v« 2891 ondag 27 Juni 1915. 28st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. id- en Tuinbouwbrieven. Bi ii i$ en land, Gemengd Nieuws. 3i irt Vfl ilo lo, O, 5i I. iwii rijs arn 0 4; Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advcrtcntitn. Van 1 tot 5 regols 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ONNEMENTEN en ADVERTENTIES worden aangenomen bij de Uitg. Firma L A N G E VE L D DE ROOI.T, Parkstraat, Burg op Te x e l cks rht Vordering van Wol. Burgemeester der gemeente Texel t ter openbare kennis, dat blijkens mgen bericht van den Generaal- >r, Hoofdintendant, de prijs van de Iscbe landwol nader is vastgesteld 1,60 per K.G. prijs van de Texelsche zandwol gehandhaafd op f 1,40 per K.G. xel, 24 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, LoB. Stremming van verkeer. Burgemeester der gemeente Texel »t ter openbare kennis, dat het ser met rij- en voertuigen over het site van den Middenweg in den ir Waal en Burg, loopende van den Waal Driesprong tot den Wester tot nader aankondiging gestremd is. xel, 24 Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, LoB. rf LVIII. Bladluizen. in dezen tijd waarschijnlijk ook reeds 3 onzer lezers zich al meer dan eens *erd zullen hebben over de aanwezig van talrijke bladluizen op den akker i den tuin, meenen wy goed te doen R ezen brief hun bjj de bestrijding de Ipzame hand te bieden. Bladluizen oren zonder eenigen twijfel tot de nekkigste vijanden van den land- en paan. Allerlei gewassen, vele dikwijls één bepaalde soort, worden er door aagd. Onder de landbouwgewassen d; sen wjj in de eerste plaats de boonen rdenboonen en duivenboonen] alsslacbt- van de zwartebladluis, die ook o.a. n aantast. Misschien vinden sommige verschooning in het feit dat ook enkele "tuiden, met name melden en papavers, deze luis worden aangevallen. Wij ons echter meenen, dat het opruimen onkruid tot de taak van den boer be- t en dat melden en papavers in het de verbreiding der bladluizen in de 1 werken. In de tweede plaats noemen de lichtgroene luis, die op de erwten Vooral in de bloementuin onder de rJ>. Siererwten [Lathjras odoratus] richt ibladluissoort groote verwoestingen aan. 51 volgens kennen de landbouwers allen graan bladluis en de koolbladluis. laatste is grijsbestoven en vijand van bijna alle kruisbloemige assen. In den tuin treffen we op al ooft allerlei soorten bladluizen aan de appels, de peren, de pruimen, op de sen enz. Ieder kent bijv. de ineenge- nkelde bladeren, de gekroesde koppen appels en roode of zwarte bessen, irdoor de 'bladluizen haaf aanwezigheid raden. Onder de bloemgewassen worden der alle soorten van rozen heel veel door dluizen geplaagd. Wat is de schade dezer luizen Kortweg «gd ditDe beste sappen van de plant, temd voor den groei van bladeren, emen en vruchten worden door de blad zen opgezogen en gezien de fabel- htige vermenigvuldiging der parasieten dienen dus feitelijk voor het voortbrengen steeds meer bladluizen. Dat de planten irdoor gaan kwijnen is niet te verwon en. Een tweede nadeel is een gevolg het feit, dat de uitwerpselen van de >dluizeD, die druppelsgewijze wordeE uit- wbeiden sterk suikerhoudend zijn. Door zoete stof worden de mieren gelokt, men altijd op en neer naar en van bladluiskolonies kan zien draven. Echter lea ook duizende drupjes naar beneden op de onderste deelen van de plant, maken deze kleverig, waardoor in de lucht altijd rondzwevende sporen van zwammen, met name van de z g n. roetdauw zich gemakke lijk vasthechten en bovendien iD het suikerhoudende laagje een geschikte voe dingsbodem vinden. Op die wijze worden de bladluizen dan weer indirect de oorzaak vaD zwamzlekten. Bij de bespreking van de bestrijding zullen wij ons alleen bezighouden met de aanwezigheid van bladluizen aan bebiaderdo planten. In het groot nu is er al heel weinig tegen te doen. Bij boonen kan men zoodra de kwaal zich vertoont, de koppen uit de boonen nijpen. Deze koppen be graaft men zoo spoedig mogelijk niet te ondiep onder de grond. Aangezien de bladluizen het eerst uitsluitend in de sappige koppen leven worden daardoor talrijke kolonies gedood. Wie boonen teelt voor groen gebruik, bereikt hierdoor tevens, dat men ook vroeger