N°. 2923, Zondag 17 October 1915. 299t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Fikha LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBobo op Texel. TEXEL, 16 October 1915. Oosterend, 14 Oct. Hedenmorgen te ongeveer half zes uur was hier gedurende eenigen tijd een zwaar motorgebrom hoorbaar. Vermoede lijk vloog een luchtschip hier langs. Enkele personen beweren, het door den nevel heen gezien te hebben. De Hoofd-Inspecteur der Vissche- Tijen heeft aan de Vereeniging „Betracht het Goede" bericht gedaan, dat op ver schillende plaatsen niet ver van de kust tot zelfs op 4° O. L., mijnen zijn gerap porteerd. Wvar moet dat heen? Op alle terrein eischt de vrouw heden ten dage haar plaats op, naast den man. Nu gaat ze al meedoen aan de hard loopwedstrijden, die van uit Kralingen plegen gehouden te worden. Dinsdagavond kon men daar een aantal jongedames al vast aan het oefenen zien. Zij liepen tegen de klippen op en renden door tal van straten heen om maar het eerst aan het eindpunt te zijn, een cafe, waar zij dan een grooten pot bier ledigden en vol moed uiteengingen, om a.s. Zondag, als 't meenens is, met de beste voornemens op het appèl te verschijnen. Hardloopers en hardloopsters daar is wat schoons te zien. Smokkelaarslisten. Door de douane aan het station te Gennep werden 'n 3-tal fabrieksarbeiders betrapt op een poging tot uitvoer van rijst in hnn blikken drink-flesschen. Enkelen hadden petroleum in hun koffie-flesschen 1 Kippendief gesnapt. Volgens bewering van sommigen zou te Zevenbuizen (Groningen) in de laatste maanden voor 11000 aan kippen ont vreemd zijn, nimmer mocht het gelukken de daders te vatten. De kippenfokker G, Roede had 70 jonge kippen in een schuurtje, 60 meter van huis verwijderd met een electrische bel had hij het hoenderhok aan zijn bed verbonden. Toen hij Zondag nacht door de bel ge wekt werd, sprongen Roede en zijn vader het bed uit en troffen een zekeren V. in het hok. Met een mes gewapend viel hij Roede san, maar men wist den man vast te houden, 't Is iemand, die niet in armoe iige omstandigheden verkeert. Zoete mnstjes. Zooals men weet, mag margarine over Je grenzen vervoerd worden. Daarvan is het gevolg, dat per Staatsspoor iederen dag te Bergen-op-Zoom zóóveel kisjes margarine worden aangevoerd, (die dan vandaar met allerlei soort van rijtuigen naar Putte en vervolgens naar België gebracht worden) en dat enkele personen, die te Bergen op-Zoom dat vervoer in handen hebben, naar men zegt, dagelijks tusschen de f800 en 11000 daarmee verdienen. Hbld. Gemeente-cokes 1 De gemeenteraad van Zaandam be sloot gedurende den winter cokes voor de ingezetenen beschikbaar te stellen teg n f 0,6u per H.L. Hiervan zullen zoowel de gegoeden als in on- en minvermogenden get ruik huuen maken met dien verstande echter, dat in-eval de aanvragen grooter zijn iaD de" beschikbare hoeveelheid aan de gasfabriek, de personen met de hoogere inkomens het eerst yan de lijst zullen worden geschrapt. De kosten worden begroot op minstens f 15,000 gedurende een half jaar. De uien-telers maken goede zaken. Aan de veiling te Broek-op-Langendijk is de handel in uien zeer levendig. De aanvoer is meer dan tweemaal zoo groot als andere jaren om dezen tijd, gevolg van de hooge prijzen. Een opbrengst van 60 tot 80 gulden per CU H.A.), is heel gewoon, terwjjl een enkele het zelfs tot f100 per snees bracht. Toch worden groote massa's uien aanhoopen op den akker gezet voor den winter- handel, daar men dan nog hooger prijzen verwacht. Oplichting Zaterdagmiddag kwam een persoon, ge kleed in de uniform van den Yrijwilligen Landstorm, bij de weduwe Van Heinin gen te Overschie, zeggende door den bur gemeester aldaar ingekwartierd te zijn en dat dit f 1,55 per dag gaf. Bovendien zouden er 's Maandags nog twee komen. Hij was zoogenaamd kwartiermaker en er zouden er 30 in de gemeente onderge bracht worden. De vrouw, niets kwaads vermoedende, gaf inkwartiering en leende een gulden. De man is daarop naar den rijwielhandelaar Spierings gegaan, dien hij