Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. Veiling V. P. N. Predikbeurten. De heer D. Tuinstra, volontair aan de o. 1. school m. u. 1. alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht voor onder wijzer te Oudesluis. Sociëteit. Maakten wij in een vorig nummer melding van de oprichting van een Sociëteit voor de leerlingen van de Zeevaartschool, thans kunnen wij mede mededeelen dat de eerste bijeenkomst Zondag j.l. in hotel „de Lindeboom" plaats had en een eenigszins feestelijk karakter droeg. De opkomst der leden was algemeen, terwijl bij de opening, naar ons wordt medegedeeld, tegenwoordig warenhet Dagelijksch Bestuur onzer gemeente, de Militaire Bevelhebber, de leden van de Commissie van Toezicht M.O. en de Directeur en leeraren van de Zeevaart school. De heer Vellinga heette alle aanwe zigen welkom, dankte voor de bij de burgerij ondervonden belangstelling, lichtte doel en strekking van de sociëteit toe: „het samenbrengen van de jongelui en bevorderen van de beschaafde om- gangstoon, "om vervolgens het Bescherm heerschap van de vereeniging aan den heer Burgemeester aan te bieden en het eere-voorzitterschap aan den heer Direc teur der Zeevaartschool. Beschermheerschap en eere-voorzitter schap werden aanvaard, waarop de leden van de vereeniging een hoera voor de burgerij aanhieven. Muziek en zang, waarbij een tweetal dames hunne medewei king verleende, vulde verder den avond. Een der leden van de Comm. v. toez. sprak eenige waardeerende woorden, ter- wiji de heer Ter Horst zich zeer inge nomen met de oprichting der vereeniging verklaarde ep in alle opzichten zijn steun toezegde. Te ruim 11 uur verlieten de gasten het vergaderlokaal, te middernacht werd de eerste bijeenkomst gesloten. St. Nicolaas. St. Nicolaas, het feest der blijde ver rassingen, het feest der kinderen, bij uitnemendheid, behoort weer tot het ver- ledene en wij gelooven dat hij zijn goeden naam ook dit jaar weer heeft gehandhaafd. Hoorden wij niet van z'n bezoek aan de Algemeene Bewaarschool, van zijn goede gaven aan de kinderen van de St. 'Josephschool en zooveel meer. Mochten wij van een minder officieel bezoek aan de armen onder ons niet vernemen, geen nood, de milde gever doet dat gewoonlijk in stilte en de meer- bedeelden zullen zich zeker gedrongen hebben gevoeld aan hun minder met het aardsche slijk gezegende natuurgenooten iets van hun overvloed af te staan. Is dit niet het geval geweest, is het ongeloofelijke gebeurd, dan is daar nog een ouwesinterklaas om het verzuim goed te maken. Op straat. Sneeuw en vorst behooren reeds een week tot het verleden en zijn gevolgd door wind en regenvlagen. Guur, somber en triest is het daar buiten, de regen valt af en toe bij stroomen 't is echt najaarsweer op den officieelen St. Nicolaasdag, thans 6 December. De kleintjes, die zich als gemaskerden in de vroege middaguren langs de straat bevinden, hebben het nog eenigszins ge troffen maar daarna Was het wonder, dat de klok bijna negen uur wees voor we ons opmaakten om eens te zien wat er ditmaal ver toond werd? Zijn we teleurgesteld Dat niet, want hoog gespannen was onze verwachting niet Het was, om het zoo maar te zeggen het ouwe doen, veel gemaskerden, maar weinig bizonders. We zagen een tweetal Sinten, in het officieele kostuum, in eikaars gezelschap en we dachten onwillekeurig aan het bekende raadsel„een boer ziet het dagelijks en de koning ziet het zelden" we ontmoeten paljassen, pierrots, koop lieden, negers en wat niet al, maar slechts een tweetal vertooningen die iets beteekenden. In de eerste plaats noemen wij het gezelschap, dat het