N° 2903 Zondag 8 Augustus 1915. 288t* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den da? der uitgave BONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burq op Te x e l INRICHTINGEN lke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge teute Texel brengen ter openbare nnis, dat het verzoek van JACOB 1QEL Kz., Koopman te Oudeschild op xel om op het perceel, kadastraal kend in Sectie D, No. 2487, een in- ihtiDg tot het bewaren van lompen mogen oprichten, voorwaardelijk door n is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, t volgens de bestaande jurisprudentie eotueel NIET tot beroep van de be- likking bevoegd zijn zij, die indertijd I it voor het Gemeentebestuur zijn ver lenen, om hunne bezwaren mondeling te lichten. Texel, den 4 Augustus 1915. Burgem. en Weth. voornoemd, i Secretaris, De Burgemeester, JONKER. METS, L.B. TEXEL, 7 Augustus 1915. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van Texel 30 vm., 10,45 vm., 2,50** nm 5,30 nm, ertrekuren van den boot van Helder 15'vm., 12,15 nm., 4,15" nm. 6,40 nm Zondags 10,- vm. Zondags niet. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 6,26* 9,11 7,40 sneltrein 9,11 9,-§ 11,35 12,06 2,19 l,09t 3,09 1,59 4,37 4,-t 5,55 4,10 6,05 7,40 sneltrein 9,15 8,30 10,54 Bovendien loopt een trein op Zondag- ;orgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 7,05 te Alkmaar 8,14 Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, an Helder 7,48 te Schagen 9,01 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 6,01 8,35 8,09 sneltrein 9,33 9,47 11,47 1,04 3,41 3,38 6,09 5,25 7,33 9,04 sneltrein 10,40 10,47 12,54 Bovendien van Alkmaar naar Helder iondagsmorgens vertrek 9,01 aankomst 10,08 en dagelijks des avonds vertrek 10,08 aankomst 11,16 Zondags niet. ioopt tot 5 Sept. t alleen op Zaterdag alleen op Zondag. - Bij Kon. Besluit is aan den heer E. Stoel, op verzoek ontslag verleend s heemraad van den Prins Hendrik der alhier. Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noordholland. Bjj de j.l. Donderdag gehouden keuring ferden 4 merriën voor de stamboekkeu- ing aangeboden. Slechts één daarvan is Qgeschreven, n.l. de 7 jarige merrie van den heer P. Kooij nabij den Burg. Voor het veulen van die merrie werd een aan houdingspremie van f30,— toegekend. Een aanhoudingspremie voor eenjarige paarden van f20,— werd toegekend voor die van den heer G. W. v. Santen, een idem van f 15, voor die van den heer S. C. Eelmandrie stuks werden aangeboden. Aangeboden werden 3 2-jarige paarden, 'n premie van f20,— werd toegekend aan die van den heer P. J. Bremer. Van het type trekpaard werden 5 veulens aangeboden, een premie van f30,— werd toegekend voor een van fa. C. R. Keijser Co. Dit is de eerste premie die te Texel voor het type trekpaard werd toegewezen. Voorts werd een aanhoudingspremie van f150,— toegekend voor den hengst .Arthur" van den heer M.A. Langeveld alhier. Een doodgenoaande. Vóór eenige dagen viel de familie L. te Vaals (Limburg) een blijde en onver wachte verrassing ten deel. Den 9 Juli werd haar ambtelijk bericht gestuurd, dat haar zoon onderofficier en versierd met het ijzeren kruis, in Duitschen dienst in Frankrijk gesneuveld was Een plechtige lijkdienst werd gehouden en familie en bekenden betreurden den doode, die, zooals nu blijkt nog tot het rijk der levenden behoort, want, volgens een tweetal door hem geschreven brieven dezer dagen ontvangen, bevindt hjj zich gezond en wel in Fransche gevangen schap te Cannes (Zuid Frankrijk). Limb. C t. Dinsdag herdacht de heer J. A. Laan te Wormerveer, lid der Eerste Kamer, onder talrijke blijken van belangstelling den dag van zijn 50-jarig koopmanschap. Ter herinnering aan dit gouden jubi leum schonk de heer Laan ten behoeve van de ouden van dagen onder de werk lieden der firma Bloemendaal en Laan een terrein aan den Wandelweg, waarop een tiental woningen zullen worden gebouwd en