Gemengd Nieuws. Marktberichten Veiling V. P. N. Advertentibn. Predikbeurten. s Dat ook hier, evenals op tal van andere plaatsen, pogingen werden aan gewend om tot oprichting van een af- deeling van den Vrijwilligen Landstorm te komen, kwam ons reeds herhaaldelijk ter oore. Thans vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt bij genoegzame deelneming een rijwielafdeeling te vormen en dat in verband daarmede binnenkort een open bare vergadering zal worden uitgeschre ven. Datum en plaats zullen per adver tentie in ons blad worden bekend ge maakt. Spoor- en Bootdienst. Nu de teekenen er op wijzen dat de thans ingevoerde dienstregelingen ge- ruimen tijd geldende zullen blijven, hebben wij het plan opgevat onze gewone spoor- en bootdienst weder uit te geven, voorshands laten wij hieronder echter volgen de uren van vertrek en aankomst, zooals wij ze in de Heldersche Courant vinden opgenomen Vertrekuren van de boot van Texel 6.30 vm., 10,45 vm 2,50" nm 5,30 nm. Vertrekuren van den boot van Helder 9,15* vm., 12,15 nm., 4,15** nm. 6,40 nm 'Zondags 10,- vm. Zondags niet. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. 6,26* 7,40 sneltrein 9,-8 12,06 1,091 1,59 4,-t 4,10 7,40 sneltrein 8,30 Aankomst. 9,11 9,11 11,35 2,19 3,09 4,87 5,55 6,05 9,15 10,54 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 7,05 te Alkmaar 8,14 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,48 te Schagen 9,01 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 6,01 8,35 8,09 sneltrein 9,33 9,47 11,47 1,04 3,41 3,38 6,09 5,25 7,33 9,04 sneltrein 10,40 10,47 12,54 Bovendien van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,01 aankomst 10,08 en dagelijks des avonds vertrek 10,08 aankomst 11,16 Zondags niet. loopt tot 5 Sept. t alleen op Zaterdag alleen op Zondag. Oudeschild, 5 Juli. Zaterdagavond j.l. werd bij het pro- beeren van de alhier gestationneerde brandspuit de proef genomen, of men met de aanwezige brandbluschmiddelen bij laag water bij eventueelen brand het zeewater ver genoeg zou kunnen brengen. Deze proef slaagde uitstekend. Over het algemeen waren de brand bluschmiddelen in vrij goeden toestand en de opkomst der brandweerplichtigen liet niets te wenschen over. De kermisweek is ten einde zou men bijna kunnen zeggen, want ofschoon er geen kermis was, in de Zeven Provinciën was het de geheele week drukker dan in gewone jaren. Van af Dinsdag- tot en met Zondagavond was er elke avond iets t9 doen. Behalve Woensdagavond was het er Vrijdag-en Zondagavond buitengewoon druk. Vrij dag voerde de Tooneelvereeniging „Kunst aan het Volk" voor een groot publiek met veel succes op „Vergulde leugens" tooneelspel in 4 bedrijven, gevolgd door „Hoog bezoek" blijspel in 1 bedrijf. Zondag daaraanvolgende onthaalde de gemengde Zangvereeniging „Eigen Oefening" de vele bezoekers op Zang van het gemengde koor, Solo's en Voor drachten. Beide avonden bleven de aanwezigen na afloop nog langen tijd bijeen. Vooral de jongelui hebben deze week volop genoten. O osterend, 6 Juli. De bekende karakter-komiek, de heer Bart Elferink, van Haarlem, trad hier Zaterdag- en Zondagavond in „het Wapen van Amsterdam" op telkens voor een volle zaal. Op beide avonden, te zamen werden niet minder dan 45 voordrachten gegeveD, voldeed de Heer Elferink bij-, zonder goed. Men weet