Binnenland, Gemengd Nieuws. TEXEL, 11 Augustus 1915. Door den heer J. Pz. Kok te Wes- termient alhier is opgevangen een post duif, dragende aan den rechterpoot een alliminium ringetje gemerkt LDB £6, aan den linkerpoot een gummi ringetje gemerkt P 6960. Op verzoek vestigen wij de aandacht van onderwijzers, ouders van kweeke- lingen en kweekelingen, op de adverten tie in dit nummer betreffende eene vergadering in cafó „den Burg" op Don derdag 12 Augustus. O osterend, 9 Aug. Te Oost is op ruim 71-jarigen leeftijd overleden de heer P. Haremaker, ge durende de laatste 5 jaren rustend hoofd der school. Voor dien t\jd was hij gedurende anderhalf jaar onderwijzer te Oosterend en daarna bijna 30 jaar hoofd der school te Oost. Zondagmorgen ontstond er brand in een hooischelf van den heer P. H. Koning. Oorzaak het spelen met luci fers door kinderen. Met vereende krach ten wist men de schade tot een mini mum te beperken en te voorkomen, dat de kostbare hoeveelheid in vlammen opging. Het bestuur van den Rijkswerk- liedenbond was Vrijdag op audiëntie bij den Minister van Marine om aan te dringen op het brengen op de begrooting van de verleden jaar in uitzicht gestelde doch toen wegens de tijdsomstandigheden teruggenomen salarisverbeteringen voor de Rijkswerklieden bij de marinewerven. Het bestuur heeft voor dezelfde aan gelegenheid ook een audiëntie aange vraagd bij den Minister van Oorlog, voor de werklieden, ressorteerende onder diens Departement. Vad. Een veehandelaar in het Oldambt kocht een guste koe en zette deze op stal. Eenige dagen later komt de voor malige eigenaar van de koe bij den koopman en wenscht weer een guste koe te hebben. „Welnu", zegt de veehandelaar, „ik heb er nog wel één voor je, kom maar mee. De boer bevoelt en betast het (zijn) beest eu koopt het f 12 duurder dan de koopman het gekocht heeft. Hij neemt het dadelijk mee. Eenige dagen later komt de koopman bij den boer, die hem zegt, dat zijn vrouw meent, dat hij zijn eigen koe weer ge kocht heeft. „Dan heeft je vrouw goed gezien," zegt de koopman. De boer is woedend en wil den man niet weer bij zich in huis hebben 1 Pr. Gr. Ct. Verzorging van minderjarigen. De te Barneveld gevestigde „Vereeni- ging tot duurzame verzorging van min derjarigen" heeft naast haar uitgestrekte bezittingen, nog de eveneens onder die gemeente gelegen boerderijen Glindhorst, Binnenveld en Het Boschhuis uit de hand aangekocht. De bedoeling is, op deze gronden, ter grootte van ruim 100 H.Aeen 20 tal boerderijtjes te stichten, waarin voogdij kinderen een gezinsverpleging zullen genieten. Men hoopt nog dezen winter het grootste deel der gronden te exploiteeren. Een zoontje van den militair Dod- dema, te Heveskes (Groningen) geraakte onder een zwaar beladen stroowagen en overleed aan de gevolgen. In zijn Doopsgez. Krantje deelt ds. Britzei mede, dat een gemeente- lid ter gelegenheid van zijn gouden jubileum als industrieel aan de Doopsgez. Gemeente te Wormerveer f 2500 heeft geschonken. De invloed van den oorlog, vooral de eerste maanden bijzonder merkbaar op het reizigersvervoer, begint langzamer hand te tanen. Over Juli 1914 bedroegen de ontvangsten aan het plaatskaarten bureau te Arnhem plm. f 100,000, terwijl cr-ze in dezellde maand van dit jaar ruim f 93,000 waren. Daar het inter nationaal verkeer thans vrijwel tot een minimum cijfer is gedaald, mag hieruit geconstateerd worden, dat het binnen- jttuüocb vei voer vrijwel normaal is. Kinderzegen in oorlogstijd. J. Soons, gemeente-werkman te Heer len, werd verblijd met de geboorte van zijn 18e en 19e kind. Limb. K. Melkprijzen in den