S° 2913 Zondag 12 September 1915, 28"t# Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Oitg. Firma LANGEVELD DE ROOI.T, Parkstraat, Burg op Tb x e l TEXEL, 11 September 1915. Beperkte dienst T.E.S.O. Wij herinneren er onze lezers hierbij an dat met ingang Maandag a s., 13 September, de dienst van Texels Eigen toomboot Onderneming wordt inge- rompen. Vanaf dien datum is de dienstregeling ils volgt Yan Texel ,30 v.m. 10,45 v.m. en 2,50 n.m. VaD Nieuwediep 1,15* v.m. 12,15 n.m. en 4,15 n m. Zondags 10,— v.m. - Zaterdagmorgen vergaderde in het afé van Mej. Wed. R. v. Ekeren te reezand gemeente Anna Paulowna de aelldeveranciersvereeniging Gelijkheid n Eendracht zij ons streven. De voor tter, de heer A. Buy, opende de ver- adering en heette allen welkom, in de erste plaats de leden van Texel en leider. Vervolgens las de secretaris, le heer C. Smit Jz., de notulen, welke mder dankzegging werden goedgekeurd. Aan de orde kwam thans de vast- itelling van den melkprijs. Ingekomen fas een schrijven van de slijtersver- leniging te Helder, waarin ze te kennen ;eeft, tegen prijsverhooging te zijn. De ergadering meent echter dat deze nood- akelyk is. De leveranciers toch hebben ;edurende het laatste jaar belangrijk ninder ontvangen dan de boeren, die inn melk aan de kaasfabriek leverden, lesloten werd daarom den prys voor de Irie volgende maanden te bepalen op cent den Liter. Van de slijtersver- leniging wordt vóör 24 Sept. bericht ngewacht, of ze de melk tegen dien irijs ontvangen wil. Bij den plaats- iebbende bestuursverkiezing worden tot ecretaris en tot penningmeester ver lozen de heeren N. A. Wijker en F. llaauboer, die beiden hun benoeming lannemen. Bij rondvraag bepleit deheerAmbuul ie noodzakelijkheid hem meer vracht te betalen. Nu de haver zoo duur is, kan bet niet voor een halven cent per Liter. De vergadering bestrijdt die argumen ten niet, doch meent van den bedongen irijs niet meer te kunnen afstaan. De Heer A. Tiel Gz. stelt voor, aan bet Bestuur,, dat onlangs naar Texel is geweest en aan de Texelsche leden, die nu hier zijn, de reiskosten uit de kas te vergoeden, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Nadat nog besloten is dat de afdeeling Texel 10 cent per lid zal storten in de algemeene kas, sluit de voorzitter dan kend voor de medewerking de vergade ring. Ingez. - Donderdag j.l. had te Helder de keuring plaats van de dienstplichtigen bij den landstorm jaarklassen 1913 en 1914. Van de 27 ingeschrevenen waren 8 niet verschenen en werden 12 geschikt bevonden. Ongeschikt verklaard werden van jaarklasse 1914 Adriaan Bakker, August Boon en Gerrit Duinker. Van jaarklasse 1913 Kasse Beumkes, Jacob Boon, Jacob Buijze en Arie Daalder. O osterend, 10 Sept. Het schieten van de oorlogsschepen op Texelstroom en het |werken met boekucut deden gisterenavond velen leen kijkje nemen aan den zuidkant van het dorp. Een en ander gaf een aardigen aanblik en tot laat in den avond werd het schieten vernomen. Er liggen weer eenige blazerschui ten stil, zoowel door de mobilisatie, als door het verrichten van arbeid op het land, inzonderheid bij de dorschmachines, waarbij een flink weekgeld verdiend kan worden. Duitsch of Nederlandsch soldaat I Een eigenaardig geval doet zich in Den Haag voor De aspirant-vaandrig v. L. die eenige jaren in Duitschland vertoefde, was daar tenslotte dienstplichtig geworden, doch ging, daar hij met het uitbreken der mobilisatie in Holland was, in Nederland- schen dienst. De Duitsche regeering echter schreef, gelastte en sommeerde tenslotte den soldaat terug te keeren, daar hij anders als deserteur zou worden beschouwd. Geeft hij echter aan die sommatie ge hoor en mocht het hem gelukken, de grens over te komen, dan is hij Neder- landsch deseiteur. Noch de Duitsche, noch de Nederland- sche regeering wenschen hem van dienst vrij te stellen. Leelyke vergissiug. In de veldkazerne te Utrecht had Maandagmorgen een ernstige vergissing plaats De landweersoldaat K. zag op