loffelijk streven had iets te doen voor de lijdende mensch- heid, we bedoeïen de groep van het Roode Kruis en in de tweede plaats, doch niet omdat die groep ons als minder gelukt voorkomt, noemen wij de diplo maten, voorafgegaan door den vredes engel en op den voet gevolgd door den oorlogsgod. Waarlijk, deze voorstelling was van dezen tijd. De woordvoerder der diplomaten, deelde ons mede, dat zij op wegwaren naar de vredesconferentie, en onbekend met de plaats waar die conferentie ge houden wordt, den engel des vredes waren gevolgd, doch thans begonnen te te twijfelen het doel van hunnen tocht te zuilen bereiken, er daarbij zijn mis noegen over uitsprekende, dat de oorlogs god hun steeds op de hielen zat, enz. Ziet, dergelijke vertooningen stellen iets voor en het lijkt ons goed er daar om hier melding van te maken. Overigens, zooals gezegd, het gewone doen en wat de feestvreugde aaDgaat, niet beter als vorige jaren, eer minder meenen wij, althans het rumoer op straat deed zulks vermoeden. Hocfijzerverbond. De Woensdag 1 December te Haar lem gehouden straatverkoop van hoef ijzerspeldjes (ten voordeele van het weldra te bouwen Kinderherstellingsoord te Nunspeet) heeft opgebracht f 905,16E. Donderdag 2 December werd op deze wijze te Schagen opgehaald f 160,666. De Hoefijzerdag te Alkmaar bracht, Zaterdag 4 December op f361,31. Te Kooten (Fr,) werd een verkoopdag van hoefijzerinsignes gehouden 24 No vember, die f 42 opleverde. v Het Hoefijzerverbond hoopt door het geheele land de Hoefijzerdagen te houden die reeds in Augustus 1914 waren uit geschreven, doch die door den oorlog werden uitgesteld. A.s. Donderdag zal over Texel ge collecteerd worden. Poppenkleeding. De eeuw van het kind heeft de be kende Zweedsche schrijfster Ellen Key de 20ste eeuw genoemd. Is het dus te verwonderen, dat wij onze aandacht schenken aan de aan kleeding van poppen, die in het kinder leven een zoo voorname rol spelen Niets is ontvankelijker en meer vatbaar voor indrukken zoowel goede als slechte dande kinderziel. Goed en smaakvol moet derhalve de aankleeding der poppen Uwer kinderen zijn. Trouwe raadsman als HET NIEUWE MODEBLAD voor onze dameslezeressen iQ alle opzichten zijn wil, werden in het nummer van 1 December naast ver schillende nieuwste modellen van dames- en kinderkleeding, ook meerdere fraaie gemakkelijk uitvoerbare modellen opge nomen voor de aankleeding der poppen waarmede vooral met Sint Nicolaas en Kerstmis de kinderen worden verrast. Inderdaad HET NIEUWE MODEBLAD laat geen gelegenheid voorbijgaan zich te toonen een onmisbaar tijdschrift voor iedere praktische huisvrouw, die op de hoogte wil blijven van haar tijd. Wij kunnen dan ook onze lezeressen niet genoeg aanbevelen zich te abonnee- ren op deze uitgave die tegen slechts 65 cents per kwartaal (franco per post 75 cents) bij ons is verkrijgbaar gesteld. Proefnummer wordt op aanvraag gratis toegezonden door de Administratie van dit blad. Oudescliild, 6 Dec. Van jaar tot jaar, schijnt het aantal gemaskerden, dat zich op St. Nicolaas- avond langs de straat beweegt, af te nemen. Hedenavond was dat aantal al zeer geriDg, wat echter voor een groot gedeelte wel toe te schrijven zal zijn aan de veelvuldige regenbuien, die èn gemaskerden en nieuwsgierigen binnens huis deden blijven. Slechts zeer weinigen waagden zich voor korten tijd op straat. Lang voor negenen was er geen gemas kerde meer te zien. In de Zeven Provin ciën- was het echter langzamerhand vol geworden en zwierden de jonge paartjes lustig, onder de opwekkende tonen der muziek door de ruime zaal. Oosterend, 6 Dec. Eenige visschers