a. s. winter. In antwoord op haar tot den Minister van Landbouw gericht verzoek om maat regelen te willen nemen, die tengevolge zouden hebben, dat consumptiemelk in voldoende hoeveelheid tot normale prijzen verkrijgbaar zou zijn, ontving de Kamer van Koophandel te Delft van den Minister bericht, dat hij geen aanleiding vindt om het nemen van bijzondere maatrege len in dien zin in overweging te nemen. Nu dergelijke verzoeken uit zoo vele gemeenten gedaan worden bestaat de kans, dat de Minister wellicht nog op zijn voorloopig besluit terugkomt. Van een der te Papendrecht ver toevende Belgische vluchtelingen, schip per Van Dijk, is Zaterdagnacht een luxe motorjachtje gestolen, dat in het haventje nabij den Russischen Houthan del gemeerd lag. Maximum-prijs Inlandsche rogge. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat hij, in aansluiting aan zijn circulaire van 9 dezer heeft besloton den maximum-prijs voor inlandsche rogge te stellen op f8 per H.L, van 70 K.G., franco ter plaats van waar men gewoon is af te leveren. Voor handelaren en commissionnairs kan de gebruikelijke provisie van 5 cent per H.L. berekend worden. De onvoorzichtigheid om uit een spoortrein te springen alvorens deze stilstaat, moest Maandagavond aan het H.-S. station in Den Haag 'n 48-j. man boeten met een verwonding aan het gelaat. De Eerste Hulpdienst moest er aan te pas komen, om den al te vluggen reiziger te verbinden, die daarop eenige uren later zijn reis naar Leiden kon vervolgen. Wie weet dat Onder dit opschrift schrijft het „Fr. Dagbl." Men gaat weer op voor de „hoofdakte." Nu trof het ons dezer dagen dat de uitslag van dit examen soms zoo onge meen uiteenloopend kan zijn. Bijv. op een en denzelfden dag Arnhem twee geslaagden. Leeuwarden vier geslaagden* Deventer dertien geslaagden. Telkens van 14 a 15 man. Nu komen ook die Deventer gelukki gen van overal. Uit Amsterdam en den Haag, maar ook uit Ede en Riel. We kunnen geen enkele reden ont dekken, dat juist te Deventer de „bolle- boozen" zouden examen doen. Weet iemand hoe het komt, dat het resultaat zoo verrassend verschillend is? Be liefde eener moeder. Onder Drachten dreef een jongetje van 8 jaar in de wijk. De moeder zag het en haalde met hulp van buurvrouw haar kind uit het water. Er was geen levën in te bespeuren, 't Is dood, zeiden de buurvrouwen, die tenslotte naar huis gingen. Maar de moeder kon niet ge- looven, dat haar kind dood zou zijn. Ze deed wat ze vermocht en na een paar uur meende zij een teeken van leven te bespeuren, Ze voelde, luisterde, ja 't hartje begon weer te kloppen. Ruste loos had ze gewerkt, maar nu waren haar krachten ook uitgeput. Zij riep aan de op een afstand staande buur vrouwen en viel toen ia zwijm. Toen ze weer bij kwam, was haar eerste vraag naar haar kind. Gelukkig, 't was behouden. Te Andel is bij de familie C. N. f 120 uit een gesloten kast ontvreemd, terwijl zij afwezig was. Bommen uit een vliegtuig. Hedennacht 10 minuten over 12 werd Cadzand (Zeeuwscb-Vlaanderen) opge schrikt door een hevige ontplofflag. Het bleek, dat in de nabijheid van een sleepboot, welke in dienst is bij de Kon. Nederl. Marine, een bom gevallen was, welke ontploft was Eenige minuten later viel echter op het gebouw van den sluismeester bij de Wielingen in de nabijheid van de haven een 2de bom, die waarscbijulijk voor zij den grond bereikte, ontplelte. De stukken vlogen door de ruiten in het gebouw van den sluismeester en door de deuren van de loods en troffen den romp van een reddingsboot, welke in uie loods opgeborgen was. De sluismeester bekwam een onbe- teekenend schrammetje op den