de kamer een flesch staan en meenende, dat deze met koude thee of koffie gevuld was, dronk hij daaruit met volle teugen. Spoedig bleek het dat'hij geen koffie of thee, doch creolin gedronken had. De man werd natuurlijk erg benauwd. Spoedige geneeskundige hulp daagde op en toen men hem met aan het braken krijgen, werd hij naar het hospitaal ver voerd. Zijn toestand blijft zorgwekkend. Tijd. Toen Zondagavond 9 uur, de heer S. Bouwer, met zijn vrouw, .zijn zoon, den architect K. Bouwer, en een paar dames kennissen, van een rijtoer te Leeuwarden terugkeerden, schrikte in de duisternis een der paarden bij de Naamlooze Vennootschap Friesche Olie slagerij, aan het Noordyliet, van de graan- zuigmachine. Het beest struikelde over een paal waar de schepen aan worden vastgelegd, stond weer op en stortte toen met zijn makker in het Vliet, het rijtuig met zich meesleepend. Vier der inzittenden werden spoedig gered, maar de 37-jarige K. Bouwer werd eenigen tijd later bewusteloos op den wal gebracht. Het mocht niet gelukken de levensgeesten op te wekken. In verband met de opheffing der opleiding van jongens te Hellevoetsluis is de groote exercitieloods, die op 't Glacis stond, afgebroken. Ze wordt naar Nieuwediep overgebracht. V a d. Landweermannen in de val. De jachtopziener Groenewoud vond Zaterdag in één van drie groote wild strikken, die door stroopers gezet waren in de bosschen van Valkeveen, een ree van ongeveer 30 pond zwaarte. Gedu rende den geheelen nacht en ook Zondag bleef bij verdekt opgesteld bij het inmid dels gestoryen dier toezien. Maandag morgen 8 uur kwamen twee landweer mannen, die later bekenden de strikken geplaatst te hebben, hun buit ophalen, doch liepen in de val, Hbl. Gouden tijd. De aanvoer van visch was voor Maan dag te IJmuiden niet groot; 12 trawlers waren aan de markt. Door dezen gerin gen aanvoer waren de besommingen zeer hoog. Booten met een reis van 5 a 6 dagen besomden tot f6000. Terwijl 2 schepen van een maatschappij te zamen voor f 17000 visch aanbrachten. Voor het visscherijbedrijf is het tegen woordig een schitterenden tyd. T ij d. Dinsdag zijn na afloop van de vette- varkensmarkt op het marktterrein te Leiden onbeheerd achtergebleven 2 var kens. En dat in dozen duren tijd 1 De electrische grensaf'sluiting. Tusschen Cappelle en Santvliet kwa men 8 Duitsche soldaten in aanraking met den draad en allen werden gedood. In een weide te Stabroek werden 5 Duitsche paarden, voorzien van vol ledige uitrusting, alleen gevondeD. De ruiters waren gedeserteerd naar Holland. 't Wordt waarachtig een grensziekte by de Duitschers, zegt de „Grondwet." In Beneden Langstraat worden bij levendigen handel de hooiprijzen steeds stijver. Men besteedt voor hst goede hooi f26 a f27, afwijkende soorten f20 a f21 en schraal pershooi f 16 a f 17, alles per 500 E.G. De hooitoemaat wordt duur verpacht, maar tengevolge der weinige droogte vordert de oogst daarvan slecht. Bood Zaandam. In den Zaandamschen gemeenteraad kwam weder een vlaggen-quaestie op Koninginnedag ter sprake. Een motie van den heer Brinkman, waarbij Burgem. en Weth. werden uit- genoodigd, in de toekomst op den ver jaardag van het regeerend Hoofd van den Staat te vlaggen, werd met 10 tegen 9 stemmen verworpen Tegen waren al de sociaal-democraten, vóór alle vrijzinnige en kerkelijke leden. Nieuwe erwten. In Holland's noorden is de handel in de nieuwe erwten zeer vlug, methooge prijzen. Voor groote vale besteedt men f24 a f27; grauwe f27 a f30; wijker- vale f21 a f23 per H.L. N. v. d. D. Smakelijk. In de gemeenteraadszitting te Maas tricht verzocht een der leden zelf var kensslager den voorzitter om handelend op te treden tegen spekslagers, welke vleesch van „miauwende en blaffende" dieren onder het gehakt mengen, ten einde op die manier de door den burge meester vastgestelde prijzen te ontduiken. Hij zelf had het gehakt onderzocht en beloofde dan ook aan het verlangen van den voorzitter te voldoen om hem na de vergadering de namen