1^ Advertentiën Tandarts Ansingh Revanche-Wedstrjj Versche koebot Solide geldbelepgin Pakpapiei Prima gerookte Wo: en Leverworst. Een nette Woning 1 "beste Studiepiano perwaree, zeisen, zichten, enz. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Markt bericiiten. Predikbeurten- Advertentiën. R. X. Kiesvereeniging te Texel. Coöperatieve Centrale Middenstands-Credietbank in „Hotel de Lindeboom". „Texel I" en „SH.B.S op Zondag 6 Juni a s. Aanvang 11,30 uur. Bekendmaking, Haarlemsche Hypotheekba: 2 Lammeren. beste Aardappelen. een jarige STIEI aan vellen en per mete 50 a 60 pak Gerste- en Haverstr< prima Machine-, Cylinder en Centrifuge-olie, Consis tentvet en Wagensmeer, C. VISSE Heden onderteekende de Koning van Denemarken de wet, waarbij den Deensche vrouwen het Algemeen Kiesrecht wordt verleend. gevestigd te Delft Instelling van de „Hanze". 75 cent per pond, bij 5 pond f0,725 per pond 5 pCt. Pandbrieven vanaf f 5 Beschikbaar door geheel Span Boekhandel Parkstraat. De Cocksdorp. Door schipper M. Boon Mz. is in het Eierlandsche gat opgevischt een zwart zwemvest met de merken 93 en S. 19 (op de banden). Vlieland3 Juni. Op de Vliehors spoelde een mijn aan, welke heden is gedemonteerd. Op het Noordzeestrand weder twee zwemvesten, gem. Barwitz. Bij de Amsterdarasche politie is aangifte gedaan van verduistering van 44 stroohoeden. Om een zaakje te beginnen Woensdagmiddag ongeveer 2 uur is een Engelsche tweedekker gedaald bij 't haventje van Cadzand. Hij was even voor 12 uur te Duin kerken opgestegen. Boven Zeebrugge werd hij geweldig beschoten. Men zag de witte wolkjes der shrapnells in de lucht rijzen. Het vliegtuig kwam aan boven Zeeuwsch-Vlaanderen en zakte merkbaar. De aeroplaan werd echter niet geraakt. Zij daalde door een ongeval aan den motor. De twee inzittenden meenden in België te zijn, want vóór ze hun vergissing bemerkten, begonnen ze 't vliegtuig reeds in brand te steken. De vlam werd echter dadelijk gedoofd. De tweedekker was tamelijk geweldig in het duin terecht gekomen. Een der officieren werd daarbij onder 't rechter oog gewond, de andere was ongedeerd. Beide Engelschen vertrokken naar Oostburg ter interneering. Tel. Den alleenwonenden S. v. d. V. te Ureterp, die veel aan toevallen leed, vond men dood in een stal liggen. De ongelukkige was in den mesthoop ge vallen en gestikt. Een onde industrie herleefd. Men meldt uit Keinkenszand aan „De N. Crt." Alhier zal binnen afzienbaren tijd de meestoof „De Vlijt Wegen" weder in werking worden gesteld. Na in 1871 te zijn gebouwd, werden er ongeveer 30 jaren de meekrapwortels gedroogd en gedorscht. Door te geringe verbouwing der meekrap werd de zaak stopgezet. Eenige jaren geleden werd de meestoof aangekocht voor chichorei- fabriek en werd als zoodanig verbouwd. Dit was echter van korten duur, daal de landbouwers ten slotte niet te vinden waren om cichoreiwortels te verbouwen. Ook dit bedrijf werd stopgezet. Nu echter is het gebouw weder ver kocht aan een Belgisch heer, die hier op Z.-Beveland eenige hofsteden heeft. Hij zal binnenkort de meestoof weer in haar oorspronkelijken toestand laten brengen. Te Borsele liggen eenige H.A. meekrap gereed, wanneer de stoof een maal zal zijn in werking gebracht. Ook te Heinkenszand is een partij stekken geplant. Gedurende het tijdvak, dat de meestoof als zoodanig geen dienst heeft gedaan, moeten de prijzen der meekrap tienmaal zijn verdubbeld. Vermoedelijk zal dit de eerste meestoof in Zeeland zijn, die na vele jaren weder verrijst. Een landbouwer van een dorpje in Zuid-Holland kon verleden week voor zijn kaas f 46 per 50 Kg. maken, maar wilde ze voor dezen prijs niet afstaan. Thans vroeg hij den koopman voor dezelfde partij f 36, maar nu acht deze het op zijn beurt te hoog. Knoeierij met