Bib Ben land Gemengd Nieuws. Marktberichten. Veiling V. P. N. Predikbeurten. TEXEL, 24 November 1915. Vergulde Kikkert. Was de toegangsprijs te hoog of is er te veel gelegenheid voor uitspanning in de laatste dagen, hoe het zij, de too- neelvoorstelling in de „Vergulde Kik kert" mocht slecht bezocht heeten. Wij hebben de voorstelling niet bij- ge voond, doch van bezoekers vernomen, dat het opgevoerde zeer in den smaak va,, het aanwezige publiek viel, her haaldelijk weerklonk een luid applaus. Schreven wij daareven, dat de gelegenheid tot ontspanning misschien in deze dagen te veelvoudig geboden wordt, toch mogen wij niet nalaten te verwijzen naar de advertentie in dit nummer betreffende de uitvoering van „Kunst aan het Volk" op Zondag a. s. waarvan we de vorige week zoo uit stekende recensies opnamen, doch vooral vestigen wij de aandacht op de gelegen heid niet-leden van het Nut geboden, om voor den luttelen toegangsprijs van f 0,15, de lezing met lichtbeelden bij te wonen van den heer Dr. Heinsius over „Het Leven der Zee" (planten en dieren aan onze kust). Daar valt zeker iets belangwekkends te hooren en te zien. De nieuwe verordening opjle heffing van den Hoofdelijke» Omslag1. Als toelichting op ons raadsverslag in dit nummer deelen wij mede, dat volgeDS de nu door den Raad vastge stelde verordening, van het inkomen van de(n) belastingplichtige .thans onbelast blijft voor noodzakelijk levensonderhoud f 300,- indien hoofd van een gezin, als zoo danig f 50.— voor een kind beneden 18 jaar ten zijne (hare) laste f 50. voor meerdere kinderen als bovenge noemd, ieder f 25,— voor elke persoon die door ziels- of lichaamsgebreken niet in staat is in eigen onderhoud te voorzien f 50.— terwijl van hen, die minder dan f 13000 bezitten bovendien 5 pCt. van het in komen onbelast blijft. Wat betreft de aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud is bepaald, dat voor meerdere belastingplichtige in één gezin, slechts een zooveelste gedeelte onbelast blijft als hun aantal in dat gezin be draagt. Thans tot zoover, mogelijk komen wij, wanneer eenmaal de goedkeuring van Ged. Staten op dezo verordening is ver kregen, nog wel nader op dat onder werp terug. Visch. Dinsdag was 150 K. G. bikschel visch aan het gemeentelijk waaggebouw aan gevoerd en reeds geruimen tijd voor bet gestelden tijdstip bewoog men zich in de omgeving, om klokke drie de visch in ontvangst te nemen. Een groote voorraad lag afgewogen klaar en de gemeenteveldwachter, die m9t een helper met de afgifte was belast, kwamen handen tekort om aan alle aanvragen te voldoen. Te kwart voor vieren was alle visch afgegeven en waren ook bijna alle ge gadigden voorzien. Waal, 20 Nov. De eerste bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen", gisteravond gehouden, was zeer druk bezochtde zaal van de Bellevue was gebeel gevuld. Geen wonderDe heer Elferink, hu morist te Rotterdam, zou optreden, en we wisten, dat dus een aangename avond ons wachtte. De heer E. kweet zich ook nu weer uitstekend van zijne taak ernst of luim, humor of satire, alles werd prachtig mooi weergegeven en de talrijke aan wezige leden met hunne dames genoten volop. Niet minder dan 18 voordrachten gaf de heer E. ten beste en, eer men het wist, word het laatste liedje door hem gezongen. Er is hartelijk gelachenen aan applaus ontbiak het den heer E. niet. De voorz riep aan het slot den beer Elferink een hartelijk „tot weerziens toe in 1916 op het Zilveren feest van het Nut en dankte hem voor den genotvollen avond. Een druk bal volgde. De dansmuziek werd gegeven door den pianist vau den heer E. Den Hoorn, 19 November. Heden had in het Loodsmanswelvaren de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van bet alhier bestaande begra fenisfonds „Unitas" de opkomst was niet groot. Nadat door den heer K. Lap Sz. de vergadering was geopend werden notu len der voorgaande vergadering gelezen die onveranderd werden goedgekeurd. Alsnu kwamen rekening en verant woording van d9n penningmeester