N°. 2921, Zondag 10 October 1915. 29sfci Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin oenland- Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Oitg. Firma LAN9EVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burö op Tbxkl. Stremming van passage. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat het verkeer met rij en voertuigen over den weg genaamd „Mienterglop" van den Koogerweg tot het Oude dijkje gestremd zal zijn van 12 October e k. tot en met 16 October d.a.v. en over den Hemmerweg van den Hoornderweg tot nabij Driehuizen van 11 October e.k. tot en met 23 October Üa.v. Texel, 7 October 1915. De Burgemeester voornoemd, .T. S. DIJT, Lo.B. TEXEL, 9 October 1915. Vlieland, i Oct. Door de korfbalclub Velox van Ter schelling was V. K. C. van hier gisteren uitgenoodigd tot een wedstrijd. Na een niet juist gemakkelijke reis naar het naburig eiland, werd' V. K. C. aldaar door Velox allervriendelijkst ontvangen. Het vuur en ijver werd gekampt, maar Terschelling bleek ditmaal sterker dan Vlieland en won met 10 5. In hotel Oepkes brachten de beide vereenigin gen den avond zeer aangenaam door. - 200 Kisten goud, inhoudende 10,000,000 kronen (een kleine 5 millioen gulden) uit Oostenrijk, zijn voor de firma Lippmann en Rosenthal te Amsterdam aangekomen. Ned. Anti- Oorlog Baad. „Nouvelles dè Hollande" „Holl&n- dische Nachrichten" „Holland News", het internationale orgaan van den „Neder- landsche Anti-Oorlog-Raad", bevat een verzameling van manifesten uit tal van verschillende landen, waarin uiting wordt gegeven aan de overtuiging, dat een wederzijdsche overeenkomst reeds thaDS in staat zou zijn den toekomstigen vrede het karakter van rechtvaardigheid en duurzaamheid te geven. Onder deze manifesten worden in het bijzonder genoemd de Vredesgroep van den Paus, het manifest der 75 Neder- landscbe geleerden, het manifest der Duitsche sociaal-democraten Bernstein, Haase en Kautsky met eenige antwoor den van EDgelscne zijde, de brief van 1 Amerikaanschen oud-minister Bryan aan d'Estournelles de Constant, het manifest der Zwitsersche hoogescholen, de oproep der Engelsche „Peace Society" het tweede manifest van het te Barce lona gevestigde „Comité voor de Zedelijke Eenheid van Europa", de motie van de Fransche, „Confédération Q-enerale du Travail". Het nummer begint met een Tertaling van het eerste hoofdstuk van brochure van den N. A. O. R., „Een jaar Oorlog". uit internationaal orgaan wordt door den raad naar een groot aantal personen in het buitenland verspreid. Daar deze Terspreiding voor het grootste gedeelte gratis geschiedt, moeten de kosten hier voor worden gedekt door abonnementen hier in Nederland geplaatst. Het secretariaat is gevestigd bij den heer B. de Jong van Beek en Donk, JWesustraat 5i, 's Gravenhage, Post-, cheque- en girodienst. De Ministers van Waterstaat en van Financiën hebben het verslag beantwoord der Tweede Kamerafdeelingen betreffen de -het wetsontwerp tot aanvulling van de wet tot regeling der brievenposterij met betrekking tot de instelling van een post-, chèque- en girodienst. Zij deelen o.a. mede, dat het in de bedoeling ligt de hulppostkantoren, voor zoover het met den werkkring dier kan toren is overeen te brengen, tusschen- komst te doen verleenen bij de behan deling van de chèque- en giro-zaken der binnen den kring van hulppostkantoren wonende belanghebbenden. Belasting op oorlogsioinsten. Naar verluidt is de instelling in voor bereiding van een Staatscommissie, die met bekwamen spoed het vraagstuk zal hebben te bestudeeren, in hoeverre het mogelijk zal zijn, door een speciale heffing de oorlogswinsten te treffen. Het lid der Tweede Kamer, dr. Bos moet zich reeds bereid hebben verklaard hebben verklaard het voorzitterschap dier commissie te aanvaarden. Ds. A. Zemike, te Bovenknijpe, de eenige vrouwelijke predikante in ons land, nam Zondagmorgen afscheid van haar gemeente. Zij had daarbij als tekst gekozen Mattheus 24 vers 35. De ge meente zong haar Gezang 115 van den Leidschen Bundel toe. Ds. A. Zemike, die in het huwelijk treedt met den kunstschilder Jan Man- kes, vestigt zich te 's-Hage en blijft zich aan haar ambt wijden. Bier liggen voetangels en klemmen. Te Velzen liepen eenige heeren in een tuin van een te huur