Revanche-Wedstrü Gemengd Nieuws. 'tl arkt heri* - n ten. F. H. Predikbeurten. Advertenti Advertentiën „Texel I" en „SH.B S op Zondag 6 Juni a s. Coöperatieve Central Middenstands-Credictban een arbeiderswonii Waarschuwing. Kennisgeving» consenten voor uitvoer eenvoudig maar goed pension gevestigd te Delft Instelling van de „Hanze' Te huur te de Cocksdorp Gevraagd na 17 Juli voor eenige weken te de Koog de offlcieele mededeeling van het heen gaan van onzen burgemeester na een verblijf van nog niet ten volle vier jaar. De heer E G-. Gaarlandt werd den 25sten Juli 1911 geinstalleerd. Bij die installatie sprak Z.Ed.Achtb. volgens ons raadsverslag van dien datum, als zijn overtuiging uit, dat voor het burgemeestersambt noodig zijo een vaste wil en de noodige kunde en gaf daarbij de verzekering dat 't hem aan het eerste niet ontbreekt en het laatste zou moeten blijken. Welnu, ons dunkt de benoeming te Gorinchem kan ZEd. Achtb. tot bewijs dienen, dat de Hooge Regeering ook van het laatste omtrent bem overtuigd is. Naar wij vernemen, bevindt onze burgemeester zich voor het ondergaan van eene niet-gevaarlijke operatie in een ziekeninrichting te Helder, vanwaar hij in den loop der volgende week tot z'n werkkring en z'n gezin hoopt terug te keeren. Wij wenschen Z.Ed. Achtb. een volledig herstel toe en feliciteeren hem en zijn gezin met de onderscheiding hem ten deel gevallen. Dat het hem in zijne nieuwe woon plaats wel moge gaan! Na een verblijf van nog geen vier jaar gaat onze burgemeester heen en onwil lekeurig komen ons daarbij voor den geest de woorden bij de installatie van den heer Hiddingh door wijlen den heer F. Keijser gesproken. „Lang is gewoonlijk het verblijf der burgemeesters alhier niet. Texel [is zoo langzamerhand eene eerste gemeente geworden voor burgemeesters". Lezen wij herhaaldelijk in de bladen van een 25-jarig burgemeesterschap onze gemeente was dat voorrecht nooit beschoren, althans niet sedert 1840 en verder reiken onze aanteekeningen niet. Wij laten hierbij volgen wat ons omtrent den tijd gedurende welke het burgemeestersambt in deze gemeente door de verschillende functionarissen werd waargenomen, bekend is. Bij Kon. Besl. van 16 April 1840 werd benoemd de heer P. Keijser Sz., die het het ambt tot zijo overlijden 16 Oct. 1864 bleef waarnemen en werd opgevolgd door den heer D. C. Loman, geïnstalleerd 22 Nov. 1864, die op -30 Mei 1889 offi cieel afscheid nam van deze gemeente. De heer C. M. Kooij, benoemd bij Kon. besl. van 30 Mei 1889 trad 13 Juni d.a.v. in functie, om 15 Nov. 1891 wegens zjjn benoeming als burgemeester te Hengelo onze gemeente te verlaten. Daarop volgde bij Kon. Besl. van 24 Dec. 1891 de benoeming van den heer Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, die 30 Januari 1892 geinstalleerd met ingang van 15 Maart 1898 onze gemeente verliet als burgemeester van Beverwijk en Wijk aan Zee. Den 25en Mei 1898, kwam de benoe ming van den heer H. W. de Joncheere, die geïnstalleerd 8 Juni d.a.v. het burge meestersambt in deze gemeente 1 Febr. 1905 verwisselde voor dat te Hoorn. Hem volgde op de heer W. F. Hiddingh die in raadsvergadering van 22 April 1905 geinstalleerd werd en als burge meester van onze gemeente fungeerde tot 12 April 1911. Mej. Joh. M. Groenewold van hier legde Zaterdag te Leeuwarden met goed gevolg examen af voor vak j., vrije- en orde-oefeningen. Sport. Een kranig elftal trok Zondag van hier naar Helder om H.B.S. I op eigen terrein te bekampen, het is daarbij goed geslaagd, Texel I mocht de overwinning be halen met 6-3. Naar wij vernemen komt H.B.S. I Zondag a.s. naar hier om zoo mogelijk zich revanche te verschaffen. VlielandSI Mei. Aan het Noordzeestrand is aangespoeld een rood geschilderde reddinggordel, ge merktS. M. T. p b t. V 157, benevens een zwemvest gemerktBaswitz. Dinsdag bevond zich mej. D. v. Lier op haar rijwiel op den straatweg naar Woerden, bij de hofstede „de Morgen stond", waar de Rijn vlak langs den straatweg loopt. Daar kwam zij te vallen vlak voor een aansnellende auto De chauffeur wendde zijo stuur om en reed in volle vaart den Rijn in. Geluk kig kwamen de vier inzittenden er heel huids af. De auto werd erg beschadigd. Voordeelige aanhoudingen. Naar men ons mededeelt, brachten de elf paarden, die onlangs aan de Maas bij Well werden aangehouden, bij verkoop te 's Hertogenbosch, circa