N°. 2917. Zondag 26 September 1915. 29,t# Jaargang- Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advcrtentiën vóór 9 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Te x e l Maximum-prijzen van Varkeusvleesch en Spek. De Burgemeester der gemeente Texel rengt ter openbare kennis, dat de sgers in deze gemeente, die door tua- ihenkomst van de Regeering varkens strekken, met ingang van 27 September k. de volgende artikelen tegen geen oogeren prijs mogen verkoopen dan aarachter is vermeld Rollade f 0,65 Magere lappen 0,62'/» Doorregen lappen 0,55 Vette lappen 0,527» Carbonado 0,60 Renzel 0,57'/» Vet Spek 0,55 Mager Spek 0,57 V» alles per half kilogram. Texel, 24 September 1915. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTÉ. - Men seint ons uit Batavia, dat de lonverneur-Generaal op het gratiever- oek van Gromser Brinkman, die wegens loord ter dood veroordeeld is, afwijzend eschikt heeft. Zijn terechtstelling is bepaald op Vrij- ig a. s. Hbl. - Het 3-jarig kind van v. d. H. te Ifen a'd Rijn geraakte te water. De ooeder, die de kleine direct miste, zag et klompje van het kind in den Rijn rijven. Terstond werd alles in het werk esteld om de kleine te redden, doch evergeefsch; na een tijdlang dreggen, rerd het kind levenloos opgehaald. - Terwijl de jongeling A. v. d P. te leetgumermolen bezig was, het geoogste jraan in de schuur in een berg op te aden, werd hij door een neervallende looivork getroffen. Een tand van de vork drong van het Mg door tot in den mond. De jongeling had zelf de cordaatheid, het voorwerp uit de wonde te trekken. De ontboden geneesheer hoopt, hoewel bet oog zeer ernstig getroffen is, dit te kunnen behouden. - Van geen kleintje vervaard. Bij werkzaamheden aan de torenspits te Spakenburg had de loodgieter T. B., tit Nijkerk, het ongeluk te vallen. Hij Meef echter circa 70 voet boven den grond hangen aan het touw, dat hij zich om het lijf gebonden had. Behendig wist tij zich aan 't touw tot aan 't raam in toren naar boven te werken. Even later hernam hij onversaagd zijn gevaar lijk werk. - Kinderzegen. Donderdag werd bij den ambtenaar van in burgerleken stand te Haarlemmer meer door een gelukkig huisvader (den arbeider H. v. Dragt, te Nieuw-Vennep) 4e aangifte van geboorte gedaan van zijn 24e kind, waarvan er 12 in leven zijn 1 Als een bijzonderheid kan hierbij nog worden vermeld, dat al deze kinderen °it één huwelijk zijn geboren. - Aan de beetwortelsuikerfabriek tHolland", te Halfweg, is de prijs der Pulp (veevoeder) dit jaar gesteld op f4 Per lOOu K G. tegenf 2,70 het vorige jaar. De voorraad der campagne, aanvan- ude 4 October, is reeds verkocht en jan alle aanvragen kon niet geheel wor- voldaau. Hbl. De „Koningin Emmaop een mijn geloopen. Bij de directie van de Maatschappij Nederland, te Amsterdam, is draadloos via ScEeveningen volgend telegram inge komen van den gezagvoerder van de „Koningin Emma" „Koningin Emma" getroffen door een mijn nabij Longsend. Alle passagiers_en opvarenden gered. UIF nadere berichten blijkt dat men tracht het schip drijvende te houden. Verscheidene schepen zijn in de nabijheid. Volgens nader telegram zou het schip verloren zijn. Het dubbelschroefstoomschip „Koningin Emma" werd in 1913 gebouwd het meet bruto 91§2, netto 5681 ton. De laatste sigaret. In de Vorwarts leest men het volgende verhaal We waren op den opmarsch tegen Ciechanof. 's Avonds wierpen we de Russen uit hun dorp, zetten ons daarin vast, namen kwartier. Toen vier kame raden en ik een armzalige hut binnen traden om in den kouden nacht ten minste een dak boven het hoofd te hebben, hoorden wij uit het donker een mat steunen. Snel maakte we licht. Midden in het vertrek lag een gewonde Rus. Waarschijnlijk hadden zijn kame raden hem voor hun vlucht nog hier binnen gesleept. Het was een jonge man nauwelijks twintig jaar oud, met vlas blond haar en waterblauwe oogen. We zagen onmiddellijk dat hij niet meer te redden was. Een schot in de buik, een door de borst. Een vijand is een vijand, maar een gewonde is een mensch. Een paar kameraden gingen stroo halen. In het vertrek was geen bed, niets. We