N°o 2929 Zondag 7 November 1915, 29,u Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Gemengd Nieuws. Dit blad vergchQnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den da? der uitgave Pr\js der Adverteniièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD <fe DE ROOIJ, Parkstraat, Bürö op Tb x e l RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den loden November 1915, _js voormiddags te 10,15 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 5den November 1915. De Burgemeester van Texel, BÜYSING DAMSTÉ. Onderwerpen ter behandeling: 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken 2. Vaststelling gemeentebegroting 1916. 3. Aangaan uan tijdelijke geldleeningen. 4. Financieels regelingen dienst 1915. 5. Benoeming nan een lid uoor de Com missie nan Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, 6. Benoeming nan een kademeester. 7. Voorziening in de uacature uan weg werker. 8. Jaarwedderegeling uan het te benoe men hoofd der school te de Koog. 9. Voorstel betreffende het .aanuragen uan een prouinciaal subsidie in de kos ten nan uerbetering uan den weg Burg— Burgzicht. 10. Ingebruikgeuing uan een gedeelte uan den weg nabij de Schans. 11. Schoolöouw te de Cocksdorp. 12. Adres uan den onderwijzer M. Kroon om tegemoetkoming in de huishuur. 13. Toekenning uan een belooning aan den onderwijzer M. Kroon uoor het optreden als waarnemend hoofd der school. 14. Verordeningen op de heffing en de inuordering uan een Hoofdelijken Om slag. - Onderstaand artikeltje wordt ons als overdruk uit het „Nieuwsblad gewijd aan de belangen van Hoeksche Waard en IJselmonde" toegezonden. Het is zeker de bedoeling in wijder kring bekend te maken wat daarin wordt verkondigd waarom ook wij het opnemen. HET KLEIN GRONDGEBRUIK. Iets willen, iets hunnen, iets doen. komt, wat we kunnen samen- latten onder den naam van het kleingrond- Nu moeten de mannen der zuiveifabri cage, der suikercultuur en der grootbouwerij niet dadelyk hun jassen aantrekken en gaan loopen, zooals ze dat wel eens ge daan hebben in ouden tijd, vóór den oorlog. Zij moeten bedenken, dat zij straks de betalers zullen zijn van heel de mobilisatie, den steun, het regeeringsbrood, de rijks- ui kens en het staatsmeel. Of moet niet ten slotte alles, ik herzeg alles, komen uit uit den grond Gaat niet al de arbeid in de wereld in laatste instantie om den breipot? „Zoolang de lepel in den breipot schiet, Treuren wjj nog niet!* zingt het volk in zjjne vrije uren, doch wij hebben het al lang niet meer gehoord, hoe wel de vrjje uren zeer bedroevend talrijk zijn en dat bij ons zullen blijven, als we niet bereid gevonden worden, allen samen middelen te beramen om ze te doen ver minderen. Eén dier middelen is de bevordering van het kleingroDdgebruik en wel van het intensieve, waarbij zooveel mogelijk geteeld wordt onder glas. Deze exploitatie van den bodem geeft op twintig hectaren een bestaan aan minstens zestig gezinoen, terwijl de graan- en aard- appelcultuur dat slechts doet aan vier en de weide aan niet meer dan één. Natuurlijk is hier sprake van gezinnen, die op of bij hun arbeidsveld leven en werken, niet van de grondeigenaars, kooplieden, slagers of bakkers, die elders de voortbrengselen ge- Dieten, verwerken of verhandelen. Te dezer zake heb ik mij laten inlichten door den heer W. Kooiman Sr. te Heinen- oord, die den loop van den landbouw in de Hoeksche Waard kent sedert den Krim- oorlog, de opkomst daarna, den hoogsten bloei na den Fransch-Duitschen oorlog, den nedergang later en al de veranderingen in bewerking van den grond en in voort brengselen. Hij is langzaam en geleidelijk vooruitgekomen door eigen kracht, door beleid en spaarzaamheid. Zoo is hij in het bezit van ééne hectare gronds. Daarop bestaan: zijn gezin, het gezin van zijn zoon, het gezin van een arbeider en nog een jonkman. „Weekloonen „De arbeider van Januaii tot Maart f8, van Maart tot November f 11De zoon in dat tijdperk f 10 en vrije woning, waard f 1,50 's weeks, de jonkman, die nog eenigszins leerling is, f8,50." «Wat doen ze van November tot Januari „Zij werken zoolang de campagne duurt, in of voor de suikerfabriek tegen goede loonen," „Dus U acht industrie ook noodig?" „Gewis. Ik wil het kleingrondgebruik niet in het bezit zien van heel den bodem. Ik acht slechts uitbreiding