N° 2936 Donderdag 2 December 1915, 298t# Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. Van week (of week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Borg op Tb x b l 20—37 November. De eerste gunstige resultaten van de nieuwe Landstormwet zijn in de afgeloopen week waargenomen kunnen worden. De oudste landweerlichting, die van 1908, kon met voorloopig verlof naar huis worden gezonden. En over een paar weken zal ook de lichting 1909 kunnen volgen. 0ngetwyf6ld heeft deze regeling in alle kringen bevrediging gewekt, al zal daarbij de wensch, dat er spoedig nog een paar der oudsie landweerlichtingen met voorloopig verlof naar huis gezonden mogen worden, algemeen zijn. Het met verlof zenden van deze manschappen beteekent intusschen nog geen demobilisatie van het leger. Door het oproepen en oefeneD van de jonge landstormlichtingen is het leger, dat mobiel is, op volle sterkte gebleven en wordt er meteen een waardevolle reserve gevormd, die geleidelijk met verlof gezonden kan worden indien de internationale toestand zich niet ten ongunste van ons land wijzigt. Verlichting van de fioancieele lasten is door deze regeling niet verkregen en de oorlogstoestand blijft dan ook nog voort durend in even sterke mate als voorheen schatten gelds van onze staatskas vrageD. Een nieuwe aanvrage om een nieuw oor- logscrediet van f50,000,000 is dan ook al weder in uitzicht gesteld. Waarschijnlijk zal deze aanvrage reeds over enkele dagen de Kamer bereiken en 't is zeer waarschijn lijk dat er dan ook over een gedeeltelijke demobilisatie nog wel het een of ander zal worden ter tafel gebracht. Op den gang van zaken in 's Lands vergaderzaal schijnt de oorlogstoestand in tusschen zoo goed als geen invloed meer uit te oefenen. Behalve met de melkinter- pellatie van den heer Sannes, waarmee de Kamer een dag- en 'n avondzitting vulde en waarbij de belangstelling van de zijde der leden zóó gering was, dat er aan het eind der besprekingen niet eens 'n beslissing kon worden genomen, hield de Kamer zich bezig met de Indische begrooting. Of liever met de oude ruzie over het onderwjjs in Indie. En daarbij werd minister Pleyte het leven zoo vergald, dat hij de Kamer plotseling voor de vertrouwenskwestie plaatste. Het vertrouwen werd uitgesproken en minister Pleyte behield dus zijn porte feuille, maar de aangelegenheid scheen dezen bewindsman zóó aangegrepen te hebben, dat hy plotseling ongesteld werd en de Kamer een paar dagen naar huis moest worden gezonden. In avondverga ringen zal nu de scha weer moeten worden ingehaald, doch het staat al vrij wel vast, dat de Kamer niet tegen Kerstmis gereed komt met de begrootingen als ze op de oude voet blyft voortgaan. 't Is wel teekenend dat in deze tijden, die nog even ernstig en abnormaal zijn als een jaar geleden toen men zoo aandoenlijk kon spreken over den Godsvrede, reeds dadelijk bij de eerste ontmoeting tusschen Kamer en minister de portefeuillekwestie gesteld moet worden. —o—o—o— Als men het Balkan-oorlogsterrein uit schakelt kan men zeggen dat de berichten over den grooten oorlog in de laatste dagen even eentonig waren eiken dag. Op het westelijk oorlogsterrein wordt slechts e6n sleepend gevecht gevoerd, artillericge- vechten hier, gevechten met handgranaten daar. En op het oostelijk front gaat het al bijna even zoo. Met uitzondering echter van het noordelijk frontgedeelte waar in de laatste dagen nog bitter gevochten werd. Von Hindenburg schijnt de hoop nog niet te hebben opgegeven, Dunaburg en Riga bereiken, maar vorderen doet hij niet en de Russen treden fel aanvallend op. Ook in Galicie was de strijd tusschen de Russen en Oostenrijkers nog zeer levendig in de laatste dagen, zonder dat er verandering in den toestand kwam. Dit geldt ook van het Italiaansche front waar nog altijd verwoed wordt gevochten iu tegen stelling met de Dardanellen, waar betrekkelijk rust heerscht. In Servie daarentegen kan van een bloedigen krijg gesproken worden. Heel Noord- en Midden Servie bevindt zich thans in handen van de Centralen en Bulgaren. Het laatste terrein dat door de Servische