Gemengd Nieuws, Veiling V. P. N. Predikbeurten Advertentiën. De secretaris ontving voor zijn zaak rijk verslag den dank van den voorzitter. Hierop deed de penningmeester re kening en verantwoording over het afge- loopen boekjaar. De ontvangsten hadden bedragen f 253,60, de uitgaven f 219,96', zoodat een batig saldo van 133,53' viel te boeken. Tot leden van de commissie voor het nazien van boeken en bescheiden werden aangewezen de heeren J, G. Kooiman en J. J. van Wessem, die na(onderzoek bjj monde van laatstgenoemde verklaarde alles in uitstekende orde te hebben be vonden. Ook de penningmeester ontving den dank des voorzitters. By de daarop volgende verkiezing van bestuursleden, wegens periodiek aftreden van de heeren B. Vlessing en R. J. Daalder, werd eerstgenoemden bij le stemming herkozen, teiwijl bij 2e vrije stemming werd gekozen de heer J. J. van Wessem. De gekozenen lieten zich beiden de benoeming welgevallen. Nadat omtrent den te houden cursus door den voorz. en inzake de crediet- bank, enz. nog een en ander door den heer Gude was medegedeeld, volgde de rondvraag. De heer B. Vlessing betoogde het wenschelijke om namens de vereeniging te confereeren met den Directie van de Gasfabriek te den Burg, betreffende de verkoop van lampen enz. door den machinist, spr. noemt het onbillijk tegen over de neringdoenden die lampen in voorraad hebben. De machinist zegt spr. krijgt eerder kennis van nieuwe aansluitingen dan iemand anders en is ons neringdoenden steeds voor. Besloten worden de belang hebbenden, de heer Vlessing, Kuijper en Boekei naar de directie af te vaardigen om op die onbillijkheid te wijzen. Daarna Sluiting. Behalve de feestelijkheden voor de militairen te Koog ging Koninginnejaar- dag hier kalm voorbij. Van publieke en enkele particuliere gebouwen woei de driekleur. Oudeschild, 31 Aug. Zondagochtend is in de nabijheid van de Noordkaap, langs de steengiooiing door Cs. VI. Jz. opgehaald het in verge vorderden Btaat van ontbinding verkee- rende lijk van een waarschijnlijk Engelschen zeeman. Op den gordel, dien het nog om had, kon men lezen F. T. Lutvoot.Reeds denzelfden dag werd het in het fort De Schans ter aarde besteld. In de vorige week dreef er veel wier langs de kuston. Daar er meer vraag naar komt, werd er vrij .wat op de steenglooiing gehaald. Van tijd tot tyd kwam er heel wat in de Haven, doch doordat er spoedig handen aan het werk waren, om bet te verwijderen, ondervond de scheepvaart er geen ver hindering door. Oosterend, 31 Aug. De Heer J. ten Hoope, onderwijzer aan de bijz. school, alhier, behaalde in de vorige week acte voor de Franscbe taal. De heer P. K. Bremer, gedurende vele jaren Secretaris-Penningmeester van het Molenbestuur in den polder „Het Noorden", heeft als zoodanig ontslag genomen. Turfpri/jzen. Naar men ons mededeelt heeft voor eenigen tijd een conferentie plaats gehad van de Nijverheidscommissie met ver- veners en turfverbruikers in zake de klachten over de hooge prijzen van de turf. Ofschoon ter vergadering bleek dat de prijs van de turf soms zeer hoog was, viel toch op te merken dat de vele klachten niet vrij waren van over- driving. Het resultaat der conferentie was, dat zoowel vervenersbonden als de voornaamste verbruikers van turf indu strieel gebruik, zullen trachten zich over de prijzen te verstaan. Ten aanzien van de turf voor huis brand zal door de verveners overwogen worden hiervoor een redelijken prijs vast te stellen, aangezien door den vonrzitt r er op gewezen werd, dat er vO'u oe R.'geuring mogelijkheid bestaat om op grond van de leven-middelenwet n t grijpen en tot inbeslagneming over to baau. Hieipy zou eventueel toege past kunnen worden de bepaling van de Onteigeningswet krachtens welke op schorting de inbeslagneming mogelijk is, indien belanghebbenden het artikel tegen door den Minister vastgestelden prijs ter beschikking stellen. Men meldt aan de „Tel." uitTiel: De Eindhovensche bladen bevatten sedert eenige dagen een advertentie, dat het gemeentebestuur van Leende den bouw eener openbare school zou aan besteden op 31 Augustus. In de „Meierijsche Ct." van Maandag kondigt de burgemeester van Leende aan, dat die vanwege de wethouders ge annonceerde" aanbesteding niet zal plaats hebben, terwijl er onder deze advertentie een voorkomt, waarin de wethouders bekend maken, dat de aan besteding wel zal doorgaan, „wanneer de burgemeester bestek en teekeningen verkrijgbaar stelt." Rookende kinderen. Volgens de thans in werking getreden politieverordening in de gemeente Vel- sen is de verkoop van rookartikelen aan kinderen van leerplichtigen leeftijd ver boden. Melkvoorziening. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft Zaterdag een bijeen komst gehouden met vertegenwoordigers van de voornaamste fabrieken van ge condenseerde melk en eenige andere personen uit het zuivelbedrijf, teneinde een bespreking te houden en zoo mogelijk maatregelen te treffen, die kunnen leiden ter voorkoming van hoogere melkprijzen. Op voorstel van den minister hebben de aanwezigen een commissie benoemd, die zoo spoedig mogelijk omtrent dit onderwerp een rapport zal uitbrengen. Verkiezingsguaestie. Te Tegelen was bij de verkiezing van Gemeenteraadsleden in dezen zomer de candidatenlijst voor twee leden, welke uiterlijk den 22 Juli moest worden inge leverd, wel op dien dag, ten gemeente huize afgegeven, doch gedagteekend 23 Juli. Een vraag aan Gedeputeerde Staten te Maastricht of de verkiezing als geldig kan worden beschouwd, werd toestem mend beantwoord. Maar twee aftredende niet herkozen leden, waren hiermede niet tevreden en teekenden verzet aan. Met het gevolg, dat de Gemeenteraad nu in zijn laatstgehouden vergadering de toelating van de beide nieuwbenoem de leden weigerde. Het voornemen be staat een beslissing in hoogste instantie uit te lokken. Middel tegen woonwagenplaag De klachten over woonwagenbevolking zijn niet van gisteren. Men weet, dat dit volkje door ieder wordt geduwd en geschuwd, al geldt dan ook de reden van Uilenspiegel„Dat ze het er naar maken." Wederkeerig is die trekkende bent niet bang voor boer, burger noch politie. Een d9r gewone verdrietelijkheden van overlast is, dat de heeren bun paarden gratis maal verschaffen in wei-of koren land van de boeren in den omtrek van hun stationneerende wagens. Te Amersfoort zijn ze echter van een koude kermis thuisgekomen. Mogelijk wordt het middel spoedig in andere plaatsen waar het kan, ook toegepast. Vrijdag was het daar paardenmarkt. Een troep Zigeuner paardenhandelaars waren 's avonds te voren met hun wagens gearriveerd in den omtrek. Der tien paarden gingen de rogge en haver proeven van de omwonende landbouwers. Deze riepen de „hulp in van de rijks- veldwacht en deze op haar beurt, die van den garnizoenscommandant, majoor Struicken. Militaire macht wordt ter beschikking gesteld. Voor geladen geweren was het vrij gevochten volkje wel bang. Op de dertien paarden werd beslag gelegd. De beestjes werden geïnterneerd, tot dat de geeischte schadevergoeding zou zijQ betaald. De markt was op het drukst, toen de dertien beestjes aan de lijn kwamen, de schadevergoeding was gestort. Twee jonge dames verdwenen. Naar het Volk verneemt, zijn twee vrouwelijke beambten der Nederlandsche Overzee Trust, met name J. E Oerlemans en A. le Comte, resp. schrijfster en typiste bij genoemd lichaam, sedert den 23sten Augustus spoorloos verdwenen. Namens de familie wordt door den commissaris van politie 4e afdeeling te Amsterdam opspoiing verzocht. Verloren. Een inwoner uit Amsterdam, tijdelijk te Bussum in pension, deed bij de politie aangifte, dat hij in of bij de vestibule van het postkantoor een enveloppe had verloren, waarin 8 biljetten elk van f 100 en één biljet van f 200. Spaar de wegen. De territoriale bevelhebber in Zeeland enz. heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het iu een groot aantal gemeenten aan den bestuurder van een voertuig verboden is, zich daarmede op een open baren weg te bevinden, zonder dat dit voertuig en in het bijzonder de raderen, te voren zoodanig van klei en modder zyn ontdaan, dat deze niet door de voer tuigen op den openbaren weg kunnen worden gebracht. Men zal zich herinneren, dat de A. N. W. B. al sinds jaren hamert op dit aan beeld en den thans door de militaire overheid genomen maatregel hseft aan gegeven als een middel tot behoud van onze wegen. Door den electrischen stroom ge troffen. Een meisje werd Woensdagavond bij het instappen in een motorwagen van lijn 14 te Amsterdam door den electri schen stroom getroffen, zoodat zij bewus teloos werd. In de apotheek van den heer Sanders, Rokin bij den Dam, werd de eerste hulp verleend en toen het meisje weer bijgekomen was, kon zy naar buis gaan. Het meisje deelde mede, dat toen zij den koperen stang aanraakte, zij een hevigen electrischen schok kreeg. Naar wij vernemen is de oorzaak van dit ongeval te zoeken in het feit, dat de wagen op zand stond en dus geïso leerd. Toen het meisje den stang aan raakte, ging de stroom door haar heen. Een dergelijk ongeluk komt slechts heel zelden voor. Goede zaken. Dat in de gemeente