zeer nuttig in het algemeen belang, en U begrijpt, dat dit volstrekt niet mijn eigen belang is." „Hoe is Uwe hectare verdeeld?" „Ik heb twee warenhuizen..." „'t Zijn warmhuizen maar jelui be oefenen de tuin- en niet de taalkunde." „Goed, ik heb dan twee warmhuizen op 140 roe, verder nog 160 roe onder plat glas en de overige 300 roe bezet met on geveer 200 fruitboomen en koudegronds- groenten." „Wat kost U zoo'n warmhuis?" „De mijne kosten 5000 gulden". „Er is dus nogal kapitaal noodig voor Uwe zaak „Gewis, maar men behoeft het niet ineens te hebben, Men komt erlaugzaam in zes rameD, twaalf, twintig, vijftig..." „Hoeveel ramen zijn er aan Uwe warmhuizen ZeventienhonderdEen raam kost aan glas en hout f 1,70. Op de heele hectare zou wel plaats zijn voor 7000 ramen." „Op hoeveel schat U het arbeidsloon per raam „Op vijf en zeventig centen." „En de kosten van mest?" „Op veertig centeD." „Wat breDgt een raam jaarlijks op „Een daalder a twee gulden. Maar ik moet ook nog paard en wagen hebben, wat f300 '8 jaars kost." „Op hoeveel schat U de huurwaarde van Uwe hectare grond?" „Op f200. De huurwaarde wordt echter grooter naarmate de grond dichter bij de stad ligt: ik ken huurders in de nabijheid van Rotterdam, die per hectare f 600 's jaars pacht betalen." „Dus eene hectare gronds onder 7000 ramen zou jaarlijks aan werkloon kosten 7000 maal f0,75, dat is f5250. Hoeveel werkloon is er dan te besteden aan eene hectare graan- en aardappelland „Voor twintig hectaren rekent men f1500, dat is dus per hectare dooreen f 75." „'t Verschil is eenvoudig verbazend: 't zou meer dan vijf duizend gulden per hectare, dus voor twintig hectaren een ton gouds beloopen. Hoe stelt U de mogelijk heid der uitbreiding van het kleingrondbe- drvjf voor?" „Door de hervorming van het spaar bankwezen. De Rykspostspaarbank trekt veel geld van het platteland weg en geeft slechts 2,64 percent. De spaargelden zouden zeer goed geadministreerd kunnen worden door de gemeenten, die wel 4 percent zouden kunnen geven en dan de beschik bare sommen beleggen niet in effecten, maar in grond, die een zeer vast en zeer solied bezit is. De gemeenten zouden dien grond met aanzienlijke winst in pacht op langen termijn kunnen geven aan het klein bedrijf. Het Rijk zou alleen bij te springen hebben in tijden van nood, als angst zou drijven tot opvragingen, alhoewel de in grond belegde spaarpenningen wel het minst aan risico onderworpen zouden zyn," „Maar hagelslag...," „O, voor alles is immers assurantie verzekering tegen hagelslag kost één cent per raam." „Eu luiheid, onkunde Er zou toch wel verlies kunnen wezen." „U vergeet, dat de tuinder ook lang zamerhand heel wat kapitaal in zjjnezaak heeft. De gemeenten zouden rijk gedekt zijn. En wat onkunde betreft: voor f10 per hectare, die ten laste van de pachters zouden komen, zouden Scaat en Gemeente kosteloos knappe toezieners en tevens lee raren voor het kleingrondgebruik kunnen krijgen. Zoo'n leeraar, alles overal ziende zou zijne bevindingen ten nutte van allen gebruiken en een onderwijs kunnen geven, dat door kennis der plaatselijke omstandig heden, gronden en ervaringen heel wat vruchtbaarder zou zijn dan wat thans kan verkregen worden. Een landbouw- leeraar voor vierhonderd hectaren zou eene jaarwedde van f4000, dus zooveel als een professor kunnen hebben." Ik heb den heer Kooijman slechts kun nen bedanken voor zijne degelijke mede- deelingen. Oordeelen kan ik echter niet, uit gebrek aan vakkennis. Gewis zouden wy allen en de landbou wende of landbezittende lezer in het bij zonder er zeer mee gediend zijn, als zij de meeniog eens mochten vernemen van de heeren J. Leeuwenburgh te Numansdorp, J. de Reus Gz. te Oud-Beierland, Van Koeveringeu, den verdienstelijken land- bouwleeraar ia de Hoeksche Waard, Van der Molen, idem te Vlaardingen, Van der Slikke, dito te Zwijndrecht, Dronsberg van der Linden, grondbezitter en hartelijk be vorderaar van alle landbouwbelangen te's- Gravenhage, en H. J. van der Leeuw, be oefenaar van handelswetenschap, financie wezen en staathuishoudkunde te Rotterdam. Dat we ons in de toekomst van de vader- landsche grond-exploitatie verdiepen, is ge wis nuttiger dan dat we er er ons om be kommeren, wie „den oorlog winnen" zal. TEXEL, 6 November 1915. Oosterencl, 5 Nov. De palingvisscher V. heeft in