niet, wat men het meest in dezen declamator heeft te bewonderen, de gemakkelijke wijze van voordragen of de koddige mimiek, die tot onbedaarlijk gelach opwekt. Ernst werd schaars gegeven, doch ook in dit genre is de heer Elferink „meester op de wapens". Stellig kan gezegd worden, dat niemand onvoldaan was, en menigeen heett gezegd, de kermis wel te kunnen missen, wanneer dergelijke avonden gegeven worden. Voor de jeugd zou men dan iets anders moeten geven. Ook het bal slaagde beide keeren goed. Geen onvertogen woord werd gehoord. Gisteren geraakte het stroo op een wagen waarop lammeren vervoerd werden, inbrand. Van enkele lammeren schroeide de wol zoodanig, dat ze er minder oogelijk uitzagen. Men heeft het plan, ze op de markt te presenteeren daardoor opgegeven en is er mede huis waarts gekeeid. Credietsduur-beperking Met bovengenoemd doel wordt door de Ned. Vereen, van IJzerhandelaren een circulaire verspreid waarin wordt mede gedeeld, dat is besloten, de afschaffing van hèt jaarcrediet te bevorderen. Om daartoe te kunnen geraken is het noodig dat timmerman, wagenmaker, smid, enz. op korteren termijn hunne vorderingen mogen indienen enbe taald krijgen. Uw eigen belang wordt daardoor ge diend, aldus de circulaire, daar U dan korten tijd na het verrichten der werk zaamheden controle op de prijsberekening enz. hebt. Het is niet billijk, dat U het geld, dat na het verrichten zijner werkzaamheden, den Ambachtspatroon toekomt, onder U houdt. Wij meenen de vereeniging bij haar sympathiek streven, om het euvel van lang krediet, waarmede als regel noch de credietnemer, noch de credietgever gebaat, doch veeial geschaad is, uit de wereld te helpen, te moeten steunen, door aan dat streven algemesne bekend heid te geven. Bj een landbouwer in Haarlemmer meer zijn drie jonge koeien plotseling in de weide gestorven. Bij onderzoek is gebleken, dat de dieren vergiftigd zijn, doordat het land met stadsvuilnis was bemest. Een mülionnair aan 't hooien. De Bayr Kurier meldt, dat zich onder de gevangenen in het kamp op het Lecbtfeld ook een der Bothschilds uit Parijs bevindt, die met zijn auto in ge vangenschap is geraakt. Deze heer ontvangt nu dagelijks verschillende pak ketten met allerlei versnaperingen, lek kernijen, cogn ig, fijne wijnen, zelfs wel riekende haar- en mondwaters. Ten gunste van den hoogen gast werd de hulp van het Spaausch gezantschap in geroepen, echter met dit gevolg, dat deze milionnair om den anderen dag 's morgens om 4 uur tegelijk met de andere gevangenen moet aantreden om te gaan- hooien. „Wel een gezonde maar toch een voor hem zeer ongewone arbeid", voegt het blad aan deze mededeeling toe. Een nog onbekende vrouw is op het Huysplein te 's Gravenhage door een auto aangereden eu aan borst en hootd gewond. Kort daarna is zij overleden. Bij het zwemmen verdronken. Te Leeuwen zijn Zondagmiddag twee tweelingbroeders van 11 jaar, zoons van J. Klassen, bij het zwemmen in de Waal verdronken. Hbl. Eenige ingezetenen van Alkmaar- hebben zich tot de Kroon gewend met het verzoek het raadsbesluit tot het doen doorgaan van de kermis als in strijd met het algemeen belang, te willen vernieti gen: Donderdag en Vrijdag zijn in den Abtswoudschen polder niet minder dan Bdu stuks gioot en klein vee, wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer, afgemaakt. Van