Harderwijk bij het opmaken van het primitief-kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, rekening is gebonden met de door de neringdoenden gemaakte extra goede zaken, door de aanwezigheid van het interneeringsdepot en het verblijf van zoovele Belgische gezinnen in die gemeente, moge hieruit blijken, dat drie neringdoenden, die over 1914 aangeslagen waren naar een inkomst van resp. f 1690, f 1200 en f 1100, over 1915 aan geslagen zijn naar een inkomen van achtereenvolgens f20,500, f15,000 en f 10,000. Te Woerden werd een varken ge wogen van de wed. Kromwijk, dat een gewicht had van 784 halve K.G. en een waarde vertegenwoordigde van f336. Tragisch. Men meldt uit Heerenveen aan de „Tel De dertienjarige S. Oosthoek te Son- nega (Fr.) is Zondagavond door zijn eigen vader, den melkrijder Oosthoek, met een wagen overreden en gedood. Duitsche deserteurs. In den nacht van Zaterdag op Zondag en in den loop van dien dag kwamen verschillende Duitsche deserteurs bij Groesbeek de grens over. Men spreekt zelfs van een dertigtal. Een persoon uit Hommersum, zekere U., die tot nu toe van den actieven dienst was teruggesteld, doch thans was opgeroepen, voelde evenmin roeping zijn leven voor het vaderland te wagen en kwam bij Heijen over de grens, om in ons land zijn heil te zoeken. ROGGEU1TVOER. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemeente kennis, dat geen rogge buiten de Gemeente mag worden vervoerd, anders dan geadresseerd aan de Roggecommissie te Utrecht, zullende indien hiermede in stiijd wordt gehandeld, de vervoerde rogge overeenkomstig ar tikel 76 c der Onteigeningswet, worden in bezit genomen. Ontheffing van dit verbod kan worden verleend voor zaairogge, mits vergezeld van een door den Rijkslandbouwleeraar in deze Provincie afgegeven bewijs. Texel, 31 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, LoB. No. 364, 27/8 '15. Door de diverse kooplieden werd he besteed voor Kipei f 6.05 f 8. Eendei 16,60 f7,05. Aanvoer 33184 Middenprijs f 6,74. Jonge hanen f 0,19 f 0,88 Oude hanen f 0,68 f 1,28. Oude kippen f 0,55 f 1,50. Eenden f 0,68. 257 stuks. Langenhoff. Texel, 30 Aug. Aangevoerd 1 Paarden 1 0,— a f 2 Veulens f 225 a f 240. 15 Koeien f 225 a f 260, 4 Pinken f 160 a f 190. 30 Kalveren f 80,a f 120, 3 Nuchtere kalveren f 18 a 26.00 16 Rammen f 55, a f 85,—. 22 Schapen f 34,— af 40,00. 22 Lammeren t 16,a f 20,—. 0 Biggen f a f 0 korf kippen 10, Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 27 Aug. Ter markt aangevoerd Stieren f 195,— a f 350,—; Kalf- en Melkkoeien f 235 a i 375, Varekoeien f 215 a f 330 Vette Ossen en Koeien 1265 a 1480 Kalveren (vette) f 65 a 1 145. Kalveren (magere) 1 9.a 1 17.— Lammeren f a f Schapen (vette) f 37,00 af 54.— Biggen f 14.00 f 20.00 Amsterdam, 30 Aug. Aangevoerd 328 Runderen, le kwal. 106 k 110 ot. 2e kwal. 98 a 102 ct. 3e kwal. 94 a 96 ct. 150 Melk- en Kalfkoeien f 300 a f 45( 73 Nuchtere Kalveren f 12,k t 18, 239 Vette Varkens a ets. Purmerend, 31 Aug. Aangevoerd: 1696 Runderen waaronder: 328 vette koeien 85d 115Ct. perl lonc Gelde koeien 1 180 k 320 Melkkoeien f 200 d 390. 43 stieren. 79 vette kalveren f 0,95 a f 115 p. 259 Nuchtere kalveren f 13.a 1 34; jg. Schapen f 32 k 150, Lammeren f 18,a f28, 239 vette varkens 1 0,84 a f 0,90 per 1 33 magere varkens f 24 a 1 35,UO: 243 biggen f 14 a f 21; kipeieren f 6.75 af 7.25 per 100; Woensdag 1 September 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sAvonds 8 uur Bijbellezing. in gebouw Eben-Haëze: Zondag 5 September 1915. HERVORMDE GEMEENTE. I Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. H, Doop. Waal Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Koog, Nam. half 3 ds. v. d. Waa. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Gelegenheid tut doopsbediening, Oudeschild, Geen dienst. Oosterend, Vm. 10 uur ds, van Grasstet Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Bueke. Gebouw Zuid-Eierland, N.m, 3 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oostermd Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemake Getrouwd JAN EE UIA Az. en TRIJNTJE KIKKERT, die mede Damens wederzijdsehe fatnil dank zeggen voor de vele blijken belangstelling bjj hun huwelijk ondertc den. Helder, 26 Augustus 1915.J Hiermede vervullen wjj den treil- rigen plicht, kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden Echt genoot en Vader, KLUS ROEPER Jbz. in den ouderdom van 62 j iar n 10 maanden. Wed. K. ROEPER-Roeper. Jb. ROEPER. Waal, Texel, 29 Augustus 1915.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2