N°. 2939, bondag 12 December 1915. 29,t* Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Buna op Tb x b n KUSTVISSCHERIJ. De Burgemeester der gemeente Texel brengt belanghebbenden in herinnering: a. dat alle consenten tot uitoefening van de kustvisscherg, afgegeven in den loop van het jaar 1914, op 1 Januari a. s. vervallen zijn b. dat op het uitoefenen van kust visscherij zonder voorzien te zijn van een geldig consent, straf is bedreigd. Belanghebbenden wordt daarom in overweging gegeven ter bekoming van een nieuw consent de vereischte schrif telijke aanvraag zoo spoedig mogelijk in te dienen. Texel, 9 December 1915. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. TEXEL, 11 December 1915. Spoor- en Bootdienst. Vertrekuren van de boot van Texel 7.45 vm., 10,45 vm., 1,30 nm Vertrekuren van de boot van Helder 9,15* vm., 12,- midd., 3,— nm. 'Zondags 10,— vm. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. 5,10" 6,24 7,40 sneltrein 9,36 12,— l,05t 2.09 4,-t 4.10 7,40 sneltrein 8,27 Aankomst. 7,29 9,11 9,11 12,- 2,19 3,09 4,37 6,- 6,05 9,17 10,54 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,58 te Alkmaar 8,07 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,48 te Schagen 8,51 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,57 8,35 7,55 sneltrein 9,23 9,14 11,29 1,04 3,43 3,38 6,09 5,26 7,33 9,04 sneltrein 10,40 10,38 12,54 Bovendien van Alkmaar naar Helder Zondagsmorgens vertrek 9,07 aankomst 10,14 en dagelijks des avonds vertrek 10,08 aankomst 11,16 Maandags en na feestdagen, doch niet 26 Dec. en 24 April, t alleen op Zaterdag. Zondags niet. alleen op Zondag. Voor het jaar 1916 ontvingen wij van de Machine-, Rijwiel- en Automobie- lenfabriek „SIMPLEX" te Amsterdam den nieuwen kalender. De kalender is, evenals de vorige, weder versierd met fraaie Foto reproducties uit verschillende provincies van ons land. De rand is door Daan Hoeksema geestig verlucht met afbeeldingen van voortbrengselen uit de „Simplex"-fabriek. Abonnees van ons blad kunnen tegen overmaking van 25 cts. aan de fabriek te Amsterdam, zoolang do voorraad strekt, franco een exemplaar verkrijgen. De opbrengst zal na aftrek van de verzendingskosten, in haar geheel worden afgestaan aan het Koninklijk Nationaal Steun comité. O osterend, 10 Dec. Woensdagavond trokken de zangers, die aan den Burg voor het Steuncomité als Roode-Kruisgroep St. Nicolaas speel den, ook door onze straten, al zingende hun liedjes verkoopende. Een stroom van jongelui volgde en bracht hier een ongewone beweging. Hadden de zangsters en zangers te vens gecollecteerd, dan zou de opbrengst die nu ruim f4,— was, zeker grooter geweest zijn. Oudeschild, 9 Dec. Evenals dit in voorgaande jaren is geschied, bracht ook dit jaar daags na St, Nicolaas, deze heilige een bezoek aan de K.W.B. In tegenwoordigheid van genoodigden en belangstellenden, werd er onder lei ding van Mej. Duinker gespeeld en ge zongen. Vele der kleintjes waren wel min of meer bevreesd, doch hun ge zichten klaarden op toen ten slotte de goede Sint hen rijkelijk bedacht en ze met goed gevulde mandjes huiswaarts konden gaan. Aan het bestuur der in richting en aan allen, die hun penningske geofferd hebben, zal het voorzeker wel voldoening gegeven hebben, dat het feestje in alle opzichten geslaagd kan heeten. Volgende week zal het plaatselijk Nut „Neptunus" hare 2de bijeenkomst met dames houden. Als spreker zal dan optreden de WelEerw. Heer Ds. Buiskool van Helder. In het Engelsche tijdschrift „The Nation" bespreekt G. H. Perris, corres pondent van de „Daily Chronicle" te Parijs en bekend door zgn geschriften tegen particuliere wapenfabrikatie, de in een vorig nummer van de „Nation" voorkomende artikelen van Sir Edward Fry, die internationale beperking der bewapening beschouwde