KAAS. Stelling van den Helder VERORDENING. Afslag Varkensvleescl Spek, Vet enz. Gemengd Nieuws. Veiling V. P. N. Advertentiën Advertentiën. IJsclub „Waal." De slagers. Prima Edammer Kaasjes 4 pon Idem 3 2 pond f2,50. Tilbury, Degene die een pink Handkarren, Kruiwagens Kisten, enz. Sollicitanten Gemeente-Wegwerker, Sollicitanten Kademeester een of meer inrichtingen als bovenge noemd. Tot heden behoorde dat hier tot de vrome wenschen en moesten wij ons vergenoegen de voorstellingen van een reizende bioscoop, die hier voor enkele dagen vertoefde, bij te wonen. Thans heeft de Hobadewi-bioscoop hier de tenten opgeslagen en in de voorbije dagen hier een viertal voorstel lingen gegeven, die zich in groote be langstelling mochten verheugen. Zondag j.l. was de toeloop zelfs zoo groot, dat velen moesten worden afge wezen. De achterzaal van de Vergulde Kik kert bleek te klein te zijn om alle be zoekers te bevatten en wij hebben van de ondernemers vernomen, dat de ruimte voor de toeschouwers dan ook zal wor den uitgebreid door ook een deel van het tooneel beschikbaar te stellen. Blijkens advertentie in dit nummer worden Zaterdag, Zondag en Maandag a s. weer een viertal voorstellingen ge geven, en wij hooren zelfs beweren, dat wanneer de belangstelling in de voor stellingen blijft aanhouden, ook na dien nog meermalen de gelegenheid zal worden geboden. De tijd zal het leeren, Wij woonden Zondagavond de voor stelling bij, die flink en vlot van stapel liep en gelooven niet te veel te zeggen, wanneer wij beweren, dat de aanwezigen hoofdzakelijk jongelui, volop hebben genoten. De tocht door Londen bood eenige kiekjes van de bedrijvigheid aldaar en bij Robinet als tenor is onbedaarlijk ge lachen. Het Nut. De algemeene vergadering van het departement Texel van de Mij. tot Nut van het Algemeen, op Maandag j.l. in café „den Burg" gehouden was matig bezocht. Na opening van de vergadering, werden de notulen gelezen, die onver anderd werden vastgesteld. De rekeniDg over het afgeloopen jaar, sluitende met een klein batig saldo, werd door een tweetal leden nagezien en in orde bevonden en op hun advies goedgekeurd, waarna door de afgevaar digde ter algemeene vergadering, de heer Pisart verslag werd uitgebracht waar voor hem dank van den voorz. en applaus van de vergadering ten deel viel In de vacature ontstaan door periodiek aftreden van den heer Kuperus werd gekozen de heer C Jonker. De aftredende secretaris, de heer L. J. Kikkert werd vervolgens met bijna algemeene stemmen herkozen. Als commissaris van de Nutsspaar- bank, inplaats van den heer Gaarlandt, die door zijn vertrek naar Gorinchem had bedankt, werd gekozen de heer J. H. Leopold. Medegedeeld werd dat het bestuur is geslaagd voor een drietal avonden in het a.s. seizoen sprekeis te vinden, ter wijl nog pogingen voor een vierden avond worden aangewend. 1 November zal waarschijnlijk voor het Nut optreden, de heer Ds. Huizinga van Zijpe, in December Dr. Heinzius van Amsterdam en in Januari de heer de Jongh van de Waal. Bij de rondvraag brengt een der leden den aftredenden voorzitter den heer Kuperus dank voor wat hij in 25 jaren voor het departement heeft gedaan 6n roept hem bij afscheid mede namens de andere leden, die met spr. van de waarde van den heer Kuperus, als voor zitter algemeen overtuigd zijn, onder applaus, een tot weerziens in het be stuur toe. Een algemeene discussie volgt naar aanleiding van een vraag daarna door een ander lid gesteld, n.l. wat te doen om van het Nut meer kracht te doen uitgaan, wat om meerdere belang stelling te wekken. Gewezen wordt op de stichtingen van het Nut, de leesbibliotheek, de bewaar school en de spaarbank, doch men is met den inleider van dat punt van be spreking eens, dat meer gedaan kan worden. Algemeen meent men dat populaire voordrachten over wetenschappelijke onderwerpen, cursusavonden en derge- lijken veel in de bedoelde richting kunnen d en, zoodat besloten wordt, dat het bestuur die dingen nog eens nader onder de oogen zal zien en zoo mogelijk iets doen binnen het bereik der beperkte