niet thuis trof, diens moeder wist hij te bepraten tot afgifte van een 1 rij wiel voor een paar uur, maar tot op heden is bij niet teruggekeerd, zoodat men wel met zekerheid kan aannemen dat hier een sluwe oplichter aan het werk is geweest. Sch. Ct. Gebrek aan werkkrachten. Algemeen is de klacht dat er geen werk volk is in den Haarlemmermeerpolder. De arbeidsloonen stijgen voortdurend en nu reeds wordt voor een volwassen werkman f 4 per dag betaald. Gelukkig valt de bietenoogst niet tegen, zoodat er wel een flink werkloon afkan, doch het meeste zit men er mede, dat nu het nog goed weer is, men met de werk zaamheden niet op kan schieten. Mocht men in het laatst van deze maand een regenachtigen tijd krijgen, dan kan men de bieten niet uit den grond krijgen. Een varken van T. v. d. Veen te Haulerwijk, had een dikke tong. Bij ;onderzoek bleek, dat om de tong vrij ver naar achteren, een naairing was vast gegroeid Na een pijnlijke operatie heeft men den ring in zijn geheel er afgekregen en nu is het dier gezonder dan te voren. Men vermoedt, dat de ring er om gekomen is, toen het beest een nog jonge big was. Eieren. In verband met het Zaterdag uitge vaardigd uitvoerverbod van eieren, ver nemen wij, dat thans ook een eieren- vereeniging is gevormd tot regeling van de beschikbaar stelling en distributie van eieren, in welke vereeniging de V. P. N. en de particuliere handelaren in eieren vertegenwoordigd zijn. De samenstelling eener commissie van toezicht is in voorbereiding. Uit het verslag der Opr. Haarl. Ct. van de Maandagavond gehouden zit ting van den Zandvoortschen Gemeente raad De voorzitter vraagt aan den beer Groen, of deze de benoeming aanneemt als lid der commissie van advies bij den bouw van arbeiderswoningen. De heer Groen bedankt. Ook de heer Van der Pias desgevraagd, weigert. Daarna noodigt de voorzitter den heer Siegers uit, Onderwijl deze, op zijn verzoek 1 inlichtingen van den voorzitter ontvangt neemt de heer Koning ongevraagd het woord. Hij laakt het vragen door den voorzitter van menschen, die niet met den wethouder Zwaan willen samen werken wegens diens onbetrouwbaar heid. De voorzitter roept den heer Koning tot de orde. De wethouder Stom geeft zijn afkeuring te kennen over het gebrek aan medewer king, waar het toch arbeidersbelangen geldt. De heer Slagveld critiseert de houding van den voorzitter en dringt aan op de benoeming van een commissielid door stemming. De voorzitter antwoordt, dat het col lege van B en W te dezen aanzien wel met een voorstel zal komen. De heer Zwaan stelt den heer Koning voor hun geschil in openbare vergade ring aan het oordeel van het algemeen te onderwepen. Opstuivend wijst de heer Koning dit voorstel af, den heer Zwaan kwaliücee- rend als sluw. De voorzitter ontneemt den heer Ko ning het woord. Deze blijft echter heftig doorspreken. Ook de heer Zwaan windt zich op en noemt Koning een fanatiek dweper. Met gebalde vuisten zetten de twistenden het debat voort. De voorzitter hamert onderscheiden malen en sluit, als dit niet helpt, de vergadering. Het publiek blijft op de tribune luiste ren naar den bevigen woordenstrijd, die nog geruimen tijd voortduurt. Zeppelins beschoten. Een Zeppelin, komende uit zuidweste lijke richting (Helder, vloog Donderdag in de vroegte over het eiland Vlieland. Zij werd door de kustwacht beschoten en verdween naar het noordoosten. Twee uur later verscheen plotseling een tweede luchtschip uit zuidoostelijke richting (Harlingen), welke tusschen de eilanden Vlieland en Terschelling door ging. Na heftig beschoten te zijn, koerste het luchtschip snel omhoog en verdween in noordoostelijke richting in den nevel. Des morgens tusschen 8 en 9 uren passeerde ook een Zeppelin boven Heerlen. Het luchtschip kwam uit noor delijke richting. Ook boven Gulpen is de Zeppelin ge passeerd op een hoogte van ongeveer 800 meter. Bij Epen werd het lucht schip door de Nederlandsche grenswacht beschoten. Het verdween in de richting van Luik. Smokkelarij. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft B. G. B., stationchef te Gennep, wegens poging tot uitvoer van onge veer 5000 K.G. leder, vrijgesproken. Het O.M. had 6 maanden gevangenis straf geêischt. Toeslag op het loon. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft met 19 tegen 3 stemmen aange nomen een voorstel van den heer Berg huis, tot het verleenen van een toeslag van 10 pCt. op loonen van gemeente ambtenaren, voor zoover gehuwd of kostwinner, en wel van October tot en met Maart, wanneer zij minder dan f 14 's weeks verdienen, met dien ver stande, dat het loon en de toeslag samen nimmer meer dan f 14 zullen bedragen. Deze toeslag kost de gemeente f 6800. Nooit gebeurd. De motorlogger „Catharina" bracht te IJmuiden een hoeveelheid haring aan, welke bij verkoop in de Rijksvischhal aldaar f28000 opbracht, eeu besomming nog nooit in één reis door een logger bereikt. Aan het station Geleen (Limburg) had een treurig ongeluk piaats De 11-jarige zoon van den landbouwer Ramakers stond voor den sluitboom van den spoorweg te wachten, totdat de van Sittard komende trein in de richting Heerlen zou gepasseerd zijn. Toen dit had plaats gehad, wachtte hij niet, tot dat de overweg veilig was, maar kroop onder de afsluiting door. Op de lijn komende, kwam van de andere zijde juist een trein uit de richting Heerlen, waardoor hij gegrepen werd. Beide beenen werden den ongelukkigen jongen boven de knieën afgereden, ter wijl hij nog aan het hoofd werd gewond. Na een verschrikkelijk lijden is de ongelukkige overleden. Een, die geld schilderde. Naar het Huis van Bewaring te Alk maar, is overgebracht een te Schagen gearresteerde schilder, die verdacht wordt te Anna-Paulowna en te Oudesluis, waar hij een kamertje had gehuurd, zich te hebben schuldig gemaakt aan het na- teekenen van valsche zilverbons van f2,50, welke hij voor echt uitgaf. Al km. Ct. Een paar honderd werklieden uit Arnhem werken in verschillende plaatsen in Duitschland in de grensstreken en de dichtstbijzijnde groote steden. Sedert de schaarschte der levensmiddelen in Duitsch land nemen al deze menschen, die des Maandags vertrekken om 's Zaterdags terug te keerea, hun eetwaren voor de geheele week mede. Dit werd altjjd toegestaan, doch Maandag werden de werklieden voor de keus gesteld te Zeve naar uitstappen of de levensmiddelen achterlaten. De meesten kozen het laat ste, enkelen keerden terug. Slachtoffer van bijgeloof. Een bewoonster van den Amstelveen- schen weg te Amsterdam, kreeg bezoek van een onbekende vrouw, die zeide waarzegster te zijn en om twee gouden ringen vroeg, waarover zij zou bidden en die zij des middags zou terugbrengen. De ringen werden medegegeven, doch niet teruggebracht. Bovendien vermiste de bewoonster na het vertrek der waarzegster f 65 uit een ongesloten geldkistje 1 Hbl. De burgemeester van Dantumadeel ontving van een onbekende f 100 om uit te reiken aan een ingezetene dier ge meente. die bij de mobilisatie groote schade lijdt. Onder het personeel van deHaag- sche tram is een cursus opgericht in de electriciteitsleer. V a d. Een rijke bedelaar. Bij den winkelier B., te Aarlanderveen, kwam een bedelaar den winkel binnen. Na zijn vertrek miste de winkelier wat en vermoedde, dat dit by den vertrok kene zou zijn. Bij het fouilleeren bleek, dat die bedelaar in het bezit was van een bankbiljet van f25, 7 rijksdaaldeis en nog heel wat klein zilver- en koper geld. Nieuw soort hondenbelasting. In de afdeelingen van den Haarlem- schen Raad is bij de behandeling van de begrooting een voorstel gedaan, om een hondenbelasting te heffen, loopende van f3 tot f30 naar gelang van de huur waarde van de woning van den eigenaar. Vad. Zeppelins boven ons land. Donderdagmorgen 8 uur vloog een Zeppelin laag in zuid-westelijke rienting over Valkenburg (Limburg) in de richting van Aken. Door de aanwezige militairen werd de Zeppelin beschoten. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dbs Burg SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lenden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1