N°, 2928 Donderdag 4 November 1915. 29st# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Bii Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond ^ftonnemenfepi'ys per 3 maanden. Voor dem Bdbb 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andore l'inden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 0 nur op den dag der uitgave Prijs der Adverlentiè>i. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedore regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOI.T, Parkstraat, Burg op Te x e l 33-30 October. Tot de onaangenaamste en moeilijkste rraagslukken door den oorlog aan de orde gesteld, behoort zeker niet iD de laatste plaats het financieels vraagstuk. De ont zaggelijke oorlog duurt veel langer dan aanvankelijk verwacht werd en afgezien zelfs van de vraag hoe lang het nog wel zal kunnen duren staat het vast dat hij door de vele millioenen die hy dagelijks verslindt op alle landen van Europa een druk legt, die ontzaggelijk zwaar is. Geldt dit in bniteDgewoon sterke mate voor de landen die in den oorlog gewikkeld zijn, ook de landen die zich nog in den vrede mogen verheugen, voelen den druk dezer buitengewone tijden al zwaarder worden. Ook van ons land moet dat worden gezegd. De taak van den minister van financiën ten onzent is dan ook allesbehalve te benij den. Er is een in alle opzichten krachtige persoonlijkheid voor noodig en dat het Kabinet die in Mr. Treub gevonden heeft zal wel door niemand worden ontkend. Een sterk staaltje van schier onverwoest bare werkkracht heeft deze energieke be windsman thans weer geleverd in den vorm van zijn tot wetsontwerpen uitgewerkte belastingplannen waarmee hij de Nederland- Bche belastingbetalers dezer dagen heeft verrast. Onaangenaam verrast wellicht, hoewel ieder zich op een en ander had kunnen voorbereiden, waar maar al te zeer bekend is hoe groote offers eiken dag door de buitengewone omstandigheden van de Staatskas worden gevorderd. Het complex belastiDgontwerpen thans door minister Treub aanhangig gemaakt toont aan tot welk een reuzenarbeid deze minister in staat is. En 't is heusch geen belasting herziening uit politiek oogpunt ingediend, doch enkel en alleen om meer geld in de staatskas te krijgen om weerbaar te zijn tegen de millioenen verslindende omstan digheden en een Staatsbankroet te voor komen, De minister wil f 61,000,000 per jaar meer uit de zakken der belastingbe- taleTs halen en er zal straks schier niets meer zijn of er zit belasting in. Het spoorkaartje, dat men koopt zal evengoed een belastingbiljet zijn, als een geboortebe wijs met meer dan één naam, als de gevulde tabakzak, het effect dat ge in uw brand kast hebt, uw vrijstelling van den militairen dienst, ja wat niet al. En boven dat alles stelt de minister in uitzicht dat het denkbeeld van een heffing in ééns om de mobilisatie- en andere uitgaven t6 dekken misschien wel zal moeten worden over wogen. Het is alleszins begrijpelijk, dat onze pers zich tot heden nogal schoorvoetend uitlaat over minister Treubs plannen. Eén der bladen sprak schertsend van een belas- tfnglawine en niet ten onrechte. Men inoet eerst tijd hebben zich er door te Werken voor het geheel voldoende te kun nen overzien. Het is te verwachten dat er in den komenden tijd nog wel heel wat ever zal worden gezegd, omdat men hier etaat voor een uitgewerkt stelsel van be- lastingpolitiek, die in principe instemming en tegenkanting beide zal ondervinden. En wat zal men er in de Kamer van zeggen?. Heel lang zal de onzekerheid daaromtient wellicht niet duren, want minister Treub wil spoedige behandeling en heeft de stok bij de deur gezet. Nog in dit zittingsjaar moet de belastingher ziening haar beslag krijgen, anders acht hy zich niet verantwoord en zal hij zich genoodzaakt zien zyn portefeuille ter be- ichikking van H. M. de Koningin te stellen Of dit mogelijk is zal nader moeten blijken waar het ook in 't voornemen der regeering ligt de Grondwetsherziening eerst aan de orde te stellen. De behandeling daarvan kaD, volgens de berichten der laatste dagen reeds spoedig worden verwacht. Door de stok bij de deur te zetten heöft Mr. Treub een ietwat dreigend beroep ge daan op de werkkracht van de Staten- Generaal. Er valt intusschen niet aan te twijfelen of onze volksvertegenwoordigers zullen in dezen zwaren tyd, die den mini ster oplegde schier nacht en dag te werken om met zijn omvangrijk werk gereed te komen, wel niet de zweep van den voor zitter noodig hebben om met inspanning van