troepen met verbittering tegen den opdringenden vijand verdedigd werd, het Arnsel- of Merelveld moest ook ten slotte worden prijs gegeven en daarmee kon worden gezegd, dat de veldtocht in oud-Servie geëindigd was. Niet echter beteekent het dat de Duitsche, Oostenrijk- sche en Bulgaarsche troepen nu wel op hun lauweren zullen kunnen gaan rusten. In tegendeel, een deel van het Servische leger schijnt nog intact gebleven te zijn en boven dien komen er steeds meer Fransche en EDgelsche troepen Servisch Macedonië binnenrukken om den strijd aan te binden tegen Servie's vijanden. In Weenen en Berlijn beweert men dat het met Servië uit is en dat nu de beurt aan Montenegro is gekomen. Het schijnt de bedoeling te zijn het land der Zwarte Bergen met zijn vechtlustig volkje eenvoudig te omsingelen, zoodat koning Nicita en zjjn vechtvolk zich vanzelf door gebrek aan voedsel en krijgsbenoodigheden zal moeten overgeven. De tijd moet leeren of dat alleé zoo ge makkelijk zal gaan. Montenegro is een schier ontoegankelijk oord en de Montene- grijnen vormen een heldhaftig volk. Zij vechten nog buiten de grenzen van hun gebied en de Oostenrijksche en Duitsche troepen zullen ongetwijfeld nog wel eenige offers moeten brengen voordat het volk der Zwarte bergen tot onderwerping is gebracht. Ook om die reden reeds kunnende Ver bondenen er nog niet aaD denken om op hun lauweren te gaan rust6n doch er zijn nog belangrijker. De troepenlandingen in Saloniki duren nog steeds voort en eiken dag gaan 6r nieuwe troepentransporten naar Zuid-Servie, waar de linkervleugel der Bulgaren thans reeds door h6n in bedwang wordt gehouden. Is het inderdaad waar, dat er slechts een onbeduidend troepje van het Servische leger meer over is, dan zullen de Oostenrijksche en Duitsche troepen waarschijnlijk wel spoedig de Bulgaarsche gelederen in Macedonië versterken en kunnen daar belangrijke krijgsbedrijven worden verwacht. Intusschen echter wordt in Servie een leed geleden, dat schier onbescbrijfelijk is. Bij de naderiDg van de vijandelijke legers is de bevolking van steden en dorpen bij honderdduizenden gevlucht en de ellende onder deze vluchtelingen moet zoo ont zettend zijn, dat ze alle beschrijvingen tart. Iemand die de reis deed te paard van Nisj naar Monastir verklaarde, dat in Servie 3 millioen menschen van gebrek dreigen om te komen. Overal langs den weg lagen vluchtelingen zonder voedsel en uitgeputte dieren, gedoemd om van honger en uit putting te sterven. Sommigen die dagenlang zoo goed als geen voedsel aan de lippen hadden gehad sleepten zich nog met moeite voort naar een dorp in de hoop daar voedsel te vinden, doch om te ervaren dat er niets meer was. Overal langs de wegen kinder lijkjes en ook lijken van volwassen per sonen door gebrek en ontbering gestorven en hier en daar vechtende op leven en dood, om een stuk brood te bemachtigen. oo o Tusschen Griekenland en de Entente- mogendheden schijnt het thans koek en ei te zijn. De Grieksche regeering heelt ten slotte aan de geallieerden de toezegging gegeven, dat de Fransche en Eogelsche troepen niet lastig zullen worden gevallen indien ze voor een overmacht terug moeten wijken op Grieksch gebied. Wat er de gevolgen van zullen zijn indien dit eens mocht geschieden, is nog niet te zeggen, maar Griekenland schijnt niet eerder te hebben toegegeven dan na de verzekering ontvangen te hebben, dat de noodige schadevergoeding verleend zal worden indien Grieksch gebied onder den oorlog zal hebben te Ijjden. Er worden intusschen nog voortdurend drukke besprekingen gevoerd te Athene tusschen de Grieksche regeering en de vertegenwoordigers der Entente. Het laat zich aanzien, dat de geallieerden SaloDiki en de landstreek tusschen deze haven stad en de Servische grens tijdelijk in bezit zullen krijgen en er het volle gezag zullen uitoefenen. Dit is vooral noodig met het oog op de spionage. Saloniki en het Grieksche grondgebied waarlangs de op- marsch van de Engelsch-Fraqsche troepen plaats heeft, wemelen van spionen, die onder de bescherming der Grieksche wet staan. Daar moet een einde aan