f 4200 op en werd de zending van 5000 K.G. leder, die in het laatst van April te Gennep werd aangehouden en in beslag genomen, door een Amsterdamsche firma voor circa f 13000 aangekocht, welke bedragen ten bate komen van de schatkist. Tel. Doodt- de vliegen. Professor Maxwell Lefroy, een Engelsch- man, heeft op een uitstekende wijze beschreven, hoe de vliegen het aanleggen om ons en onze kinderen door dysenterie, typhus en vooral in den zomer in de dichtbevolkte wijken der grooto steden, door diarrhee te vergiftigen. Wanneer de vlieg zich op suiker of koek of banket of kaas neerzot, eet zij daar zonder twijfel van. Maar daar zij geen tanden en een zacht zuigtoestel heeft, maakt zij die stoffen zacht door haar eigen speeksel. Die weinig beschaaf de gewoonte om met haar speeksel te werken is de vlieg eigenmen kan haar opmerken, wanneer men een vlieg waar neemt, terwij! zij op een vensterruit zit. Maar daar een vlieg een groot deel van haar leven doorbrengt op plaatsen waar zij geboren werd en waar allerlei bacillen zijn opeengehoopt, is haar speeksel, zoowel als haar lichaam, besmet met allerlei ziektekiemen, die zij meevoert. De vlieg zelf ondervindt daar geen hinder van. Zij té niet vatbaar voor den invloed dier bacteriën Maar telkens als zij op ons eten spuwt of zich er op neerzet, of van onze melk drinkt, brengt zij er de voor onze gezondheid aller schadelijkste microben op over. Als bijzonderheid kan vermeld worden dat te Waddingsveen in het huwelijk trad een paar, welksjarenaantal samen circa 150 was. Bruidegom en bruid waren leder over de 70 jaren. Ergerlijke dierenmishandeling Te Maastricht is op de kippen markt een vrouw bekeurd, die reeds verscheiden malen, tot ergernis van het publiek, zich schuldig maakte aan dierenmishandeling. Deze vrouw, handelende in kippen, ko nijnen en duiven, heeft de onmenscbe- lijke gewoonte, om de dieren, die zij verkoopt, op gruwelijke wijze te dooden in 't bijzijn van dames en kinderen, die menigmaal het hoofd moesten afwenden, vol afschuw over zulk eeu bedrijf. Viijdag treu zij bezig was een duifje levend te plukken, werd zij door een politie-agent die daar de wacht hield, op heeterdaad betrapt. Men vertrouwt, dat die bekeuring voor haar niet zonder gevolg zal blijven. Limb. Koer. Bijna ontsnapt. Te Edam is aangehouden een officier der Engelscbe Marine, geinterneerd op Urk. Met een Belg was de zuster van den officier per motorboot van Amster dam naar Urk vertrokken. De geïn terneerde luitenant zwom naar het bootje, werd opgenomen en naar Volen- dam gebracht. De groepscommandant te Edam liet de toegangswegen afzetten. Een patrouille gelukte het met behulp van de gemeentepolitie de vluchtelingen aan te houden. Een merkwaardige vondst. Naast het pand van de firma De Bussy Rokin 60, te Amsterdam, zijn werklieden bezig een nieuw gebouw voor de firma op te trekken. Zaterdagmiddag omstreeks half twee aldus meldt de Tel., stootte een graver, op een diepte van ongeveer 3 meter beneden den beganen grond, onder het zoogenaamde maaiveld, op een hard voorwerp. Bij nader onderzoek bleek een steenen pot te zijn stukgestooten, waarin een aanzienlijke voorraad oude zilveren en gouden munLen uit de middel eeuwen. De munten zijn daarop in een doek verzameld en naar het kantoor der firma overgebracht, Van den steenen pot was niets meer te vinden, de stukken schijnen in de modder te zijn weggezakt. Bij nadere beschouwing bleken er ruim 800 zilveren en 37 gouden munten te zijn uit de 14e en 15e eeuw, geen groote waarde vertegenwoordigende, maar desniettemin vormende een merk waardige collectie. Bij den landbouwer J. Voogd te Ouddorp (Fiakkee), weiden Maandag 2 werkpaarden ODgesteld door het, eten van bedorven pulp, beide dieren zijo reeds bezweken. Roe is dat mogelijk De politie te Utrecht vond Zondag avond half 8 op den Leidscheweg een kind van 3'/« jaar, dwalende over straat. Hij nam den kleine mee naar het bureau, in de hoop, dat wel heel spoedig van de vermissing aangifte zou worden gedaan. Maar die aangifte kwam pas den volgen den morgen tegen 10 uur! Toen kwam de moeder vertellen, dat ze een kind vermiste. Veertien uur lang, had niemand in het gezin bemerkt, dat er één van de kin deren op het appèl ontbrak! Utr. Dgbl. In het interneeringskampteSoester- berg, heeft een geïnterneerde Belgische soldaat in een vlaag van waanzin een