een park aangelegd. Deze stichting zal den naam dragen van ,,'tHot Saen- den". Ook schonk de heer Laan een som ter versterking van het pensioenfonds der werklieden. Voorts heeft de heer Laan f50,000 beschikbaar gesteld, ten einde de spoedige totstandkoming van een ambachtsschool aan de Zaanstreek te bevorderen. De gever heeft hieraan de voorwaarden ver bonden, dat binnen 2 jaar de plannen voor den bouw en het beheer der school geheel gereed moeten zijn naar goedvin den van een commissie, welke in overleg met den heer Laan zal worden ingesteld. Ten slotte f 10,000 aan de Maatschappij van Nijverheid te Haarlem, als studie fonds voor de leerlingen der Handels dag- en avondschool te Zaandam, welk fonds beheerd zal worden door het depar tement Zaanstreek van die maatschappij. Auto verbrand. Dinsdagmorgen halfvijf is in den Am- sterdamschen polder nabij de begraaf plaats een der auto's van den Zaandam- schen stalhouder, den heer J. Hooft, door onbekende oorzaak in brand gevlogen. De chauffeur kon nog bijtijds van den wagen springen, zoodat hij met een paar lichte brandwonden vrijkwam. De auto werd geheel vernield. Er bevonden zich geen passagiers in de auto. Verzekering dekt de schade. Hbl. Boter voor margarine. Teneinde de prijsstijging tegen te gaan is de uitvoer van boter beperkt. Men deelt nu aan het N. v. d. D. mee, dat sommige exporteurs eenvoudig al hun echte boter de grens doen overgaan, ver pakt in vaten met het merk „margarine" erop. Voor margarine geldt namelijk het uitvoerverbod niet. Vertelling als uit de Duizend-en-één naclit Het 4-jarig zoontje van den landbou wer O. in den Zuidplaspolder (Nieuwer- kerk a/d IJsel) kroop spelende in een blikken melkkan. Met geen mogelijkheid kon het ventie er weer uitkomen en welke pogingen de ouders ook aanwend- deo, slechts het hoofd stak boven de kan uit, de rest bleef er in. Ten einde raad spande de vader het paard voor den wagen en reed de kan met zoonlief naar het dorp, waar de smid den knaap verloste uit zijn onvrij willige gevangenschap. Geen belastingverliooging Er zal te Amsterdam geen belasting- verhooging behoeven te worden toege past, dank zij extra-uitkeeringen uit de vijf groote bedrijven (gas, electriciteit, waterleiding, tram en telefoon). Aan het station te Groningen kwam uit Duitschland een 8-jarig ventje aan, uit Oldenburg. Het kereltje was in het bezit van een behoorlijken pas en droeg op de borst een groot papier met het opschrift„Ich. Heinrich Eilers, will nach Herrn C. Ben- ninga in Groningen, Zuiderdiep 138 (Holland)". De jeugdige passagier was een van de 6 kinderen van de schoonzuster van Benninga, die in verband met den oorlogs toestand in zeer drukkende omstandig heden verkeert (haar man is aan hot oostelijk front) en zoodoende een van haar kinderen per adres aan haar zuster had gezonden. Humoristische onderwijzers Heel vermakelijk verging het de afdee- ling Hilversum van het Nederl. Onder wijzers Genootschap, die op de vergadering te Zwolle het volgende amendement had ingediend op het voorstel Dantumadeel. „Voorstel 47 worde aangevuld met:... en de meening van het N. O. G. ter kennis te brengen van de aaneenscha kelingscommissie en de Staatscommissie voor financieels gelijkstelling van het Openbaar en Bijzonder onderwijs De voorzitter deelde der vergadering „in vertrouwen" mede, dat de ineen- schakelingscommissie sedert 1910 ont bonden is en dat een Staatscommissie van financieels gelijkstelling nooit bestaan heeft. Onder daverend applaus der vergade ring werd het Hoofdbestuur ontheven van deze moeielijke opdracht. Tel. De heer Smit, winkelier, Lange- straat, Alkmaar, wien Zondagavond te Heilo het ongeluk met de stoomtram overkwam, is aan de bekomen verwon dingen in het Elisabetbsgesticht aldaar overleden. De gehuwde onderwijzeres. De raad der gemeente Andijk (N.