de 42 jongelieden, die zich te Wassenaar aan de keuring voor de militie onderwierpen werden 18 onge schikt verklaard. Touw van papier. Een der correspondenten van het „Hbld" schrijft: Het gebruik in Duitschland van zak ken van papieren weefselster vervanging van jute zakken, waaraan gebrek be staat, wordt thans gevolgd door touw, eveneens van papier vervaardigd, dat eerst geperst en daarna gediaaid wordt. We zagen gisteren dit touw, gespannen over de zware dekkleeden van beladen open spoorwagens.- Het is zoo dik en sterk, dat men het met moeite zelfs met een schaar kan doorknippen. Spartaansche ouderliefde. Een ooievarenpaar te Molkwerum gaf daarvan een voorbeeld. Van haar 4 jon gen bleek één minderwaardig, althans, naar het oordeel der oude vogels, niet in staat of bestand de wederwaardig heden eens ooievaarsleven te dragen. Zij grepen het beestje en droegen het naar een nabije sloot, waar ze het koelbloedig verdronken. (Leeuw. Ct.) De zoon van een inwoner van Enk- huizen, die Brussel in allerijl had ver laten, met achterlating van zijn houden en hebben, bij de bezetting door de Duitschers, werd dezer dagen aangenaam verrast, toen zijn koffer met wat hij achtergelaten had, netjes per spoor aan zijn adres bezorgd werd. Tegen betaling van ruim f 8 kon hij zijn eigendom weder in ontvangst nemen. Gas uit turf Tengevolge van den hoogen prijs en schaarschte der steenkolen zal aan de gemeentelijke gasfabriek te Akkrum een proef worden genomen met het maken van gas uit turf. Tot dit doel zal 250 ton (circa 500,000 stuks) van de zwaarste Groninger baggerturf worden aangekocht. Proefondervindelijk is bewezen, dat de opbrengst aan gas uit turf minstens die van goede steenkool evenaart, zoo niet overtreft. („Leeuw. Ct.") Den Helder in donker. Naar aanleiding van de circulaire aan h. h. gasdirecteurep gericht inzake de kolenleverantie door bemiddeling van het Alg, Steuncomité is door B. en W. van Den Helder besloten van heden af de straatlantaarns niet te ontsteken. Reeds nagenoeg van het begin der mobilisatie af was de straatverlichting tot de nachtlantaarns gereduceerd, om dat men, wegens de afdamming van het Heldersche Kanaal geen of zeer moeilijk kolen aangevoerd kan krijgenthans worden dus ook deze weinige lantaarns gebluscht. Dat op den uitvoer van lijnolie naar het buitenland grof wordt verdiend, mag blijken uit het feit, dat Woensdag, den laatsten dag, voor den uitvoer toege staan, nog extra-treinen liepen op kosten van de uitvoerders, waarvoor, behalve het hoogste tarief ook de kosten der extra-verzonding plus waarborgsom moet worden betaald. Minimum uurloon. De Gemeenteraad van Zaandam heeft het minimum uurloon in de bestekken voor gemeentewerken voor grondwerkers van 27 op 28 ct. gebracht. Landelijke eenvoud. Op een dorp in de provincie Groningen, een dorp van de beroemde „woudstreek" genaamd Schildwolde, brak een felle brand uit in de bakkerij van C. Niewold. Gelukkig, zoo lezen we in de Prov. Gr. Crt., was het bladstil, zoodat de belendende perceelen geen gevaar liepen. Daarom, zoo vervolgt het bericht, en omdat er van het gebouw niets te redden viel, is de brandspuit niet gehaald. Inmiddels brandde het huis tot den grond af en verbrandde de geheele in boedel, waarvan verzekeringsmaatschap pijen de schade mogen vergoeden. Een Vorstenwedstrijd in Weldoen. Een correspondent schrijft aan het „Hbld." Toen ik dezer daeien na het gevecht te St.