N°. 2909 Zondag 29 Augustus 1915. 28st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burq op Tax k JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel Brengt ter kennis van belanghebben- bd: I. dat in deze gemeente a. de] jacht op grof wild zal worden Bopend op Maandag 1 November 1915, iet zonsopgang b. de jacht op klein wild, met uit- oodering van die op hazen en fazanteD, al worden geopend op Woensdag 1 eptember 1915, met zonsopgang; c. de jacht op hazen en fazanten zal orden geopend op Vrijdag 1 October 915, met zonsopgang II. dat in deze gemeente de korte cht dagelijks, met uitzondering van den ondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen wor- en uitgeoefend. Texel, 25 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, Lo.B. TEXEL, 28 Augustus 1915. - Een vriendenhand zendt ons een ummer van het maandschrift „Vrije rbeid" toe, waarin een waardeerend rtikel over Texel voorkomt. Wij kunnen niet nalaten daarvan den anhef over te nemen Texel. Nog steeds woedt de strijd der vol- eren voort, nog steeds nemen de af- netingen van den titanenstrijd toe, nog ltijd komt er geen licht in den duis- ernis, die cds omgeeft. Wij staren teeds in de verte en bouwen verwach- ingen, dan weer op de bemiddeling van et hoofd der kerk, dan weer op de werkzaamheid van internationale cor- wraties, maar steeds blijft de chaos, teeds wordt het moeilijker den vrede e vinden. De neutraliteit van ons land, met lange zorg en angstige nauwlettendheid flt dusverre gehandhaafd, blijve het 'oorwerp van de aanhoudende bemoei- ng van onze regeering. Onder geen mkel voorwendsel late men zich door isrveuze gestellen tot onberaden stappen verleiden. Den hoogsten roem, dien de 'egeering van ons land zich ooit kan verwerven, ligt daarin, dat zij, tot ederen prijs, den vrede heeft bewaard. Want vrede is hetgeen wij zoeken op arde, vrede zooals men dien vindt in eene kalme omgeving, vrede zooals op i zomeravond op het land, ;wanneer laatste stralen van de ondergaande zon het landschap beschijnen en de wer kers de velden hadden verlaten, vrede zooals men dien vindt aan het strand, wanneer de wind is gaan liggen, vrede als des avonds in den maneschijn onder den lindeboom van het huis, waarin men geboren is of waarin dierbare ver- Wanten of goede vrienden wonen. Vrede en rust zoekt men, naar lichaam en naar geest, wanneer men een jaar van veel werk en groote moeilijkheden achter den rug heeft. Den korten tijd, dien de meesten kunnen geven aan va- cantie, moet zoo goed mogelijk ^worden besteed. De een zoekt het in der-bosschen, ander op het water, sommigen maken wandeltochten, anderen trekken oaar de zee. De een gevoelt zich als ïorboren in Apeldoorn of in Velp, de andei trekt naar de Friesche meren, sommigen wandelen met „onverdroten ijver van Arnhem naar Amsterdam of omgekeerd, anderen beschouwen de Noordzee als de bron van nieuw leven. Wij trokken naar Texel het grootste der Waddeneilanden het eigenaardige deksel van de Zuiderzee. Een neuswijze conducteur maakte ons de reis over den Helder langer dan noodig was. Misschien wordt in de toekomst de verbinding over Harlingen voor ons, bewoners der Noordelijke pro* vinciën, de beste. Wij kwamen op Texel en vonden op Oudeschild den om nibus. Men zit niet alleen binnen in den omnibus, maar ook er boven op. De koetsier rijdt reeds meer dan vijftig jaren langs den weg, een typische, ver weerde kop, met guitige oogen, een sterk lichaam, een zeldzaam man Dic kens had hem moeten zien, een wel sprekend handgebaar is zijn groet, scherper dan zeer veler zijn geheugen eenmaal slechts behoeft hij u naar den Burg te rijden en gij staat in zijne memorie gegrift. De omnibus .is ouder- wetsch, niet chique, maar gezellig. In den tijd, dien gij noodig hebt om naar den Burg te rijden, leert gij reeds enkele eilanders, enkele „Thessalonicensen" ken nen, die ten getale van meer dau;6000 de 18000 H.A. bewonen. Ter eere van den verjaardig van H.M. de Koningin zullen op den Sisten Augustus