komeD, meent men te Londen en Parjjs. Ook wordt er nog onderhandeld over de vraag, of het wenschelijk is, dat Grieken land demobiliseert. Duarover is men blijk baar nog niet tot overeenstemming gekomen terwijl de Grieksche regeering daarentegen wel geweigerd heeft om het zwaard tegen de vyanden der Entente op te nemen. Hoezeer intusschen de bevolking van de Grieksche hoofdstad de geallieerden gezind is, bleek opnieuw uit de geestdriftige ont vangst, die den Franschen minister Cochin dezer dagen voor de tweede maal te beurt viel. Het volk juichte hem als een koning toe de gemeenteraad van Athene be noemde hem tot eereburgor der stad en door tal van offlcieele personen werd mini ster Denijs Cochin met vriendelijkheden als overladen. In Londen en Parijs, waar men voor enkele dagen nog zoo dreigend de vuist tegen de Hellenen ophief, is men thans in een soort feeststemming over zooveel hartelijkheid der Atheners. Men scbjjnt er nog de stille hoop te koesteren, dat Griekenland ten slotte nog wel de zijde der Entente zal kiezen. tr, i n fx I TEXEL, 1 December 1915. Nut. Kunst aan het Volk. Waal, 29 Nov. De Cocksclorp. Oudeschild, 30 Nov. Vlieland, 29 Nov. Indertijd is met veel verwachting de autobusdienst HaarlemHeemstede („Groendaal") geopend. Allerlei omstan digheden hebben samengewerkt om die verwachting teleur te stellen en zoo is de exploiteerende Vennootschap in staat van faillissement verklaard. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en Andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenliin. Ven 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar pls»tsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Alleen een bezoek Aan de billartzaal in de «Vergalde Kikkert/' bad de tocht daarheen reeds ruimschoots beloond. Daar was uitgestald een prachtige verzameling vac schelpen, dieren en planten, alles van toelichtende bij- op opschriften voorzien het was een genot te midden daarvan te toeven. De vergadering mocht goed bezocht heeten en de heer Leopold, als voorzitter, noemde het zich terecht een aangename taak, den spreker, Dr. Heinsius bij zijn gehoor in te leiden, waar, door de uitstalling, de belangstelling voor het onder werp reeds was gewekt. De heer Dr. Heinsius verklaarde met genoegen de uitnoodiging om hier met dit onderwerp op te treden, te hebben aangenomen, omdat wii, als eilandbewoners, allicht daarvan iets weten en anders zoo gemakkelijk in de gelegenheid zijn daarmede nader kennis te maken. Spr. zegt, geen geleerde bijzonderheden te zullen mededeelen, doch enkel te gewagen van de bui tengewone rijkdom aan planten en dieren van onze kust eD daarbij ons een weinig kennis bij te brengen van wat er aan onze kust aanspoelt. Een prachtige reeks van lichtbeelden werd daarop vertoond, alles toegelicht door de glasheldere, populaire, voor ieder te volgen ver klaringen van den spreker. Het zou ons te ver voeren, spr. op den voet te volgen bij wat hij ons, te beginnen met de mosselen, oesters en kokkels, over de schelpdieren vertelde, over de verschillende wiersoorten, legio in aantal, over de krabben en aanverwanten. Genoeg zij het te verklaren, dat niemaud zich de tocht Daar de vergadering zal hebben beklaagd en rijker aan inzicht in het bestaan vanplaDten en dieren is teruggekeerd. Hoogst interressant was al wat spr. ons mededeelde over het bestaan der verschillende dier- en plantsoorten, merk waardig vooral wat hij ten beste gaf over de voortplanting van de kwallen, van polyp tot kwal en van kwal weer tot polyp, over do voortteling van het wier aan onze kust, niet te verwarren met zeegras, dat niet tot de wieren behoort. Maar genoeg daarvan; zij die om niet-geldige redenen afwezig waren, moeten het zich beklagen. De aanwezigen hebben zeker zonder uitzondering genoten. AaD het slot van zijn causerie, een lezing was het niet, sprak spr. den wensch uit dat het hem gelukt zou mogen zijn, zin voor natuurgenot bij dè aanwezigen te hebben opgewekt; wij voor ons trekken dat geen oogenblik in twijfel. Het woord van dank van den voorz, was meer dan verdiend. De vereenigiDg bovengenoemd