aan de orde. Niettegenstaande het fonds zes uit- keeringi-n had gedaan, bleef toch nog een batig saldo over. De ontvangsten hadden b dragen f 638,' 5. uitgaaf f 308,54 alzoo een batig saldo van f329,51. De bezittingen van Unitas bedragen thans f8045,12. Vervolgens was aan de beurt verkie zing van een commissaris. De heer van Douwen, die als zoodanig moest af treden, doch direct herkiesbaar was, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Inplaats van den heer K. Kuiper werd gekozen de heer Aug. Dekker. Hierop deelde de voorzitter mede, dat door hem een schrijven van het Steun comité was ontvangen met verzoek eene bijdrage uit de kas der vereenigiDg Met groote meerderheid werd besloten een bedrag van tien gulden aan het steun comité af te dragen. Nog werd mede gedeeld, dat opnieuw de Koninklijke goedkeuring voor de vereeniging moet worden aangevraagd. Niets meer van belang te bespreken zijnde sloot de voor zitter de vergadering men den wensch, dat het Unitas goed moge gaan. O osterend, 23 Nov. „Nut en Genoegen" had j.l. Zaterdag een succesavond. Nadat men bij ballo tage nog 8 nieuwe leden had verkregen trad de heer J. de Jongh voor de vrij goed bezette vergadering op met een zeldzaam mooie lezing, getiteld een Familiegeschiedenis, door Gerard J. Spoor Inhoud en voordracht waren aangrijpend mooier gaat een roep over. Zulk een lezing is waard in wijden kring gehoord te worden en kan als volkslezing aanbe volen worden, maar dan uitgesproken door den heer J. de Jongh, die haar zoo uitstekend weet te vertolken.Na de pauze genoot de vergadering met de voordracht van „Vrouwvolk van boord" en „Schijntje- blok", waarom hartelijk gelachen werd. De voorzitter was wel de tolk vau de vergadering toen hij den spreker dank bracht voor zijn schoone lezing en mooie bijdragen, 't Eerste Nut is uitstekend geslaagd. Vlieland. Door de stemger. leden der Ned. Herv. Gem. is als kerkvoogd herkozen de heer C. de Lange en tot notabel gekozen de heer G. Krijtenburg. Tot predikant is beroepen de heer Kruisinga, candidaat tot den H. Dienst te Scheemda. Als tegenstelling met een berichtje van onzen correspondent te Oosterend over hetzelfde onderwerp nemen wij onderstaand over uit „Brieven van een onbekende" LXXII, opgenomen in de Schager Courant van 13 Nov. j.l. „Dat de Sint Maartensdag zoo popu lair is gebleven niet alleen in Roomsche, ook in Protestantsche streken, zal wel voor een goed deel zijn oorzaak vinden in 't feit dat er op dien dag „wat te halen" is. Dat gij, heilige Martinus, een barmhartig en weldadig mensch zijt ge weest, en dat uw naamdag derhalve gevierd moet worden met weldadigheden bewaart u voor de vergetelheid. En het feit dat dat „iets" hoofdzakelijk voor kinderen „te balen" is, waarvan immers het spreekwoord zegt, dat „hun handen gauw gevuld zijn" doet ons, ouderen, dezen dag met blijdschap tegemoet zien en doet ons gemakkelijk dragen „den last van de bel" en 't verlies „van een appel of een peer" en „een turfje of een hout". Bovendien we geven 'tniet „om niet". Afgezien van de vreugde die het geeft kinderen blij te zien „de rijke man Die ons heel veel geven kan," (en het ook doet), hoort zich aanstonds toewenschen „Lang zal hij leven, Zalig zal hij sterven, Den hemel zal hij erven, God zal hem loonen, Met honderdduizend k>onen, enz." Dat is toch meer dan „niets voor iets". Maar Diet allen komen er zoo goed af. Wee u, indien gij uw deur, uw hart en hand gesloten houdt. Dan wacht u de vervloeking „Een zakje met zemel, een zakje met [kruid, Hier hangt de „gierige" duivel uit I" Ter eere van de nagedachtenis van den heiligen Martinus od terwille van de blijdschap der kinderen, die toch ook de blijdschap van ons, oudereD, is, hoop ik, dat de vorige Donderdag bij u de „gierige duivel" niet heeft opgehangen. En zoo wel de la .tste maanden van het jaar geven nog gelegenheid om dat weer goed te maken. Sint Nicolaas en Kerstmis zijn in aantocht. „Een kin derhand is gauw gevuld. Een kiudfihai t gauw verblijd Laten de kinderen dan van u denken, wat ze op Sint Maarten in 's Hertogen bosch zingen „Een stukske lever, een buskekruit; Hier hangt de „goeie Engel" uitl Landstorm. Naar wij vernemen, zal reeds in December worden overgegaan tot de keuring der landstormplicbtigen jaar klasse 1916. Z w. C t. Stremming van passage. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het ver keer met rij- en voertuigen over den weggeDaamd „het Schoolwegje" in den polder Eierland op Texel, wegens het verbarden van een gedeelte van dien weg, vanaf heden tot nadere aankondi ging gestremd zal zijn. Texel, 23 November 1915, De Burgemeester voornoemd, BüfJSING DAMSTE. No. 381, 22/11 '15. Door de diverse kooplieden werd heden besteed voor Kipeieren V.P.N. f 9,90 f 11,70. Regeeringseieren f 9,10 f 10,50. Aanvoer V.P.N. 762. Aanvoer Regeering 94739. Middenprijs Jonge hanen f 0,57 f 1,10 Oude kippen f 0,97 1 0, Konijnen f 0,57 f 1.45. Vederwild f 0,40 f 0,95. 179 stuks. Langenhoff. Uit het Leidsch Dagblad: Leiden, 19 Nov. Ter markt aangevoerd: 11 Stieren f 160,— a f 400,—; 121 Kalf- en Melkkoeien 225 a 1375, 509 Varekoeien f 195 a i 360 217 Vette Ossen en Koeien 1 280 a f425 36 Kalveren (vette) f 45 a f 165. 25 Kalveren (magere) 1 8.a 1 17.- Lammeren f af 427 Schapen (vette) f 36,00 af 60.— 454 Biggen f 10 00 f 16.00 Purmercnd, 23 Nov. Aangevoord 910 Runderen waaronder: 748 vette koeien 75 d 100 Ct. per KG, 1ftn Gelde koeien f 160 4 320 Melkkoeien f 160 d 320. 6 stieren. 31 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p. Kg, 194 Nuchtere kalveren f 12.a 1 25; 988 Schapen f 32 1 46, Lammeren f a f 375 vette varkens f 0,68 a 1 0,79 per Kg.; 39 magere varkens f 30 a 1 40,U0; 294 biggen f 10 a 118; kipeieren f 10.50 a 1 11.50 per 100; Woensdag 34 November 19i5. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds half 8 Bijbellezing. in gebouw Eben-Haëzer. Dm Hoorn, 's Avonds half 8 Heidelb. Catecb. Zondag IV. Zuid-Eierland, 's Av. 7 uur Bijbellezing. Donderdag 25 November. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. v. Grasstek. Bijbellezing. Cocksdorp, 'sAv. 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend 's av. 7 uur ds. Dagevos Zondag 28 November 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. 's Avonds 7 uur ds. Visser. Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Den Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Dankzegging. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. 's Avonds 7 uur Zendingsavond. Sprekers De. v. d. Waa en Dr. Norel. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend Vm. half 10 ds. Dage vos. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg, Vm. 10 uur ds. Ksperus. Oen Hoorn, Sm. 10 uurds, JBusse naker, Op art. 7 ia door dea heer Bakker een amen dement ingediend, n.l. om in afwijking van het voorstel van b en w, voor het eerste kind een aftrek van f 50 toe te staan, voor meerdere kin deren elk f 25,tot een maximum van f 150, kinderaftrek. Het voorstel Bakker wordt wat het eerste ge deelte betreft, aftrek van f 50 voor het eerste kind niet ernstig bestreden, het 2e gedeelte van het voorstel, het stellen van een maximum voor kinderaftrek, wordt door hen ten zeerste ontraden. Ook de heer Van Scharenhurg bestrijdt het 2e gedeelte van het voorstel Bakker en is, in tegen stelling met den heer Bakker, die meent, dat het eerste kind bet meeste kost, van meening dat bij menschen die 3poedig een groot gezin kriigen juist elk kind meer het zwaarste drukt. De heer Dros is voor het voorstel Bakker en vindt, dat wij met den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud wat zuinig voor den dag komen, elders bedraagt dat wel f 500, Het voorstel Bakker kan ook de goedkeuring van den heer de Graaf wegdragen, evenwel niet wat betreft het stellen van een maximum spr. stelt voor, wat door hem als amendement was ingezonden n.l. aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud te brengen op f400. De heer Bakker wijst er den heer Graaf op, dat bij zijn voorstel ook de