Gemengd Nieuws. Marktberichten. Veiling V. P. N. Advertentiën Advertentiën. Een net meisje gevraagd, Predikbeurten familietrek een zoo groote mate van rechtschapenheid bezit. De held, die in een zwak oogenblik zijn liefste ontrouw wordt en zich verkoopt aan een ander, met wie hij niet gelukkig is, tot aan het einde bij de ontknooping van het verhaal blijkt, hoeveel zij voor elkander gevoelen. Maar ook andere ged lt-m w rden prachtig belicht en wij ïsuuuen niet genoeg roemen de zorg, waarmede spr. zijn citaten gekozen had. Dat bleek na de voorleziDg van het gedeelte waar Emar in het vereeüigings- gebouw in Jerusalem binnenkomtdat bleek ook bij die van het onderhoud tus- schen de twee gelieven bij de eerste paal voor hunne woning bestemdmaar vooral toen spr. voorlas, dat gedeelte waar fantasie en werkelijkheid, zoo on ontwarbaar zijn dooreengemengd, bij dat van het verblijf in die boerenwoning aan de voet der bergen tijdens het on- weder. Heerlijk komt daarbij uit, de gave van de schrijfster om het gevoelsleven te vertolken, om daarvoor woorden te vin den, die bij anderen naklinken. Waarlijk wij gevoelen met den spreker dat het lang geen geringe taak is van hare persoonlijkheid een beeld te geven, maar wij kunnen niet nalaten hem tevens te verzekeren, dat hij er in ge slaagd is, zijn gehoor te boeien niet alleen, maar tevens het lezen van „Jeru salem" te vergemakkelijken en vooral te veraangenamen, omdat veel daarin hen zal treffen, dat anders aan de(n) doorsneelezer(es) voorbijgaat. De kunstenaarsgave van Selma Lager- löt, de gave om te vertolken het ge moedsleven, haar dichterlijk talent, komt mede heerlijk uit in „Kuikentje" (uit den bundel „Ontzichtbare ketenen") na de pauze zeer verdienstelijk door den heer Huizinga voorgelezen, die er ook hierbij in slaagde de aanwezigen te boeien, zóó, dat ze eerst bij het heengaan bemerkten, dat het gewone sluitingsuur van het Nut verre overschreden was. De dank door den heer Leopold spr, aan het slot gebracht was alleszins ver diend en zeker waren allen het met den heer L. eens, toen hij verklaarde, dien avond weer in de meening versterkt te zijn, dat het goed is de lezingen over wetenschappelijke vraagstukken af te wisselen met die over literatuur. Aan de vorige week gehouden examens Vrije en Ordeoefeningen werd te Breda met goed gevolg deelgenomen door Joh. Witte, zoon van den heer J. Witte alhier en aan die te Amsterdam door C. A. Reij, dochter van mej. wed. W. C. Reij alhier. Oudeschüd, 1 Nov. De overtochtvan hier naar Helder geschiedt thans gedeeltelijk met de „Dageraad" gedeeltelijk met de „Ada van Holland". Door den aanhoudenden Oos tenwind is het water dikwijls laag en daar misschien ten gevolge van het onderhanden zijnde werk aan het haven hoofd, de mond van de Haven, door veel bezonken wier en andere oorzaken op verschillende plaatsen erg ondiep is, is het al meermalen voorgekomen dat noch de Dageraad, noch de Ada op tijd kon vertrekken, daar zij in den havenmond bleven vastzitten. Ook andere stoom schepen ondervinden die moeielijkheid. Zoo bleef b. v. j. 1. Zaterdagavond de Texelstroom ook even aan den grond zitten. Wat de oestervisscherij betreft, kan gemeld worden, dat deze tot heden in vergelijking van andere jaren nog verre van schitterende resultaten op levert. Ofschoon er nog wel oesters zijn te korren, is er weinig of geen vraag naar en zijn de prijzen dientengevolge laag. De palingvisscherij gaat over het alge meen vrij goed naar wensch. Er wordt dan ook daarover niet geklaagd. Zondag morgen vonden vele