geldmiddelen van het departement. De voorz. eiuit hierna de vergadering, in verband met zijn aftreden als voor zitter memoreerend het aangename en minder aangename door hem in de reeks van jaren als zoodanig ondervonden, dankend voor de genoten medewerking ea uitend de beste wenschen voor den bloei van de afdeeling en den gestadigen groei van het ledental dat in de laatste jaren steeds vooruitgaande is. Oosterend, 19 Oct. In den polder „het Noorden" en boven de schorren bij „de Eendracht" hebben zich reeds wilde zwanen vertoond. Een vroege winter Vlieland. Tot onderwijzeressen bij het Herha- lingsonderwijs voor meisjes zijn benoemd de dames J. Visser en A. de Vries, tot onderwijzer bij het Herh. onderwijs voor jongens de heer G. Donia. Drama's aan de grens. In het gesticht Calvariënberg te Maas tricht, is Maandagnacht weer iemand opgenomen, die bij een poging om onder Oud-Vroenhoven de grens te overschrij den, door de grenswacht werd aange schoten. De man, zekere W. S. uit Vlijtingen, gehuwd en vader van eenige kinderen, was zwaar aan den schouder gewond en verkeerde door groot bloedverlies in ernstigen toestand. Hij had 5 K.G. bloem en wat zeep over de grens willen brengen. Nog is bij de electrische draadversper ring langs de grens nabij Oud-Vroen hoven het lijk van een nog onbekend manspersoon gevonden. L. K. Te Diever is het 5-jarig dochtertje van E. Mulder Azn. onder een omvallen- den gierbak gekomen en spoedig daarna overleden. De spraak herkregen. Te Sprang (N.-B.) raakte een zekere juffrouw A. de B. twee jaar geleden de spraak kwijt. Verschillende geneesheeren werden geraadpleegd, doch de medische wetenschap stond voor het geval mach teloos en alle hoop werd opgegeven. Wie beschrijft echter het geluk van het meisje en haar familie, toen ze deze week plotseling de spraak terug kreeg. Sluis heeft zijn gas weer terug. Gistermorgen werd het blijde nieuws „uitgeklonken". Door bemiddeling van den Duitschen gezant in Den Haag heeft de burgemeester der gemeente weten gedaan te krijgen dat de Kommandantur in Brugge de aansluiting weer heeft toe gelaten. De Duitsche overheid heeft zeker een vriendelijkheid willen bewijzen, in ruil voor dn groote hulpvaardigheid, die Sluis het vorig jaar aan de Duitsche vluchte lingen uit Belgie heeft betoond. Hbl. Regeeringsuien. Broek op Langendijk is aangewezen tot stapelplaats voor Regeeringsuien uit Noord-Holland, tot controleur en bewaar der is benoemd de heer Jb. Kostelijk, keurmeester aan de groentenveiliDg aldaar, Nws, Post- en telegraaf tarieven. De P. T. T. deelt mee, dat het oor deel van de post- en telegraafdirecteuren reeds over een wetsontwerp, beoogende verhooging van de post- en telegraaf- tarieven, is ingewonnen, en dat het ontwerp spoedig kan worden tegemoet gezien. Reuter seint uit Londen Een Nederlandsch onderdaan, C. P. D., is tot 3 maanden dwangarbeid veroor deeld, wegens het knoeien met pas poorten. De electrische draadversperring heeft in de nabijheid van "Vaals een Duitsch soldaat he.t leven gekost Bezig zijnde reparation daaraan te verrichten werd hij plotseling gedood. Hij was een Beier van geboorte en vader van 8 kinderen. Zijn kameraad, die hem wilde verlossen, kreeg ook nog een schok, doch kwam er gelukkig on gedeerd af. L. K. Druiven in overvloed. Op de veiling te Poeldijk werden Vrij dag 23.200 pond druiven aangevoerd, waarmee de aanvoer in de afgeloopen week klom tot 74,370 pond in drie veilingen. De markt hield zich goed ofschoon de prijzen lager zijn dan in het vorige jaar. No. 371, 15/10 '15. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipei f 7.10 f 9.75. Eendei 18,f0, Aanvoer 14785 Middenprijs f 8,34. Jonge hanen 1 0,40 f 1,50 Oude hanen i 0,90 f 1,21. Oude kippen f 0,52 f 2,95. Hazen f 1,25 f 1,78. Wilde ganzen f 1,35 f 1,37. Patrijzen f 0,40 a 1 0,95. 367 stuks. Langenhoff. Texel, 18 Oct. Aangevoerd 1 Paarden f 300 a f 0—. 2 Veulens f 225 a f 275. 21 Koeien f 150 a i 275, 37 Pinken f 110 a f 145. 31 Kalveren f 60,— a t 80, 3 Nuchtere kalvereD f 20 a 25.00 0 Rammen f a f 10 Schapen f 35,— af 40,00. 