legden de gewonde voorzichtig op 't dikke stroo en een ransel onder zijn hoofd. De arme kerel zag ons, den een na den ander, met dankbaren blik aan. We gingen op de steenen kachel zitten en keken naar den Rus. Niemand zei iets. Ieder brak zich echter het hoofd, wat hij voor den armen drommel nog kon doen. We boden hem brood aan. Hij schudde het hoofd. Rum uit da flesch Neen. Nu wilde ons niets meer invallen. En de een na den ander haalde zijn pijp te voorschijn en stak die aan. De oogen van den gewonde begonnen nu plotseling te stralen. Ik nam mijn pijp uit den mond en wilde die geven. Hij schudde weer het hoofd, maakte echter met zijn rechterhand een beweging in de richting van zyn jaszak. Ik greep er in en haalde een zak met tabak te voorschijn. Zijn oogen knipten mij verheugd toe. Ik opende de zak, Daarin was ook siga rettenpapier. Hij wenkte weer met de oogen. Zoo onhandig het ging, ik kreeg er toch een sigaret van, stak die hem in den mond. Langzaam kwam de sigaret in brand. Bedachtzaam, plechtig bijna rookte de stervende. Wij dampten even zoo plechtig met hem mee. De sigaret werd kleiner. De asch viel den Rus op de borst. Nog was ze niet halfwege opge rookt, toen plotseling een trekking door zijn lichaam ging. Zijn lippen persten zich samen. De sigaret bleef aan den mond hangen en smeulde verder. Het leven was uitgebluscht. Een onbetrouwbare waterkeering. In 1910 is bij een orkaan de dijk van den polder van het heemraadschap Rozen- daalsche en Steenbergsche vliet door gebroken, tengevolge waarvan een groote overstrooming plaats vond. Het heemraadschap wilde voor den vervolge betere bescherming aanbrengen en besteedde aan het maken van een betonmuur, welk werk werd aangenomen door den 45-jarigen aannemer A. v. d. H., uit Oud- en Nieuw-Gastel, die het uit voerde onder toezicht van den water bouwkundige van het heemraadschap, den 40-jarigen M. J. v. L. te Rozendaal. Het werk werd opgeleverd, nadat het door v. L. was goedgekeurd. Spoedig evenwel bleek de ondeugdelijk heid van den betonmuur, die afbrokkelde en barstte, als ware het gewoon los zand. Vervolgens zakte de muur achterover en werd de toestand gevaarlijk. Er werd een onderzoek ingesteld, dat tot gevolg had, dat de aannemer en de waterbouwkundige zich voor de Recht bank te Breda hadden te verantwoorden. Als scheikundige deskundige werden gehoord de heeren J. E H. v. Waegeningh militair-apotheker le klasse te Prinsen- hage, en D. J. K. Wetselaar, gepension- neerd apotheker te Breda als technisch- deskundigen de heer Ch. L. Stulemeijer, fabrikant te Breda, A. A. H. W. Köning, ingenieur bij de Rijkswaterstaat te Tete- ringen, en C. L. Scbuller tot Peursum, ingenieur van den Rijkswaterstaat te Tilburg. Voorts waren gedagvaard als getuige décharge prof. J. Nelemans, uit Delft, en als getuigen A charge K. A. Albers, wachtmeester-commandant der maré- chaussée te Steenbergen, en J. A. A. M. v. Loon, burgemeester van Steenbergen, M P. v. d. Biggelaar, koopman te Rozen- daal en eenige arbeiders. Wegens omkooping van den waterbouw kundige werd tegen den aannemer 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Tegen den waterbouwkundige werd een jaar gevangenisstraf gerequireerd. 28 September moeten de beide beklaag den terechtstaan wegens bedriegelijke handelingen. Spoorwegongeluk te Anna Paulouma. Van trein 611, die te 6,01 uit Amster dam vertrekt en te 8,15 te Helder arri veert, ontspoorden Woensdagmorgen in de onmiddellijke nabijheid van het station Anna Paulowna de beide laatste wagens, vermoedelijk wegens te vroeg overhalen van den wissel. De buffer van één der wagens drong in de locomotief van een in de nabijheid staanden goederentrein, welke daardoor beschadigd werd. Van den anderen wagen werd het onderstel vernield. De sneltrein van 8,09 uit Amsterdam kon niet verder dan tot de plaats van het ODgeluk rijden. De reizigers werden overgenomen door den trein, die te 9 uur uit Den Helder vertrekt en die op zijn beurt zijn reizigers aan den uit Amster dam komenden trein afstond, waarna beide treinen naar Amsterdam resp. Helder terugkeerden.. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Diefstal door een agent van politie Vernomen wordt dat heden een agent van politie te 's Gravenhage is geschorst, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van een bewoner van de Kockstraat. Deze bewoner een houder van een waterstokerij die de gewoonte heeft de wijkagenten 's morgens vroeg een kop thee te verschaffen en die dan onderwijl in goed vertrouwen dat hij gerust zich even kan verwyderen, in de buurt ging „porren", miste in den laatsten tijd eenige malen geld. Hij kwam gisteravond op de gedachte geld eenige kwartjes en dubbeltjes te merken en deed dit in een portemon- naie, wolke hij op den schoorsteenman tel lag. Hedenochtend kwam er weer een wijk agent een kop thee drinken, en terwijl deze politie-beambte zich alleen in de waterstokerij bevond ging- de porder als naar gewoonte uit wekken, Teruggekomen bemerkte hij, dat het geld uit de portemonnaie verdwenen was. De man deed aangifte van een en ander bij het politiebureau aan de Van der Vennestraaf, alwaar kon worden nage gaan, wie de wijkagent was die zich hedenochtend in de waterstokerij had bevonden. Bij onderzoek werd die politie agent inderdaad in het bezit gevonden van het gemerkte geld. De verdachte bekende. Proces-verbaal is opgemaakt. Vrijdagmorgen is de sergeantmajoor- administrateur Verboven, gedetacheerd te Oudenbosch, in Noord-Brabant, met medeneming vau eenig kasgeld, verdwe nen. Naar wjj vernemen, is hij dezer dagen door de Duitsche overheid te Ant werpen aangehouden. Zijn administratie moet daDig in de war zijn. L. D. Stroo. De commissie, die het stroovraagstuk zou bestudeeren, is voornemens den Mi nister te adviseeren de grenzen voorden uitvoer van stroo gesloten te houden. Zij kwam eenstemmig tot dit advies, nadat de landbouwersleden hadden ver klaard met het oog op de hooge strooprij- zen en de groote belangen die er bij het doorwerken der cartontabrieken worden gediend, niet tegen een uitvoerverbod te zijn. Van de zyde der werklieden was medegedeeld, dat door de stagnatie in het bedrijf van eenige fabrieken nu waarschijnlijk stroo genoeg aanwezig was en zij geen aanleiding hadden op productiebeperkingen aan te dringen. Wel zal den Minister worden geadvi seerd de fabrikanten te waarschuwen in geen geval meer stroo van dezen oogst te koopen dan zij noodig hebben voor de cartonfabricatie tot een volgen den oogst, opdat voorkomen worde dat de eene fabriek grondstof te veel heeft en de andere uit gebrek daaraan niet zou kunnen door werken. Hbl. Eet drama op zee. De politie te Grimsby heeft Maandag maatregelen getroffen voor de terugzen ding van de krankzinnige Nederlandsche zeelieden, die van den rondzwalkenden Katwijker logger „Noordzee" werden op gepikt. Tijdens het verblijf te Grimsby is de geestelijke gesteldheid der mannen wel verbeterd, maar ze zijn bij lange na nog niet hersteld. Den meesten tijd hebben zij doorge bracht met zingen van psalmen en bidden De politie heeft aan boord van den logger drie stukken gevonden van een menschelijken schedel. Toen de ongelukkigen werden beschul digd van moord op hun scheepskamera den, antwoordde de aanvoerder der mannen, dat het geschied was met Gods wil. De politie besloot de groep in drie ondergroepen te verdoelen en deze op verschillende schepen naar Nederland te zenden. Twee dezer groepen, 7 man in het geheel, zijn Maandag reeds van Huil vertrokken. De andere 3 mannen zouden gisteren (Dinsdag) te Grimsby worden ingescheept. Hbl. Hier te lande is later bericht ontvan gen, dat met uitzondering van de twee jongste jongens allen nog in een zeer overspannen toestand verkeeren. De toe stand van de twee jongens is normaal hoewel zij, zooals te begrypen valt zeer geleden hebben door hetgeen zij hebben bijgewoond. In de eerste 7 maanden van dit jaar zijn in ous land bijna 5000 kinderen mi'jder geboren dan in denzellden lijd van bet vorige jaar. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l'.nden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 6 Ct. Groote letters en Vignotten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1