als dehoeksteen voor den toekomstigen waarachtigen vrede, en van prof. J. A. Hobson, die bepleitte, dat een eventueel Duitsch aanbod van vredesonderhandelingen op den grondslag van teruggave der bezette grondgebieden niet verworpen zou worden. Perris erkent, dat aan beide voor stellen groote moeilijkheden verbonden zijn maar waarom zij „hartstochtelijke verontwaardiging" opwekken is niet duidelijk, Toonden onze ministers, diplo maten en soldaten zulk een alwetendheid, dat niemand verder om de toekomst van Europa behoeft te denken Men kan niet vroeg genoeg trachten een open bare meening, tenminste over de voor naamste punten, te scheppen, Perris meent, dat men Hobsons denkbeeld van vredesbesprekingen vereenigen moet met Sir Edward Fry's voorstel van bewape ning. „Zou er een betere toetssteen zijn van den veranderden geest, die Mr. Hobson als in Duitschland aanwezig veronder stelt, dan aan Duitschland deze vraag voor te leggen, indien de Duitsche Re geering in onderhandelingen wil treden „zijt gij bereid toe te treden tot een Bond van Volkeren, op den grondslag van verplichte arbitrage en onderlinge beperking van bewapening met het noodige internationale toezicht en onder de verplichting de gezamenlijke-militaire krachten in den dienst van den Bond te stellen om ieder, die zich verzet, te straffen, of om ieder door anderen be dreigd volk te verdedigen Ingez. Lger om leer. 't Gebeurde te Zwaagwesteinde, dat een arbeider aan 't werk was voor een venter. Toen het werk halverwege ge daan was, liet de werkman het karwei echter in den steek en de venter moest maar zien, dat hij er een ander voor vond. Onze venter beoefent echter ook het vak van barbier en in deze hoeda nigheid krijgt hij ook bedoelden arbeider onder het mes. Ook na het gebeurde kwam de werkman weer bij z'n ouden scheerbaas en deze nam weer de gewone voorbereidende maatregelen. Hy werd ingezeept, maar toen de barbier hem half geschoren had, liet deze de andere helft zitten, den arbeider te kennen gevende, dat hij hiermee precies behan deld werd, als de arbeider den barbier had gedaan. Of onze werkman ook van scheerbaas is veranderd, is niet bekend. Wat er in visch omgaat. In November bedroeg de vischomzet te IJmuiden f2,574,968 tegen f893,983 in November van het vorige jaar. Van 1 Januari af bedroeg de omzet f6,872,977 in 1913; f6,450,800 in 1914 en 16,238,000 in dit jaar I Denkt om uw oude zilverbons 1 De gelegenheid tot inwisseling van zilverbons van den ouden vorm (dus alleen de zilverbons met de handteeke- ning van Minister Bertling voorkomt) staat nog slechts open tot 1 Januari 1916. Het publiek wordt er met nadruk op gewezen, dat het, ter voorkoming van geldelijk nadeel noodig is de zooeven bedoelde zilverbons voor of uiterlijk op 31 Dec. in te wisselen. Dit geldt dus niet voor de nieuwe zilverbons van f2,50 met de handtee- kening van Minister Treub. Deze blijven gangbaar. Bedoelde inwisseling kan uitsluitend geschieden bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg No. 3.) De bons kunnen ook per post aan dat adres worden opgezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den in zender. De zoogenaamde Duitsche werk plaatsen in Hellerau, die vele bekende Duitsche kunstenaars tot hun mede werkers hebben, hebben zich, daar de oorlog hun eigenlijk gebied, het maken van meubels en huisinrichtingen heeft stil gelegd, op iets geheel anders ge worpen. Zij maken schoenen zonder leer, die geschikt schijnen om bij de tegenwoordige duurte van het leer de gewone schoenen te vervangen. Sedert maanden zijn zij beproefd en ze zullen spoedig op de markt komen. Het bovenste deel is vervaardigd uit grijs of zwart waterdicht zeildoek als voor de ransels van soldaten gebruikt wordt. Zolen en hakken zijn van hout. Dunne houtlaagjes zijn