van Oost hadden zich gewend tot den Minister van L., N. en H., met verzoek, om gedurende de win termaanden met den elger het zooge naamde „aalzeilen" te mogen uitoefenen. Op dit verzoek is evenwel afwijzend beschikt, wat voor die kleine visschers een groote teleurstelling is. In den vorigen winter toch konden ze met dit werk een behoorlijk weekloon verdienen, wat nu met de hooge paling- prijzen wederom het geval zou kunnen zijn. Thans zuilen eenigen de schuiten aan den wal moeten Jaten liggen. Het Sint-Nicolaasfeest leverde hier weinig op. Slechts enkele gemaskerden, zonder eenige voorstelling, bewogen zich door de straten en het weer was niet uitlokkend, om velen op de beenen te brengen, terwijl er geen gelegenheid was tot dansen. Den Hoorn, 6 December. Niettegenstaande het minder gunstige weder, bewogen vele gemaskerden zich langs de straat, bijzonders evenwel werd er niet vertoond. In het „Loodsmans Welvaren", waar gelegenheid was tot dansen en waar door de jongelui druk gebruik van werd gemaakt, heerschte een gezellige drukte. Vlieland. De heer G. B. Kruizinga, candidaat tot den H. Dienst te Scheemda, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt, Inschrijving en keuring landstorm jaar klasse 1916. Ingevolge artikel 3 der Landstormwet zullen thans de landstormplichtigen, die geboren zijn in het jaar 1896, worden ingeschreven, en zal spoedig worden overgegaan tot de keuring van genoemde jaarkiasse. De gewone onderscheiding tusschen bestemming voor ongewapenden dienst eenerzijds en voor gewapenden en on gewapenden dienst anderzijds, blijft buiten beschouwing en zal van alle land stormplichtigen gewapenden dienst kun nen worden gevorderd. Uit de gevangenis in de grens plaats Bocholt zijn gisternacht 3 Hol landers, waarvan een uit Rotterdam, een uit Aalten en een uit Bocholt, welke daar met ongeduld het onderzoek hunner strafzaak afwachtten, met hulp van een Oostenrijksch deserteur uit de 4e ver dieping naar beneden geklommen en over de Hollandsche grenzen ontvlucht. Onvoorzichtig schot. Bij een op het landgoed Molecate (bij Hattem) gehouden drijfjacht werd de arbeider A. Ilbrink door een schot hagel zoo deerlijk in wang en beide beenen getroffeD, dat de ongelukkige naar zjjn woning moest vervoerd worden. De direct ontboden geneesheer oor deelde het geval wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk, zoodat de getroffene er met de pijn wel zal afkomen. Zw. Ct. Ons lichaam en onze gezondheid Een nieuwe chirurgische naad.- De ijijelheid van een vrouw heeft ge leid tot de uitvinding van een nieuwe manier om wonden dicht te naaien. De Duitsche chirurg Kraus kreeg n.l. een dame onder behandeling, die een gezwel aan den hals had. Deze ijdele patiënte weigerde de noodzakelijke operatie toe te staan, wanneer ze daar een litteeken van zou overhouden. Kraus gebruikte nu kleine reepjes pleister, waar men een rjj vetergaatjes in geboerd had. Deze twee reepjes kleefde hij aan beide kanten van de wond en reeg het geheel nu toe op dezelfde manier, als de dame haar corset toe snoert. De naad wordt dan ook de „corsetnaad" genoemd. Deze behandeling is volkomen pijnloos, ver oorzaakt geen bloedverlies en geen lit- teekens van de naaldsteken. Bij oorlogsverwondingen, waar dik wijls groote stukken huid verloren zijn gegaan en door verontreiniging van de wondranden het aannaaien onmogelijk wordt, zal deze nieuwe vinding uitste kende diensten kunnen bewijzen. Vox. Med. Texel, 6 December 1915. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in uw geacht blad voor een paar op merkingen over de allertreurigste boot en postverbinding van en naar Texel. De nieuwste dienstregeling van T.E S.O. schijnt er op ingericht om de dagelijk- sche reizen in den kortst mogelijken tijd af te roffelen en de boot op de meest ongelegen tijdstippen te doen vertrekken. Een paar voorbeelden. Er vertrekt een boot om 12 uur van den Helder, waardoor de reizigers ge dwongen worden een rijtuig te nemen of te laat te komen, daar de trein van 11,29 steeds te laat is. Waarom die boot niet als vroeger om 12,16 te laten vertrekken. Om halt 2 gaat er een boot van Texel, welke de reizigers, die per trein verder gaan, zich twee uur doet vervelen in den Helder. En als waardig slot vertrekt de laatste boot om 3 uur uit den Helder, terwijl er na 11.29 geen trein is aangekomen en men- schen, die b.v. uit het Zuiden van ons land komen met den trein van 3,43, dan maar in den Helder moeten over nachten. De diènstregeling van T. E. S. O. is juist zooals een redelijke dienstregeling niet moet zijn. Er wordt nu waarschijnlijk wel ge praat over mijnengevaar. Maar is dat gevaar wel zoo groot Varen de booten op de Schelde misschien ook alleen bij daglicht? Blijven de zeestoomers van Amsterdam en Rotterdam ook liggen voor mijnengevaar? En is hun route dan nog niet veel gevaarlijker? Het mijnengevaar schijnt hier niet weinig uitgebuit te worden. Over de postverbinding een enkel voorbeeld. Wanneer men te de Cocfes- dorp 's middags om 4 uur een brief post, gaat deze overmorgen om 10,45 's mor gens eerst van Texel. De reis over Texel duurt voor dien brief dus 43 uur, wat nog al toe kan. De rest is af te meten naar deze maatstaf. Is het niet belachelijk en zou men niet meenen op Groenland te zijn in- plaats van op het grootste der Wadden eilanden Dat er spoedig verbetering moge komen in deze treurige toestanden. Met vriendelijke dank voor de plaatsing. Hoogachtend, R. Woensdag 8 December 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur Bijbellezing. in gebouw Eben-Haëzer. Waal, 'sAv. 7 uur ds. t. d. Waa. Zuid-Eierland, 's Av. 7 uur Bijbellezing, o Donderdag 9 December. Koog, 's Av. 7 uur ds. v. d. Waa. Oosterend, 'sAv. 7 uur ds. Grasstek. Bijbellezing. Cocksdorp, 'sAv. 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend 's av. 7 uur ds. Dage vos. Zondag 12 December 1915. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Dr. Norel. Collecte v. noodl. kerken en personen, 's Avonds 7 uur dr. Norel. z Collecte v. noodl. kerken en personen, 'i Waal, Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. a Dsn Hoorn Vm. 10 uur ds. Visser. d Oudeschild, Vm. 10 uur ds. Glas. t Oosterend, Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boebe. Gebouw Zuid-Eierland, Nm. 3 uur ds. Boeke. 1 GEREFORMEERDE KERK. i Oosterend Vm. 10 uur ds. Dagevos. a nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg's Av. half 7 ds. Kuperus. 1 Oostereud. Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uurds. Bussemaker. No. 385, 6/12 '15. Door de diverse kooplieden werd heden J besteed voor Kipeieren V.P.N. f 8,85 - f 9,90. Regeeringseieren f 7,90 f 9, Aanvoer V.P.N. 880. Aanvoer Regeering 107535. Midden prijs Jonge hanen f 0,64 - f 1,18 Konfjnen f 0,75 f 1,14. Hazen f 1,70 f 2,20. 33 stuks. Langenhoff. Uit het Leidsoh Dagblad: Leiden, 3 Deo. Ter markt aangevoerd: 25 Stieren f 145,— a f 430,—; 92 Kalf- en Melkkoeien f '204 a 1380. 316 Varekoeien f 180 a 1 355 131 Vette Ossen en Koeien f 260 t 430 i 52 Kalveren (vette) f 35 a f 150. 16 Kalveren (magere) f 8.— a i 16.— Lammeren f a f 779 Sohapen (vette) i 28,00 at 50.— 149 Biggen f 8.00 a f 14.00 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 2