74 Lammeren t 22,a f' 23, 15 Biggen f 20,a f 25. 1 korf kippen f 3,50. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 15 Oct. Ter markt aangevoerd: 23 Stieren f 135,— a f 420, 180 Kalf- en Melkkoeien f 240 a 1 400. 676 Varekoeien f225 a f 365 141 Vette Ossen eu Koeien 1280 a f475 29 Kalveren (vette) (50 a i 140. 37 Kalveren (magere) 1 6.a I 13.— Lammeren f a f 1565 Schapen (vette) 1 34,00 af 54.— 620 Biggen f 13.00 f 23.00 Amsterdam, 18 Oct. Aangevoerd 252 Runderen, le kwal. 100 4 104 ct. jj® 2e kwal. 92 a 98 et. 3e kwal. 87 a 93 ct. g, 100 Melk- en Kalfkoeien 1 300 a f 410, 71 N uchtere Kalveren 1 12,k f 16, 352 Vette Varkens a ets. Purmerend, 19 Oct. Aangevoerd 691 Runderen waaronder: 426 vette koeien 85 k 105 Ct. per KG. Gelde koeien 1 170 k 260 Melkkoeien f 220 k 380. 30 stieren. 69 vette kalveren f 0,80 a f 0.95 p. Kg, 270 Nuchtere kalveren f 12.a f 32; nruu Bchapen f 38 k 1 64, Lammeren f 24,a f32, 362 vette varkens f 0,86 a f 0,94 per Kg.; 82 magere varkens f 24 a f 40,00; 218 biggen f 16 a f 24; kipeieren f 8.50 a f 9.50 per 100; 235 Woensdag 20 October 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds half 8 Bijbellezing in gebouw Eben-Haëzer. Den Hoorn, 's Avonds half S Heidelb. Catechismus. 2e Zondag. Zondag 24 October 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Vooibereiding H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Koog Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. H. Avondmaal. Den doorn Vm. 10 uur ds. Visser. Dankzegging. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds, van Grasstek. Oocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. H. Avondmaal, 's Avonds 7 uur ds. Boeke. Dankbetuiging. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Het Bestuur brengt ter kennis, dat de contributie van de leden en zij, die lid wenschen te worden voor 1 November a.s. vijftig cent en na 1 November een gulden de persoon is. Het Bestuur, f2,75. Zoolang de voorraad strekt. Gebr. DROS TE KOOP Een in uitstekenden staat zijnde hoog model, op colling's patenlasseD. C. STOEPEER, Eierland. heeft achtergelaten op de markt, kalai zich vervoegen bij D. LIPS, tegen vei r; goeding van de onkosten. TE KOOP K. SLOT. worden opgeroepen naar de betrekkinglQ van op een jaarwedde van f494,— StortiDg voor eigen-, weduwen en wee zenpensioen 5% der jaarwedde. Aanspraken op eigen pensioen op jarigen leeftijd. Schriftelijke aanmelding bij den Bnrge meester vóór 28 Oct. 1915. worden opgeroepen naar de betrekkin van van den loswal aan den Noorderdijk o; n, Texel, op een jaarwedde van f 50,- Schriltelijke aanmelding bij den Burge meester voor 28 Oct. 1915, De Vice-Admiraal, Commandant der Stellini van den Helder, het militair gezag uit oefenende in het grond- en watergebied behoorende tot de Stelling uan den Helder, in de gemeenten Texel, Vlieland, Terschei' ling, Ameland en Schiermonnikoog, en is de watergebieden gelegen tusschen le. 53° 16' en 53° 24' N.Br., O0 6' 30' en O" 18' O.L, van Amsterdam 2e. 53° 24' en 53° 28' N.B., O0 36' O0 46' O.L. van Amsterdam 3e. 53» 26' en 53° 31' N.Br., 1» 2' en 1' 16' O.L. van Amsterdam; Gezien de Wet van 23 Mei 1899 (Stbl No. 128), Bepaalt Artikel 1. Het verlaten over de rijksgrens van het in staat van beleg verklaarde gebied is aan niet militairen (Nederlanders), die voorde verdediging nuttig werkzaam kunnen zjjo en behoord hebben of behooren tot groepen, in het tweede lid genoemd, ver boden, voor zoover daartoe niet door den Minister van Oorlog of door de in het tweede lid van artikel 2 aangewezen autori teiten vergunning is verleend. Deze groepen zijn bankwerkersx gereedschapmakers metaaldraaiers hoorders fraisers slijpers bedienden van automatische werktuigen schavers <if-ntpr<5 m fabrieken van machinisten! metaalbewerking; bedrijfsleiders in fabrieken van metaal bewerking leiders van een technisch bureau scheepsbouwkundige- en werktuigkundige ingenieurs ingenieurs in machinefabrieken, scheeps werven en constructiewerkplaatsen; a ei

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2