krachten de getoonde werkkracht met toewyding 6n ijver te beloonen. o—o—o— Een bericht uit New-York heeft gemeld dat de ArperikaaDSche gezant te Berlijn een langdurig onderhoud heeft gehad met den Duitschen Keizer en daaraan de veron derstelling verbonden, dat er ook over een vredesaktie "Besprekingen' zouden zijn ge voerd, ja dat zelfs in het geheim onderhan delingen gaande zijn. Menigeen zal bij het lezen van dit bericht onwillekeurig den wensch in zich hebben voelen opkomen och was het maar waar. Over 't alge meen staat men ietwat wantrouwend tegenover dergelijke vredesberichten. Er zijn er al zoovele geweest. Maar ook is het waar dat er eenmaal een einde zal moeten komen aan den strijd en de wensch naar vrede zonder uitzondering ook in de kringen der oorlogvoerenden wordt gekoes terd. Ook is het een feit, dat het besef meer en meer bij alle partijen doordringt, dat deze oorlog wel niet "uitgevochten" zal kunnen worden. Op het westelijk front hebben tot nog toe alle pogingen om door middel van een nieuw offensief een be slissing te verkrijgen, gefaald. Elke aan vallende beweging werd gesmoord in stroomen bloeds en er schjjnt zoo goed als geen kans te zijn de muren van ijzer en staal te doorbreken. Op het Oostelijk front hebben de Central en hun opmarsch moeten staken. De Russen hebben versterking ontvangen en nieuwe voorraden munitie en kanonnen, de winter staat voor de deur en de hoop dat het misschien gelukken zou door te breken naar Petersburg of Kiew wordt thans niet meer uitgesproken. Zelfs is het aan Von Hindenburg, niettegenstaande de weken achtereen uitgevoerde aanvallen, niet mo gen gelukken Dunaburg of Riga te bezetten, terwijl het laatste stuk van Galicië nog steeds door de Russen bezet wordt trots de forsche pogingen der Oostenrijkers om dit van vijanden te zuiveren. Op het Zuidelijk front, in het Italiaanse! Oostenrjjksch grensgebied doen de Italianen nu al eenige maanden lang de hardnek kigste pogingen om door te dringen tot Triest, maar zelfs tot Görs zijn ze niet kunnen naderen. Ook daar is de strijd blijk baar vastgeloopen. En van de Dardanellen kon in de laatste weken geen enkele verandering worden gemeld. Wel zijn thans aller oogen naar den Balkan gericht en verwacht misschien menigeen dat de gebeurtenissen die zich daar afspelen, van beslissenden invloed zullen zijn op den oorlog, maar hoe de uitslag daar ook moge zijn, wie der beide partijen er ook verslagen moge worden „uitgevochten" ie de zaak niet. En als men let op dat alles en aan mag nemen, dat het besef van het hopelooze van den toestand meer en meer overal doordringt dan kan het oogenblik voor vredesonderhandelingen alleszins rijp wor den geacht. o—o—o Het ban niet worden ontkend, dat de toestand op den Balkan in de laatste dagen een voor de geallieerden steeds somberder aanzien verkreeg. De tegenstand, die de Serviërs met ware doodsverachting bieden blijkt wel verre van toereikend te zijn. De toestand is thans van dien aard, dat het misloopt met Servië indien de geallieerden niet ijlings_hulp_jwfiifin_te verschaffen. De Duitschers en Oostenrijkers zetten hun op marsch in het noorden voort en ook de Bulgaren dringen in het oostenjmet kracht vooruit, zoodat zy zich met de legers der Verbondenen konden vereeDigen. Nisj wordt thans reeds ernstig bedreigd, nu de Bul garen er in geslaagd zjjn de beide Servische vestingen Pirot en Zajecor alsmede het versterkte punt Knasjasjewatz, die Nisj 6n het hart van het land tegen een Bulgaar- schen inval moesten dekken, te veroveren. De Servische hoofdmacht wordt thans meer en meer in het nauw gebracht en het ge vaar te worden omsingeld is lang niet ge ring. Als Nisj gevallen is, zullen de Ver bonden legers het eerste doel van hun veldtocht hebben bereikt. Dan is de spoor lijn naar de Bulgaarsche grens in hun bezit en is de weg van Berlijn naar Konstan- tinopel geopend. In Macedonië waarvan een aantal belaDg rijke punten |door de Bulgaren zijn bezet is hun opmarsch, voorloopig althans tot staan gebracht. Troopen der geallieerden, te Saloniki geland, hebben zich met den Servischen rechtervleugel kunnen vereeni gen en oefenen eenigen druk uit op den linkerflank van het Bulgaarsche invalleger. Hoe sterk die troepenmacht der geallieerden is, valt niöt te zeggen en evenmin of er kans bestaat dat het leger daar in de eerst komende dagen meerdere versterkingen zal onvangen, doch hoe het ook zij, vast staat dat de hoofdmacht der Serviërs die in noord- en midden Servië in do