heeft Zondag avond haren naam eer aangedaan, ze heeft kunst gebracht in tweeërlei opzicht, eerstens door het tooneelstuk «Het Hoogste Recht// ten tooneele te voeren, tweedens door de wijze waarop het vertolkt werd. We hebben het reeds vroeger gezegd en we herbalen het, de leden van «Kunst aan het Volk// blijken zich geheel te geven aan hun taak en het welslagen, ook nu weer, toont, dat «willen// ook «kunnen// is. Wat werden die, zonder uitzondering, zware rollen vlot en zeker en met gevoel weergegeven; aandoenlijk was de stryd van de moeder die zioh door haar man en zyn voorname familie in hare rechten on plichten zag bekort en belommerd, ontroerend was vooral het laatste tooueel waar haar recht als «bet hoogste recht// zegeviert. Do avond is uitstekend geslaagd al had mis schien de opkomst, met het oog op definanoidn, iets grooter moeten zijn. Een gezellig bal besloot, naar wy vernemen den avond, Betredende een dezer dagen alhier opge richte sociëteit vcrneuion wij het volgende Door Leerlingen der Zeevaartschool alhier is opgericht, de vereeniging «Vriendschap//(scin- lctters N. R. M.). De vereeniging heeft tot doel 1. Het verschaffen van een geuoegclijken Zondag avond aan hare leden. 2 Het bovorderen van eon aangename onderlinge vorhoudiug. 3. Hot onderhouden vau een beschaafden omgangstoon. De bijconkomston zullen worden gohouden op Zondngavond in Hotel //de Lindeboom//, waar een deel van den avond zal worden besteed aan een voordraoht over een of ander wetenschappelijk onderwerp, gevolgd door een algemeeue gedneb- tonwisseling. Verder: muziek, zang, declamatie e.d. In het lokaal zal aanwezig zijn: biljart; leestafeldiverse spelen inrichting voor Morso- seinstudie piano. Op het programma komt verder voor: de beoefening van het Nederl. lied briefwisseling met oud-leden in het Buitenland het beoefenen van liefdadigheid op besoheiden voet: bijv. na strandingen, enz. Dames en Heeren uit de Burgerij, die uit be langstelling wenschen toe te treden als Dona- teur(tricn) tegen een contributie van f 3,per jaar, worden vriendelijk verzocht hiervan mededecling te doen aan het voorloopig Bestuur, Huize de Wijn, Koogereind. De openiug op Zondagavond 5 Dec. N. M. 7 uur zal een eenigszins feestelijk karakter dragen waartoe Donateurs met hunne dames zullen worden uitgenoodigd. Bij Kon. Besluit is benoemd tot heemraad van het Watersobap de 30 Gemeenschappelijke Polders, de heer K. Bakker Tz. alhier. Bij de Zaterdag te Amsterdam gehouden examens slaagde o.m. de heer H. Koning, gcb. op Texel. De ijsblub «Waal,/ hield Zaterdagavond in het café Eelman eene huishoudelijke vergadering die maar matig bezocht was. De bijeenkomst werd geopend en geleid door den waarn. voorzitter J. J. Hakker, omdat van den Voorz. Wieringa bericht was ingekomendat hij als president en bestuurslid bedankte en wel wegens vertrek naar het buitenland. De notulen der vorige vergadering werden ge lezen en daarna goedgekeurd. De penningmeester deelde mede, dat hetaantal leden 122 bedroeg, en dat de rekening sloot met een nadeelig saldo. Als leden van het bestuur werden herkozen de heer G. Kok en gekozen de heer G. Kejjser, Beiden namen de benoeming aan. Bij de rondvraag werd besloten a. dat marketenters, venters, enz op de ijsclub- baan alleen waren mogen verkoopen afkomstig van leden-verkoopers b. dat voor rekening van de ysclub eene tent zal worden gemaakt. Hierna sluiting, met de mededeeling, dat bij vorst, wedstrijden en vermakelijkheden zuilen worden gehouden. Mej. A. J. Kuiper, onderwijzeres alhier, is met ingang van 1 Deo. benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te De Koog, Alhier is eene gemengde zangverceniging op gericht, genaamd «Harmonie// en bestaande uit 50 leden. De heer B. Weersma, hoofd der school alhier, is directeur. De oefeningen wor den gehouden in het gebouw voor Christelijke Belangen. Met ingang van 1 December is tot helpster aan de K. W. B. alhier benoemd G. Hoon Jbd. Op de Vliehors is een Engelsche mijn aange spoeld, welke gisteren is gedemonteerd.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1