polder Waalenburg gevangen een Brandgans (Branta leucopsis). Deze vogelsoort mag zich op de Wadden eiken winter in enkele exemplaren ophouden, geschoten wordt ze bijna nimmer en dat er een levend exemplaar in handen valt, behoort wel tot de groote zeldzaamheden, vooral nu er geen stoltnetten meer mogen ge plaatst worden. Het fraaie dier is naar „Artis" opge zonden. Earing naar Duitscliland. Zaterdag passeerde te Millingen een schip met 100U ton haring, dus 1 milli- oen E.G. op weg naar Duitschland. De schipper vertelde dat hij die week de twaalfde was, die met een lading haring van Rotterdam naar Rotterdam naar Duitschland voer. Malle dingen. Onlangs heeft het gemeentebestuur van Sappemeer een gemeentelijke slach terij ongericht. Eemge ingezetenen pro testeerden daartegen, omdat het ge meentebestuur had verzuimd vergunning voor het oprichten dezer slachterij inge volge de hinderwet te vragen. De Commissaris der Koningin heeft thans het voormelde gemeentebestuur gelast alsnog vergunning voor deze in richting aan te vragenbij genoemd gemeentebestuur. Pr. Gr. Ct. Nog veel meer Belastingvoorstellen. In de Maandag gehouden zitting van den Gemeenteraad te Amsterdam, deel de wethouder De Vries mede, bij de begrootingsdebatten, dat het aantal be lastingvoorstellen, door Minister Treub ingediend, nog met een groot aantal zal worden aangevuld. Men verwacht nog wel evenveel voorstellen als reeds by de Tweede Kamer aanhangig zjjn ge maakt. Een vrijwillig korps van Fransche vrouwen. Zonder op de officieele goedkeuring van de regeering te wachten, hebben vijf duizend Fransche vrouwen een vrijwil ligerskorps gevormd. Haar werk zal voor namelijk bestaan in het bereiden van het eten en in het wasscben van de kleeren der soldaten. Verder zullen zj) zich belasten met het overbrengen van dépêches en verplegingsarbeid. Zy zullen uniformen dragen. (R. N.) Hoeveel moet ik betalen? Iemand zonder kinderen, die geen dienstplicht heeft vervuld en geen ver mogen heeft, zou, volgens „De Fakkel", overeenkomstig de nieuwe belasting plannen van Treub mooten betalen Inkom- Pen- In- ston-be- sioen- Weer- Vlootbc- komen. lasting, belas. geld. lasting. Totaal f 1000 f 8 f 10 f 1,92 f 19,92 2000 ii 30 ii 20 n 7,20 57,20 3000 n 05 ,i 30 15,00 n 110,00 4000 ii 100 u 40 n 24— u 104,— 5u00 ii 135 ii 50 ii 32,40 n 217,40 0000 175 ,i 00 n 42,— f 15,—,/ 292,— 8000 255 ii 80 61,20 45,—411,20 10000 335 ,i 100 ii 80,40 75,—// 590,40 20000 ii 810 ii 200 194,40 ii 202,50//1460,90 50000 ii 2585 500 „020,40 „1000,—„4705,40 Een Duitsche onderzeeër. Den Haag. Hedenmorgen werden vanaf Terschelling lichtseinen uit zee waargenomen, De stoomreddingboot vertrok naar zee en keerde terug met een Duitschen onderzeeër op sleeptouw. Twee Nederlandsche torpedobooten brachten de onderzeeboot onder geleide ten anker. Door de marine-autoriteiten wordt een nader onderzoek ingesteld. In afwachting van de beslissing der Regeering, blijft de onderzeeboot met bemanning onder bewaking. Sch. Ct. Snel vervoer. Eenige dagen geleden, zegt de Schager Courant, hebben we een versje in onze courant opgenomen over het treurige personenvervoer op de lijn Wogaum. Nu is er een sprekend voorbeeld van het goederenvervoer aan ons station Door den heer D. Kuiper te Groenveld werden Zaterdag 31 October,'s middags 5 uur, twee ploegen aan het kantoor aangegeven, bestemming Proefzuivel- boerderij te Hoorn. Deze ploegen waren Diüsdag 2 Nov. 's av. 7 uur, nog niet ver zonden. Het gevolg was, dat de heer K. niet aan den ploegwedstrijd te Hoorn kon deelnemen. Van groote activiteit en accuratesse geeft deze behandeling aan ons station dunkt ons geen blijk. Tal van menschen zjjn gramo- fonen, van hen zelve is alleen het bijkomend gbruisch. Te Meerssen (Lhad een droevig ongeval plaats. Vrouw O., herbergier ster, viel door een noodlottig toeval,in het openstaande kelderluik. Eenige be zoekers, in de herberg aanwezig, wisten niet waarom do vrouw zoo lang weg bleef. Haar man, in de nabijheid van het buis werkzaam, vond zijn vrouw bewusteloos in den kelder liggen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de vronw overleden zij tiad het nekbeen gebroken. De vrouw was ODgeveer 30 jaar oud; zij laat vier jeugdige kinderen achter. TEXELSCHE COURANT. 86bruik' i

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1