N° 2907 Zondag 22 Augustus 1915. 288t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. and- en Tuinbouwbrievcn. Binnenland Gemengd Nieuws. Dit blad verschfjnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag; der uitgave [ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANG EVELD DE ROOI.T, Parkstraat, Burg op Tex el. Samenstelling van veevoederstoffen. Reeds meermalen waren wij in onze jrieven iü de gelegenheid in verband met jemestingskwesties iets omtrent de schei- tundige samenstelling van het planten- lichaam mede te deelen. Doordat de jeeete stoffen, welke voor veevoeder wor den gebruikt van plantaardigen oorsprong gyn, zou deze beschrijving ook hierop van toepassing kunnen zijn. Do bepaling van ie scheikundige samenstelling van een /oedermiddel geschiedt echter uitsluitend jet het doel om daardoor een conclusie Dmtrent de voederivaarde van die stof te runnen trekken. De verschillende samen stellende stoffen van het plantenlichaam lebben te dien opzichte een geheele andere jeteekenis dan ten opzichte van de plantenvoeding en van de daarmede in ferband staande bemesting. In een vorigen irief hebben we dit verschil al eens be- ïandeld. Het scheikundig onderzoek richt tich dus geheel hiernaar. Bij de behandeling van dit onderwerp tullen we gelegenheid hebben verschillende termen, die bij den voederhandel en in de jeevoedingsleer in gebruik zijn te vermel- len en toe te lichten. Allereerst moet dan vermeld worden, dat ille voedermiddelen een grooter of kleiner jehalte aan water bezitten. Zelts stoffen, lie men als geheel droog zou beschouwen, lijv. meel, koeken, graankorrels, hooi en Btroo bevatten altijd nog van 7—15 pCt. Iwat6r. Deze stoffen zijn alleen z.g.n. lucht- hoog. Om het watergehalte nauwkeurig Ite leeren kennen wordt aan de proefstations een monster van het fijngemaakte voeder- [middel zóó lang op ruim 100° C. verhit, totdat het gewicht niet meer achteruitgaat IMen houdt dan de droge stof van het monster over. De kennis van het gehalte aan droge stof is vaak zeei belangrijk. Zoo gaan bijv. meelsoorten en voederkoeken meestal spoedig tot bederf over, als ze meer dan 14 pCt. water bevatten. Van veel belang is die kennis ook bij zeer waterrijke voedermiddelen. Voor onze I toestanden betreft dit de voederbieten. Uit nauwkeurige onderzoekingen is gebleken, dat de voeder waarde hiervan geheel rijst en daalt met het gehalte aan droge stof. Heelt men bijv. Jaapjesbieten met 11 pCt. 6n Witte Silesische voederbieten met 22 pCt. I droge stof, dan mag men aannemen dat de voed6rwaarde van de laatste per 1000 KG. tweemaal zoo groot is als van de [eerste. Ook voor de berekening van een voederrautsoen is kennis van het gehalte ■aan droge stof onmisbaar. In de droge stof neemt het ruw eiwit een belangrijke plaats in. Men verstaat hieronder alle stikstof- houdende stoffen uit het voeder, die meestal voor bet grootste deel uit werkelflk eiwit doch dikwijls ook voor een belangrijk deel uit andere stoffen bestaan, welker waarde vaak niet bekend is, doch die in elk geval lang niet de waarde van het werkelijk eiwit hebben. Deze stoffen noemt men amiden, naar een groep van verbindingen die meestal de hoofdmassa van deze „andere" atikstofhoudende stoffen uitmaken. Ruw eiwit wil dus zeggenwerkelijk eiwit -)- amiden. Aan de toevoeging „ruw" hechte men de bete6kenis: op ruwe wijze bepaald. Men rekent n.l. dat de stikstofhoudende 8toffen van het voedermiddel alle 16 pCt. stikstof bevatten. Dit is voor de werkelijke eiwitstoffen vrij juist het geval, voor de amiden echter niet. Men bepaalt daarom van het voedermiddel het gehalte aan stikstof, wat gemakkelijk gaat en vindt dan het gehalte aan ruw eiwit door dit stikstofgehalte met 6,25 te vermenig vuldigen. De afzondering van het zuiver eiwit kan vrij gemakkelijk geschieden. De zeer belangrijke rol, welke het werkelijk of zuiver eiwit bij de voeding der dieren speelt, maakt de kennis van het gehalte aan eiwit van een voedermiddel zeer be langrijk. Men lette echter op bet al of niet vermelden van het woordje „ruw". De waarde der amiden toch is zeer twijfelachtig zoo zelfs, dat Prof. Kellner, wiens inzichten op het gebied van veevoeding