palingvisschars op de Bchanserwaard hunne fuiken niet gevuld met paling, maar met sardines Door een der Texelsche blazerschuiten werden deze sardines nog denzelfden dag naar Helder getransporteerd. Voor vele visschers was het een echt buitenkansje. Oosterend, 2 Nov. Eenige visschers wenden zich tot den Minister mot verzoek om dispensatie van het verbodene hij art. 2 van het Waddeuzae-visscberiiregiement, opdat ze het „aalzeilen" weder zullen mogen uitoefenen. Voor deze kleine visschers is up auduie wijze mets ie winnen. Te Hilvarenbeek is een jonge Belg, Van Rooy, uit Poppel, die meteen 12-tal anderen petroleum trachtte te smokkelen, door de grenswacht door een schot in het hoofd levensgevaarlijk gewond. Hbl. Het uurwerk van den domtoren. Het uurwerk van den Domtoren te Utrecht was op een der avonden van de vorige week electrisch verlicht. Dat wil zeggenniet de cijfers der uren zeiven, maar de plaatsen, waar de uur- cijfers staan, alsmede de beide wijzers. Uit den stand der wijzers is daardoor de tijd even gemakkelijk op te maken, alsof de uurcjjfers zeiven waren verlicht. Wat duidelijkheid en helderheid aangaat, vol deed volgens „Het Centrum" de verlichting ten volle. Smokkelen. Vau het station te Winterswijk zijn in een wagon eikels, afkomstig van Epe, drie balen leder, ter waarde van pl.m. f 1800, ontdekt. Het was volgens des kundigen van Amerikaansehen oorsprong Oorlogswinst. Hoezeer in sommige gevallen een be lasting op oorlogswinst gerechtvaardigd zou zijn, komt duidelijk aan het licht in het volgende staaltje, dat wij in een Engelsch blad vermeld vinden. Voor den oorlog had Duitschland vrijwel het mono polie voor de levering van aspirine, die in Engeland werd gebruikt. Voor een doos of flescbje met 25 tabletten werd toen 87, stuivers gerekend. Na het uitbreken van den oorlog bracht een Engelsche fabriek aspirine-tabletten in den handel, aanvankelijk tegen 9 stuivers de 25 tabletjes. Thans kost een zelfde hoeveelheid, door dezelfde fabriek in den handel gebracht, reeds 20 stuivers. Die prijsverhooging staat niet in verband met eenige opvoering van kosten van productie, maar is een gevolg hiervan, dat de Engelsche fabrikant het monopolie heeft. Een correspondent gevangengenomen. De Tijd verneemt, dat een harer cor respondenten in Belgiö, de heer B. H. Kemper, door de Duitschers in hechtenis genomen en gevangengezet is op het fort Chartreuse bij Luik. Grint voor de Duitsche loopgraven Uit Goes wordt aan de „Tel." gemeld, dat tegenwoordig tal van schepen, met bestemming voor Gent, Hansweert pas- seeren met een lading grint. Dit grint wordt in de Duitsche loopgraven gestort waardoor de soldaten minder last van modder en natte voeten hebben. hoe men in Schore (Zeeland) aan certificaten voor uitvoer komt. 't Was bij de behandeling der geraeen- tebegrooting van Schore voor 1916, dat een salaris-yerhooging voor den burge meester ter sprake kwam. In den loop van het debat merkte deze op, dat hij dag en nacht voor de ingezetenen klaar staat. De heer Verhaagen „Mijnheer de voor zitter dat is beslist onwaar, ik zal eens aantoonen, wat een rommeltoestand het hier isDe heer Zoetewij moest twee certificaten voor uitvoer hebben en ging daarvoor naar de secretarie. Daar was niemand aanwezig, dus ging hij naar den veldwachter. Die was op reis, dus liep de heer Zoetewij naar den burgemeester. De burgemeester was niet genegen mee te gaan en meende dat de heer Stevense ze wel kon geven. De heer Zoetewij liep dus naar den beer Stevense. De heer Stevense was niet thuis, maar bevond