Binnenland, Gemengd Nieuws. TEXEL, 4 Augustus 1915. Onder de namen van hen, die aan het einde van den cursus 2 Jan. 1 Aug. '15 aan de school voor Suikerindustrie het getuigschrift hebben verworven treffen wij ook aan die van onzen vroe- geren plaatsgenoot, de heer H. W. Dal- moijer, die in het vorig jaar met dit doel uit Ned. Oost-Indië overkwam. Omtrent de pseudo-priesters, die ook hier een bezoek brachten ontleenen wij aan het N. v. d. Dag het volgende Men kent allicht de twee zeer zwart uitziende „broeders", die eenigen tijd hier in de stad, en ook elders in het land, hebben rondgeloopen, naar zij ons inder tijd op ons bureau zijn komen mede- deelen, om gelden in te zamelen voor het stichten van scholen en kerken enz. in Turkestan, van waar zij zeiden te komen. Toen zij ons destijds bezochten gaven zij een paar half-heidenscbe, half christelijke namen op en vertoonden een pofusie van passen en aanbevelingen. Met dat al is 't gebleken, dat de beide heeren de gelden die zij onder het mom van vrome doeleinden in vrij groote hoeveelheid wisten bijeen te krijgen, ten eigen bate aanwendden. De politie heeft het daarom raadzaam geacht de hand op beide oplichters te leggen zij zijn voorloopig in het Huis van Bewaring onder dak gebracht in afwachting van hun uitzetting als vreemdelingen zonder middel van bestaan. OORLOG. De huidige toestand op het Oostelijk oorlogsfront geeft den Duitschers en Oostenrijkers juichensstof. Zij dringen in Polen steeds verder door en de Russen zijn verplicht linie na linie prijs te geven. Het ziet er voor de geallieerden duister uit. Toch is de terugtocht der Russen nog allerminst in een vlucht verloopon en al is met grqote snelheid wijken de beste oplossing tol behoud van hun leger, zoo houden zij toch op verschillende punten herhaaldelijk stand en slaan daarbij met zooveel kracht van zich af, dat de hen achtervolgende vijand alleen ten koste van groote verliezen opnieuw vooruit komt. Aan de Dardanellen geen vooruitgang, aan het westelijk oorlogsfront geen ver andering, en ook de Italianen schieten niet bijster op. De Balkanstaten houden zich nog buiten het gedrang, waarlijk, er zijn met grond nog niet veel voorspellingen te doen. Waterkamp bij de Friesche nieren. Omtrent het vertrek uit Amsterdam ontleenen wij aan het N. v. d, D. het volgende De uittocht van het gezelschap onder leiding van den heer Tjebbes had Zon dagmiddag plaats. Bij het IJ-paviljoen, het voormalige E. N. T. O. S. terrein, lagen de vaartuigen gemeerd, 2 zeiljachten, 2 loodsschokkers, 4 Marker botters, 1 groote jol, 2 Fiiesche tjalken, 16 scheepssloepen en ander klein grut, benevens motor- en stoom bootjes, de vlaggen in top van den helm stok en langs de touwen. De voorloopige regeling liep goed van stapel, ongeveer 200 jongens waren voor inscheping opgekomen. 80 moesten echter afgewezen worden, omdat.... ze niet konden zwemmen, 't Was een bittere teleurstelling, maar het was bij reglement bepaa'd, zij mochten niet mee. Te ongeveer half vijf vertrok de vloot met het overige gezelschap aan boord, uitgejuicht en uitgewuifd door familie leden, met bestemming naar Marken, vanwaar zij Maandag hoopten onder zeil te gaan naar de Lemmer. Ter eere van den jaardag van H M. de Koningin-Moeder waaide Maandag van de officieele en van enkele particuliere gebouwen de driekleur. Naar wij vernemen is het onlangs gezonken tjalkschip „de Koophandel" gelicht en Dinsdag te den Helder binnen gebracht. Den Hoorn3 Augustus. Reeds lang werd hier gefluisterd van groote werkzaamheden aan Stüfdijk en Korhoek, thans is men begonnen met het slaan van pijpen voor drinkwater voorziening. Tusschen het kleine licht en stuifdijk zal daarvoor eerst een proet worden genomen. Wie