tegenwoor dig algemeen gevolgd worden, ze by een voederberekening totaal verwaarloost. Hoog eiwitgehalte hebben koeken, spoe ling, katoenzaadmeel en peulvruchten. Aangezien de amiden splitsiDgsproducten zyn van eiwit en omgekeerd de stoffen, waaruit de plant eiwit kan opbouwen, is het te begrijpen, dat een betrekkelijk groot deel van het ruw eiwit uit amiden zal bestaan in jonge en sappige planten, bijv. jong gras, bietenbladeren, bieten zelf 6.d. en eveneens in die voedermiddelen welke reeds een ontleding, byv. een gisting, hebben doorgemaakt, bijv. kuilvoer. In de eerste groep moet nog veel eiwit gevormd worden, in kuilvoer is weer tamelijk veel ontleed. Over de verdere samenstelling der voeder middelen in den volgenden brief. H. V. S. TEXEL, 21 Augustus 1915. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van Texel 6.30 vm., 10,45 vm., 2,50** nm 5,30 nm. Vertrekuren van den boot van Helder 9,15* vm., 12,15 nm., 4,15** nm. 6,40 nm 'Zondags 10,— vm. Zondags niet. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. 6,26* 7,40 sneltrein 9,-8 12,06 l,09t 1,59 4 ,-t 4,10 7,40 sneltrein 8,30 Aankomst. 9,11 9,11 11,35 2,19 3,09 4,37 5,55 6,05 9,15 10,54 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 7,05 te Alkmaar 8,14 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,48 te Schagen 9,01 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 6,01 8,35 8,09 sneltrein 9,33 9,47 11,47 1,04 3,41 3,38 6,09 5,25 7,33 9,04 sneltrein 10,40 10,47 12,54 Bovendien van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,01 aankomst 10,08 en dagelijks des avonds vertrek 10,08 aankomst 11,16 Zondags niet. loopt tot 5 Sept. t alleen op Zaterdag alleen op Zondag. In de plaats van den heer W. Meijeringb, die binnenkort onze gemeente gaat velaten, is naar wij vernemen door het Hoofdbestuur der Noord- en Zuidholl. Reddingmaatschappij benoemd tot lid van de plaatselijke bestuur de heer P. Bossen, directeur der Zeevaartschool. Vereeniging' tot verbetering van de Schapenfokkerij In Noordholland. Het Bestuur van bovengenoemde ver- eeniging heeft de data voor hare jaar- lijksche premiekeuringen van halfjarige rammen en ooien, geboren onder contröle der vereeniging, vastgesteld. Uitgeloofd worden 20 premiön f 10 voor rammen en 20 premiön a f5 voor ooien. De Jury zal bestaan uit de heeren D. de Boer Dz., E. Dz. Govers en D. de Boer Jbz. Leider der keuringen en 1ste plaatsvervanger de hr. J. Sijp Jr., die desgewenscht bereid is bij aankoop voor lichting te geven, 2e plaatsvervanger de heer M. Groot Jz. De keuring wordt zoo geregeld, dat de Jury niet weet van wie de dieren zijn. Door het toenemend aantal fokkers onder controle worden deze keuringen steeds belangrijker en bieden zij een uitstekende gelegenheid om zich van fokmateriaal te voorzien. Tjjdens de keuring zal de voorloopige uitslag bekend gemaakt worden. Wie zijn schapenfokkerij onder contröle der vereeniging wil stellen moet daarvan voor 10 October kennis geven aan den secretaris den hr. J. Sijp Jr. te Bobeldijk. Conferentie van onzijdige Staten. Door het bestuur van den Nederland- schen Anti-Oorlog Raad is een adres tot den Minister van Buitenl, Zaken gericht, waarin de wenschelijkheid wordt uitge sproken, dat de Nederlandsche Regeering het initiatief neemt tot het bijeenroepen van een Conferentie van officieele ver tegenwoordigers van onzijdige Staten in het belang van den vrede. Het Zweedsche dagblad „Dageus Nyheter", dat geacht wordt in het alge meen zijn sympathiëen aan de zijde der geallieerden te hebben, wijdt in zijn nummer van 12 Augustus daaraan een uitvoerige bespreking. „Dagens Nyheter" ondersteunt het denkbeeld en zegt o. a. het volgende „Neemt de Nederlandsche Regeering het initiatief dan kunnen de neutrale landen niet nalaten partij te kiezen. Het is nauwelijks anders denkbaar dan dat Zweden zich bij de Conferentie zal aan sluiten. Wat Noorwegen en Denemarken betreft, is het vrijwel zeker, dat ook zij dit doen zullen. Natuurlijk is het zeer wel denkbaar, dat het Nederlandsche voorstel niet verwezenlijkt kan worden. Maar de tijd schijnt gekomen te zijn, dat iemand het ijs breekt en een poging doet. Mocht dit een eerste keer