cacaopoedervet en aardappelen. Een berichtgever van het „Vaderl." die de vorige week in Duitschland ver toefde, schrijft Ik meen u in kennis te moeten stel len met het door mij geconstateerde feit, dat de goede naam van Neerlands han del bij onze oostelijke naburen in de laatste maanden een geducbten knak heeft gekregen, door de groote knoeierijen welke in Nederland hebben plaats ge had bij leveranties o.a. van cacaopoeder, vet en aardappelen. De meeste handelaren in Duitschland wenschen thans geen zaken te doen met Nederlandsche koopleiden, (tenzij er se dert jaren relaties bestaan) dan onder borgstelling van een te bepalen bedrag voor goede levering volgens getoonde of gezonden monsters. De knoeiers hebben ook hier dus weer veel bedorven tot schade van de reëele handelaars. Gebrek aan werkkrachten in Duitsch land. Een schipper die dezer dagen te Am sterdam terugkwam van een reis naar Emden, was daar genoodzaakt, zelf zijn schip te lossen, omdat er geen hulp te krijgen was. De landstormmannon van 53 jaar zijn thans in Duitschland opge roepen. N. v. d. D. Sinds Dinsdag 25 Mei wordt door een Belgisch onderwijzer, die tijdelijk woonde bij een familie te Middelburg, een bedrag van ongeveer 400Ü fr. aan geld en papieren vermist. Tot heden is de dader of zijn de daders van dezen diefstal nog niet door de politie ontdekt. Te Harderwjjk is een kantwerk school geopend. Groote familie. Te Bergen op Zoom zal, naar „De Avondster" mededeelt, een echtpaar dat 100 kleinkinderen heeft, op 22 Juni zijn gouden bruiloft vieren. De tien kinderen uit het huwelijk leven namelijk nog allen, zijn allen getrouwd en hebben ieder 10 kinderen. Dat gaat in één feestvieren door. Bij C. Wildenburg te Nieuwkoop ver jaren 3 kinderen op eenzelfden dag. Woensdag. 26 Mei werd een kleine ge boren, op welken zelfden dag in 1904 en 1913 eveneens een kind geboren werd. 25 Mei. Voorz. de heer Molenaar, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Bakker en Molenaar. Na lezing worden de notulen der laatste raadszitting onveranderd goedgekeurd, Medegedeeld wordt, dat Ged Staten het toen voorgestelde leeningsplan hebben te ruggezonden, aangezien ze daarin eenige verandering wenschen. Hiertoe wordt be sloten. De benoemde leden der schattingscom missie voor de Inkomstenbelasting hebben deze aangenomen, naar zij meldden. De candidaatstelling voor twee raadsleden zal plaats hebben op 27 Juni, stemming en herstemming zoo noodig op 9 en 21 Juli. Ingekomen is een schrijven, inhoudend, dat door den Min. van B. Z. de rekening over het zeevaartk. onderwijs is goedge keurd. De Voorz. deelt mede, dat door B 6n W is besloten de proef te nemen tot het ver krijgbaar stellen van goedkoop brood, tarwemeel en rogge. Voor de administratie hiervan, alsook voor de poging tot het bekomen van goed koop varkensvleesch en spek, staat de raad een blanco crediet toe. Op de aanvraag om verhoogd subsidie voor den gemeente-arts is nog geen ant woord ingekomen. B en W vinden het. evenwel noodzakelijk een hernieuwde oproeping naar sollicitanten te doen. De Directie der Alkmaar Packet zond bericht, dat de dubbele dienst den 17den Mei is begonnen. Een levendige gedachten- wisseling ontstaat naar aanleiding hiervan. Men is algemeen van gevoelen dat deze nieuwe regeling geen betere is in de tegen woordige omstandigheden. Er wordt ge wezen op het zeer ongeriefelijke voor reizi gers en brieven, die via Vlieland van Terschelling naar Texel en Helder vervoerd worden, dat de motorboot op Terschelling blijft liggen tot 11 uur, inplaats van 's morgens direct terug te keeren naar hier. De voorz. vindt de dubbele dienst een verbeteiing, al schijnt dit door den langeren weg niet zoo. De laatste dagen werkten het weer en de defecte motor nadeelig. De bezwaren zullen wel opgeheven