Hollandschen onderofficier met een mes in den rug gestoken. Hij is naar het krankzinnigengesticht te Utrecht overgebracht. Centr. Meningitis. De isolatie van het interneeringskamp te Harderwijk is heden opgeheven. De meningitis heeft zich bij één geval be paald. De lijder aan deze ziekte is in zooverre hersteld, nat hij binnen enkele dagen het ziekenhuis zal kunnen ver laten. Een kantoorbediende van een kan toor aan de Maaskade te Rotterdam, die een brief, inhoudende f 2170. naar 'sGravenbage moest brengen, heeft deze verloren. Twee tegelijk. Op den GroDauschen weg onder Lon- neker zijn de lompenkoopman Dirk Pril en zijn vrouw door de electrische tram overreden. Beiden werden in hopeloozen toestand naar het Ziekenhuis vervoerd, waar zij overleden zijn. Drankmisbruik schijnt niet vreemd te zijn aan dit ongeluk. O.H.Ct. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Mei 1915. Ingelegd f 7833,51 Terugbetaald - 6069,08 Het laatste, door dat kautoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 4120. Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de of weige ring door geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand Mei 1915, C. v. d. Reijen, Cöln. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar heid aan hen kunnen worden terugge geven. No. 351, 28/5 '15. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 4.90 1 7.80. Eendei i 4,85 15,50. GaDseieron f 0,00 a t 12, Kalkoeneieren 7,00 8,00. Aanvoer 49859 Middenprijs f 5,96. Jonge hanen f 0,42 f 0,50. Oude hanen i 0,83 f 1,13 Jonge Ganzen f 2,67 2,94. 16 stuks. 17 bos asperges 0,18 0,28 per bos. Langenhoff. Texel, 31 Mei. Aangevoerd: 1 Paarden f —0,— a f —0. 19 Koeien f 180 a 1 260, 0 Pinken f 00 a f 00. 5 Nuchtere kalveren f 20 a 24. 6022 Lammeren f 16,a f 18,00. 23 Schrammen f 30,a f 35, 40 Biggen f 16,— a f 18 Handel matig. I'urmereud, 1 Juni. Aangevoerd 679 Runderen waaronder: 221 vette koeien 85 4110 Ct. per KG. 603 Gelde koeien 1 160 a 340 Melkkoeien f 160 a 320. 23 stieren. 102 vette kalveren f 1,00 a I 1.20 p. Kg. 5lU Nuchtere kalveren f 15—a i 39—; ho7 Schapen f 32 a 1 48 00 Lammere i f 11,— a (20,—. 553 vette varte ls i 0,90 a I u,94 per Kg.. 130 magere varuens I 28 a 138,—; 400 biggen f 12 a 1 20; kipeieren f 5.90 al 6.4Q per 100; Amsterdam, 31 Mei. Aangevoerd 341 Runderen, le kwal. 106 a 110 ct. 2e kwal. 98 a 102 ct. 3e kwal. 94 a 96 ct. 130 Melk- en Kalfkoeien 1 200 a f 3 117 Nuchtere Kalveren 1 14,4 1 2 262 Vette Varkens 70 a 85 ets. Uit het Leid8ch Dagblad: Leiden, 28 Mei. Ter markt aangevoet 9965 Lammeren f 16,a f 21,00. 770 Schapen (vette) 1 35,00 a f 52 608 Biggen f 10 00 k f 17.00 Woensdag 2 Juni 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sAvonds 8 uur Bijbellezing. in gebouw Eben-Haëz Zondag 6 Juni 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Collecte voor de ke: Waal Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. OudeschildVm. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur da. Visser. Oosterend, Vm. 10 uur de hr. Barem Coll. voor diens Zendingsarbeid in Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Nam. 3 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagev nam. 3 uur ds. Dage DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm.lOuur ds. Bussemak voor VIER achtereenvolgende plaatsi in de Texelsche Courant in eens geven, worden slechts driemaa rekening gebracht. tusschen Entree 10 cent. Kinderen 5 ct Het aantaDgsuur wordt nader bel gemaakt. Vergeet vooral niet deze match b Het Bestuur. wonen. Correspondentschap te den Burg 1 moesstraat 467. Verleent op voordeelige voorwaa credieten in rekening-couraDt, verst voorschotten tegen billijke rente. Neemt gelden k deposito met rente goediog (ook van niet-leden) direct op derbaar 4 pCt., voor een maand 41/» pCt. Belegd spaargelden 3 pCt. Aansprakelijk kapitaal ruim f 260,Oi Armhuisje voor klein gezin. Te bevragen bij den Armmeeste M. DE GRAAF. Aan hen, die geen lid of donateur der Texelsche Sportvereeniging, iade gane op het Voetbalveld ten streng verboden. Het is gesteld onder toezi der politie. Het Bestuur. Voor het verkrijgen van kunnen belanghebbenden zich vervoej aan het Raadhuis-Secretarie. De Militaire Commandant H. DE BOOY. voor dame en kiud van 6 jaar. Brieven Banco Mevr. POXT, Gardeuie laan 42, Apeldoorn.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2