staand huis, toen één hunner tegen een onzichtbaren draad schopte. Daar ging een kanonnetje af welks lading hem zoodanig in het been trof, dat hij per ziekenwagen naar Haarlem vervoerd moest worden. Waardoor het kwam, dat het wapen ook nu met scherp geladen was, moet nog uitgemaakt worden. N.v.d.D. Naar aanleiding van het artikel „Rookende Kinderen" merkt een inzender die vele landen bereisde, op, dat nergens het rooken onder kinderen zoo verbreid is als in ons land. Hij heeft zich, met de slechte gevolgen van het rooken voor oogen, er reeds dikwijls over verwonderd dat er geen wetsartikel beneden den 16-jarigen leeftijd verboden is. Hij bepleit dat ieder de rookgewoonte onder kinderen zal helpen bestrijden, door hen geen tabak te geven. R. N. Twee Nederl. soldaten gedood Gisternacht kwamen twee Nederland- sche soldaten van de grenswacht te St. Kruis, door onbekende oorzaak in aan raking met de electrische draadversper ring en werden onmiddellijk gedood. beide slachtoffers zijn afkomstig uit Friesland, een hunner is gehuwd. Nader meldt men ons: De beide verongelukte militairen J. de Jonge, 29 jaar, uit Heerenveen en F. Reitsma, 24 jaar, uit Sexbierum, zijn gistermorgen van den draad verwijderd en naar Oostburg overgebracht. De verslagenheid onder hun kameraden bij wie zij algemeen bemind waren, is zeer groot. Door op de treeplank te stappen, is de 15-jarige Otto Vermeulen te Kuilen burg door de tram Tiel-Buren-Culemborg overreden en onmiddellijk gedood. Vroege en strenge winter. In Friesland ziet men al groote scha ren witte ganzen en ook al de grijze kraaien. Ook zijn er dit jaar veel eikels. Allemaal vcorteekende van een vroegen strengen winter, naar gezegd wordt. De Minister raamt de baten, voort vloeiende uit het Staatsmijnbedrijf op grond van de ervaringen in de laatste jaren opgedaan en de verwachtingen voor de tokomst, op f7.851,300. Nu in Beneden-Langstraat van Re- geeringswege hier en daar hooi in beslag wordt genomen, zijn de hooiprijzen ge daald. Men besteedt nu voor goede kwaliteit f 23 a f 24, afwijkende soorten f 19 a f 20 en schraal pershooi f 15 a f 16, alles per 500 KG. De toemaat is op het laatst onder gunstige omstandigheden gewon nen. Het Hillegomsche gat. Men zal zich herinneren, dat een paar jaar geleden, plotseling op het land van den heer H. Walkers de grond verzakte. Daarbij ontstond een gat van aanzienlijke diepte en verschillende theorieën zijn toen opgeworpen omtrent dat verschijn sel. Het gelukte evenwel den heer Walkers het gat te stoppen. Dezer dagen begonnen zich in de on middellijke nabijheid van het vroegere gat dergelijke verschijnselen voor te doen. Dr. Lorié, privaat-docent te Utrecht die veel studie van het vroegere geval maakte, heeft thans ook de nieuwe ver schijnselen opgenomen. N.v.d.D. Sluis in 't donker. De correspondent van „de Tijd" te Sluis schrijft naar aanleiding van het afsluiten van den gastoevoer aldaar het volgende Wat zoo lang verwacht, gevreesd en.... gehoopt werd door sommigen, is dan toch eindelijk gebeurd. We zitten te Sluis in 't donker. De gemeente betrekt haar gas van Brugge en tot nog toe liet de levering niets te wenschen over, schoon elke communicatie met het bestuur der fabriek verbroken was. Zondag kon de gasfitter van Sluis echter, zelfs met pompen, niet den mins ten toevoer krijgen en moest aldra tot het inzicht komen, dat de gemeente 's avonds zou donkeren. De mare er van verspreidde zich na tuurlijk ondanks het gas dat we niet kregen, als een loopend vuurtje door de stad, door de jongelui met onbe schrijfelijke geestdrift vernomen, door de ouderen met zorg. Al spoedig zag men ze loopen met oude lampen, lampenglazen, katoen, kannetjes, petroleum, enz. De eenige winkel, die petroleumlampen verkoopt, zag z'n voorraad met een half uur „uit- verkocht. De „Automaat" rukte met z'n overgebleven voorraad uit en direct kwamen van alle kanten de vrouwen met hun ledige kannen aangeloopen om ze tegen volle te ruilen. Maar de mili tairen waren er ook nog. De barakken brandden niets dan gaslampen, die nu ook door petroleumlampen j vervangen moesten worden. Dies werd de „Auto maat"-voorraad in beslag genomen. Vrouwen vertoonden haar minder ge lukkige buren zegevierend de onder stof en vuil op een zolder