N°. 2915. Zondag 19 September 1915. 29,t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. fff en Tuinbouwbrieven. Binnenland, Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dik Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Niwr Amerika en andere lenden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADYERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LAN GEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x e l Maximum-prijzen van levensmiddelen. De Burgemeester der gemeente Texel naakt bekend, dat op de publicatiebor- len lijsten zijn aangeplakt, vermeldende le maximumprijzen, waarvoor eenige Ier meest voorkomende artikelen wor- len verkocht. Klachten over niet-inachtneming dier nijzen, alsmede wenschen om voor be paalde op de lijst niet vermelde artike- en maxima vast te stellen of wel met iet oog op plaatselijke omstandigheden /ijziging in de maxima te brengen, lehooren te worden gericht tot den Bur gmeester. Texel, 16 September 1915. De Burgemeester voornoemd, METS, Lo.B. Lxir. Samenstelling van veevoederstoffen. Een zeer belangrijk bestanddeel van het toeder is ook het vet. De kennis van het rebalte hiervan is evenals die van het eiwit zeer belangrijk. Van de krachtvoe- dermiddelen wordt dan ook bij den verkoop meestal het gehalte aan eiwit en vet op- jegeven en de koopere letten daar in verband met den gevraagden prjjs ter dege In onze brieven waarin we schreven over het samenstelleen van voederrant soenen, wezen we er reeds op, dat bet niet uist is, het gehalte aan deze stoffen te lombineeren onder één percentcijfer voor eiwit en vet». Het karakter van beide stoffen is daarvoor te verschillend, zooals ;oen werd aangetoond. Om het gehalte aan het vet van een voedermiddel te leeren kenDen, trekt men een monster van de stof uit met een vloei stof, waarin vet gemakkelijk oplost, bijv. met aether, benzine of zwavelkoolstof. Als men daarna het oplosmiddel verdampt, houdt men het vet over, waarvan men het gewicht dan maar heeft te bepalen. Behalve het vet lossen dan echter ook nog andere stoffen op, zooals bijv. bladgroen, harsen, kleurstoffen, e.d. Deze worden met het extract als vet meegewogen, waarom men dit meer den naam geeft van ruw vet, wijl het niet geheel en uitsluitend uit zuiver vet bestaat. Het rijkst aan vet zijn de oliezaden, lijnzaad, hennepzaad, koolzaad, maanzaad, en de daarvan bereide of afkomstige pro ducten, zooals meel en koeken. Heel arm aan vet zijn de knol- en wortelgewassen, groenvoer, hooi en stroo. Sommige lieden meen6n op zeer eenvou dige wijze, meestal uit de meer of mindere gladheid in vochtigen toestand, met name bij lijnkoeken zich over het gehalte aan vet eenigszins een oordeel t6 kunnen vormen. Er bestaan echter behalve vet nog vele andere stoffen, die glibberig kunnen aan voelen - men beproeve maar eens bijv. den binnenkant van den hollen bloemsteel van de gewone paardebloem zoodat men uit bedoeld „onderzoek" geen conclusie omtrent het vetgehalte kan trekken. Een volgend bestanddeel van het voeder is het ruwvezel. Om het gehalte hiervan te leeren kennen wordt een voedermiddel met verschillende sterke vloeistoffen be handeld. Na afloop hiervan bljjkt een ge deelte nog niet te zijn opgelost. Deze rest bestaat voornamelijk uit celstof en houtstof, welke de wanden vormen van de cellen der planteD, waarvan het voedermiddel afkomstig is. Voedermiddelen van dierlijken oorsprong, byv. melk en vleeschmeel, be vatten geen ruwvezel. Ruw voer bevat het hoogste gehalte aan ruwvezel, voornamelijk kaf, hooi en stroo. Knol- en wortelgewassen zijn er zeer arm aaD. Hoe meer ruwvezel een voederstof bevat, hoe meer het de eigen schappen van hout begint te verkrijgen. Men merke op, dat in den naam ruw vezel mea spreekt ook wei vap ruw 6 celstof h6t woordje „ruw* niet als bij ruw eiwit en bij ruw vet wijst op een eenigszins onnauwkeurige, ruwe bepaling van dit bestanddeel, doch hier werkelijk slaat op den aard van de m6t dezen naam aangeduide stoffen. Het zijn n.l. de hardste, stugste en dus ruwste bestanddeelen van het voeder. Daardoor is echter de kennis omtrent het gehalte aan deze stoffen zeer belangrijk. Het ruwvezel is n.l. voorzoover liet verteert, wel een waardevolle stof, ongeveer gelijk te stellen met suiker, doch 't kauwen en verteeren er van eischt zooveel arbeid dat een hoog gehalte aan ruwvezel 't overigeDsuit de samenstelling vaneen voe dermiddel af te leiden nuttig effect