kan plukken. Doordat de planten door deze bewerking evenwel korter blijven, wordt de totaal op brengst echter nogal vermindert. Dit „koppen" laat zich ook toepassen bij bijv. bessen. In een bloementuintje wrijve men de bladluizen dood. Bij dit vieze werkje konrt een oude handschoen zeer van pas. Als direct middel moet verder genoemd worden het bespuiten met een bijtende vloeistof. In het klein kan hiervoor een bloemenspuitje gebezigd worden. Voor gebruik in het groot dient met te beschikken over een pulverisator. Men zette dan echter een iets grovere dop op dan gebruikt wordt bij de besproeiing met Bordeauxscbe pap om te zorgen, dat de vloeistof met meer kracht wordt uitgespoten. Hoe vroeger het bespuiten gebeurt, hoe beter, want als de bladeren reeds tamelijk krullen, zitten de luizen bijna onbereikbaar voor de doo- dende vloeistof. In de meeste gevallen kan men de luizen afdoende bestrijden door bespuiting met een vloeistof, die per 100 L. water bevat 2 K g. goede groene zeep en 1 L. gewone brandspiritus. Bij fijne gewassen, als rozen, nemen men deze vloeistof op halve sterke Voor kleine tuintjes, vooral ter bescherming van rozen en siererwten, zijn klaargemaakte praeparaten, bijv. z.g.n. „Pbytophiline" wel aan te radeD. Bij een bloemist is dit middel, met gebruiksaanwijzing, wel te bekomen. S. II. V. TEXEL, 26 Juni 1915. Dit jaar worden 20 plaatsen als surnumerair der posterijen en telegrafie, waaronder ten hoogste 2 voor vrouwe lijke candidaten beschikbaar gesteld voor hen, die in het bezit zijn van een eind diploma van een Hoogere burgerschool, Gymnasium of daarmede gelijkgestelde inrichting van onderwijs. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofd bestuur der posterijen en telegrafie te 'sGravenhage vóór 16 Augustus e. k. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- en telegraaf kantoor te dezer plaatse. Blijkens het gepubliceerde in de dagbladen stellen Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan Prov. Staten voor op het verzoek van B. en W. van Texel, om het maximum van de bijdrage voor een korteren verbindingsweg tusschen den Burg en de Haven tot 17.500 gld. te verhoogen, afwijzend te beschikken. Oudeschild, 24 Juni. Van 21 tot en met 24 Juni zijn van hier totaal verzonden 14 koeien, 14 kal veren, 233 schapen, 1427 lammeren, 2 paarden en 22 varkens. Ofschoon er nog niet vee! nieuw zeegras aan komt drijven, zoodat er slechts hier en daar iets van op de steenglooiing is ie bemerken, was door den heerschenden wind heden de haven vrij vol. Om de scheepvaart zoo min .mogelfik te belemmeren, was men druk in de weer het er uit te verwijderen. Ten deele werd het op den wal gehaald, ten d9ele werd het door middel van een net uit den mond getrokken, zoodat tegen den avond de haven weder vrij ruim was. Gistermorgen kon men hier dui delijk 2 zeppelins waarnemen waarvan de een zich in Westelijke de ander in Oostelijke richting voortbewoog. O osterend, 25 Juni. De Hoofd-Inspecteur der Visscherijen heeft ter kennisse van de visschers alhier gebracht, dat bij artikel 4 van de Oorlogs- zeeongevallenwet is bepaald, dat le. „het den schipper verboden is met zijn zeevaartuig eene Nederlandsche haven of reede te verlaten, en het buitengaats te brengen, tenzij hij in het bezit is van eene schriftelijke vergun ning, afgegeven door of namens den Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart." 2e. „De schipper is verplicht die ver gunning op eerste aanvraag te vertoonen aan de ambtenaren, belast met het op sporen van de bij deze wet strafbaar gestelde feiten." Bedoelde vergunning wordt alleen ver leend, indien de schipper ten genoegen van een Hoofdinspecteur kan aantoonen, dat de bemanning verzekerd is tegen ongevallen. De Gocksdorp. Gisteren passeerden benoorden Texel vier Zeppelins, twee in westelijke en twee in oostelijke richting. Een Zeppelin maakte een duikeling, door welke oor zaak is onverklaarbaar. Aan de leden van het Witte Kruis zij medegedeeld, dat de verbandtrommel etc. staat ten huize van den heer J. A. G. Alderlieste te De Cocksdorp en niet bij het bestuurslid Zeylemaker. Vlieland, 23 Juni. Gisteren en heden ziju meerdere lucht schepen ons eiland gepasseerd. Tot Vader en