zich bij den heer Glerum. Dus ging de heer Zoetewij op stap naar den heer Glerum. De heer Stevens daar aangetroffen, was niet genegen mede te gaan, doch meende, dat zijn zoon wel kon helpen. Deze zoon, eindelijk gevonden, was bereid den heer Zoetewij te helpen, maar kwam tot de ontdekking, dat hij geen sleutels had. Men toog dus naar de woning van den veldwachter om sleutels. De veldwachter had de sleutels mee op reis genomen. Toen klom de zoon des heeren Stevense door een raam van de oude school, brak de secretarie open en kou even later den heer Zoetewij het verlangde over handigen. Zóó komt men in Schore aan certi ficaten yoor uitvoerHbl, Stoomtrawler gestrand. Men meldt ons uit Ameland Gisteren strandde op het Bornrif, ten N.W. van Ameland, de IJmuider stoomtrawler „G 167" gezagvoerder J. Koeman. Vijf der 10 opvarenden kwamen des namiddags met eigen booten aan wal en vroegen telegrafisch assitentie van Terschelling. Een sleepboot was spoedig ter assis tentie aanwezig, doch het gelukte tot heden niet den trawler op te brengen. Het schip zit nog vast met den kop op zee. Men zal zich herinneren, zoo meldt men uit Tiel, dat in het kersenseizoen te Leeuwen (Maas en Waal) in een boomgaard drie personen ernstig werden verwond, tengevolge van een buskruit- ontploffing. Een van hen, zekere G. aldaar die in geruimen tijd niet werken kon, stelt thans tegen den pachter van den kersenboomgaard, zekeren H., een eisch tot schadevergoeding van ruim f 2000. Eerlijkheid beloond. Door een hoofdconducteur der H. IJ. S. M. werd te Amersfoort in den trein een ijzeren geldkistje gevooden met 40,000 gulden waarde. Onmiddellijk begaf de hoofdconducteur zich naar den stati onschef en stelde dezen er mede in kennis. Eenige oogenblikken later meldde de eigenaar zich aan en kon overgelukkig zijn schat in ontvangst nemen. Grootmoedig schonk hij den eerlijken vinder eensigaar. („Eemb.") De firma Vos van Zalinge en Co., commissionair in landbouwproducten, te Bennebroek ontving van H. M. de Konin gin een dankbetuiging voor den 15 KG. koolraap, Haar als bewijs van vrucht baarheid van den Haarlemmermeerpolder toegezonden. (L. D.) Doodelijk ongeval. Men meldt uit AmsterdamTerwijl Maandagavond ongeveer acht uren de sneltrein van Amsterdam naar Utrecht in volle vaart het station Loenen— Vreeland passeerde, sloeg de vuurhaak van de locomotief tegen een telefoonpaal waardoor den leerling-machinist J. van Rossum, uit Utrecht, de schedel werd ingeslagen. De trein werd onmiddelijk tot stilstand gebracht, doch de hulp, door een geneesheer-passagier verleend, was te vergeefsch. Met denzelfden trein werd het lijk naar Utrecht vervoerd. Van R. was 24 jaar en nog slechts twee maan den gehuwd. Uit Oostenrijk zijn voor de Rotter- damsche Bank te Amsterdam, 200 kisten met goud aangekomen, inhoudende 10 millioen Kronen (ongeveer f5,000,000. Zoo'n uilskuiken. Bij de Utrechtsche politie kwam iemand aangifte doen, dat hij in de Schalkwijk straat aldaar, op zijn met zakken beladen wagen eenige bankbiljetten had neerge legd en daarna even een boodschap was gaan doen. Toen de man terugkwam, waren de biljetten natuurlijk verdwenen. In het benedenhuishuis van perceel Dapperstraat no. 42 te Amsterdam, is een goud- en zilverwinkel gevestigd van de firma Sluter, die haar centraal-maga- zijn aan de Vijzelgracht heeft. Zondagmiddag tusschen halftwee en 5 uren, terwijl de filiaalhouder met zijn gezin afwezig was, hebben inbrekers op zeer brutale wijze hun slag geslagen. Door een luik in het trapportaal van het bovenhuis wisten