van 'n voedermiddel sterk kan verlagen. |Het ver hoogt dus sterk, laten we maar zeggen, de exploitatiekosten van het voeder. Dikwijls ook wijst een voor een bepaalde stof abnormaal hoog gehalte aan ruwvezel op slechte winning er van, te laat maaien, e.d. Als men een voedermiddel verbrandt, houdt men over de asclibestandileelen of minerale stoffon. Bij de bespreking van het grondbegiosel der bemesting hebben we op deze plantenbestanddeelen nogal eens den nadruk gelegd. Bij samenstelling van voederrantsoenen houdt men gewoonlijk geen rekening met hot gehalte aan asch- bestanddeelen van het voeder. Op goede gronden is het aschgehalte van het daarop geteelde hooi bijv. altijd vol doende. Op arm6 hooilanden werd vroeger nogal eens hooi geteeld met een tekort aan phosphorzure kalk. "Werd dan niet voldoende bijgevoerd met bijv. koeken, die over het algemeen een flink aschgehalte hebben, dan kreeg het ve6 op dit punt ondervoeding. Beenbreuk was toen niet zeldzaam. Sinds de algemeene aanwending van super en slakkenmeel is dit kwaad verholpen. Bij de voedering van varkens moet op het aschgehalte wel gelet worden. Ten eerste worden varkens als onvol wassen dier gemest, zoodat de beenvorming nog krachtig moet plaats grijpen, terwijl ten tweede het gebruikelijke voedsel dik wijls niet in de behoefte op dit puni kan voorzien. Bijvoedering van phosphorzure voederkalk is dan onvermijdelijk. Als men van een voedermiddel heeft bepaald het percent water, ruw eiwit, ruw vet, ruwvezel en ascb, dan blijkt het totaal bedrag minder te zijn dan 100pCt. Klaar blijkelijk zijn dus nog stoffen „overge- geslagen". Het gevonden totaalpercent trekt men van 100 afen vindt zoo het gehalte aan d6 z.g.n. stikstofvrije extractiefstoffen. aftrekstoffeDj. De belangrijkste groep hiervan is de groep der koolhydraten, dat zijn zetmeel en suikers. Men noemt de stikstofvrije extractiefstoffen daarom ook wel eens zetmeelaclitige stoffen. Het ge halte hiervan is hoog in knol- en wortel gewassen en daarvan bereide producten en eveneens in granen en de bijproducten der meelfabrieken, zooals voedermesl en zemels. Over de beteekenis dezer laatste groep voor de veevoedering behoeft du niet ge sproken te worden. Daartoe zij verwezen naar vorige brieven. H. V. S. TEXEL, 18 September 1915. 14 Sept. Niet lang na de stranding der Noorsche stoomboot „Isbjorn", die op 4 Oct. des vorigen jaars in deEierland- sche gronden vastliep, werden pogingen aangewend om van de Noorsche regee- riDg eene belooning te bekomen voor de te de Cocksdorp woonachtige bemanning van de reddingboot, waarmede de equi page van de „Isbjorn" was gered. Thans is van genoemde regeering een bedrag van f205 ontvangen, ter uit reiking aan de redders. Een 300 tusschenpersonen voor de Ouderdomsrente in ons land hebben ont slag gekregendaaronder zijn er ook twee van hier. Voor deze gemeente bljjjven nu nog als zoodanig over de heeren C. Jonker, ten den Burg en J. Daalder Dz. te Oosterend. Bij de gisteren te 'sGravenhage ge houden exameus slaagde o. m. voor derde stuurman groote stoomvaart de heer H. J. A. Krijt, leerling van de Zeevaartschool alhier. Het Hoofdbestuur van de vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, ontving van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht, dat een deputatie uit haar midden door ZEx. ontvangen zal worden op Woensdag den 22sten September des middags 2 uur, ter aanbieding van het Petitionnement tot grondwettelijke gelijkstelling van Man en Vrouw. In een huishoudelijke vergadering van de afdeeling „Texel" is besloten dat Mevr. Keijser-Koster als afgevaardigde, de afdeeling aldaar zai vertegenwoordigen. Den Hoorn, 17 September. Bij den strandvonder C. Beumkes is eene visscbersboot aangedreven zonder merken, In de boot bevonden zich twee riemen. Oosterend. Woensdag j.l. maakten de leerlingen van de bijzondere school alhier met elf rijtuigen een tocht over Oudeschild naar „het Boscbje" en vandaar over den Burg naar Koog. Dat bij het mooie weer volop genoten werd, spreekt wel vanzelf, te meer, daar het aan de noodige versnaperingen Diet heeft ontbroken. Een plotseling sterfgeval alhier maakte de thuiskomst gedrukt. Nu de motorbemaling in den polder „Het Noorden" zoo goed voldoet, zou men meenen, dat de wind watermolen overbodig was geworden. Toch wenscht men dezen als reserve te behouden, waarom hij nog eens weer van een nieuwen vijzel wordt voorzien, daar de vorige zijn beste dagen heeft gehad. Alhier is overleden de heer W. A. Eelman, die in de geheele gemeente een bekende persoonlijkheid was, èn als lid van bet Waterschapsbestuur, 6n als een der voormannen van de A. R. partij. De heer Eelman, wiens verscheiden plot seling was, bereikte den leeftijd van 72 jaren. Vlieland, 15 Sept. Luchtschepen schijnen deze week dage- lijksche gasten te zijn. Maandag en Dins dag werden 4 Zeppelins waargenomen en hedennamiddag weder een van Oost naar West zich begevend. Vrijdom van briefport. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de ten be hoeve van de militairen en van de hier te lande geïnterneerde buitenlandsche militairen verleende vrijstelling van brief port bij kon. besluit met ingang van 20 September is ingetrokken. Met ingang van dienzelfden datum is bij datzelfde besluit (in het binnenlandsch verkeer) tot nadere beschikking vrij stelling van port verleend voor de ver zending, door en aan onder de wapenen zijnde militairen, beneden den raDgvan officier, alsmede door en aan in Neder land geïnterneerde buitenlandsche mili tairen van A.briefkaarten, met uitzondering van die, welke berichten omtrent handels zaken of bestellingen, of aanbiedingen van handels- of fabrieksgoederen bevat ten B.gedrukte stukken, welke tenmin ste éénmaal per maand verschijnen als courant of tijdschrift, tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zooveel zij afkomstig zijn van militaireD, aan de adreszijde dragen het opschrift „Militair", gewaarmerkt door de handteekeniDg van den afzender. Stukken, welke niet beantwoorden aan de hiervoren genoemde bepalingen, worden met port belast. Gearresteerd. Ongeveer 3 jaar geleden bad in het Veerhuis te Zwijndrecht een poging tot berooving plaats, waarvan de geldophaler M. van de firma W. te Dordrecht, bjjna het slachtoffer werd. Doordat op het hulpgeroep menschen toesnelden, slaag den de aanranders niet in bun poging en wisten te ontvluchten. Onlangs had de Rijkspolitie het geluk, op een der daders, iemaDd te Zwijn drecht, de hand te leggen en dezer dagen gelukte het haar de beide anderen, eveneens aldaar te arresteeren, Alle drie zijn thans in verzekerde bewaring. D. Ct. Te Kampen is een kind van ruim een jaar in een emmer met water ge vallen en verdronken. Als een bewijs, dat er van dit jaar ontzettend veel bolgewassen naar het buitenland worden verzonden, blijk o.a. uit het feit, dat de firma M. Veldhuizen van Zanten Zonen te Lisse dezer dagen de 6000ste kist heeft verzonden Heilige onnoozellieid. Een jong soldaat van 1913, van een kleine garnizoensplaats, nu sedert de mobilisatie bij een der Utrechtsche lorten, passeert zonder te groeten een Neder- landsch zee-oiflcier, een onbekende groot heid voor het plattelandsjongmensch. De officier roept hem terug en vraagt „Waarom groet je mij niet De schuch tere wedervraag „Behoort mijnheer dan tot het Nederlandsche leger?" „Natuur lijk, luitenant bij de marine," is het antwoord, „wist je dat niet waarop deze verontschuldiging„Neen, luit'nt, ik dacht dat u iemand van de bioscoop was." De officier heeft de onwetendheid van den jongen soldaat niet te hoog opge nomen. N. v. d. D. Vervaardiger van valsche bankbil jetten gearresteerd. Sedert eenigen tijd waren te Amster dam valsche bankbiljetten van f25 in omloop. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en Vrijdagavond mocht 't aan de recherche van de Nieuwe Tolstraat gelukken, de hand te leggen op den ver vaardiger en uitgever dezer biljetten. Het is een zekere E., boekbinder van beroep. Bij een huiszoeking in zijn woning werden alle ingrediënten gevonden, die noodig zijn voor het vervaardigen van valsch bankpapier. De man die alleen „werkte" en reeds vele biljetten had uitgegeven, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Tel. Een strop. Terzake van de uitvoering van het raadsbesluit van 24 Augustus 1907 heelt de gemeente Groningen voor den aanleg van een eigen waterleiding uitgegeven het sommetje van f 1.096.329,487». De N. V. Groninger Waterleiding heeft de geldigheid van het raadsbesluit en van den aanleg betwist met het succes dat de gemeente in 3 instanties veroor deeld wordt haar leiding te sluiten niet alleen voor particulier, maar ook voor eigen gebruik. Een mitmelijke schikking tusschen partijeD heeft niet tot het ge- wenschte resultaat geleid. Is dit ook 'n stropje in dezen duren tijd? TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1