Moeder in het Diaconie- Weeshuis alhier zijn met ingang van Juli benoemd de heer K. de Vries en echtgenoote te Harlingen. De schorsing te hilversum. Omtrent de schorsing van den heer J. G. van Schoonhoven, commies ter secretarie en loco-secretaris te Hilversum, vernemen ivij het volgende De heer J. Sligtinpr, gewezen directeur der gasfabriek te Hilversum, was voor nemens beslag te doen leggen op den destijds door hem gestorten borgtocht ad f 12,000. B. en W. wilden hem vóór zijn en het geld, dat in effecten op het gemeente huis aanwezig was op een veilige plaats opbergen. Toen de trommel, waarin de effecten zich bevonden, werd openge maakt, bleken er twee stukken van f 1000 te ontbreken. Het ingestelde onderzoek leidde tot bet vermoeden, dat de stukkon ver duisterd waren door den heer S., die daarop in een spoedeischende vergade ring van B. en W. geschorst is. Engelsche medailles voor redders. De Board of Trade heeft medailles ge schonken aan kapitein B. Kuiper van het stoomschip Constance Kathariua en kapitein K. Matroos van het stoomschip Elisabeth, voor de diensten bewezen aan de in nood verkeerende bemanning van het. voor Rotterdam bestemde op 10 April getorpedeerde stoomschip Harpelyce. Een postduif met een legerorder. Bij den heer H. J. Wiersum aan den Meeuwerderweg te Groningen, is een postduif aan komen vliegen, 'tls naai de heer W. meedeelde, een duif van het Duitsche leger en ze droeg een legerorder bij zich. Met het oog op de neutraliteit wordt de inhoud der legerorder niet be kend gemaakt. De heer W. wil de duif weer laten vliegen, heeft het misschien al gedaan maar had het diertje niet met legerorder en al geinterneerd moeten zijn, vraagt het N. v. h. N. Aan de Belgische grens. Voor de bevolkiDg van Koewacht rijzen lastige vragen, doordat de grens juist door het dorp loopt, zoodat b. v. de kerk op Belgisch gebied en het kerkhof op Hollandsch gebied ligt. De bewoners van Hollandsch Koewacht mochten Zondag alle tegelijk naar de mis onder Duitsche geleide. De luiken der huizen werden gesloten en er mocht geen woord met de Belgische geloofsgenooten gesproken worden. De poes als hazenvangster. Toen dezer dagen J. W. v. d. B. te Bieskensgraaf in het land was, zag hij dat een oude haas door een kat werd nagezeten en gevangen. Zeker zou het met het leven van den hardlooper ge daan geweest zijn, zoo hij niet door v.d.B. uit de klauwen van poes was verlost. Wel een uur had langoor noodig om weer op zijn verhaal te komen. Toen verdween hij weer in het ruime veld. Oneerlijk. De recherche arresteerde te's Graven hage gisteren een sergeant der genie, die zijn post verlaten had met mede neming van detacbementsgelden. Hij is ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Een smokkelende huzaar. Door de grenswacht te Beek is volgens de Am. Ct. Zondagavond gearresteerd de Nederlandsche huzaar E., uit Webl, die trachtte twee paarden over de grens te smokkelen. De paarden zijn in beslag genomen. De tegenwoordige tijd. Een comedie met diep tragischen achtergond evenwel speelde zich Zondagavond af aan de Haven te Breda. Een jongetje van 16 jaar sprong daar te water. Nauwelrjk voelde hij zich nat worden of hij schreeuwde luidkeels om hulp, waarop een schipper hem op 't droge gebracht. Toen de politie hem naar de motieven zijner wanhoopsdaad vroeg, antwoordde hij, „dat hij zijn „meisje" met een „ander" had zien loopen, en dat hij dit niet kon overleven Och arme 1 Msb.. Wat men ziet en wal men niet ziet. Zondagmiddag passeerden op den Bad huisweg te Scheveningen twee dames de rails van de stoomtram: Een der dames, die zeer hooge hakken onder haar prachtschoentjes heelt, blijft met een der hakken tusschen deze rails geklemd staan, zoo vertelt de H. C. Dame rukt, trekt, wringt, doch de hak zit onwrikbaar... De stoomtram moet stoppen en een talrijk publiek stroomt belangstellend samen. Daar verschijnt een agent van politie. Hij gelast de dame haar schoen uit te trekken. De dame weigert. Dan knielt de dienaar der wet neer en knoop bet mooie schoentje los. De dame trekt haar voet er uit en... algemeen gelach. Want baar buite gewuon elegant kousje zit vol luchtgaatjes.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1