teruggevonden oude lamp. Een ander kan niet uitge sproken geraken over het „stom geluk" dat ze toevallig nog twee liter in huis had. „Petroleum" bedoelde ze waar schijnlijk. Soldaten lachten en dansten van pret, omdat ze nou vanavond „overal vrijen" konden, daar natuurlijk ook geen straatlantaarns werden ontstoken. In de cafó's zat men alle mogelijke zaken te verzamelen, die desnoods licht konden geven, waarbij de bezoekers 's avonds over de oorzaken van de don kerte konden philosopheeren. Tegen zes uur begonnen de grappen makers en jongelui reeds op hun horloge te kijken en zich te verwonderen, dat het „vanavond zoo laat donker" werd. Een kwartier later merkten ze aan den kastelein op, dat ze waarachtig niet meer konden zien met de kaarten en absoluut behoefte aan het een of ander licht gevoelden. Met het gevolg, dat te half zevon, een half uur voor norma len tijd, overal de walmende petroleum lampen, fantastische lampions en flik kerende kaarsen een ellendig licht ver spreidden. Gekaart werd er natuurlijk niet meer. Men liep van het eene oaló naar het andere en maakte hier en daar roerende tooneeltjes mee van met zoo veel blijdschap teruggevonden lampon, die nu bleken te lekken, of waarvan de de brander niet meer schroefde, of de katoen niet opgedraaid kon worden en nog veel meer van die ellendige dingen. De jongens holden de straat over met allerlei vreemde hoofddeksels, welke met oen brandende kaars waren „opgesierd". De meisjes lachten en joelden en waren schichtig „als katjes in het donker". Waar ik ook kwam, overal glinsterden me dansende petroleumlichten tegen, die gewoonlijk alleen op tafels geplaatst werden, zoodat het licht juist manshoogte stond. Op 't laatst zag ik dan ook mets meer dan die flikkerende dingen, met het gevolg, dat ik al gauw„huis-toe" was om m'n oogen daar wat rust te geven, na natuurlijk aan De Tijd kennis gegeven te hebben van de schrikkelijke dingen die er in Sluis omgingen, uat moest echter al weer by een kaarslichtje ge beuren. Vreeselijk, wat flikkert dat ding. Meermalen heb ik al moeten ophouden om m'n vermoeide oogen een momentje dicht te knjjpen en door 'n diepe zucht m'n zenuwen weer wat op normaal te brengen Ik ga het toch echter maar opgeven. Hoe lang gaat dat grapje duren? We gissen hier ook maar naar de oorzaak. Willen de Duitschers niet langer den uitvoer van gas toestaan, willen zij wellicht ook Sluis eens „dwars" zitten, het door hen zoo gehate ver meende „spionnennest", of heeft een der vele geworpen bommen van de laatste dagen misschien de gasfabriek van Brugge getroffen Tot nu toe weten we er niets van. 't Is voor vele menschen anders een leelijke geschiedenis. In goed ver trouwen op het gas, hadden ze fornuis en petroleumlampen opgeruimd. Dezul ken kunnen zelfs niet koken en zullen ook weer lampen moeten aanschaffen. In de Hugo-de-Groot-straat te Rot terdam werd een agent van politie, die eenige jongens van achter een tram wegjoeg en daarbij één van hen een klap gaf, door een paar mannen aangevallen. De agent trachtte zijn revolver te trek ken, maar dit werd door zijn aanranders belet. Tijdens het gevecht ging de revol ver af, met het gevolg, dat een voorbij ganger door den kogel, die eerst tegen de straatsteenen ketste, gewond werd. De agent werd getrapt en geslagen, waarop de daders de vlucht namen. Een revolverschot, dat de agent hun nazond, heeft waarschijolijk een der daders in het b9en getroffen, doch allen wisten te ontkomen. Het stoomschip „Potsdam", van de Holland—Amerika-lijn is aaneenZweed: sche reederij verkocht voor een bedrag, dat den oorspronkeljjken kostprijs over treft. Het schip werd in 1900 in de vaart gebracht. Iemand uit Werkendam vond in een koffiehuis te Gorinchem een porte feuille, inhoudende ruim f3000 aan bankpapier. 't Kwam in goede handen want den zelfden dag is de vondst den eigenaar te Giesendam gezonden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprys per 3 maanden. Voor din Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Nfwr Amerika en Andere l'tnden met verhooging der porto's. Pry* der Advertentièn. Vsn 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden nssr pUstsruimte berekend. Bewjjsnammors 2 Cts. por nummer.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1