weet wat volgt. Oosterend3 Aug. Uit de officieele mededeelingen blijkt, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. L. Daalder, benoemd is als onder wijzer der 3e klasse aan de Muloscbool te Soerabaja, daartoe ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal. Oudeschild, 3 Aug. Hedenmorgen is door P. Kuiter, Haven Oudeschild, een postduif opgevangen. Aan den rechterpoot bevond zich een ringetje waarop stond Aanvaring. Zaterdagnacht zijn te Leiden bij de Jan Vossenbrug twee schepen tegen elkaar gevaren, ten gevolge waarvan een buis der gasleiding werd stukgevaren. Door een lantaarn op een der schuiten werd een groote vlam ontwikkeld, die zich aan de lading van het schip mede deelde en daaraan schade toebracht. Ten gevolge van het defect aan de buis was geheel Leiden geruimen tijd van gastoeyoer en -licht verstoken. asphaltwegen uit de aarde schijnen groeien, kan zulk een krijgskunde ge succes meer hebben. Wij drinken Af linaris en eten versch vleesch, dat dire uit Berlijn komt en wij kunnen e weg van 50 K.M. zoo noodig in tv dagen aanleggen. Daarom is het om heden te praten over de krijgskunde Napoleons tijd. „Die Gooische tram." Dezer dagen ontspoorde in de Vrouwi straat te Naaiden de locomotief van Gooische stoomtram, komende uit A sterdam Persoonlijke ongelukken ki men niet voor. Een klasse schoolkin ren, die een reisje per tram maakte, de reis niet voortzetten. Bij onderzo bleek dat de wissel met een jutei zoodanig was geperst, dat die niet and dan door verbranding er uit te verwij ren was. De dader is nog nietbeke Een doode als kiesgerechtigde. Toen een kiezer te Heerenveen, w geen oproepingskaart was verstrekta 't stembureau kwam, gaf de voorzit hem te verstaan, dat hij ditmaal gi stem kon uitbrengen, daar hij volgt de kiezerslijst.... overleden was. vergissing had men zijn naam doot haald, toen een naamgenoot van h( vlak boven hem op de lijst voorkomei was komen te overlijden, zoodat de dot alsnog zijn stem zal mogen uitbreng MILITIE. Inlijving van dienstplichtigen voor de lichting 1916. Ter kennis van belanghebbenden woi gebracht, dat de loting voor de lichti 1916 NIET wordt gehouden en dat I inlijving zijn bestemd alle ingeschreven voor die lichting, uitgezonderd zij lo die voor den dienst bij de mili ongeschikt zijn bevonden 2o. die bij onherroepelijk geword uitspraak voorgoed of tijdelijk van d dienst zijn vrijgesteld 3o. die bij onherroepelijk geword uitsprakk hetzij voorgoed, hetzij vo loopig van den dienst zijn uitgeslofe Het korps, waarbij ieder ingeschreve zal worden ingelijfd, en het tjjdstipi inlijving zullen nader worden bekei gemaakt. Texel, 31 Juli 1915. De Burgemeester der gemeente Tei METS, L.B. LANDSTORM-KEURING. Jaarklasse 1915. De Burgemeester der gemeente Te brengt ter algemeene kennis, dat dienstplichtigen bij den landstorm jaarklasse 1915 gelegenheid hebben zi aan een keuring te onderwerpen bij d keuringsraad, die zitting houdt op Di: dag 10 Augustus 1915, namiddags tl uur te Helder in het Casinogebouw. Het welbegrepen eigenbelang van landstormplichtigen maakt het zi wenschelijk, dat zij zich voor de keuring aanmelden o a. omdat zij, iof val zij ongeschikt mochten blijken na; zij in werkelijken dienst zijn gekom en alsdan weder huiswaarts wordeni zonden, hiervan moeilijkheden kunn ondervinden ten aanzien van hun ma schappelijke of studiebelaDgen. Ocd werpen zij zich aan een onderzoek den keuringsraad en blijkt daarbij v doende van ongeschiktheid, dan word zij van den dienstplicht bij den landstoi terstond ontslagen en staan zij ri meer bloot aan de kans om als lai stormplichtige in werkelijken dienst worden geroepen. Wenscbt een landstormplichtige I een anderen keuringsraad hot onderzo* te ondergaan, dan kan den Voorzit! van eerstbedoelden keuringsraad hf daartoe op zijn verzoek toestemmi verleenen. De landstormplichtigen van de jas klasse 1915 zullen hoogstwaarschijoli worden opgeroepen om in de twee helft van Augustus in werkelijken dien te komen, althans indien de voorgesteli wet tot uitbreiding van den landstor enz. daarvoor tijdig tot stand komt. Texel, 3 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, L.B. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel en de, daaronder ressorteerende, hulpka toren werd gedurende de maand Juli 191 Ingelegd t 22086,18 Terugbetaald - 4017,48 Het laatste, door dat kantoor uitgegefi boekje draagt het nummer 4140, Maandagavond zwom de heer J. M. Bots uit Nieuwkoop, thans iDgedeeld als milicien bij het 2e R. I. 3e Bat. 2 Com pagnie alhier in garnizoen van den Helder naar Texel en legde dezen afstand precies in een uur af. Held. Ct, De Landstormwet. De wet tot nadere uitbreiding van den landstorm enz. is door H. M. de Koningin bekrachtigd. De zitting van de keuringsraden in de verschillende provinciën voor de land stormplichtigen van de jaarklasse 1915 is zoodanig geregeld, dat de keuringen ongeveer half Augustus zijn afgeloopen. Het ligt in het voornemen om die land stormplichtigen voor zoover zij niet wor den afgekeurd, in de tweede helft van Augustus onder de wapenen te doen komen. Spoedig daarna is de keuring voor de jaarklassen 1914 en 1913 te wachten. Vermoedelijk zal de opkomst van de jaarklasse 1914 plaats hebben in. bet begin van October en die van de jaar klasse 1913 ruim een maand later. Deze plannen gelden echter slechts voor het geval, dat niet reeds te voren tot demobilisatie wordt overgegaan. O. H. Ct. Ongeluk. Tijdens de kermisdrukte te Heilo ge raakte Zondagavond te ongeveer 10 uur W. Smit, winkelier, Langestraat te Alk maar, en zijn logée een meisje uit Hoorn die op de in beweging zijnde tram wilde stappen, door het opdringen dei- menigte onder de tram. Het meisje was onmiddellijk dood. S. werd zeer ernstig aan borst en voeten gewond naar het St. Elisabeth gesticht te Alkmaar vervoerd. Da gevaarlijke grens. Te Sint Laureyns, nabij Sintkruis, is Zondagmorgen aan de draadversperring het lijk van een Belgisch vluchteling ge vonden. Moord. In de 1ste Nassaustraat no.- 12 te Amsterdam is Zaterdagmiddag de 51 jarige weduwe Weinrich, in een zolderkamer, die zij verhuurd had, vermoord gevonden. De vermoedelijke dader, de commen saal Bredel, die te Vlachtwedde gehuwd bleek te zijn, is aldaar door de mare- chausrée aangehouden en naar Amster dam overgebracht. Een onhandig inbreker. Welke onaangename gevolgen het hebben kan tot de analphabeten te be- hooren, blijkt uit het volgende Te Lochem werd dezer dagen door een venter postpapier verkocht, verpakt in een enveloppe, waarop met vette letters: Dienst. Van het hoofd der school te Na onderzoek bleek, dat al het ten verkoop aangebodene (w. o. pennen, pot- looden, griffels enz.) afkomstig was van een inbraak in de openbare lagere school in de buurtschap Nettelhorst bij Lochem. Autobus omver. De autobus Boskoop-Leiden is te Hazerswoude omgevallen. Vier der in zittenden werden ernstig verwond, waar van een levensgevaarlijk. Bloedvergiftiging Het dertienjarig dochtertje van den arbeider Keizerwaard, te Stoutjesdiik, gemeente Mijnsheurenland, liep in een tuin bij het spelen tegen een kar, waar door een wondje aan het been ontstond, dat tot bloedvergiftiging aanleiding gaf. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten, het meisje is aan de gevolgen overleden. Ernstig vliegongeluk. Bij het nemen van een proef met zijn uitvinding van een parachuten dek is de aviateur Beekburger Maandagmorgen ter hoogte van Maasbergen, door den wind afgedreven, neergekomen in een bosch achtige streek. Zijn éendekker werd ge heel vernield, hijzelf ernstig gewond. TJit de vog dioereld. Onder Hendrik Ido-Abacht schrijft men aan het Rolt. Nieuwsbl. had een koekoek een ei gelegd in het nest van een kwikstaartje Toen alle eieren, dus die van de kwikstaart-familie en van den koekoek waren uitgebroed, zag het kwik staarten-paar geen kans meer alle jongen voldoénde van voedsel'te voorzien. Er móést hulp komen 1 En die is gekomen. Hoe de familie kwikstaart dat heeft aan gelegd is ons niet bekend, maar een feit is het dat spoedig een winterkoninkje opdaagde en iederen dag weer terugkeerde met een flinke hoeveelheid voedsel voor de hongerige jongen. Onder Dinxperlo is de landbouwer W. Grushart door zijn paard zoodanig getrapt, dat hij aan de gevolgen bezweek. Het water goedkooper De Vlissingsche Duinwaterleiding-Mij. heeft bekend gemaakt, dat m6t ingang van 1 Aug. het tarief voor kleine wo ningen wordt verlaagd tot f 0,50 per maand, waarvoor 2000 liter mag worden gebruikt. Meer gebruik 5 ct. per 100 liter. Onder deze kleine woningen worden begrepen woonhuizen beneden een huur van f3,50 per week of f 14 per maand. Wild in overvloed. Men schrijft ons uit Noord-Brabant Het is opvallend, hoe bar veel wild er op het oogenblik in onze streken is. Vooral hazen en konijnen zijn er bij de vleet en de boeren zien dan ook met vreugde den tijd tegemoet, dat de jacht weer zal geopend worden, wijl verschil lende veldgewassen het aardig moeten ontgelden. Met strikken en klemmen wordt er door de boeren nog wel jacht opgemaakt, maar het beschiet er niet adn. En angst zit er bij de dieren niet in omdat er niet op geschoten wordt, wijl nog steeds alle geweren zijn ingeleverd en zich op de gemeentehuizen bevinden. Boeren die aan den boschkant of ver achteraf wonen, vertellen, dat het wild haast bij hen in huis zou loopen. Voor de jagers zal het aanstaande seizoen dit jaar een bijzondere bekoorlijk heid hebben, want ze zullen niet met ledige weitasch van hun tochten huis waarts behoeven te keeren. Tijd. Duur vleesch. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld." De vleeschprijzen blijven schrikbarend stijgen. Wat het worden moet, valt niet te zeggen. Regoeringsvarkens zullen vol gens mededoeling van den directeur van het Rijks Centr. Bureau in de eerstvol gende weken niet geleverd worden wijl er geen voorraad is. De exportslagers willen voorloopig den uitvoer van var- keDSvleesch staken. Dit zal den prijs van het varkensvleosch wel wat doen dalen, maar men doet goed zich dien aangaande geen illusies te maken. De slagers klagen steen en been er is bij de boeren aan varkens zoo goed als niet te komen. Wie nog voorraad aan spek heeft bewaart dien. Er worden enorme prijzen besteed. Men betaalt reeds tot 1 gulden en meer per K G. levend ge wicht, dat is ongeveer driemaal zoo duur als vroeger. 1812 en 1915. De Morning Post geeft eenige woorden weer van generaal Von Below, welke deze zou hebben geproken. Deze jour nalist had hem n 1. gevraagd, of het mogelijk was, dat de Russen hun stra tegie tegen Napoleon in het jaar 1812 zouden kunnen herhalen, d.i. alvorens terug te trekken het land tot een woes tenij te maken en aldus de vijandelijke legers aan den hongerdood over te leveren Generaal Von Below zou den journalist hebben geantwoord, dat zulk een stra tegie in 1812 wel kon slagen maar nu niet meer, nu het brood, dat de soldaten heden in Windau aten, gisteren te Breslau word gebakken. „In een tijdperk, waarin men spoor wegen aanlegt slecht één K M. achter de oprukkende troepeD, waarin duizenden automobielen achter ons staan, waarin "Vlaai qq dingen

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2