te deKoogeenige wedstrijden plaatsvinden van de op Texel gestation- neerde kustwachtbezettingen. De wed strijden omvatten hardloopen, touwtrek ken, zakloopen, aardappelrapen, enz. en worden besloten door een voetbalwed strijd. Deze wedstrijden waarvoor prijzen zijn uitgeloofd zullen ten 2 uur namid dags aanvangen, Des avonds zal er te Koog gelegenheid zijn tot dansen. In verband met een bericht, be treffende een ongeval met de autobus Boskoop—Leiden, door ons in het num mer van 5 Aug. j 1. opgenomen, bereikt ons heden een schrijven van de directie van den autobusdienst, waarbij dat be richt wordt verklaard geheel uit de lucht te zijn gegrepen. Naar wij vernemen zijn de opge- roepenen van den landstorm, jaarklasse 1915 uit onze gemeente, allen te Alk maar ingedeeld. Ten behoeve van een mogelyken bouw van een hospitaal, zullen naar wij vernemen, binnenkort te Zuidhaffel borin gen naar drinkwater plaats hebben. Waal25 Aug. Door H. H. Burgemeester en Wet houders is met ingang van 1 Sept. a. s. tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school benoemd Mej. A. J. Kuiper alhier. O osterend, 27 Aug. Eenige visschers van Oost hebben zich bezig gehouden met het visschen naar „zeemos" (tandhorenkoraal), doch het resultaat was sober, 't Is wel jammer, want de prijs van dit artikel loopt tot f 1,50 per K.G. en de vraag er naar is groot. Voor de kleine schuiten is ook overigens op de Waddenzee niet veel te winnen. De Yisscherij-vereeniging „Betracht het Goede" te Oosterend, heeft onder staande circulaire ontvangen VISSCHERIJ-INSPECTIE. De Hoofdinspecteur der Visscheryen vestigt, ingevolge machtiging van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, namens den Minister van Marine de aandacht op het navolgende le. Indien Commandanten van oorlogs schepen der oorlogvoerende Mogendheden Jïederlandsche visschers in open zee aan houden en hen inlichtingen vragen, of orders geven, moet dat onmiddellijk na binnenkomst in een Nederlandsche haven worden gerapporteerd aan den Militairen Commandant aldaar, (of, indien aldaar geen Commandant aanwezig is, aan den Waterschout) en nauwkeurig worden vermeld het tijdstip waarop en de plaats waar de aanhouding is geschied, de naam van het betrokken oorlogsschip en zoo nauwkeurig mogelijk den woordelijken inhoud der gevraagde inlichtingen of der ontvangen orders. Met het oog hierop wordt aanbevolen om dadelijk na het gesprek het gesprokene zoo uitvoerig mogelijk op te schrijven. Hierbij wordt herinnerd aan de laat stelijk in circulaire No. 15, sub 10, ge geven waarschuwing, dat geen inlichtin gen mogen worden verstrekt omtrent bewegingen der tegenpartijen, ook niet op order. 2o. Uit eene mededeeling van de Duitsche Regeering is gebleken, dat de neutraliteitsmerken op de zijkanten van de schepen geschilderd (als de kleuren der Nederlandsche vlag, de naam van het schip of van het land van herkomst), vaak te klein zijn, om op eenigen afstand te worden herkend, zoodat dringend ge raden wordt die grooter te doen schil deren. 3o. Uit eene mededeeling van de Duitsche Regeering is gebleken, dat de aanwezigheid van duiven aan boord der schepen deze ten hoogste verdacht maakt, zoodat strenge maatregelen tegen zulke schepen zullen worden genomen en deze onvermijdelijk zullen worden opgebracht. Nogmaals wordt daarom herinnerd aan de laatstelijk in circulaire No. 15, sub 6, gegeven waarschuwing, om geen duiven aan boord mede te nemen of aan boord te hebben. 