mede te deelen, teneinde de schuldigen wegens verval- sching te kunnen straffen. Diefstal van f2000. Door twee agenten van politie zijn Maandagavond in de Muiderstraat te Am sterdam twee mannen aangehouden op aanwijzing van een burger, wien het verdacht voorkwam dat genoemde man nen zooveel geld in hun bezit hadden. Bij onderzoek bleken zij in het bezit te zijn van f 1670 aan bankpapier en circa f20 aan specie. Zij zijn daarop voor onderzoek in be waring gesteld: er kwam te circa 12 uur 's nachts een telegram van den commis saris van politie te IJmuiden, waarbij hun aanhouding werd verzocht. Nader wordt medegedeeld dat de beide gearresteerden verdacht worden een kistje met f 2000 aan contanten te hebben ont vreemd uit een bergplaats van de Stoom bootmaatschappij van Gebr. Goedkoop te IJmuiden. De gearresteerden werden in het bezit gevonden van bankpapier uit het kistje afkomstig. R. N. Krasse maatregelm. Vorige week is opgenomen een bericht over het onthouden van Regeenngsmeel aan bakkers te Delft, welke de betrokken verordening hadden overtreden. Ook te Amersfoort wordt krachtig ge handhaafd de naleving der crisis-bepalin gen. Een tweetal bakkers zijn gestraft met inhouding van Regeeringsmeel voor den tijd van vier weken. Bij 'n winkelier is alle voorhanden boter in beslag ge nomen en verkocht aan den meest biedende. Een kaashandelaar zag ditzelfde doen met zijn voorraad van ruim 1100 E.G. Hij had Meikaas 1915 verkocht boven maximum-prijs. Ook het militair gezag (Amersfoort is in staat van beleg) pakt flink aan, vooral waar het geldt te straffen het leveren van sterken drank aan geïnterneerden beneden den rang van officier, Zoo'n ge verbaliseerde herbergier ziet zijn zaak voor een maand gesloten. Een schild wacht is voor het etablissement op post. De verleiding is zeker groot, want deze zware straf is reeds acht of negen maal toegepast moeten worden. Tel. Uittocht van vrouwen. Te Zevenaar passeerden een groot aantal vrouwen uit Galiciö, die, vergezeld van haar kinderen, naar Amerika gaan. Het zijn meest nog heel jonge vrouwtjes, waarvan er de laatste weken zeer velen dit grensstation passeeren. Met haar hoofddoeken en door het dagenlange on- der-weg-zijn maken zy een droevigen indruk. In haar Tzechnisch-Hongaarsch waar- tusschendoor wat Poolsch en Duitsch gemengd was, trachtten ze duidelijk te maken, dat haar mannen waren uitge weken een goed jaar geleden, toen de oorlog uitbrak. Gelijk een opgedreven kudde schapen trokken thans deze armzalige wezen uit haar vaderland naar de nieuwe wereld, om daar nieuwe gezinnen te stichten. De menschen waren thans reeds 9 dagen onderweg en hadden veel last gehad met het reizen. Tel. In Duitsche gevangenschap. Eenige dagen geleden was zekere M. uit Terborg uit het Duitsche gevangen kamp ontsnapt en in ons land aange komen. De vader van M., begaf zich daarop naar Duitschland om zijn schoon dochter ook te halen. De oude M. kwam echter niet terug, waarop een andere zoon en een buurman op onderzoek naar den vader uitgingen. Alle drie zijn sedert niet terugge komen. Zij bevinden zich in Duitsche gevangenschap. Turf. Als gevolg van den oorlogstoestand (kolengebrek) is te Nieuw-Weerdinge de aftrek van brandstoffen zoo groot dat van enkele plaatsen de dit jaar gefabri ceerde voorraad reeds schoon is uitver kocht iets wat om dezen tijd van het jaar nooit te voren gebeurd is. De groote vraag naar turf geeft enkele verveners aanleiding om in de hoop op een drogen herfst, de turfgraverij tot nu toe nog voort te zetten iets wat even eens abnormaal is, daar de aanmaak onder gewone omstandigheden niet later dan tot begin Juli voortduurt. Langs de Drentsche en Groningsche oostgrens wordt reeds per 1000 turven 6 a 8 gulden betaaldbestemming het Hannoversche platteland N.v.d.D, TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'a. Pr\js der Adverlenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedore regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1