kruiselings over elkaar waterdicht vast gelijmd. De zolen zijn ook bewegenlijk en de schoenen dragen daardoor evengoed als de zware schoenen van leer. Daar de zolen bij het loopen viltachtig worden, duurt het klappen bij het gaan niet lang. Deze schoenen zijn ook warmer dan leeren schoenen. Zij moeten niet meer kosten dan men nu voor een paar goede zolen betaalt. Zolen en hakken vervangen, moet zelfs voor iedereen mogelijk zijn. Op het Sneekermeer te Terhorne, is het met steen geladen schip van J. Jager, te Leeuwarden, gezonken. Schip per, vrouw en een 4-jarig kind werden door daar liggende schippers gered. Een 99-jarige omroeper. Vrijdag j.l. heeft de oudste inwoner van Lemmer, A. Riemersma, zyn 99en geboortedag gevierd. De oude heer is nog zeer kras. Hjj is sedert 1867 dorpsomroeper, maar heeft tegen 1 Januari ontslag gevraagd wegens hoogen leeftijd. Hbl. Die is op de hoogte. De Times heeft voor den oorlog te Amsterdam een bijzonderen correspon dent, die over ons land dikwijls verras sende dingen vertelt, Zoo schrift hij in de Times van Zaterdag, dat Sint Nico laas in Nederland heeft gewoond en bis schop van Amsterdam is geweest, waar men dan ook zyn standbeeld kan zien 1 St. Geen demobilisatie. Omtrent het door de Tweede Kamer gehouden comité-generaal verluidt, dat het vrij belangwekkend moet geweest zijn, doch dat zeer ingrijpende verande ring inzake de maatregelen op militair gebied niet als resultaat er van te wach ten schijnt. Huishuur. Vijftig jaar geleden waren de huizen in Londen goedkooper dan in elke andere hoofdstad van de wereld. Dat is nu precies andersom. Want voor de winkels in Bondstreet wordt de hoogste huur betaald. Daarop volgt Broadway in New- York en een klein stuk by de Place de l'Opera te Parijs is derde. Een kleine winkel in Bondstreet brengt gemakkeiyk f 15,000 d f 18,000 huur per jaar opalleen voor de winkel en de basement, niet voor het overige gedeelte. De winkels in Regentstreet doen meer, maar die zijn ook veel grooter. Wat Bondstreet is in Londen is de Kalverstraat in Amsterdam. En we kun nen het best ons verbazen over die hooge huur in Londen als we weten, dat een niet te groote winkel in de Kalverstraat f7500 huur doet per jaar, maar... met de bovenwoning en alles mee. Sch. Ct. No. 11. De agenten van politie 1ste en 2de klasse te Groningen krijgen nieuwe cijfers op de jassen. De agenten wor den naar anciënniteit „genummerd". Nu heeft zich daarbij de eigenaardigheid voorgedaan, dat de agent, die nummer 11 zou krijgen, dit cijfer niet dragen wil. Dat men wel eens met St.-Nico- laas onvoorzichtig pakjes kan maken, ondervond Zaterdagavond een jonge dame te Haarlem, die van haar galant een pakje gestuurd kreeg. Na allerlei snuisterijen en sieraadjes, werden uitgepakt een zestal mosselen, die dadelijk naar de vuilnisbak verhuis den. Later echter bleek, dat een der mosselen gemerkt was en dat zich daarin bevond een pinkringetje met een diamant er in. De mossel stond half open toen het voorwerp er in gedaan was en sloot zich daarna dicht. Gelukkig werd alles ontdekt eer het te laat was. Een tentoonstelling met een batig slot. De tentoonstelling te San Francisco is Zaterdag j. 1. gesloten. Als merkwaardig heid mag vermeld worden, dat de ten toonstelling een millioen dollar winst heeft opgeleverd. Een jeugdige avonturier Een zeventienjarige jongen van den heer B. te Breda heeft met een groot bedrag de ouderiyke woning verlaten. Alle nasporingen waren tot nu toe vruchteloos. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dih Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nïdekuïtd 45 Cts. Naar Amekika en andere hinden met verhooging der porto'j. Prys der Advertentièn. Van 1 tot 5 regela 30 Cta. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1915 | | pagina 1