's Gravenhage, 23 Augustus 1915. De Hoofdinspecteur der Visscherijen, J. M. BOTTEMANNE. In beslag genomen rogge. Maandag is door den burgemeester van Blerik (bij Venlo), vergezeld van de schatters, de politie en de maréchaussée ingevolge ministerioele machtiging, beslag gelegd op 3/e van den rogge-voorraad, toebehoorende aan een landbouwer te Baarlo. De inbeslaggenomen rogge zal met een stoomdorsch m achine worden uitgedorscht. Intusschen is de hoeve door de militairen afgezet. Alle kosten, tengevolge van de ont eigening gemaakt, als het dorschen, de inkwartiering moeten door den land bouwer worden voldaan. Het ligt in de bedoeling binnen eenige dagen bij meer landbouwers, die weige ren met de Regeering mede te werken, dezelfde maatregelen toe te passen. Limb. Koer. Zondagmiddag liep het 10-jarig meisje-Jetske Jonkman te Aduard met anderen op het kerkhof. Zij ging hangen aan een ouden zerken paal. Deze paal bestond uit drie deelen, die met pennen in elkaar zaten. Door den tijd was dit verband zeer zwak geworden. De beide bovenste gedeelten vielen, met het nood lottig gevolg, dat het kind er onder ge raakte. In de naaste woning binnengebracht, moest de spoedig ter plaatse geroepen geneesheer den dood constateeren. Duurtetoeslag. De echtgenoote van den*heer v. d. H. te Pijnacker schonk aan een drieling (3 meisjes) het leven. Duitsche koopjes. Aan een brief vun een Antwerpenaar aan een zijner familielededen, die als vluchteling hier te lande vertoeft, ont- leenen wü, dat de Duitsche overheid de woningen van de Belgen, die nog niet zijn teruggekeerd en wien zjj een be lasting heeft opgelegd voor hun afwezig zijn, openbreekt en dan de meubelen, die er zich nog in bevinden, verkoopt om op die wijze eenigszins aan belasting penningen te komen. De Belgen zelf bieden niet op de meu belen hunner gevluchte landgenooten, zoodat ze nu voor een prikje veelal door Duitschera worden opgekocht. Zoo zijn er ameublementen van veel waarde, die voor weinig van de hand gaan. Tjjd. In dure tijden. Men schrijft van de Belgische grens aan de Meierijsche Crt. In tijden van duurte en schaarschte der levensmiddelen wordt de geest vin dingrijk om eetwaren te vervangen door een surrogaat of ze met een ander pro duct aan te lengen. Iets dergeiyks doet men met de boter in België Men neemt bijv. een kilo boter, giet er een liter kokende melk by, voegt er wat zout toe, klopt dit alles goed door elkaar, laat het koud worden en men heeft 2 kilo boter, die naar men zegt, aangenaam smaakt. Anderen nemen zout, boter, bloem, eieren en melk, laten dit al roerend koken en daarna koud worden. Op de boterham is deze boter uitstekend. Vleeschprijzen een halve eeuw ge leden. Een lezeres uit Zwolle schrijft aan Het Vad Menige huismoeder klaagt nu over de dure tijden, maar als zij onderstaande leest, zal zij nog meer watertanden In een slagersboekje van het jaar 1860 van de firma L. alhier (die nog bestaat) vond ik voor de maand Juni de volgende opgaven 1 pond kalslappen f0,30. l'/i pond runderlappen f0,521/,. Voor de somma van f 0,60 werden ge leverd 2 zwezeriken, 2 ons kalfsgehakt en 'I, pond Jappen, terwyl kalfsgehakt op 12 cent berekend en biefstuk 77» ons voor 52'/». Vergelijkt u de prijzen van heden er eens mee 1 Zaterdagavond 8 uur vervoegden zich aan het klooster te Rilland twee in burger gekleede Duitschers, welke voorgaven 7 maanden aan den Yser te hebben gestaan en thans dat leven moede zijnde waren gedeserteerd. Zij vroegen om eten en een slaapplaats. Het eerste werd liefderijk verstrekt, doch aan het tweede kon niet worden voldaan zonder de Nederlandsche wet te overtreden zoodat zij door den Gardiaan aan de inmiddels gewaarschuwde mili taire overheid zijn afgegeven. De Z. Jeugdige avonlurier. Een 12-jarige jongen uit Arnhem, die door het lezen van detectieve-romans op avontuur belust was geworden, had zijn spaarpot meegenomen en was op stap gegaan. Hij reisde per spoor van Rotterdam her- en derwaarts, bezocht Leiden, Utrecht, Amsterdam, Haarlem enz. en belandde in den laten avond te Ooster beek waar hij in Concordia logies vroeg, na den hotelhouder een verhaaltje te hebben opgedischt. Deze vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde den inspecteur van politie, aan wien onze zwerver ten slotte bekende, dat hij tnuis was wegge- loopen. Nadat zijn ouders telegrafisch waren gewaarschuwd, hebben zij hun avontuur lyk zoontje afgehaald. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere hinden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1