a m»; 1° 2892 m Donderdag 1 Juli 1915 28al' Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. tst rt Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'mden met verhooging der porto's. ONNEMENTEN en ct s ct len ain li n kke iie fer fening brandweer te Oudeschild. irgeineester en Wethouders van 111 ilet op art. 8 der verordening, re ide de inrichtiDg van de brandweer eze Gemeente MAKEN BEKEND op Zaterdag, 3 Juli 1915, oefening met en eene beproeving de te Oudeschild gestationneerde dspuit zal worden gehouden. roepen mitsdien de dienstplichtigen die brandspuit op om op gemelden des namiddags ten half 7 ure bij brandspuithuisje aanwezig te zijn. ider de dienstplichtigen bij die dspuit worden verstaande pom bij de zuigpompde manschappen de malmirumde manschappen bij perspomp en reserveslangenleiders slangenleiders en reservepompers pijpleiders; de reparateurs; de lap Iragers de lantaarndragers ischappen bij de brandhaken Advertentiën vóór 0 nar op den dag der altgave Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden nwir pliutsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per numm.r. ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tk x e l de en inde opperporders en pordersde ischappen bij de geredde goederen "voorts de commandeurs en plaatsver- ejgende commandeurs van alle afdee- en. e dienstplichtigen worden hierbij her- _4rd aan l. artikel 9 der brandweerverordening, ende Jij de beproeving der spuit of bij id, blijft ieder dienstplichtige op de ji aangewezen plaats en is verplicht lem opgedragen taak ordelijk en met rleg uit te voeren, totdat hij daarvan dt ontslagen door dengene, die over bevel voert. artikel 10 dier verordening, luidende [ij, die van de oefeningen verlangt gesteld te worden, moet vooraf daar- kennis geven aan den brandmeester er spuit, aan wien de beslissing is rgelaten. artikel 242 der verordening van tie, luidende )e brandweerplichtigen zijn gehouden 'brand of oefening de bevelen hun even door den brandmeester of door andere boven hen gestelde personen, it en onmiddellijk te volbrengen, ij zorgen bij oefening op den bepaalden en bij brand na de gedane oproeping hun post aanwezig te zijn en mogen zonder geldige reden met verlaten, met goedvinden hunner superieuren, artreding wordt gestraft met geldboete a ten hoogste f 25,— subsidair 6 dagen htenis. Pexel, 28 Juni 1915. Burgem. en Weth. voornoemd, METS, L.B. JONKER, Secretaris. MILITIE. derzoek betreffende voorgeoefendheid. De Burgemeester der Gemeente Texel lakt bekend, dat in de maand JULI zal plaats hebben het onderzoek tot verwerven van het bewijs betreffende voldoen aan de eischen van voorge fendheid bedoeld in art. 70 der ilitiewet. Het bezit van dat bewijs eft in geval van toewijzing aan de fanterie, de Vesting-Artillerie of ds mietroepen aanspraak op een twee aanden korteren eerste-oefeningstiid. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij oninklijk besluit van 17 Juni 1912 taatsblad No. 188). Inlichtingen om- ent deze eischen zijn te verkrijgen ter cretarie dezer Gemeente. Het onderzoek zal aanvangen op Dinsdag 27 Juli 1915 9n, zoo noodig, de twee volgende dagen worden voortgezet. Het wordt gehouden in de volgende garnizoensplaatsen Amsterdam, den Helder, 's-Gravenhage, Gorinchem, Breda, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. Aan het onderzoek kunnen deelnemen de militieplichtigen, die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd. De militieplichtigen, die aan het onder zoek wenschen deel te nemen, moeten zich voor 9 Juli a.s. aanmelden bij den Burgemeester der Gemeente, voor welke zij voor de militie zijn ingeschreven. Zij moeten bij de aanmelding opgeven in welke Gemeente zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de Gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen déél te nemen, moeten boven dien te kennen geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening lege ring en voeding wenschen te genieten. Aan de militieplichtigen, die zich voor het onderzoek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter inlijving bestemd zijn, later bericht gezonden van de plaats (localiteit), waar en van het uur, waarop zij zich voor deelneming aan het onder zoek moeten vervoegen. Texel, den 28sten Juni 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, L.B. 