klem zit, niet bereikt zal kunnen worden zoolang de Bulgaren in het bezit zijn van de spoorlijn die naar het noorden gaat. En dat is een bedenkelijk feit. Uit het verloop der gebeurtenissen blijkt hoezeer de geallieerden en Servië zich ten opzichte van Griekenland vergist hebben. Al te zeer was gerekend op de Grieksche hulp de hoofdmacht van het Servische leger werd naar het noorden gedirigeerd, tegen den Oostenrijksch-Duitschen inval de Grieken en geallieerden zouden Macedonië tegen de Bulgaren moeten beschermen. Doch de Grieken blijven toezien en de ge allieerden zijn lang niet sterk genoeg. Er kwamen in de afgeloopen week ver schillende noodkreten van Servische staats lieden. Wordt Servië niet spoedig krachiig geholpen dan is het verloren. En de ge allieerden beloven hulp, maar de troepen zijn blijkbaar nog niet eens ingescheept. Gi zal er nuip van Kusland komen. Volgens sommige berichten hebben de Russen in Besarabië 600000 man geconcentreerd en is de Czaar daarheen vertrokken. Deze troepen zouden bestemd zijn voor een inval in Bulgarije, Roemenie zou hebben toege stemd om het Russische leger door te laten. Het zal wel spoedig blijken wat er waar is van dat bericht. De Russische vloot in de Zwarte Zee is alvast begonnen een handje mee te helpen om zoo mogelijk het lot van Servie te ver lichten, door het bombardeeren van de Bulgaarsche kustplaatsen. Doch by het bombardement hebben de Russen volgens een bericht uit Sofia twee slagschepen ver loren, terwijl ook een Turksche onderzeeboot een Russisch oorlogsschip in den grond moet hebben geboord. Ook de vloot der geallieerden bombar deert af en toe de Bulgaarsche kust en schoot daarbij de havenstad Dede-Achatz bijna geheel in puin. Maar met dat al wordt het Servische l6ger niet uit zijn gevaarlijke positie ge holpen. En de noodkreten uit Servie doen zich met den dag luider hooren. i is i it ii TEXEL, 3 November 1915. Nut. De nutslezing Maandag j.l. in hotel „Texel" gehouden, kon, niettegenstaande het minder gunstige weer en de om standigheid, dat de vergadering niet in het gewone lokaal kon plaats hebben wegens de aldaar gegeven bioscoopvoor stelling, toch op een goed bezoek bogen. In z'n openingswoord wees de voorz. de heer Leopold daar op enbracht daarbij dank aan den heer de Waard, die zijn zaal kosteloos voor de lezing had be schikbaar gesteld, waarna ZEd. den spr. den heer Ds. Huizinga inleidde, die tot z'n onderwerp had gekozen „Jerusalem" van Selma Lagerlöf. Wij achten het noodig ons verslag te beginnen met datgene waarmede de spreker zijn lezing eindigde, n.l. met de mededeeling, ons bewust te zijn onze taak niet naar waarde te kunnen ver vullen, omdat dat slechts mogelijk is voor hen, die boven het onderworp staan en ootmoedig, als spr., bekennen wij het tegendeel. Met een aanhaling uit een der werken van Nico van Suchtelen, die spr. toe vallig onder de oogen kwam en die zoo duidelijk weergeeft wat spr. bij bet lezen van de werken van Selma Lagerlöf heeft gevoeld: „De dichter kan niet anders en heeft geen andere behoeften dan zich zelf openbaren, enz." ving spr. aan en wij hebben ons die woorden bij her haling te binnen gebracht, want Selma Lagerlöf, zooals spr. haar noemde, dich teres bij Gods genade, staat in sommige opzichten zoo ver buiten de gedachten- sfeer van ons gewone merischen, och, neen, wij gewone menschen staan zoo aan den buitenkant va i hare gedachten- sfeer, dat wij iemand noodig nebben die ons daar binnen leidt. Spr. die de taak om over hare per soonlijkheid te spreken voor zich te zwaar achtte, bleek een goede gids te zijn want bij herhaling heeft hij ons gewezen op allerlei, dat anders zeker aan onze waar neming ontsnapt was. De geschiedenis die zich in „Jerusalem" afspeelt, is er een uit het boerenleven in Zweden, het land van naïef by geloot zooals spr. het o.m. noemde, en de geest die het boek ademt is „dat slechts vredig gaan, die op Gods wegen gaan." Het tooneel blijkt ons bij afwisseling te voeren naar Zweden en naar het Heilige land. De sectariscbe geest, die vooral in Zweden welig tiert en die door meester Storm, in de meening, die te bestrijden, is aangewakkerd, heeft tot gevolg, dat een aantal boeren een kolonie stichten in het heilig land, een onderneming die jammerlijk schipbreuk lijdt. Maar het was vooral op de teekening van den held van het verhaal dorr den schrijfster, dat spr. het Jicht vallen, op Emar Emarsen, die als een kenmerkende TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1