-Joris, mij te N.bevond, was ik getuige van een treffenda ontmoeting, 't Was in den voormiddag. De koningin van België was op een harer gewone tochten gekomen in een der zalen waar pas aangebrachte gewonden den ver pleegsters handen vol werk gaven. Aan een der bedden stond de koningin, die juist hielp een verschoven verband op nieuw te bevestigen. Zij stond dicht bij eenynuur, waartegen nog een leege krib met'helder -ftitte lakens op een nieuwen patiënt wachtte. Plotseling ging de deur open en kwam een officier dii korporaal ondersteunde de zaal bin Ieder keek verrast naar de deur. Sh de koningin bemerkte niets, totda gewonde met zijn geleider naast 't le bed, ter rechterzijde der koniDgin aangekomen. Toen wendde de koni het hoofd en ontmoette haar blik van den koning. Een glimlach ve dorde beider ernstig gelaat. Ze ha geheel onverwachts elkander onta daar waar na den slag, 't meest te he en te troosten is. Na een rondt door de zalen, verliet het koninl echtpaar het veldhospitaal. Ewel, zie de na, menier, da ze ons bei nie 'n vergeten zei een* jon met twee deerlijk gewonds armen van uit zijn krib de ontmoeting ha! zien. Inderdaad, die twee werken voor volk. van 1530 Juni. OVERLEDEN Willemina Sieben, lj No. 356, 2/7 '15. Door de diverse kooplieden werd h besteed voor Kipei f 5.65 1 8.00. Eendei 15,50 15,90. Aanvoer 40903 Middenprijg f 6,20. Jonge hanen t 0,11 f 1,30. Oude hanen 1 0,78 f 1,—. Oude kippen f 1,00 f 1,95. Konijnen 1 0,41 f 1.09. 133 stuks. Langenhoff, Texel, 5 Juli. Aangevoerd.' 0 Paaiden 1 a f0.— 4 Koeien f 185 a 1 265, 3 Pinken f 110 a f 135. 1 Graskalt f 40. 9 Nuchtere kalveren f 22 a 28.00 131 Schapen f 24,— a f 28, 384 Lammeren t 16,a f 17,00. Handel vlug. Amsterdam, 5 Juli. Aangevoerd 380 Runderen, le kwal. 106 k 110 ct. 2e kwal. 98 a 102 ct! 3e kwal. 94 a 96 ot. 140 Melk- enKalfkoeien 1 200 a t 3 146 N uchtere Kalveren f 14,k 1 2 369 Vette Varkens 70 a 94 ets. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 2 Juli. Ter markt aangevoerd 577 Lammeren f 12,— a f 17 50. 132 Schapen (vette) f 20,00 a t 31, 480 Biggen f 10 00 f 17.00 Purmerend, 6 Juli. Aangevoerd 607 Runderen waaronder: 321 vette koeien 80 4110 Ct. per 9-. Gelde koeien 1 160 d 240 Melkkoeien f 190 a 330. 32 stieren. 165 vette kalveren f 0,95 a f 1.15 p 471 Nuchtere kalveren f 14a 1 27 993 Schapen f 32 4 i 42,00 592 Lammeren 1 15,— a f21,—. 382 vette varkens '1 0,86 a 1 0,94 per 41 magere varkens 1 16 a 130,u0; 194 biggen f 12 a 118; kipeieren f 5.50 af 6.00 per 100; Zondag 11 Juli 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur de hr. Barende. van Alkmai Aoog. Vm. 10 uur da. van der Waa. Gelegenheid voor Doopsbedienio Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Den. Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Avondm» Oosterend, Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 uur ds. Dagevo nam. 3 uur da. Dage DOOPSGEZINDE GEMEENTE WaalGeen dienst. Den Hoorn, Geen dienst. vo Ondertrouwd PIIILIPPGS HENRI KNORRINGl en RETSY VLESSING. Defburg 7 Juli 1915. Huwelijksvoltrekking 28 Juli 1915. Eenige en algemeene kennisgeving. Burgerlijke Stand der Gemeente Vliel;

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2