10—26 Juni. Nu de beide Kamers met vacantie zijn is h6t ten onzent rustig in de politiek. Alleen stuit men nu en dan op vrij scherpe perspolimieken, die zouden kunnen doen vermoeden, dat de z.g Godsvrede al zoo goed als tot het verleden behoort en begint ook de sociaaldemocratische pers ziGh te roeren tegen de voorgestelde uitbreiding van de Landstormwet, doch overigens zijn er weinige onderwerpen, die de belangstelling in bijzondere mate bezig houden. Was er niet het groote wereldgebeuren rondom ons, de tijd van de komkommers en de zeeslangen zou reeds ingetreden zijn en de politiek zou ten onzent haar zomer slaapjehebben aangevangen. Thans wordt het echter maar een klein dutje, niet alleen omdat over weinige dagen de stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen zal worden geopend, maar inzonderheid omdat de deuren der Landsvergaderzaal zich binnen kort weer voor de vertegenwoordigers van ons volk zullen ontsluiten en belangrijke onderwerpen de aandacht zullen vragen. De minister van oorlog vraagt zijn honderd duizenden jonge weerbare mannen en als ze hem worden gegeven, dan zal dat stellig niet zonder strijd gebeuren de minister van marine vraagt nieuwe oorlogsschepen voor Indië de regeering maakt zooals officieus gemeld wordt zich alweer ge reed om een nieuwe aanvrage te doen van eenige millioenen voor het bestendigen van de maatregelen, die met het oog op den oorlogstoestand getroffen worden belangrijke wetsontwerpen vooizeker, die nog voor den gewonen begrootingsarbeid door de Kamers onder de oogen zullen dienen te worden gezien. In bijzondere mate zal in den eersten tijd tijd de belangstelling uitgaan naar het ontwerp den Landstorm betreffende, temeer nu, zooals we reeds eerder melden, de ontvangst in de Kamer aanvankelijk niet van zoo bijzonder vriendelijken aard is ge weest. 't Kan nog meovallen als straks de minister heeft gesproken, maar onver deelde instemming vond het ontwerp niet Ook in het land niet. Behalve de sociaal democraten zijn er kringen, die de maat regel veel te uitgebreid achten en veel verder reikend dan de naaste toekomst, weer anderen die meenen dat er militaris tisch drijven achter zit en zelfs, die vreezen dat het alleen te doen is om straks ook een rol te spelen, m.a.w. aan den oorlog deel te nemen. Wat beide laatste groepen betreft, gelooven we dat de regoering wel een duidelijk en geruststellend woord zal spre ken zooals ze reeds eerder deed, maar of ze de eerste groep zal kunnen overtuigen, dat ze niets te voel vraagt, is een andere zaak. Vaa een der parlementsgroepen weet men thans reeds dat zij den oorlog aan dit ontwerp verklaard heeft. De sociaal-demo craten hebben het in de afdeelingen be streden en gaan thans over tot een uitge breide actie, die door een landelijke demon stratie, Zondag te Utrecht gehouden, werd ingeleid. Mede in verband m6t de vole vraagstuk ken, die in dezen veelbewogen tijd aan de orde komen, is men in de S. D. A. P. overgegaan tot het in het leven roepen van een partijraad, waarin om het in korte woorden te zeggen de kopstukken der party en baar verschillende onderdeelen zitting hebben. In de dezer dagen gehouden vergadering van dien Partyraad nu, is de kwestie van de Lanastormuitbreiding onder de oogen gezien. Daarin werd o.m. door den voorzitter van het Partybestuur mede gedeeld, dat er noch in het Partybestuur noch in de Kamerfractie iemand is, die eenige geneigdheid bezit de aanneming van het wetsontwerp te bevorderen, te minder waar volgens velen noch de handhaving der neutraliteit, noch d6 veiligheid des lands een uitbreiding van den Landstorm eischen. Integendeel, men was van gevoelen, dat de iegeering eenvoudig gebruik beeft gemaakt van een stemming, waarvan ook het adres van Aalst c.s, een uiting was, om tot 'n leger- uitbreiding te geraken, die niet door de tijdsomstandigheden gebodeD moet worden geacht. Alleen ten opzichte van één denkbeeld koesterde men sympathie, n.l. dat de oudste landweerlichtingen naar huis zouden worden gezonden en er is dan ook een strooming in de Partyleiding om b.v. op te roepen vrijgestelden en vrygeloten van 20-25-jarigen leeftijd als daardoor die oudste landweerlichtingen naar huis zouden kunnen terugkeeren. Daarentegen waren er anderen die tegeD elke legeruitbreiding waren. De