niet gelukken dan moeten anderen volgen en een andere methode voorslaan. Naar wij vernemen is er ook een sterke strooming, die zich beijvert voor een actie met president Wilson aan het hoofd. En voorts is het bekend, dat menigeen Zweden voor wel licht den meest geschikten Staat houdt, om zich te kwjjten van deze taak, waarop de heele wereld ongeduldig wacht, de oorlogvoerende landen niet uitgezonderd". Geen maximumprijzen. Naar wij vernemen, zal, in verband met nadere toelichting van den Minister van Landbouw, omtrent de handhaving der maximum-prijzen voor boter en kaas, in het vervolg geen toezicht meer wor den uitgeoefend op de prjjzen dezer producten op de Leidsche weekmarkten. L, D. Het bliksemgevaar bij boomm. Reeds in de oudheid merkte men op, dat de eik het meest getroffen werd. Ook de populier heeft een groote trefkans. Voorts is de trefkans groot bij naald- boomen. De berk, olm, wilg, escb en acacia worden ook nog betrekkelijk dik wijls door den bliksem geraakt, maar zelden slaat hjj in els, kastanje of ahorn. De beuk heeft echter altyd het record geslagen van veiligheid, en hij, die voor het onweer wil schuilen, zal goeddoen, een beuk op te zoeken. Bevroren visch. Nu ten gevolge van den oorlog de visscherij en wegens het verbod van visschen in de wateren om Schotland en Ierland en wegens het dienst nemen van vele visschers in het leger en de vloot, de visch in Engeland schaarsch en duur is geworden, heeft de Engelsche regeering het plan opgevat, groote hoe veelheden bevroren visch van Newfound land en Canada aan te voeren. Deze proefneming is te meer noodig gebleken omdat, in vele belangrijke industrie centra, visch, vooral gebakken een be langrijk volksvoedingsraiddel is geworden. Grillen van den Bliksem, Bij het hevige onweder, dat Zondag boven Walcheren heeft gewoed, is de bliksem o.a. geslagen in den molen van den heer Luijendijk, aan het Seisbolwerk te Middelburg, waar een der wieken werd vernield, stukken uit den muur wegge slagen, ruiten en houtwerk vernield ter- wjjl op een der zolders aan trap en aan zakken meel oen begin van brand ont stond, dat gelukkig in den aanvang kon worden gestuit. Op een slaapkamer werd door den luchtdruk al het wasch- gerei op een waschtafel in stukken ge slagen, terwijl in een der vertrekken een kast omviel, waardoor de poot van een tafel brak en yeel aardewerk stuk was. De bewoners zaten in het kamertje daarnaast en bleven ongedeerd. Als een Duitsch onderofficier wordt aangereden. Vlak bij Nieuweschans, even over de grens, reed de stoker van een der fa brieken aldaar, met zijn flets een Duit- schen onderofficier aan. De laatste trok een revolver, die de stoker hem afhandig maakte. De militair gaf toen de grenswacht last den stoker, die oud militair is, dood te schieten. Daaraan werd echter niet voldaan. De stoker vluchtte. Thans is hij te Nieuweschans en wordt zijn onschuld bij den landraad te Weener bepleit. Een bange toestand. Toen Zaterdagavond pl. m tien uur een 16-jarige lichtmatroos van het te Delfzijl in de haven liggende s.s. Kypros met een roeiboot eenige aan wal staande matrozen aan boord zou halen, dreef hij door sterken stroom en wind de haven uit. De marinekustwacht hoorde den jongen roepen om hulp, die steeds verder de Eems opdreef en waarschuwde de bemanning van bet recherche vaartuig, welke onmiddelijk de haven uitstoomde. Na ongeveer een half uur op de Eems rondgezocht te hebben, kregen ze nood seinen te zien, waar zij op aanstoomden. De jongen had n. 1., toen hij den motor hoorde, lucifers aangestoken en omhoog geworpen. Nu was men spoedig de boot genaderd en was de jongen uit zijn han gen toestand gered. Zondag is een bende van 28 smok kelaars te Rozendaal gearresteerd, die iederen nacht bloem over de grens smok kelde naar Esschen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. N**r Amerika en Andere l'.nden met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentiin. Vsn 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meor 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden near plsAtsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. LXI.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1