rug, vermoedellijk door een bomscherf, In de omgeving van de haven zijn vele ruiten gesprongen. Eenige oogen- blikken later vielen nog 2 bommen op ongeveer 150 meter van de haven, die groote gaten in den grond sloegen. De bommen werden geworpen uit een vliegmachine die zich op zeer groote hoogte bevond en waarvan de nationali teit niet kon worden vastgesteld. De machine kwam uit zuidelijk rich ting en verdween weer in dezelfde rich ting. Onmiddellijk openden de Duitschers uit Kuocke het vuur in zuidelijke rich ting, doch het vliegtuig was reeds ver dwenen. Langen tijd daarna werd nog met zoeklichten gewerkt. Wat de Belgische vluchtelingen ons kosten. Ondanks het vele, dat van elders werd gedaan, bleken de uitgaven voor de Nederlandsche Schatkist ver van gering. Als uitgaven in eens, die min of meer als kapitaaluitgaven zijn te beschouwen, komen in de eerste plaats in aanmerking de bouw- en inrichtingskosten van de drie groote vluchtoorden. Voor zooveel thans bekend, beliepen die voor het vluchtoord te Nunspeet f411,500, voor dat te Ede f785,430, en voor dat te Uden 429,770. De exploitatiekosten van de vluchtoor den loopen nog al uiteen, maar waar de totale kosten nergens wijzen op een al te ruim gebruik van 's lands geld middelen, wordt den Regeeringscommis sarissen zooveel mogelijk de vrije hand gelaten, voor Nuspeet f 0,255 per vol wassene en f 0,165 per kind, voor Ede f 0,27 en f 0,18, voor Uden f 0,30 en f 0,20, voor Gouda t0,24 en f0,18. De kosten voor onderhoud bij parti culieren bedragen f 0,35 per volwassene en f 0,20 per kind. Wanneer men het getal der aldus ondersteunden thans stelt op pl.m. 63,000, wordt dagelijks nog een bedrag van f20,400 gevorderd. Daarnaast staan de kosten voor de z,g. Pauvres honteux, aan wie f0,70 per persoon en per dag mag worden ten koste gelegd. Hun getal is te stellen op pl.m. 1700 en de uitgaven deswege op pl.m. f850 per dag. Bovendien worden te hunnen behoeve nog sommige uitgaven bestreden uit het Deensche fonds. Voorts werd aan kleeding thans pl.m. f475,000 en aan extra-treinen en vrije reisgelegenheid uitgegeven f113,000, waarbij in aanmerking is te nemen, dat voor 1 Januari, toen zoo vele extra- treinen liepen, de maatschappijen geen declaratiën inzonden, omdat de Staat aan de aandeelhouders een uitkeering van 4 pCt. gewaarborgd had. In totaal kan gez9gd worden, dat de vluchtelingenzorg tot dusver aan de Schatkist heeft gekost een uitgaaf van ruim 7'A millioen gulden! Be oorlog en de vreemdelingen! Het aantal vreemdelingen, dat het eiland Marken bezoekt bedraagt dit jaar circa 25,000 minder dan in andere jaren. Nieuio soort zeebanket. De IJmuider haringlogger „174 Rosa" heeft te IJmuiden aangebracht en bij de strandvonderij afgegeven 36 vaatjes boter en eenige kisten zalm. Deze goederen zijn in de netten op gehaald in de Noordzee en zijn vermoe delijk afkomstig van een getorpedèerd stoomschip. Het is niet onaardig, als men denkt haring in de netten te hebben en dan bespeurt vaatjes boter aan dek te halen. De eerste der beide nieuwe groote veerbooten voor den dienst Enkhuizen- Stavoren zal in het laatst dezer maand in de vaart worden gebracht. De booten, die geheel modern inge richt zijn bieden ruimte voor 1000 a 1500 passagiers. H.D. Bure tijden. De heer Teenstra', lid der Tweede Kamer, heeft de volgende .schriftelijke vraag bij de Kamer ingezonden: Is de Regeering bereid mede te doelen welke maatregelen zij ten aanzien van de lager bezoldigde Rijksambtenaren denkt te nemen, ten einde de nadoelen uit stijging van prijzen voor eerste levensbehoefte voortvloeiende, afdoende te