-H.) heeft ingetrokken het vroeger vastge stelde besluit om in de instructie van het onderwijzend personeel de bepaliDg op te nemen, dat onderwijzeressen, bij huwelijk, zullen worden ontslagen. De moord te Amsterdam. Br. de vermoedelijke dader van den moord in de le Nassaustraat, is Maandag avond na overbrenging naar Amsterdam geconfronteerd met do huisgenooten en door deze herkend. Hij is vervolgens ter beschikking van de Justitie gesteid. Suikerbieten. In de Tem. Ct. deelt de heer De Muralt, lid der Tweede Kamer het volgende mee „Van verschillende zijden, o.a. ook van de zijde der schipperij, wordt mij ge vraagd of ik juist weet, hoe het zal gaan met den uitvoer van bieten in het aanstaande najaar. Van bevoegde zijde vernam ik, en het is ook eigenlijk in de Staatscourant reeds grootendeels medegedeeld, dat er op absoluut uitvoerverbod van bieten naar het buitenland, dus ook naar Belgie moet worden gerekend. Dit absoluut verbod maakt dat de heeren suikerfabrikanten vanzelf zullen meenen geen rekining te behoeven te houden met de Belgische concurrenten. Toch behoeven de landbouwers hierover niet te veel in te zitten. Van zeer bevoegde zijde weet ik, dat zoodra de Regeering bemerkt, dat de prijzen van de bieten onnoodig zullen worden gedrukt, er giaatregelen zullen worden genomen te z(jnertyd om dien druk van de zijde der fabrikanten te neutraliseeren. Officieele mededeelingen kan ik niet doen, omdat ik niet in de officieele com missies zitting heb, die deze zaken be handelen. Toch zullen de boeren goed doen natuurlijk van zijn zijde geheel vrij blijvend met bovenstaande mede- deeling rekening te houden. Te veel bie ten zijn er zeker niet, zoo vernam ik zeer stellig ter plaatse waar men dit weet." Voeding van mensch en dier. Naar wij vernemen, heeft Maandag j.l. in den Haag, een vergadering plaats gehad, bijeengeroepen door het bureau van de commissie voor de voeding van mensch en dier, en onder leiding van den minister van landbouw, nijverheid en handel, den heer Posthuma, in welke vergadering tegenwoordig waren ver schillende Nederlandsche gemeenten. Voorts werd de vergadering bijgewoond door afgevaardigden van eenige maat schappijen van landbouw, als vertegen woordigende de streken, welke aardap pelen en peulvruchten produceeren en wel die streken, waar zij het meest voor den handel geteeld wordendoor den voorzitter en den secretaris van het Ned. Laodbouwcomité en den voorzitter en den secretaris van den Ned. Tuin bouwraad, als vertegenwoordigende de producenten van groenten en nog door eenige andere personen, die ervaring bezitten op het g9bied der distributie. Doel der vergadering was te trachten gezamenlijk tot een resultaat te komen inzake de voorziening in de winterpro visie van de gemeenten. Naar aanleiding van de gevoerde be sprekingen, zullen nu bij de gemeenten inlichtingen worden ingewonnen over de vraag, hoever hare medewerking op dit gebied zou kunnen gaan. Belatigrijke oplichting. Namens de directie vau een der Stoom vaartmaatschappijen te Amsterdam is aangifte gedaan dat gistermorgen aan een onbekenden schuitenvoerder 150 balen koffie ter waarde van f6000 zijn afge geven, zulks ingevolge een telefonische opdracht van een der veemen. Aange zien echter bij nader onderzoek bleek, dat aan het betreffende veem van een dergelijke opdracht niets bekend was bleek oplichting in het spel te zijn. In verband hiermede zijn gisterenavond een tweetal mannen door de recherche aangehouden, verdacht zich aan deze oplichting te hebben schuldig gemaakt. Van 1 Augustus af zijn door de Nederl. spoorwegstations geen retour biljetten meer naar Zwitserland en Italië afgegeven. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dem Borg 30 CU. Franco per post door ge heel Nedbkland 45 Cts. Nfuir Amerika en andere l'inden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Grooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 CU. per nummer. i

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1