worden, als de motor weer geregeld dienst doet. De voorz zegt een scherper politietoezicht t06 op de opruiming van vuilnis, in ant woord op hetgeen de heer G Blom hierom trent ter sprake bracht, bij de rondvraag. De verg. wordt hierna gesloten. Burgerlijke Staud der Gemeente Texel. Van 28 Mei tot en met 4 Juni 1915. GEBOREN Jan, z.v. Pieter Verhoeve en Gesina Stark, Eierland. Dirk, z. v. Dirk Boerhorst en Emkje Smit de Kamp Thimotheus Johannes, z.v. Johannes de Porto en Catharina Maria de Waard, 't Horntje. ONDERTROUWD: Julie Stiekema en Eli sabeth Zijin. Jacob Drijver en Pietje Trap. GETROUWD: Klaas Koken GrietjeLap, den Hoorn. OVERLEDEN: Maayke Koudenburg, 74 jaar, echtg. vau J. Tuinder, de Waal. Uit de Schager Courant: Scliagen, 3 Juni. Aangevoerd: 65 Vette Koeien I 200 a f 505, 40 Kaitkoeien f 180,a f 315; 50 Nuchtere kalveren f 15 a t 24. 56 Vette Varkens 72 a 83 ct. per Kg. Magere Varkens f a f 120 Biggen f 12.00 a f20,00; 280 Vette Schapen t 34 a f 42.50 340 Overhouders f 45,a f 51,00. 1110 Lammeren f 12 a f 19.00 Boter f 1.40 a f 1.50 per K.G. Kipeieren f 5 75 at 6,75 per 100. Zondag: 0 Juni 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Collecte voor de kerk. Waal Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. ÜUiieschildV m. 10 uur ds. Glas. Den Hoorn Vm. 10 uur da. Visser. H, Doop. OosterendVm. 10 uur de hr. Barende. Coll. voor diens Zendinasarbeid in N.H. Cocksdorp, Vm. 10 uur Geen dienst. N.m. hall 3 de hr. Barends. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dogevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm.lOuur ds. Bussemaker. INGEZONDEN MEDE DEELINGEN. 5 6 '15. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen In de Tcxelsclie Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren: DIRK, zoon van D. BOERHORST en I. BOERHORST—Smidt. de Kamp, 28 Mei 1915. Getrouwd NICOLAAS BAKKER Wz. en PETRONELLA AV. C. BRILMAN. Detroit, Michigan, N. Amerika. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, MAIKE KOUDENBURG, in den ouderdom van 74 jaar. J. TUINDER. Waal, 4 Juni 1915. Eenige en algemeene kennisgeving. Algemeene Vergadering der leden op Vrijdag 11 Juni des avonds te 8 uren in het hotel „de Zwaan" te den Burg. Agenda Verkiezing v. d. Gemeenteraad, enz. P. GRAAF, Voorz. W. H. WILLEMSEN, Secr. Corresfondentscbap te den Burg War moesstraat 467. Verleent op voordeelige voorwaarden credieten iu rekening-couraDt, verstrekt voorschotten tegen billijke rente. Neemt geldeu a deposito met rentever goeding (ook van nitt-ledeu) direct opvor- derbaar 4 pOt,, voor een maand vast 47s pCt. Belegd spaargeldeu a 3 pCt. Aansprakelijk kapitaal ruim f 260,000. Hoofdgracht 61, den Helder, is Donderdag io Juni van 10-2 uur te consulteeren tusschen Entree 10 cent. Kinderen 5 c Vergeet vooral niet deze match wonen. Het Bestuur Ondergeteekendo verzoekt beleefd degenen op Texel, die nog iets te von hebben van mij (W. F. RACKWl hune vordering te willen doen toek< aan mijn vader F. RACKWITSZ Huize „de Spar" Blaricnm, 't W. F. RACKWI1 Aanbevelend C. H. de WAAL, Molenstri Aanbevelend Bij D. P. BAKKE VERMIST met teerstreep op den kop tussche ooren. Zal wel niet duidelijk meer C. KUIP, Kot te huur. Te bevragen bij J. KUIP, Gravenstraat. Bui Te koop 3 5 mud P. J. GIELIS, Koogerstraa T. KOORN, Spar TE KOOP pas opnieuw besnaard, en 1 twee harmonium met 13 registers en 2 t zwellen, zoo goed als nieuw Beleefd aan hevelend ook voor de leve; van nieuwe Muziekinstrumenten. P. BOOM, Oudeschild te koop, machinaal geperst, droog. K. LANGEVELI Aan hetzelfde adres een Merriepaar koop gevraagd. V oorhanden Alle soorten verpakking voor Stoi machines, prima Poetskantoen. Verder alle soorten Aanbevelend, E. C. THOMASSEN, de Was

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2