verminderen? De Minister van Binnenl. Zaken, tijde lijk voorzitter van den Raad van Minis ters, zond daarop volgend antwoord Afgezien van de maatregelen re door den Minister van Landbouw nomen en nog te nemen, zal bij Staatsbegrooting voor 1916 blijken, i in het belang van de lagere ambtenai in verband ook met de prijsstijging de eerste levensmiddelen, kan wori gedaan. Flinke dienstbode. Te Arnhem vervoegde zich 's avoi iemand aan de woning van den h T. aan de Turfstraat. Na te zijn binnengelaten, eischt geld van den heer T Toen hem dit werd geweigerd, g hij dadelijk tot handtastelijkheden o en ontstond in de kamer een worsteli waarbij de dienstbode den heer T. dapperjjmet een stok te hulp kwi dat de aanrander weldra met een bloed hoofd afdeinsde, van welke legenheid gebruik gemaakt werd om politie te waarschuwen, die spoedig plaatse was en verdere gebeurtenis! voorkwam. De aanrander is een zekere J. evone te Arnhem woonachtig, hij verkee eenigszins onder den invloed van sterl drank. Z ink. Naar aanleiding van het overleg i de Nijverheidscommissie uit het Na naai Steuncomité tusschen de Soci Anonyme des zincs de la campine Budel en de Nederl. Lood- en Zi pletterij v.h. A. D. Hamburger Utrecht, is een regeling getroffen, wa bij eerstgenoemde onderneming zich v bindt, door haar vervaardigd nieuw bl zink te leveren tegen aanmerkelijk la ren prijs dan de tegenwoordige Lond sche noteering bedraagt en waardoor firma Hamburger in staat wordt gesl bladzink te vervaardigen, dat tegen f maximum-prijs van f65 per 100 K.G. beschikking der Nederl. verbruikers wo gesteld. Deze regeling geld bij wijze van pro voorloopig gedurende Augustus. Een zware stier. Voor den grossier C. Lensveld, Hi de Grootstraat 106, Rotterdam, is het Abattoir aldaar een stier gesla gemest door den heer II. Martens Breukelea wegende 1120 kilogram. Het dier was veraccijnsd op f waarde van f720. Te Uitgeest is het 3-jarig zooi van E. in een beerput gevallen en een oogenblikken later levenloos opgehai Aanvoer van Belgische klei. Naar wij vernemen is sedert het breken van den oorlog te Gouda gf Belgische klei meer uitgevoerd. Voor de pijpenindustrie is deze gro stof voor de vervaardiging van een g< fabrikaat onmisbaar. Thans is echter de eerste zending Gouda aangekomen. (G. Ct, Steenkolenuitvoer Men meldt ons uit Amsterdam In verband met den steenkolenuitvi uit Engeland vernemen wij van bevoegde zjjde, dat omtrent een vert van uitvoer van steenkolen naar neuti landen officieel nog niets bekend is. Voorn betwijfelde men of er vi waarde zou zijn te hechten aan e verbod van uitvoer (met uitzonderi van de Engelsche koloniën) zonder me aangezien door dezen maatregel ook v de oorlogvoerende mogendheden, o, Frankrijk en Italië, zouden word getroffen. Gewezen wordt er op, dat, wat levering van steenkolen aan ons lai betreft, Engeland hieraan van 20 toti pCt. deelneemt, terwijl van Duitscb steenkool ongeveer 70 pCt. naar B land wordt ingevoerd. Ongerustheid behoeft dus een eve tueel verbod van Engelsche zijde voe alsnog niet te wekken, aangezien i levering van Duitsche zijde zal blijvi geschieden, voorzoover dit land stee kolen zal kunnen missen en jin staat! zijn te leveren. Wij kunnen hieraan nog toevoege dat er, wat den invoer van Engelscl steenkolen naar Nederland betreft, va ons wel reeds geruimen tij d beperkem bepalingen hebben gegolden, waarda de invoer van dien steenkool uit Eogi land niet werd toegestaan, welke bi stemd was voor fabrieken hier te lant waarvau Engeland wist, dat zij as Duitschland leveranties deden. R. N.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2