ongehuwden worden ontlast, terwijl de Voorzitter te kennen geeft, dat B en w met zijn voorstel niet kunnen meegaan. De heer Graal stolt daarop voor de progressie die in de eerste klassen pCt. bedraagt ook in de hoogere klassen voort te zetten, iets wat blijkens toelichting van den V jorz. de gemeente wet niet toelaatwaarna de heer Graaf ook dat voorstel intrekt. Het voorstel Bakker wordt nu gesplitst in stemming gebracht. Het le gedeelte f 50,aftrek voor het eerste kind wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die van de beeren Mets, Keesom en v. Scharenburg. Het 2e gedeelte, kinderaftrek tol een maximum van f 150,wordt verworpen mot 6 tegen 4 stemmen, die van de beeren Dros, Langeveld, Visser en Bakker. Bij ditzelfde artikel wordt eon aftrek van f 50 toegestaan voor elk persoon die door ziels- of lichaamsgebreken niet in staat is in eigen onder houd te voorzien. De hoer Bakker informeert of daaronder in de practjjk ook vallen ouders of schoonouders die len laste van de aangeslagene komen, een vraag die door den Voorz. toestem mend wordt beantwoord. Zonder stemming wordt daarop het gewijzigde art. 7 aangenomen. Art. 8 bepaalt, dat voor meerdere belasting plichtigen in een gezin, voor ieder slechts een zooveelste deel van f300,(noodzakelijk levens onderhoud) mag worden afgetrokken al3 hun aantal bedraagt, mot dien verstande, dat voor het hoofd van het gezin bovendien de aftrek als zoodanig wordt toegestaan. De hoer Keesom acht die regeling onbillijk en voert als voorbeeld aan dat voor hem en zijn inwonenden zoon ieder thans slechts de helft van f300,als aftrek is toegestaan, voor liern dan verhoogt met de f50 als hoofd van het gezin. De Voorz. en de heer Visser vinden die regeling juist heel billijk en laatstgenoemde drukt zijn bevreemding uit, onidat het vroeger telkens de heer Keesom was die op het onbillijke heeft ge wezen van een aftrek van f 300,voor elk van de belastingplichtigen in één gezin. Nadat de heer de Graaf nog heeft opgemerkt of het niet gewenscht zou zijn een leeftijdsgrens voor inwonende zoons vast te stellen, iets wat den Voorz. ongewenscht voorkomt, omdat hot feit van belastingplichtig zijn hem voldoende voorkomt, wordt art. S ongewijzigd aangenomen tegen stemmen de beeren Keesom en de Graaf. Bij de behandeling van art. 9 vraagt de heer Dros of het beslist zeker is dat men van de hoogstaangeslagenen geen liooger percentage kan heffen dan 4 pCt-, de Voorz. antwoordt dat dit wel mogelijk is wanneer ook het percentage voor de lagere inkomens wordt verhoogd. Daarop wordt art. 9 zonder stemming aangeno men en eveneens de overige artikelen van de verordening, nadat bij art. 12 gebleken is, dat er tegen een voorstel van den heer Eelman om bij overlijden van een belastingplichtige geen ontheffing van belasting toe te staan wanneer de erfgenamen binnen deze gemeente wonen. Bij acclamatie wordt daarop do geheele ver ordening op de heffing vastgesteld, alsook die op de invordering. 3. Aanstelling uan een bootsman aan de Zeeuaartschool. Op advies van den Directeur, gehoord de Com missie van toezicht en den heer Inspecteur M.O. stellen B en w voor een bootsman-concierge aan de Zeevaartschool aan te stellen op een jaarwedde van f 500, Aangezien een verzoek om subsidie reeds Mei 1915 bij de autoriteiten moest ziju ingediend zal die uitgaaf over 1916, verminderd met betgeen thans voor het schoonmaken, enz. wordt betaald voor rekening van de gemeente komen, voor 1917 en vervolgens wordt subsidie verwacht. Besloten wordt de aan te stellen bootsman- concierge aanvankelijk le benoemen voor één jaar. Wijzigingen in een tweetal verordeningen door dit besluit noodzakelijk geworden worden zonder disenssie aangenomen. Bij de rondvraag wijst de heer de Graaf er op, dat het hek aan den overtoom bij K. I.ist nog niet hersteld is, waarop de voorz. opmerkt dat de uitvoering al voor zijn komst in de gemeente door B en w aan een timmerman is opgedragen Sluiting.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2