S.D.A.P. heeft thans openlijk den strijd aangeboden tegen het wetsontwerp tot het uitbreiden van den Landstorm op de wijze als de regeering in haar ontwerp heeft belichaamd. En zy scbynt van plan tegen dit Landstorm ontwerp 'n storm in het land te verwekken. Of haar dit gelukken zal moet worden afgewacht. o o—o De verovering van Lemberg heeft een golf van vreugde en geestdrift doen gaan over Duitscbland en Oostenryk-Hongarije en vormde wel het onderwerp van den dag in de afgeloopen week. Geen wonder, het is dan ook een belangrijk wapenfeit, dat ongestoord de volle aandacht kon vragen daar er op de andere deelen van het oor logst errein zoo goed als niets belangrijks voorviel. Na Lembergs val is op het oostelijk front echter nog geen rust ingetreden. In tegendeel met kracht trachten deDuitsche en Oostenrijksche troepen nog steeds hun offensief voort te zetten in Galicie. En nog altijd met succes. Iedere poging der Russen om de aanvallende beweging der Verbon denen tot staan te brengen mislukte tot dusver. Het Russisohe hoofdkwartier is reeds teruggebracht op Russisoh gebied en als de zaak voor de Russen niet spoedig een gunstige wending neemt dan kan worden .verwaoht dat over enkele dagen de laatste Russisohe troepen zich uit Galiciö hebben teruggetrokken. Toch bieden ze nog hardnekkig tegenstand en wel op het meest zuidelijke gedeelte van het front dat aan de DjDestr reikt en waar een officieel Russisch bericht de tijding heeft gebracht, dat de Czaar naar het front is vertrokken daar mag worden verondersteld, dat hier of elders in het oosten een nieuwe krachtsinspanning der Russen wordt voor bereid. Aan de Djuestr is de positie der Russische troepen echter een zeer moeiiyke geworden en het feit, dat de Oostenrykers er in slaagden op een paar punten deze rivier over te trekken wettigt het vermoe den, dat ook op dat gedeelte van het front een terugtocht overmydeiyk wordt, als de Russen er tenminste niet spoedig in slagen de aanval der Verbondenen oosteiyk en noordelijk van Lemberg tot staan to brengen. Wat de Duitschers en Oostenrijkers in- tusscben met hun offensief beoogen, is nog niet volkomen duideiyk. Wel echter begint het er naar te lijken, dat het hun bedoeling is een wig te slaan tusschen de Russische legers in Galicie en Polen. Gelukt hun dat dan loopt het leger der Russen in Galicië groot gevaar omsingeld en verslagen te worden. De Russen schynen echter dat gevaar ook in te zien en ze hebben tot nog toe hun verbindingen tusschen Polen en Galicië intact kunnen houden. Wel echt6r hebben ze het zuideiykst gedeelte van hun front aan den Weichsel, daar waar de San in deze rivier uitloopt, wat achteruit moeten brengen. Rukken de Verbondenen in Galicië nog verder vooruit, dan zal de terugtrekkende beweging zich ongetwyfeld ook verder voortplanten naar het front in Polen. Met het oog op een en ander mag de huidige situatie der iegers in het Oosten van byzonder belang worden geacht. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat daar nog groote beslissingen voor de deur staan. De bladen der geallieerden voorspellen, dat de Russen zich na hun meesterlijke terugtocht, waarbij ze byna geen buit in handen der Verbondenen lieten, zullen herstellen. Vooral als hun munitie voor raden aangevuld zyn. ,Maar daarvoor zal men nog eenig geduld moeten oefenen. A| zal gebrek aan voldoend geschut en munitie, tegenover de overweldigende hoe veelheid van dit oorlogstuig bij de Ver bondenen, mede de oorzaak zyn geweest van de ernstige nederlagen der Russen, de dapperheid van de Duitsch-Oostenrijksche troepen en de bekwaamheden hunner aan voerders heeft stellig ook wel eenig gewicht in de schaal gelegd, 't Is waariyk geen wonder, dat beide in de laatste dagen luide in de Duitsche bladen zijn bezongen en dat daaraan ook in de zitting van den Prui- sischen Landdag geestdriftig hulde werd gebracht. Het oogenblik was de socialis tische sprekers, die ook hier met kracht getuigden, dat elke veroveringszucht de Duitsche regeering vreemd moge blijven opdat de komende vrede niet de kiem van een Dieuwen oorlog in zich zal dragen, dan ook nitt zeer gunstig. TrouweDsmeer en meer komt in den laatsten tyd onder de verschillende partijen het der.khpe'd t t TEXELSCHE COURANT. L wt bo i

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1