zij zich toegang tot den onder den winkel gelegen kelder te verschaffen en uit dien kelder ook weder door het oplichten van een luik, den winkel te bereiken. Uit de etalagekast werden een groot aantal gouden voorwerpen in hoofdzaak horloges, kettingen en ringen, ontvreemd. Het zilver, dat zich in de etalage bevond, lieten de ongenoode gasten onaangeroerd. Welke waarde het gestolene verte genwoordigt, dient nog nader te worden getaxeerd. Vast staat, dat men met 'n vrij omvang rijken diefstal te doen heeft. Natuurlijk werd de politie onmiddellijk van het ge beurde in kennis gesteld. Beroovingen. Meermalen komt het in de laatste dagen voor, dat mannen van buiten Rotterdam, bij een tijdelijk verblijf, van groote bedragen aan geld beroofd worden door vrouwen met wie zij op straat kennis aanknoopen en dan naar hun woningen volgen. De bestolenen zyn veelal Duitsche kooplieden, die met een goed voorziene beurs naar ons land komen om inkoopen te doen. Zoo ia thans weder van een koopman uit Bochum een bedrag van ruim 22,000 mark aan Duitsch bankpapier uit zijn portefeuille gestolen in een woning op den Visschersdijk. Als gewoonlijk zijn een paar vrouwen aangehouden, doch tot nog toe is tegen hen geen bewijs te vinden en het geld is verdwenen. N.R Ct. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 1—81 Oct. OVERLEDEN Remke Bloem, oud 9 jaar, No. 375, 1/11 '15. Door de diverse kooplieden werd hedei besteed voor Kipeieren V.P.N. f 8,65 f 9,30. Regeeringseieren f 7,55 f 9,25. Aanvoer V.P.N. 926. Aanvoer Regeering 80631. Middenprfis [/f1,49. Jonge hanen f 0,54 f 1,05 Oude kippen f 0,85 t 0,00. 52 stuks. Langenhoff. Uit het Leidsoh Dagblad: Leiden, 29 Oct. Ter markt aangevoerd: 17 Stieren f 140,— a f 390,—; 130 Kalf- en Melkkoeien i 230 a 1410, 1282 Varekoeien f 195 a f 385 197 Vette Ossen en Koeien 1 270 a f 40(1 25 Kalveren (vette) 140 a f 145. 31 Kalveren (magere) 1 7.a 1 14.- Lammeren f af 2914 Schapen (vette) 1 34,00 al 54.— 656 Biggen f 13.00 k f 20.00 Amsterdam, 1 Nov. Aangevoerd 200 Runderen, le kwal. 98 k 100 ct. 2e kwal. 94 a 96 ct. v 3e kwal. 84 a 92 ct. g, 100 Melk- enKalfkoeien 1 300 a f 410, 71 Nuchtere Kalveren 1 12,k 1 16; 352 Vette Varkens a ets. Purmerend, 2 Nov. Aangevoerd: 526 Runderen waaronder: 394 vette koeien 80 A 105 Ct. per KG, Gelde koeien 1 160 240 Melkkoeien f 200 i 340. 10 stieren. 45 vette kalveren 1 0,85 a 11.p. Kg, 97 Nuohtere kalveren f 12.a 1 32; o74q Schapen f 36 171, Lammeren 1 26,a f 36, 161 vette varkens 1 0,84 a 1 0,92 per Kg,; 71 magere varkens 1 24 a 142,u0; 185 biggen f 15 a 123; kipeieren f 9.a 1 10.— per 100; Woensdag 3 November 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds half 8 Bijbellezing in gebouw Eben-Haëzer. Donderdag 4 November. Oosterend, 'sAv. 7 uur ds. v. Grasstek. Bijbellezing. Zondag 7 November 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Collecte v. d. kerk. 's Avonds 7 uur Dr. Norel. Collecte v. d. Kerk, Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. De» Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oudeschüd, Vm. 10 uur ds. Glas. Oost-erend, Vm. 10 uur ds, van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. Dankdag v/h gewas. Oogstcollecte. Gebouw Zuid-Eierland, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dage vos. nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. De» Hoorn, Vm. 10 uurds. Bussemaker. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. tot hulp in de huishouding, bij JOH. KIKKERT, Schoenwinkel.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2