het hoofd, met de oogen naar den grond: „ik vraag ont slag." „Ootslag 1" Marie schoof met een ruk haar stoel achteruit. „Sarina, wat man keert jou Dat meen je toch niet." „In ernst, mevrouw," en toen vlug spre kend „En ik heb al voor een opvolgster gezorgd, Myrba van Kebon wil wel in mijn plaats komen; mevrouw zal tevreden zijn, ik heb baar mija werk geleerd, zij is vlug." „Dus je wist geruimen tijd al, dat je weg wilde. Maar waarom wil je hier vandaan Sarina sloeg de oogen neer„ik ben het hier moede" antwoordde zij met dat stugge ondoorgrondelijke, dat Marie al kende bij de inlanders. Dan behoefde zij niet verder aan te dringen, dan lieten zij zich verder niet uit. „Goed, en ga dan maar dadelijk, boe eer hoe beterantwoordde Marie, hoog en koel, inwendig ziedend van toorn. Dit onverklaarbare gedrag, deu eereten den besten trekvogel waardig, als loon en dankbaarheid voor een jarenlange gunst- betooning. Zonder atscheid liet zij het meisje gaan, dat werkelijk haast scheen te hebben om weg te komen. De buis houdster, de kok, uitgehoord overSarina's raadselachtig ondankbaar gedrag, wisten ot wilden de werkelijks reden van dit plotse linge, haastige heengaan, niet verraden. Zes maanden later kwam Willem Oude link thuis van zijn werk in de tuinen. „Raad eens, vrouw," begon hij, „wie ik meen gezien te hebben en waar?" En zonder het antwoord af te wachten „Sa rina 1 Ja, jou Sarina." „Sarina? Hier in de buurt? En ik had booren mompelen, dat zij een dienst in de stad ging zoekeo." „Jawel, een dienst, morgen brengen, boor. Ik moest JanseD spreken, die was niet op zijn post in de tuinen, hij sukkelt nog al eens tegenwoordig. Lever, zegt de dokter. Tja, die volbloedige Hollan ders moeten wat voorzichtig zijn met deze warmte. Nou, eutin, ik zoek bem dao op, de kerel ziet er slap uit, van nacht had hij koorts gehad; ik zit wat te praten met hem bij zijn gemakkelijke Inge stoel in de achtergalerij, en wie zie ik daar over het achtererf loopen, trotsch als een pauw, de sleutel van de provisiekamer geknoopt aan haar zakdoek, die zij in haar hand liet zwaaien Sarina Sapperloot, mooier ooit!" Vroeger zou een dergelijk bericht Mi hebben doen opstuiven van verontwaü ging. Nu liet zij even een paar afti rende woorden er over booren, en daan was de zaak voor haar afgedaan. Zijv als eene, die te lang gedorst had, en zij eenmaal de lafenis voor haar verlaof tot zich zag komen, zoo geheel verti was van bet komende, dat al baar deni en voelen en begeeren bleven wijlen dat eene, bet voor baar allesom vatten zoodat wat daarbuiten lag nauwelijks mi haar aandacht trok. Zoo ook liet, weer zes weken later,! bericht, dat Victor Jansen aan een leti abces lijdende, met spoed naar de ti getransporteerd werd om daar de mailbi at te wachten, die hem naar Nederls moest brengen, zijn eenige kans op reddic en weer eenige dagen later het leleg» dat hij voor de komst van de boot to nog plotseling gestorven was, haar gebi koud. Njootje was geboren, al twee maaudi geleden. Hij bleek een akelig, klein, te kindje, zijn eigen moeder durfde hen auwernood in de armen nemen den e£ sten tijd van zijn leven, en als zijn vadi bjj zijn bedje kwam staan, hield deze willekeurig de groote banden op den ru: zoo bang was bij, dit bruoze wezentje w te raken. V* fyrrll Vgrnolü11

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 4